سکه شناسی

سکه شناسی بخشی از تاریخ هنر هر دوران پژوهشگران توانسته اند با استفاده از مجموعه عناصر موجود در سکه برخی از گوشه های تاریک و مبهم و تاریخ و فرهنگ جهان را روشن نمایند. سکه هر دوره نمادی از مذهب، آداب و رسوم، خط و زبان، چگونگی وصعیت اقتصادی و اجتماعی و هنری آن دوره بوده است.

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر  ۴۱ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

۱-۱- تاریخ سکه. ۳

۲-۱- تاریخچه و جغرافیای سیاسی سلسله صفویه. ۵

۱-۲-۱-۱ نسب خاندان صفویه. ۵

۲-۲-۱- جغرافیای سیاسی.. ۶

۳-۲-۱- مذهب صفویان. ۷

۴-۲-۱- اوضاع اقتصادی عصر صفویان. ۸

سکه شناسی دوره صفویان. ۱۰

۱-۲- فن سکه زنی در ضرابخانه. ۱۱

۳-۲- مواد اولیه سکه. ۱۲

۳-۲- معادن. ۱۳

۴-۲- نام سکه های صفویان. ۱۴

۱-۴-۲- سکه های طلا.. ۱۴

۲-۴-۲- سکه های نقره ۱۵

۳-۴-۲- سکه‌های مسی (فلوس) ۱۶

۴-۴-۲- سکه های لاری ـ لارین ـ لارن. ۱۷

خط و نقش در سکه های صفوی.. ۱۸

۱-۳- خط و زبان روی سکه. ۱۹

۲-۳- توقیع.. ۲۲

۳-۳- نقوش روی سکه. ۲۲

۳-۳- قاب بندی روی سکه. ۲۴

۴-۳- نقوش سکه های مسی.. ۲۵

۱-۴-۳- نقش خورشید. ۲۶

۲-۴-۳- نقش شیر و خورشید. ۲۸

۳-۴-۳- نقش طاووس…. ۳۰

۴-۴-۳- نقش ماهی.. ۳۱

ویژگیهای سکه های صفویان. ۳۳

نتیجه و پیشنهادات… ۳۵

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله سکه شناسی  را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

سکه شناسی بخشی از تاریخ هنر هر دوران پژوهشگران توانسته اند با استفاده از مجموعه عناصر موجود در سکه برخی از گوشه های تاریک و مبهم و تاریخ و فرهنگ جهان را روشن نمایند. سکه هر دوره نمادی از مذهب، آداب و رسوم، خط و زبان، چگونگی وصعیت اقتصادی و اجتماعی و هنری آن دوره بوده است.

به معنی دیگر می‌توان گفت که سکه شناسی به عنوان یکی از شاخص های شناسایی میراث فرهنگی ملل همواره از جایگاه ویژه ای در مطالعات تاریخ برخوردار بوده است. هریک از عوامل تشکیل دهنده سکه: نوع فلز: نقشها و نگارها، علائم روی سکه، محل ضرب، تاریخ ضرب، ابزار ضرب و … به لحاظ علمی، در شناخت تاریخ، فرهنگ و هنر و نیز اقتصاد هر دوره تاریخی، نقش عمده ای دارد.

تاریخ سکه

قبل از پیدایش سکه مردم از راه معاوضه و مبادله اجناس به صورت پایاپای امور تجاری خود را انجام می دادند. لیدیها اولین مردمی بودند که سکه ضرب کردند. ایرانیها پس از فتوحات پی در پی در آسیای صغیر به وجود سکه و لزوم استفاده از آن پی بردند.

سکه شناسی دوره صفویان

موقعیت تاریخی، سیاسی، مذهبی و اقتصادی صفویان به طور اختصار تا این مبحث مورد بررسی قرار گرفت. در سکه شناسی دروه صفویان، نمی توان از مسائل ذکر شده یاد نکرد، چراکه چگونگی ضرب سکه در این دوران ارتیاط مستقیم با حوادث و مسایل یاد شده داشته است.

فن سکه زنی در ضرابخانه

مراحلی که جهت ضرب سکه لازم است تا یک فلز به مسکوک تبدل سود را فن سکه‌زنی می گویند. در دوره صفویه مکانی به نام ضرابخانه با تشکیلات اداری منظم و افرادی که هریک دارای تخصصی هستند و دستگاههائی که در مراحل ضرب به یاری استادان می آیند و موادی که در ضرب بکار می رود و تغییراتی که بروی آنها انجام می‌شود همه شامل فن سکه زنی می‌باشد.

مواد اولیه سکه

سکه ها از جنس طلا، نقره و مس بود اما بیشتر سکه ها از جنس نقره و مس بود سکه طلا معمولاً به مناسبت به سلطنت رسیدن و یا فتح و پیروزی پادشاه و یا عید نوروز به ضرب می‌رسید شاردن در این مورد می نویسد:

«ایرانیان هیچ گونه مسکوک زرین ندارند زیرا قطعات طلایی که به نشان شاهنشانه زده می‌شود معمولاً هنگام جلوس به تخت سلطنت و در جشن نوروز مسکوک می‌گردد.

خط و نقش در سکه های صفوی

هنرمند مسلمان به واسطه اسلام یعنی تسلیم شدن در برابر شریعت الهی همواره متذکر این واقعیت است که خود، آفریدگار و یا منشاء زیبایی نیست، بلکه اثر هنری به میزانی که تابع و مطیع نظم جهانی باشد از زیبائی بهره جسته، زیبائی کلی را جلوه‌گر می‌سازد. هنر اسلامی در پرتو این آگاهی از صفا و متانت خاص و کیفیتی غیر شخصی برخوردار می شود.

خط و زبان روی سکه

خط و به عبارتی دیگر مادر فرهنگ و تمدن بشر، هنر ثبت ذهنیات و دانسته های بشر است. هزاران سال است که خط به گونه ای با فرهنگ بشر در آمیخته که اندیشه جدائیشان حتی ناممکن می نماید.

نقوش روی سکه

شاهان صفوی به نقاشی توجه و علاقه خاص داشتند، چنانکه شاه اسمعیل اول نقاشان زیر دست را تشویق می کرد، شاه طهماسب نیز بدین هنر علاقه داشت و خود در جوانی به این کار همت گماشت و نزد استادان بزرگی چون بهزاد و سلطان محمد و آقا میرک نقاش اصفهانی بآموختن نقاشی پرداخت. اقامت همایون پادشاه هند در ایران و پس از یکسال مراجعت به هند و بردن عده ای از هنرمندان ایرانی به آن دیار باعث نفوذ هنر ایرانی در هند گردید.

قاب بندی روی سکه

هنرمند حکاک روی سکه در آغاز ایندوران تزئین روی سکه را با نام ائمه (ع) شروع می‌نماید. با نقش چهار علی از حرف «ع» آن یک گل چهار پر را نقش می‌نماید. مربعی در وسط سکه و یک لوزی در خارج آن نقش نموده و متنی را که باید بنویسد در آن تقسیم می کند (تصویر ۵-۷ طرح شماره ۴) گاهی ادامه خطوط مربع وسط را به حرف «ع» نام حضرت علی (ع) ختم می کند.

ویژگیهای سکه های صفویان

در آغاز آنچه مهم است، اینکه سکه در محلی به نام ضرابخانه با تشکیلات اداری منظم که در راس آن معیرالممالک قرار داشت و دارای مشاغلی بود که شامل ضراب باشی و صراف باشی و استادان دستگاههای ضرب سکه قرار داشتند.

نتیجه و پیشنهادات

حکومت صفویه از سال ۹۰۵ ه.ق با پادشاهی شاه اسمعیل اول بر پایه معنوی که توسط شیخ صفی الدین اردبیلی ایجاد گردیده بود، آغاز شد. وی مذهب شیعه را به عنوان مذهب رسمی کشور اعلام نمود و جنگهای پی در پی با دشمنان سنی مذهب در شرق و غرب ایران نمود. به منظور ایجاد تمرکز قدرت مطلقه و از بین بردن ملوک الطوایفی حکومت مرکزی بوجود آورد که شاه در راس آن قرار داشت. پس از رسیدن به سلطنت، به منظور اشاعه آرمانهای خویش و اعتقادات مذهبی دستور داد تا شعار شیعه «لااله‌الاالله محمد رسول الله علی ولی الله» را به نشان مذهب شیعه و به منظور احترام به خاندان ائمه (ع) نام دوازده امام و القاب: والی، غازی و الحسینی را بر روی سکه ها نقر نمایند. در متصرفات جدیدی هم که بدست آورد به همان نحو سکه ضرب نمودند

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.