بررسی جامع مصالح و طراحی ساختمان جهت امنیت و ایمنی در برابر آتش

طراحی ساختمان جهت امنیت و ایمنی در برابر آتش میزان محافظت عناصر ذره‌ای در برابر حریق به شرایط مورد نیاز برای فرار ساکنان و اطفای حریق بستگی دارد. اول، چه مدت طول می‌کشد تا فرار از ساختمان انجام شود، آیا برای ایمنی ساکنان به ایجاد پناهگاه‌های درون ساختمان نیاز است؟ دوم، آیا در مبارزه با حریق، مأموران آتش‌نشانی باید در داخل ساختمان کمک کنند، آیا باید سازه‌ی ساختان پایدار باقی بماند تا بازسازی  ساختمان پس از حریق امکان‌پذیر باشد؟

مطلب بررسی جامع مصالح و طراحی ساختمان جهت امنیت و ایمنی در برابر آتش مشتمل۹۵صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 

فهرست مطالب

فصل ۱  طراحی ساختمان

مقدمه

فضابندی

مقررات کلی

محافظت پوششی

کنترل دود

فصل ۲  مصالح

فولاد

بتن

سفال نسوز

آجر

گچ

شیشه

تیرچه بلوک

فهرست منابع

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی جامع مصالح و طراحی ساختمان جهت امنیت و ایمنی در برابر آتش را در زیر می توانید ببینید.

طراحی ساختمان جهت امنیت و ایمنی در برابر آتش

مقدمه

طراحی ساختمان جهت امنیت و ایمنی در برابر آتش میزان محافظت عناصر ذره‌ای در برابر حریق به شرایط مورد نیاز برای فرار ساکنان و اطفای حریق بستگی دارد. اول، چه مدت طول می‌کشد تا فرار از ساختمان انجام شود، آیا برای ایمنی ساکنان به ایجاد پناهگاه‌های درون ساختمان نیاز است؟

راه‌های خروج از بنا و فرار از حریق

طراحی ساختمان جهت امنیت و ایمنی در برابر آتش آزمایش حریق استاندارد: آزمایش یا آزمایش‌های استاندارد ویژه برای شناسایی مقاومت و رفتار، مصالح، فرآورده‌ها، اعضا و اجزای ساختمانی در مقابل آتش‌سوزی، که مشخصات اجرایی آنها بعداً به وسیله مقررات مربوط به خود تعیین خواهد شد.

مقررات کلی:

طراحی ساختمان جهت امنیت و ایمنی در برابر آتش هر بناء هر بخشی از یک بنا و هر ساختمانی که از این پس ساخته یا پرداخته شود، باید راه‌های خروجی اصولی کافی و بدون مانع مجهز گردد تا در صورت بروز حریق در آن، خروج به موقع یا قرار بهنگام همه متصرفان به راحتی میسر باشد.

افزایش فشار و مکش هوا

طراحی ساختمان جهت امنیت و ایمنی در برابر آتش هوای تازه به مناطقی که باید عاری از دود باشند رانده می‌شود و بدین ترتیب فشار هوا در مقداری بالاتری از اتاقهای اطراف نگاه داشته می‌شود. بنابراین اگر دری باز شود، به جای این که دود وارد شود، هوا به طرف خارج جریان می‌یابد.

افزایش فشار

سیستم تأمین فشار را می‌توان طوری طراحی کرد که فقط در صورت وقوع حریق عمل کند (تک مرحله‌ای) و یا به نحوی که به صورت پیوسته و با درجه کم کار کرده و در صورت کشف حریق درجه آن زیاد شود و مقدار هوای بیشتری را به داخل هدایت کند (دو مرحله‌ای).

سیستم‌های مکش مکانیکی و طبیعی

در ساختمان‌هایی که دارای سیستم تهویه مدرن هستند، باید به آثار بالقوه این سیستم‌ها روی دود ناشی از حریق توجه کرد. یک سیستم تهویه خوب می‌تواند برای خارج کردن دود از ساختمان، و جایگزین کردن هوای تازه برای متعادل کردن فشار استفاده شود.

صفحه خنثی

ارتباط بین هواکشها و عملکرد شبکه‌های بارنده بسیار پیچیده است، اما معمار باید از اصول اساسی آن مطلع باشد. تعبیه شبکه های بارنده، بدین منظور است که مانع از گسترش حریق از یک حد معینی شوند، و این حدود باید به عنوان مبنای  طراحی سیستم‌های خروج دود استفاده شوند.

رفتار سیستم در برابر آتش:

طراحی ساختمان جهت امنیت و ایمنی در برابر آتش این سیستم برای افزایش مقاومت محوری ستون به وسیله پر کردن ستون با بتن ابداع شد. در این سیستم در دمای اتاق بار به وسیله بتن و فولاد حمل می‌شود وقتی ستون در معرض آتش قرار می‌گیرد،

فهرست منابع:

۱- شاه نظری. محمد رضا. مصالح ساختمانی

۲- اصول ایمنی حریق در ساختمانها. راهنمای طراحی برای معماران

۳- مقررات ملی ساختمان. مبحث ۳ حفاظت ساختمانها

۴-محافظت ساختمان در برابر حریق. معاونت فنی دفتر تحقیقات و معیارهای فنی.انتشارات وزارت برنامه و بودجه

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

نظرات بسته شده است.