صورت موجودی عرضه و تقاضای مستقل

مدیریت موجودی، مسئولیت عملیات های مهم است چون بیشتر بر شرایط لازم سرمایه هزینه ها و سرویس مشتری تأثیر می گذارد. این فصل، مروری بر مدیریت موجودی و متدهای خاص مدیریت موجودی های مستقل تقاضا را ارائه می‌کند.

مطلب صورت موجودی عرضه و تقاضای مستقل مشتمل بر ۴۹صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

صورت موجودی عرضه و تقاضای مستقل.. ۱

۹/۱۵ نکات کلیدی و مهم : ۲

نکات مهم این فصل شامل موارد زیر می باشند: ۲

تمرین های اینترنتی دانشجویان.. ۴

حل مسائل.. ۵

سوالات این مبحث : ۱۰

مسائل: ۱۲

اطلاعات برگه گستره Excel 16

مدل های پیشرفته : ۲۲

شکستن قیمت ها : ۲۲

تحویل گروه یکنواخت… ۲۵

مسئله های ضمیمه : ۲۶

فصل ۱۶  درخواست مواد. ۲۹

خلاصه این فصل : ۲۹

۱/۱۶ تعاریف سیستم های MRP. 34

۲/۱۶ سیستم MRP در برابر سیستم امتیاز بندی سفارش…. ۳۸

۳/۱۶  یک نمونه مثال MRP. 45

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله صورت موجودی عرضه و تقاضای مستقل را در زیر می توانید ببینید.

  • موجودی همان ذخیره (انبار) مواد بکار رفته است که تولید را آسان می سازد یا تقاضا ی های مشتری را برآورده می‌کند. موجودی ها شامل مواد خام ـ کار در جریان گردش و کالاهای تولید شده می باشند.
  • قانون تصمیم گیری مشخص می‌کند که چقدرـ و چه زمان باید دستور بدهیم. در ارزیابی قوانین تصمیم گیری، ۴ نوع هزینه های موجودی وجود دارند که باید بررسی شوند: هزینه اجناس ـ هزینه سفارش (یا راه اندازی) ـ هزینه حمل (یا مخارج نگهداری) ـ و هزینه کمبود کالا (یا کسری کالا). هزینه های مربوطه شامل هزینه هایی می باشند که با تصمیم گیری ایجاد شده، تغییر می‌کنند.
این را هم بخوانید :  باورهای دینی - باورها و رفتارهاي ديني بينندگان تلويزيون با كميت تماشاي برنامه ها - پرشین مقاله

 سوالات این مبحث :

۱) انواع مختلف موجودی ها را (مواد  خام ـ کار در جریان گردش ـ و کالاهای تولید شده) که در سازمانهای زیر می باشند مشخص کنید: ایستگاه گاز‌ـ ایستگاه همبرگر ـ فروشگاه لباس فروشی و فروشگاه خودرو. این موجودی ها چه عملکردهایی (یا اهدافی) انجام می دهند؟

۲) انواع اجناس زیر را که در یک فروشگاه خرده فروشی می باشند بررسی کنید: حباب های لامپ ـ دیسکت های فشرده ـ و داروهای منجمد. هزینه احتمالی ساخت هر کدام از این اجناس را ـ که شامل هزینه جنس ـ جنس محل ـ هزینه سفارش ـ و هزینه کمبود کالا می باشند‌ ـ بحث کنید.

 اطلاعات برگه گستره Excel

در این فصل، ۴ برگه گستره Excel برای دانشجویان CD – Rom ارائه شده است تا به آنها در حل مسائل فصل کمک کنند. این برگه گستره برای مسئله ۸ در قسمت زیر با کمی داده های متفاوت نسبت به مسئله ۸ ایی که کاربرد آن را نشان میدهد، ارائه شده است. ورودی های استاندارد برای قانون Q ، در بخش ورودی برگه گستره نشان داده شد، که شامل هزینه ها ـ فروش زمان ناب ـ و سطح سرویس می باشد. خروجی ها شامل  و سفارش مجدد می باشند.

 مدل های پیشرفته :

این ضمیمه، ۲ مدل دیگر را ارائه می‌کند که برای تقاضاهای موجودی مستقل مفید می باشند اولین مدل برای خرید خارجی به کار میرود جایی که تخفیف قیمت های مشخص است و مدل دوم، برای تکمیل تدریجی موجودی به کار میرود وقتی که گروه به طور یکنواخت به زمان پایان می رسد ـ نه تمام آن به یکباره.

 شکستن قیمت ها :

عرضه کنندگان خارجی اغلب تخفیف قیمت ها را برای خریدار بزرگ پیشنهاد می‌کنند. این تخفیف ها ممکن است در سطوح خرید متفاوت، مشخص باشند و ممکن است برای سفارش کلی یا فقط برای یک سفارش خریداری شده افزایش بکار روند. در این ضمیمه، ما فرض می‌کنیم که تخفیف های قیمت برای کل سفارش خرید بکار میروند.
مثلاً قیمت خرید ممکن است ۲ دلار در هر واحد برای صفر تا ۹۹ واحد و ۵/۱ دلار در هر واحد برای ۱۰۰ واحد به بالا باشد. پس هزینه واحد ها، جهش یا ناپیوستگی را در ۱۰۰ واحد این هزینه ۱۵۰ دلار می باشد.

این را هم بخوانید :  باورهای دینی - باورها و رفتارهاي ديني بينندگان تلويزيون با كميت تماشاي برنامه ها - پرشین مقاله

 تحویل گروه یکنواخت

در برخی موارد، کل گروه موجودی ـ در یک زمان ـ قرار داده نمی شود بلکه به تدریج تحویل داده میشود. یک نمونه مثال از این مورد، تولید کننده ای است که موجودی را با مقدار تولید ثابت می سازد. مثال دیگر خرده فروشی است که گروه را در ارسال های متعدد (کالا) طی یک دوره زمانی مشخص می‌کند. تاثیر این شرط تحویل بر موجودی، در شکل ۲/۱۵ S نشان داده شده است.

 ۲/۱۶ سیستم MRP در برابر سیستم امتیاز بندی سفارش

MRP بدون شک بسیاری از مفاهیم قدیمی را دارد که برای مدیریت موجودی ها به کار برده می شوند. سیستم های (امتیاز بندی سفارش ـ که در فصل ۱۵ شرح داده شدند ـ به خوبی برای مدیریت موجودی ها تحت شرایط تقاضای وابسته، عمل نمی کنند. در هر حال قبل از پیشرفت MRP هیچ شانسی وجود نداشته ولی شرکت های تولیدی و خدماتی، تمام موجودی ها را برای سیستم های امتیاز بندی سفارش مدیریت کردند.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =