سلطنت شاه عباس

شاه عباس در تاریخ اول رمضان سال ۹۷۸ (۱۵۷۰ میلادی) در هرات متولد شد . وی هنگامیکه درقزوین به جای پدر بر تخت سلطنت نشست بیش از هیجده سال نداشت.

مطلب سلطنت شاه عباس  مشتمل۵۲صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

سلطنت شاه عباس… ۲

فتح لارو بحرین.. ۳

جنگهای شاه عباس با عثمانی.. ۴

قتل عام هولناک گرجستان.. ۶

شکستن عهد و پیمان.. ۹

جنگهای تازه با  عثمانی.. ۱۱

عقب نشینی.. ۱۲

تصرف بغداد. ۱۶

انگیزه شاه عباس و پادشاهان صفوی در جنگ با عثمانی.. ۱۷

تسخیر قشم و هرمز. ۲۲

اخلاق و رفتار شاه عباس… ۲۶

قتل عام در گیلان.. ۲۷

آدم خواران شاه. ۲۸

تظاهر به دل رحمی و انساندوستی.. ۳۰

شرکت در سوگواری امام حسین.. ۳۴

پیاده رفتن شاه عباس از اصفهان به مشهد. ۳۶

جاروکشی حرم حضرت رضا(ع) ۳۷

گزارش تاریخی سفر اسپانیا ۳۸

فرمان قتل ولیعهد. ۴۲

مرگ شاه عباس… ۴۷

راهسازی، ایجاد کاروانسراهای عمومی و پیشرفت بازرگانی در عصر شاه عباس    ۴۸

سنگفرش جاده ها ۵۰

کاروانسرا ۵۰

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله سلطنت شاه عباس را در زیر می توانید ببینید.

سلطنت شاه عباس

شاه عباس در تاریخ اول رمضان سال ۹۷۸ (۱۵۷۰ میلادی) در هرات متولد شد . وی هنگامیکه درقزوین به جای پدر بر تخت سلطنت نشست بیش از هیجده سال نداشت.

فتح لارو بحرین

شاه عباس در سال ۱۰۰۳ حکومت فارس را به الله وردی خان زرگرباشی سپرد. در این زمان ولایت لار مطیع یکدسته از خوانین محلی بود که ادعا داشتند از نوادگان گرگین پهلوان مشهور شاهنامه هستند.

جنگهای شاه عباس با عثمانی

در سال ۱۰۱۱ هجری (۱۶۰۲ میلادی) شاه عباس نیروی عظیمی در اصفهان فراهم آورد و چنین شایع کرد که قصد رفتن به شیراز دارد. وی پیشاپیش سپاه قرار گرفت ولی چون سپاه از دروازه شهر بیرون آمد روی به قزوین نهاد.

قتل عام هولناک گرجستان

یکی از هولناک ترین حوادث زمان شاه عباس حادثه قتل عام خونین گرجستان است. شاه عباس این جنابت فراموش نشدنی را تنها به خاطر عشق یک زن نادیده انجام داد و آگاهی یافتن شما نیز از این ماجرا جهت شناختن میزان قساوت و سفاکی شاه عباس لازم است.

شکستن عهد و پیمان

شاه عباس همچنان برای تهمورس و لوارساب پیام می‌فرستاد  و اعلام می‌:رد که آنان چون به نزد او بروند همه گناهانشان را خواهد بخشید. در سال ۱۰۲۳ لوارساب خان از ترس به نزد شاه عباس رفت.

جنگهای تازه با  عثمانی

شاه عباس بعد از قتل عام گرجستان به تفلیس رفت و از آنجا برای دفع محمدپاشا سردار و صدراعظم سلطان احمد خان که قصد یاری رساندن به تهمورس خان را داشت به طرف دریاچه کوگچه رهسپار گردید.

عقب نشینی

قرچغای خان ،‌فرمانده کل قوای ایران با شنیدن تعداد نیروهای دشمن و ساز و برگ نظامی آنها به شاه عباس اطلاع داد که قوای ایران یارای مقابله با چنان لشگر عظیم را ندارد. شاه عباس  اطلاع دا که قوای ایران یارای مقابله با چنان لشگر عظیمی را ندارد. شاه عباس فرمان داد که مردم تبریز از شهر بیرون روند و سپاهیان شهر را ویران نمایند تا سالم به دست دشمن نیفتد .

تصرف بغداد

بعد از شکست خلیل پاشا در سال ۱۰۲۸ هجری (۱۶۱۸ میلادی) معاهده صلح بین طرفین انعقاد یافت و قرار شد مرز بین دو مملکت همان حدود عهد شاه طهماسب باشد و پادشاه ایران هم هر سال صد بار ابریشم برای سلطان عثمانی بفرستد.

انگیزه شاه عباس و پادشاهان صفوی در جنگ با عثمانی

عده بسیاری از مورخان همکاری و کمک خواستن شاهان صفوی و بویژه شاه عباس را از پادشاهان اروپایی کار درستی می دانند در حالی که از نظر ما همکاری و همراهی آنان با پادشاهان اروپا برای در هم کوبیدن و یا تضعیف عثمانیها کار شایسته ای نبود

اخلاق و رفتار شاه عباس

برای شناختن شاه عباس و چگونگی رفتار او با مردم بهتر است به قضاوت مورخان رجوع کنیم:

اسکندر بیک از منشیان مخصوص شاه عباس درباره اخلاق و رفتار شاه عباس می نویسد:

قتل عام در گیلان

شاه عباس در سال ۱۰۰۳ هجری که چند تن از امرای گیلان بر ضد او قیام کردند، شیخ احمد آقای میرغضب را مامور کرد که به گیلان رود و با کمک چند تن از حکام محلی،‌مقصران را به چنگ آورد، ولی چون پس از یکماه جستجوی ایشان به جایی نرسید،‌و از یاغیان اثری پیدا نشد، شاه بر مردم گیلان خشم گرفت و به میرغضب فرمان قتل عام فرستاد.

تظاهر به دل رحمی و انساندوستی

شاه عباس با همه قساوت، بی رحمی و سفاکی سعی داشت که خود را مهربان و انسان دوست و عاشق مردم نشان دهد. گاهی به عنوان انیکه از مردم شرمسار است سخت به گریه می افتاد. در روزهای عزاداری نیز اشک می ریخت و بر سر و سینه می زد . او بظاهر بسیار ساده و بی پیرایه زندگی می کرد. به امتیازات ظاهری و زینت و زیورهای شاهانه به چشم بی اعتنایی می نگریست .

شرکت در سوگواری امام حسین

شاه عباس پس از هر نماز نام پیغمبر و حضرت علی و دوازده امام و شیخ صفی الدین را مکرر بر زبان می راند و «از ایشان در کار سلطنت و ملکداری کمک می طلبید.» روز ولایات آنان را جشن می‌گرفت  و در روز مرگ یا شهادت آنان مجالس عزاداری برپا می کرد.

جاروکشی حرم حضرت رضا(ع)

شاه عباس در مشهد گاه به «جاروکشی» می پرداخت و نیز شمعهای نذر شده برای امام رضا(ع) را بدست می گرفت و اشک می ریخت.

شاعران چاپلوی این پادشاه سفاک پس از این سفر شعرها سرودند و وصله ها گرفتند.

گزارش تاریخی سفر اسپانیا

شیوه های شاه عباس در فریب دادن مردم عوامل و ساده لوح کم نظیر بود. او خود را سید و از دودمان علی (ع) می دانست و به رسول اکرم (ص) و حضرت علی (ع) و فرزندانش علاقه فراوانی نشان می داد و در هنگام جنگ پیراهنی بر تن می کرد که بر آن ادعیه و آیاتی از قرآن نوشته شده بود اما گاهی اعمالی انجام می داد که نشانگر چهره واقعی او بود.

فرمان قتل ولیعهد

سختگیری وقساوت شاه عباس، که با جزئی بهانه ای نزدیکترین و فداکارترین سرداران خود را می کشت، مایه وحشت و نگرانی امیران و بزرگان کشور بود . پس از آنکه میرشکار شاه در عین نزدیکی به او،‌به گفته بی اساس بدخواهانش کشته شد،‌برخی از سرداران چرکس، که از جانب ما در با صفی میرزا بستگی داشتند،

کاروانسرا

مهمتر از راه سازی، ایجاد کاروانسراها بود. این کاروانسراها که خوشبختانه هنوز نمونه های آن فراوان است، بهترین وسیله آسایش مسافرت و حفظ کالا و امنیت راه و تامین آذوقه محسوب می شد.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.