روش تحقیقمقالات رشته دینی

صرفه جویی در اسلام

درو دیوار های شهر را که می نگرید تبلیغات همه رنگ از سروکولش می بارد اگر تا دیروز قیافه و ترکیب شهر به شیوه ای بود که شما را به آرامش فرامی خواند و تمامی خیابان ها و ساختمان هایش ترکیبی یکنواخت ، متعادل و زیبا داشت ، امروز امادرودیوار های شهر را  تبلیغات فراگرفته و زیبایی خیابان ها و خانه ها در پشت پرده پلاکارت های تبلیغاتی کاملا محو شده است.

این تحقیق دانشجویی صرفه جویی در اسلام  مشتمل بر ۴۲ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

چکیده ۲

مقدمه. ۳

تغییر الگوهای مصرف در ایران باستان. ۴

ظهور مصرف گرایی نوین و پیدایش فرهنگ خاص آن. ۷

الگوهای مصرف گرایی نوین.. ۹

مصرف گرایی در بین اقشار مختلف.. ۱۰

خواستگاه مصرف گرایی.. ۱۲

تبعات مصرف گرایی.. ۱۴

لزوم برنامه ریزی برای الگوهای مصرف گرایی نوین.. ۳۰

الگو پذیری از مصرف بیگانگان در آموزه های دینی.. ۳۱

صرفه جویی کم مصرف کردن نیست.. ۳۳

قرآن و صرفه جویی.. ۳۵

اعتدال و میانه روی در قرآن و حدیث.. ۳۶

سفارش به اعتدال در زندگی.. ۳۷

نتیجه گیری.. ۴۰

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته دینی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله صرفه جویی در اسلام را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

درو دیوار های شهر را که می نگرید تبلیغات همه رنگ از سروکولش می بارد اگر تا دیروز قیافه و ترکیب شهر به شیوه ای بود که شما را به آرامش فرامی خواند و تمامی خیابان ها و ساختمان هایش ترکیبی یکنواخت ، متعادل و زیبا داشت ، امروز امادرودیوار های شهر را  تبلیغات فراگرفته و زیبایی خیابان ها و خانه ها در پشت پرده پلاکارت های تبلیغاتی کاملا محو شده است.

تغییر الگوهای مصرف در ایران باستان

پیشینه الگوی مصرف کنونی (بیرونی) به آغاز حکومت قاجاریان، شکست های ایران از روسیه و انگلیس که منجر به از دست رفتن سرزمین های شمالی ایران ، بخش هایی از خراسان بزرگ و بلوچستان گردید و تحمیل قرار دادهای گلستان و ترکمن چای و پاریس که جداسازی های مزبور را رسمیت بخشید و روابط بازرگانی ویژه ای را با روس ها و انگلیسی ها و دگر ملل اروپایی پدیدار شد برمی گردد.

ظهور مصرف گرایی نوین و پیدایش فرهنگ خاص آن

مصرف گرایی نوین در اثر گسترش سرمایه داری در اروپا بوجود آمد. یک دیدگاه در مورد توسعه سرمایه داری در اروپا بر اساس نوشته های جامعه شناس بزرگ ماکس وبر بر این باور است که در اروپا در اثر اشاعه تفکرات لوتر و کالوین مبنی بر سخت کارکردن، صرفه جویی، سرمایه گذاری و ایجاد موسسه های اقتصادی بود که روحیه سرمایه گذاری بوجود آمد و به تدریج به یک نظام اجتماعی تبدیل شد. از لحاظ نظری در اینجا یک تضاد بین تبیین پیدایش سرمایه داری و توسعه مصرف گرایی بوجود می آید اما واقعیت امر این است که سرمایه داری از همان ابتدای پیدایش دارای یک هدف اصلی به نام (سودسازی) بوده  است.

الگوهای مصرف گرایی نوین

توسعه انواع فروشگاه های بزرگ (مواد غذایی، اسباب منزل، پوشاک، وسایل الکتریکی و … ) در زیر یک سقف مردم را به مصرف گرایی انبوه عادت داد. افراد در محیطی قرار می گرفتند که کالاهای متنوع را در یک جا جلوی چشمان خود می دیدند . هم زمان مدگرایی بوجود آمد که بر اساس آن کالاها برای دوره های معینی (یا محدودی) تبلیغ و استفاده می شدند. مردم به این سمت هدایت می شدند که کالاها را در زمان محدودی استفاده کنند.

مصرف گرایی در بین اقشار مختلف

معمولا جمعه شناسان افراد را در جامعه بر پایه سه معیار ثروت، قدرت و وجهه(پرستیژ) به سه طبقه بالا ، متوسط و پایین تقسیم می کنند. این سه معیار الگوهای متفاوتی از مصرف گرایی را برای سه طبقه به بار می آورند. هر سه طبقه مصرف گرایی بی رویه دارند اما به شکل های متفاوت. افراد طبقه بالا با داشتن ثروت ، از طریق مصرف کالاهای لوکس به دنبال پرستیژ بالا هستند. اینان خدماتی را که فکر می کنند قدرت و وجهه اجتماعی برایشان به ارمغان می آورند را هم به مقدار زیادی مصرف می کنند.

خواستگاه مصرف گرایی

یکی از زمینه های ترویج و گسترش مصرف زدگی که جامعه را به سمت غرب زدگی پیش می برد مدهای غربی و آن هم توسط وسایل ارتباط جمعی داخلی است. به عنوان مثال پخش فیلم ها و سریال هایی که به تجمل گرایی و مصرف زدگی بها می دهند و به نشر چنین فرهنگی می پردازند در دراز مدت همین مسئله در جامعه اثر میگذارد و به تدریج تجمل گرایی به صورت فرهنگ خودی در می آید و حساسیت های آن نیز به تدریج از میان می رود از این رو مشارکت با فرهنگ بیگانگان در انتخاب مد و الگوهای تجملاتی زندگی خود در زمینه مصرف گرایی را در جامعه رواج می دهد.

نتیجه گیری

مصرف گرایی به عنوان یک فرآیند اجتماعی اصلی در قرن بیستم در غرب ظاهر شد . اعضای طبقه جامعه بالا آن را به عنوان یک الگوی نشان دادن هویت بالا به کار می برند . طبقه متوسط برای نشان دادن وجهه بالای خود از مصرف گرایی استفاده می کنند . طبقه پایین بدون توجه به مسئله نیازهای واقعی و غیر واقعی خود در دام مصرف گرایی کاذب افتاده و هر چه بیشتر می گذرد بیشتر در این دام فرو می رود .

اگر دولتمردان با همکاری علمای اجتماعی چاره ای برای این معضل اجتماعی – اقتصادی – فرهنگی نیاندیشند جامعه ایران سریعا اسیر همان مسائل مصرف گرایی بی رویه غرب خواهد شد . کارهایی که باید صورت گیرد ، نخست در زمینه فرهنگی است که اعمال اموزشهای جدید در این زمینه می تواند کارساز باشد .

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته دینی

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =