سرقت، زمینه‌های فردی و اجتماعی و راهکارهای پیشگیری از‌‌‌‌‌ آن

 

انسان موجودی است که در اجتماع بدنیا می آید و همین دنیا آمدن یعنی با چند نفر زیستن و اجتماعی شدن . او ارزشها ، ملاکها و رفتارها را یاد می گیرد و این روند برایش مزایایی دارد ، لیکن نکته مهم اینجاست که این روند همیشه ارمغان آور نیست . ارتباطات ، محیط ، فرهنگ ،خانواده و … همه دست به دست هم داده و چرخه ای ایجاد می کند که بصورت اختلال در شخصیت خودنمایی می کند ( کریمی ، ۱۳۷۲ ) .

این تحقیق دانشجویی سرقت، زمینه‌های فردی و اجتماعی و راهکارهای پیشگیری از‌‌‌‌‌ آن مشتمل بر ۵۳ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

دسته‌بندی نشده

 

فهرست مطالب

 

 1. چکیده۱
 2. فصل اول
 3. مقدمه….۳
 4. بیان مسئله۳
 5. فصل دوم
 6. تعریف مغاهیم واصطلاحات۷
 7. چارچوب نظری ودیدگاهها۷
 8. پیشینه تحقیق۸
 9. عوامل مرتبط با سرقت۹
 10. سرقت از دیدگاه اسلام۱۶
 11. فصل سوم
 12. روش تحقیق۲۲
 13. ابزار تحقیق۲۲
 14. جامعه ونمونه آماری ۲۲
 15. یافته های پژوهش۲۳
 16. ارائه یافته های تحقیق ونتیجه گیری۲۴
 17. منابع ومواخذ۵۰
 18. پیوستها وضمائم۵۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

دسته‌بندی نشده

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله سرقت، زمینه‌های فردی و اجتماعی و راهکارهای پیشگیری از‌‌‌‌‌ آن را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

انسان موجودی است که در اجتماع بدنیا می آید و همین دنیا آمدن یعنی با چند نفر زیستن و اجتماعی شدن . او ارزشها ، ملاکها و رفتارها را یاد می گیرد و این روند برایش مزایایی دارد ، لیکن نکته مهم اینجاست که این روند همیشه ارمغان آور نیست . ارتباطات ، محیط ، فرهنگ ،خانواده و … همه دست به دست هم داده و چرخه ای ایجاد می کند که بصورت اختلال در شخصیت خودنمایی می کند ( کریمی ، ۱۳۷۲ ) . ویژگیهای شخصیت آدمی تحت تاثیر عوامل زیستی، ارثی و محیطی است . تجارب مشترک در یک فرهنگ ،خرده فرهنگ و تجارب مختص فرد در تعامل با آمادگیهای فرد ، شخصیت را شکل می دهند ( اتکینسون ، هیلگارد، ۱۳۶۹ ) . از دیدگاه شامبیاتی ( ۱۳۷۱ ) یکی از ابعاد شخصیت ، شخصیت ضد اجتماعی است که نه تنها برای فرد معضل است که یکی از معیارهای بزرگ جامعه محسوب می شود . افرادی که دارای چنین شخصیتی هستند ، می توانند دچار انحراف اجتماعی و بزهکاری گردند .

تعریف سرقت:

با توجه به این که ماهیت سرقت پیچیده می باشد، هرکدام از محققین یا صاحب‌نظران رشته‌های مختلف درمورد آن تعاریف خاصی ارائه کرده اند که درپی نقل می شوند:

از نظرلغوی، کلمه ای است عربی به معنی دزدیده و استراق سمع ، دزدانه گوش دادن هم از آن گرفته شده است(صبری،۳۱:۱۳۷۸)

«سرقت این است که انسان مال حرامی را(مال دیگران را)برای خودش بردارد»(قربان حسینی،۳۱:۱۳۷۱).

تاریخچه سرقت:

قدیمی‌‌ترین قوانین مدون دنیا را به عهد حمورابی نسبت می‌دهند ولی قوانین هیتیها از آن هم قدیمی‌تر است. امپراتوری هیتیها مربوط به سده ۱۵ تا ۲۰ قبل از میلاد می‌باشد. نکته مهم قوانین هیتیها این است که اغلب مجازاتهای اعمال شده در برابر جرائم به صورت جریمه نقدی و جبران خسارت بوده که اصولاً جزو مجازاتهای خفیف

جنبه‌های نظری بزهکاری و ارتکاب جرم:

دیدگاههای مختلفی درمورد جرم و زمینه‌های بروز آن وجود دارد که در پی بررسی  می‌شوند.

برخی محققین اعتقاد دارند که بزهکاری معلول ساختار عصبی و شرایط فیزیولوژیک افراد است. این دیدگاه جدید نیست وحتی در متون ادب باستانی نیز به آن اشاره شده است. مثلاً در کلیله و دمنه آمده است که :

«هرکس پیشانی کوچک و بینی بزرگ دارد و چشمانش اختلاج دارند (پرش چشم) فردی ناصالح است و هر کاری از او انتظار می‌رود» (کسرائی۱۴:۱۳۷).

بزهکاری به عنوان یادگیری و تقلید از الگو:

این دیدگاه که بیشتر بر اهمیت محیط و نقش آن در یادگیری رفتار تأکید می‌کند، اعتقاد دارد فرد طبیعتی خنثی دارد و بر مبنای این وضعیت در هر موقعیتی و محیطی قرار گیرد به شکل آن محیط درخواهد آمد. شواهد مؤید این دیدگاه متعددند ولی از لحاظ تاریخی این دیدگاه به نظریات لاک (فدایی۲۷:۱۳۷۵) و در دوران ‌‌‌جدید دیدگاه واتسون (سیف۲۹۳:۱۳۷۸) بر‌می‌‌‌گردد.

بیکاری و فقدان تخصص :

قبل از ورود به این مقوله لازم است توضیحی پیرامون خرد کردن اجزاء و سبب‌‌شناسی فقر ارائه شود. اصولاً عوامل اجتماعی به گو‌نه‌ای یکپارچه بر فرد تأثیر می‌گذارند و این گونه نیست که یک عامل به ‌تنهایی اثر خود را به جای بگذارد و عامل دیگر بدنبال آن اثر‌گذار باشد. در مواردی بر اثر تعامل این شرایط یک عامل اثر‌گذار جدید ایجاد می‌شود که بدون در نظر‌گرفتن همزمان عوامل نمی‌توان تأثیر آن را مطالعه کرد. در مطالعه حاضر صرفاً بدلیل تسهیل در امر بررسی، این عوامل خرد و مجزا شده‌اند.

محل اقامت و وضعیت مسکن:

بررسیهای متعدد حاکی از آن است که محل اقامت جزو عوامل تعیین‌کننده ارتکاب جرم از سوی افراد است. به عنوان مثال قسمت اعظم جرائم از جمله سرقت درشهر نیویورک توسط ساکنان منطقه هارلم انجام می‌‌‌‌‌شود (کلی و چرچ۲۲:۱۹۸۷). مطالعات دیگر نیز بر این واقعیت صحه نهاده‌اند. مثلاً دربررسی برات‌وند(۶:۱۳۷۸) بر جرم‌زایی مناطق حاشیه‌نشین و درمعرض خطر زیاد بو‌دن ساکنان این مناطق به ارتکاب جرم از جمله سرقت تاکید شده‌است

تراکم جمعیت:

تراکم جمعیت را میتوان از دو بعد تراکم جمعیت در خانوار و در محل سکونت مورد توجه قرار داد. تراکم جمعیت درخانوار یک کارکرد مهم دارد و آن حذف قید و بندهای کنترلی والدین و رها شدن امر خطیر تعلیم‌ و تربیت به حال خود است . دراین شرایط  اطرافیان (غیر از والدین) هستند که فرایند تربیت و اجتماعی شدن فرد را هدایت می‌کنند و در این میان ساکنان  محله و دوستان نقش مهمی دارند. در تحقیق درویشی (۱۶:۱۳۷۸) معلوم شد تراکم جمعیت خانواده از جمله عوامل موثر بر ارتکاب جرم سرقت توسط نمونه مورد مطالعه بوده است.

مهاجرت:

این عامل در بروز جرم به صورت عمومی موثر است و از طریق وادار کردن افراد به حاشیه‌نشینی و عدم پذیرفتن اکثر مهاجرین در چرخه روابط اجتماعی بر گرایش به جرم تاثیر می‌گذارد. باید دانست مهاجرین عمدتاً از خاستگاه ضعیفتری نسبت به مقصد بر‌خوردارند ( شورای تحقیقات زندانهای خوزستان ۱۴:۱۳۷۹). این شرایط باعث می‌شود آنان در مشاغل پایین‌دست جامعه مشغول بکار شوند و حتی این مشاغل نیز برای آنان براحتی بدست نمی‌آید. بدلیل دستیابی سریع به پول،  باعث بروز جرم از سوی این گروه که فرصت جذب در اجتماع را نیافته‌اند، می‌‌شود.

وجود الگو به عنوان عامل گرایش به سرقت:

وجود الگوهای نادرست و انحرافی در منزل یا محل اقامت می‌‌تواند در گرایش به جرم و سرقت نقش مهمی داشته‌‌ باشد.این امر از جهت ارا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ئه الگو‌‌‌های رفتاری نادرست و بر اساس سبک یادگیری مشاهده‌‌‌‌ای قابل تبیین است.چنانچه فرد درمحیطی پرورش یابد که شاهد تعهد و پایبندی والدین به اصول و مبانی دینی باشد به احتمال بیشتر به صورت فردی پایند به مبانی عقیدتی درخواهد آمد. عکس این مطلب نیز صحت دارد بدین معنا که اگر فرد در محیطی پرورش یابد که والدین ضمن بی‌‌اعتنایی به مسائل شرعی، مرتکب اعمالی نظیر دروغگویی و ارتکاب جرم شو‌‌ند کودکان نیز به آنان تأسی می‌جو‌یند.

نتیجه گیری وپیشنهادات:

سیر جرم درجامعه شتاب فزاینده‌ای به خود گرفته است و این رشد در سالهای اخیر از شدت بیشتری برخوردار شده است. همچون سایر پدیده‌های اجتماعی عوامل متعددی در این زمینه دخلیند که هدف تحقیق حاضر تعیین تقدم و تأخر آنها و ارائه پیشنهاداتی به دست‌اندکاران در زمینه کاهش آسیب‌های ناشی از شرایط زیر است.

منابع وماخذ:

سرقت، زمینه‌های فردی و اجتماعی و راهکارهای پیشگیری از‌‌‌‌‌ آن

 1. ـ آتش‌پور، حمید وهمکاران ،    نگاهی به سرقت  ،  اصلاح وتربیت (۲۹)              ۱۳۷۶
 2. – اداره زندانهای آذربایجان ‌غربی ،    رابطه اعتیاد و سرقت  ،  اصلاح وتربیت (۳۴)      ۱۳۷۶
 3. -اداره زندانهای خوزستان سرقت(قبل و بعد از انقلاب اسلامی)، اصلاح وتربیت (۱۳) ،۱۳۷۳
 4. -برات‌وند، محمود ،     تبلیغات و آثار آن درجامعه   ،    اداره زندانهای خوزستان    ،      ۱۳۷۸
 5. – فدائی، فرید ،   پیشگامان روانشناسی رشد کودک      ،         اطلاعات   ،           ۱۳۷۵
 6. – فرهنگ عمید      ،                  حسن، عمید ،         امیرکبیر      ،     ۱۳۷۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

دسته‌بندی نشده

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =