مقالات رشته کامپیوتر

شبکه های وایرلس

علاقه مردم نسبت به تکنولوژی بی سیم در زندگی و یا تجارت روز به روز افزایش پیدا می کند. دستگاه این اجازه را به ما می دهند که به تقویم ،پست الکترونیک ، لیست شمارهPDA های دیجیتالی شخصی پیشنهاد GPSتلفن ها و اینترنت دسترسی داشته باشیم . بعضی ا ز تکنولوژی ها حتی  به  صورت جهانی می شوندکه این موقعیت به توانایی این وسایل در هر جایی از جهان اشاره می کند . تکنولوژی بی سیم این امید را دارد که در حدوسیع تری پیشنهادشودوکارهای بیشتری را درچند سال آینده انجام دهد.

مطلب شبکه های وایرلس مشتمل  ۳۴ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

۱- مقدمه. ۲

۱-۱- ذکر منابع. ۲

۲-۱- اهداف و محدوده مقاله. ۳

۳-۱- مخاطبان مقاله. ۳

۴-۱- ساختار مقاله. ۴

۱-۲-شبکه های بی سیم. ۵

۲-۲- lan  های بی سیم. ۶

۳-۲- شبکه های ad hoc. 6

۴-۲- دستگاه های بی سیم. ۸

۵-۲- دستگاه های دیجیتالی شخصی.. ۸

۶-۲- تلفن های هوشمند. ۸

۷-۲- استانداردهای بی سیم. ۹

۸-۲- ۱۱/۸۰۲ ieee. 9

۹-۲- bluetooth. 10

۱۰-۲- تعدیل و کاهش خطرات امنیتی بی سیم. ۱۱

۱۱-۲- ظهور تکنولوژی های بی سیم. ۱۴

۱۲-۲- استانداردهای پردازش کننده اطلاعات فدرال. ۱۵

۳- شبکه های محلی بی سیم. ۱۶

۱-۳- دید کلی نسبت به شبکه های محلی بی سیم. ۱۶

۲-۳- تاریخچه مختصر. ۱۷

جدول ۱-۳- مشخصات شبکه های محلی بی سیم. ۱۷

۳-۳- فرکانس و نرخ انتقال داده ۱۸

۴-۳- ساختار ۱۱/۸۰۲. ۱۸

۵-۳- اجزای تشکیل دهنده lan بی سیم. ۲۰

۶-۳- محدوده ۲۱

۷-۳- فواید. ۲۴

۸-۳-  امنیت lan های بی سیم ۱۱/۸۰۲. ۲۴

۹-۳- خصوصیات امنیتی lan های بی سیم ۱۱/۸۰۲. ۲۵

۱۰-۳- اثبات درستی.. ۲۶

۱۱-۳- حریم. ۲۸

۱۲-۳- یک پارچگی.. ۲۹

۱۳-۳- مشکلات امنیتی استاندارد ۱۱/۸۰۲ IEEE.. 30

۱۴-۳- شرایط لازم برای امنیت.. ۳۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته کامپیوتر

خلاصه ای کوتاه از مقاله شبکه های وایرلس را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

علاقه مردم نسبت به تکنولوژی بی سیم در زندگی و یا تجارت روز به روز افزایش پیدا می کند. دستگاه این اجازه را به ما می دهند که به تقویم ،پست الکترونیک ، لیست شمارهPDA های دیجیتالی شخصی پیشنهاد GPSتلفن ها و اینترنت دسترسی داشته باشیم . بعضی ا ز تکنولوژی ها حتی  به  صورت جهانی می شوندکه این موقعیت به توانایی این وسایل در هر جایی از جهان اشاره می کند . تکنولوژی بی سیم این امید را دارد که در حدوسیع تری پیشنهادشودوکارهای بیشتری را درچند سال آینده انجام دهد.

ذکر منابع

این مقاله را درراستای پیشرفت مسئولیت های قانونی اش NIST    انجمن ملی استانداردها و تکنولوژی تحت عنوان حفاظت کامپیوتر در سال ۱۹۸۷ منتشرکردوآن را در سال ۱۹۹۶ ارتقا داد.خطوط راهنما در این مقاله برای نمایندگی های فدرالی است که نسبت به اطلاعاتشان حساس هستند.آن ها بایداز بخش نامه اداره مدیریت و بودجه(OMB )پیروی کنند

اهداف و محدوده مقاله 

هدف از این مقاله فراهم کردن راهنمائی هایی برای شرکت هائی است که می خواهند شبکه های بی سیم با امنیت بالاتاسیس کنند.نمایندگی ها برای یافتن راه حل هائی برای امنیت تشویق و توصیه شده اند.

مخاطبان مقاله

این مقاله جزییات مربوط به تکنولوژی بی سیم و مسایل آن راپوشش می دهد.ماهیت این مقاله فنی است.

به هر حال این مقاله یک پیش زمینه کلی در مورد تکنولوژی بی سیم و موضوعات قابل بحث آن را فراهم می کند . از این رو افراد مختلف  ممکن است  برداشت  های مختلفی از این مقاله  داشته  باشند .

شبکه های بی سیم

این شبکه ها مانند مکانیزم  انتقال بین دو یا چند  دستگاه و شبکه های باسیم سنتی وقدیمی در نظر گرفته می شوند . شبکه های بی سیم  بسیار متنوع و زیادند  اما عموما بر اساس محدوده پوشش دهنده شان به سه دسته تقسیم می شوند:شبکه های بی سیم در محدوده وسیع (wwan) ، wlan ها و شبکه های بی سیم در حوزه شخصی(wpan).

lan  های بی سیم

Wlan ها نسبت به lan های قدیمی انعطاف پذیری و قابلیت ارسال بیشتری دارند . بر خلاف  lan های قدیمی که برای اتصال کامپیوتر کاربر به شبکه نیاز به سیم داشت ، wlan کامپیوتر ها و دیگر قسمت ها را به شبکه وصل می کندوازیک دستگاه برای نقطه دستیابی استفاده می کند.یک نقطه دستیابی با دستگاه های مجهز به آداپتورهای شبکه ی بی سیم ارتباط برقرار می کند .

شبکه های ad hoc

شبکه های  ad hoc  مثل  bluetooth  شبکه  هایی  هستند که طراحی  شده اند تا  به  طور  دینامیک  دستگاه های راه دور مثل موبایل ها ،  لپ تاپ ها و pda ها را به طور پویا مرتبط  سازند . این شبکه ها  به دلیل تغییر مکان  دهی و وضعیت متغییری که دارند  ad hoc نامیده می شوند

دستگاه های دیجیتالی شخصی

pda ها ، سازمان دهنده های اطلاعاتی هستند وآنقدر کوچکند که به راحتی درکیف ویا جیب لباستان جا می گیرند . pda ها کاربردهایی مثل دفترچه آدرس ها ، کاربردهای پایگاه داده ، جداول زمانی ولیست های شلوغ را دارند و به کاربران اجازه می دهند که داده ها رابین دو pda وبین یک pda و یک کامپیوتر شخصی رد و بدل کنند .

تلفن های هوشمند

تلفن های بی سیم سیار یا موبایل ، تلفن هایی هستند که با قابلیت ارسال دیجیتال یا آنالوگ موج کوتاه به کاربران اجازه می دهند تا اتصالات و ارتباطات بی سیم را با فرستنده نزدیک برقرار نمایند.

استانداردهای بی سیم

تکنولوژی های بی سیم تابع استانداردهای مختلفی هستند و سطوح امنیتی متفاوتی را هم در برمی گیرند.

از مهم ترین مزایای استانداردها ، تولید و تشویق به تولید انبوه بوده و اینکه امکان کاربرد محصولات را از فروشندگان و عرضه کنندگان  مختلف فراهم می آورد .

۱۱/۸۰۲ ieee

wlan ها از استانداردهای ۱۱/۸۰۲ ieee  تبعیت می کنند.این استانداردها در سال ۱۹۹۷ تعیین گردید.

ieee استاندارد ۱۱/۸۰۲ را طراحی کرد تا  از برد متوسط و کاربرد داده ها با محدوده و سرعت بالاتر مثل شبکه های اترنت پشتیبانی نماید و ایستگاه های قابل انتقال و موبایل و متحرک را مورد توجه قرار دهد.

تعدیل و کاهش خطرات امنیتی بی سیم

NIST خطرات امنیتی را در ۹ دسته طبقه بندی کرده که از خطا ها تا خطرات احتمالی به حوزه شخصی را در بر می گیرند.تمام این موارد شامل تهدیداتی هم می شود که به شبکه های بی سیم تعلق دارند.به هر حال مهم ترین نکته درباره ارتباطات بی سیم ،دزدی و سرقت دستگاه یا هکرهای خبیث ،کدهای مغرضانه، سرقت سرویس ، جاسوسی خارجی و صنعتی و تکذیب سرویس هم از خطرات و نکات قابل توجه است.

ظهور تکنولوژی های بی سیم

در ابتدا دستگاه های دستی ، کارکردها را به دلیل اندازه و نیاز زیاد به توان محدود کرده بود.به هر حال تکنولوژی در حال پیشرفت است و دستگاه های دستی کم کم کوچکتر و قدرتمندتر می گردند.مهمتر از همه  دستگاه های بی سیمی مختلف و تکنولوژی های مربوط به آن ها پدیدار گشتند . برای  مثال  موبایل کارکردهایی را افزایش داده که در حال حاضر به آن به مانند یک pda هم نگریسته می شود .

استانداردهای پردازش کننده اطلاعات فدرال

۲-۱۴۰fips  ساختار آرایش و روش شناسایی را برای استانداردهای محرمانه آینده وفعلی nist مشخص می سازد.استاندارد فوق کاربر را به موارد زیر مجهز می سازد:

  • ویژگی و مشخصه امنیتی که در هر چهار سطح امنیتی لازم به نظر می رسد.
  • انعطاف پذیری در انتخاب مقتضیات امنیتی.
  • دستور العمل و راهنمایی در جهت  تضمین اینکه  ماژول  های  محرمانه  ویژگی  امنیتی لازم  را  هم در در برگرفته اند.

شبکه های محلی بی سیم

این فصل شامل جزئیاتی در مورد  تکنولوژی شبکه های محلی بی سیم ۱۱/۸۰۲  است . این فصل شامل مطالب مقدماتی در مورد تاریخچه ۱۱/۸۰۲ و شامل اطلاعات  فنی  در مورد محدوده فرکانس ، نرخ انتقال داده ، توپولوژی های شبکه و کاربردهای آن است .

دید کلی نسبت به شبکه های محلی بی سیم

قدمت  تکنولوژی  wlan و صنعت  wlan  مربوط به  اواسط سال ۱۹۸۰ می شود  زمانی که  سازمان آمریکایی ارتباطات جمعی (fcc) اولین فرکانس رادیوئی موجود در صنعت را ساخت.در طول سال های ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰ رشد آن ها نسبتا کند شد . اما امروزه کارآیی wlan رشد عجیبی داشته است .

فرکانس و نرخ انتقال داده

ieee  استاندارد ۱۱/۸۰۲  را برای ایجاد تکنولوژی  شبکه های بی سیم  مثل اترنت سیم دار که سال ها مورد استفاده قرارمی گرفت،توسعه داد . ieee استانداردa11/802 را جزخانوادهwlan 11/802 قرار داد . این عمل باعث شد مجوز باند تکنولوژی ofdm به  GHZ5 برسد .

اجزای تشکیل دهنده lan بی سیم

یک wlan از دو نوع تجهیزات تشکیل می شود:یک ایستگاه بی سیم و یک نقطه دستیابی.یک ایستگاه  یا مشتری به طور نمونه به یک لپ  تاپ یا  یک نوت بوک کامپیوتر شخصی  است  به همراه یک  NIC بی سیم . یک ایستگاه wlan ممکن است یک کامپیوتر رومیزی یا یک دستگاه دستی یا یک وسیله داخل یک کارخانه باشد.

امنیت lan های بی سیم ۱۱/۸۰۲

این بخش در مورد خصوصیات امنیتی ۱۱/۸۰۲ بحث می کند که این یک پیش زمینه ای در مورد امنیت بیشتر و انگیزه هائی برای بالا بردن امنیت ایجاد می کند . ۱۱/۸۰۲ IEEE مشخصات همسان سازی چندین سرویس را برای ایجاد یک منبع بی خطردر اطراف آن ارائه کرد.

مشکلات امنیتی استاندارد ۱۱/۸۰۲ IEEE

این بخش در مورد بعضی از آسیب های امنیتی در استاندارد ۱۱/۸۰۲ بحث می کند. پروتکل wep در استاندارد ۱۱/۸۰۲ مبنی بر wlan به کار می رود. wep  در الگوریتم رمز گشای ۴rc به کار می رود تا از تغییر طول کلید حفاظت کند. استاندارد ۱۱/۸۰۲ از کلید های رمزگشای wep تا ۴۰ بیت پشتیبانی می کند. بعضی از فروشندگان ، محصولات کلید با ۱۰۴ بیت و حتی ۱۲۸ بیت ارائه کرده اند .

شرایط لازم برای امنیت

همانطور که در بخش های قبل گفته شد wlan11/802 و صنعت wifi به سرعت در حال رشد هستند . همه این مسائل نشان می دهد که در سال های آینده تعداد زیادی از سازمان ها تکنولوژی wlan11/802 را گسترش خواهند داد.بسیاری ازسازمان ها شامل فروشگاه های خرده فروشی ، بیمارستان ها، فرودگاه ها و سرمایه گذاری تجاری برای استفاده بیشتر از مزایای بی سیم برنامه ریزی می کنند .

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته کامپیوتر

 

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 5 =