زندگینامه ابوالفضل عبدالرزاق کاشانی ملقب به کمال الدین

اهل کاشان است، نامش عبدالرزاق، کنیه‌اش ابوالفضل و ملقب به کمال‌الدین می‌باشد، پدرش نیزبا لقب جمال‌الدین و کنیه ابوالغنائم مشهور است. تاریخ زندگی جناب عبدالرزاق بخاطر همزمانی و شباهتهای اسمی با سه عالم برجسته دیگر- دونفر هم نام ودیگری همشهری – دچار ابهامات و تناقضات زیادی گردیده است تا جائیکه از کنیه او گرفته تا محل زندگانی، نام پدر و آثار او را تحت الشعاع خود قرار می دهد. این سه که به ترتیب عبارتند از:

۱- کمال الدین عبدالرزاق مشهور به (ابن فوطی) (م۷۲۳ هـ ق) تراجم نگار هم عصر کاشانی و صاحب <مجمع الآداب فی معجم الالقاب> و تلخیصی ازآن بوده، پدرش احمد و شانزده سال پیشتر از کاشانی دار فانی را وداع گفته است.

این تحقیق دانشجویی زندگینامه ابوالفضل عبدالرزاق کاشانی ملقب به کمال الدین  مشتمل بر ۷۱صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

نام ونسب کاشانی: ۲

آغاز ، حیات وانجام کاشانی: ۴

کاشانی و آموخته ها : ۶

مشایخ و همعصران او: ۶

طریقه آشنایی کاشانی با مکتب ابن عربی. ۹

جایگاه کاشانی در تصرف : ۱۰

کاشانی از منظردیگران. ۱۲

عقیده و مذهب کاشانی. ۱۲

مقدمات بحث : ۱۳

تشیع کاشانی از منظر کاشانی. ۱۴

حضرت امیر(ع) واهل بیت در تأویلات.. ۱۴

حضرت امیر. ۱۶

رفع شبهات: ۲۱

نقد حدیث اول : ۲۲

نقد حدیث دوم ۲۴

حضرت مهدی (عج) ۲۵

آراء و عقاید کاشانی. ۲۹

بحث جبر و اختیار ۳۰

رجعت.. ۳۱

شفاعت.. ۳۲

عصمت.. ۳۳

عینیت صفات بالذات.. ۳۳

آثار کاشانی. ۳۵

الف: کتب.. ۳۵

رسائل فارسی. ۳۷

رسائل عربی. ۳۸

دیوان کاشانی. ۳۹

دلایل انتساب تأویلات به کاشانی. ۳۹

مقدمه ای در تفسیر وتأویل. ۴۴

در لغت تفسیر: ۴۵

تفسیر در اصطلاح: ۴۶

تأویل در لغت: ۴۸

تأویل در اصطلاح. ۵۰

تاریخچه ای گذرا بر تأویل و گروههای تأویل: ۵۱

تأویل عرفانی و وجوه تمایز آن ازدیگر تأویلات.. ۵۲

انواع تأویل عرفانی (تفسیر عرفانی): ۵۳

تأویل نامه های. ۵۵

اصطلاحات موجود در مورد نگاشته‌های عرفا پیرامون قرآن: ۵۶

ب :اصطلاحات مخصوص به حوزه تأویل عرفانی : ۵۷

تأویل عرفانی: ۵۷

مبانی تأویل عرفانی. ۵۸

مبانی تأویل از منظرحدیث.. ۵۹

مبانی اختصاصی تأویل عرفانی. ۶۰

مبنای زبان شناختی تأویل. ۶۱

مبانی نظری تأویل عرفانی: ۶۲

مبانی عملی تأویل عرفانی. ۶۳

مبانی تأویل عرفانی از دیدگاه ملا عبدالرزاق. ۶۵

ملاکهای تأویل عرفانی از دیدگاه کاشانی: ۶۸

معرفی اجمالی کتاب <تأویلات القرآن الکریم>.. 69

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

زندگی نامه

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله زندگینامه ابوالفضل عبدالرزاق کاشانی ملقب به کمال الدین را در زیر می توانید ببینید.

نام ونسب کاشانی:

اهل کاشان است، نامش عبدالرزاق، کنیه‌اش ابوالفضل و ملقب به کمال‌الدین می‌باشد، پدرش نیزبا لقب جمال‌الدین و کنیه ابوالغنائم مشهور است.

تاریخ زندگی جناب عبدالرزاق بخاطر همزمانی و شباهتهای اسمی با سه عالم برجسته دیگر- دونفر هم نام ودیگری همشهری – دچار ابهامات و تناقضات زیادی گردیده است تا جائیکه از کنیه او گرفته تا محل زندگانی، نام پدر و آثار او را تحت الشعاع خود قرار می دهد. این سه که به ترتیب عبارتند از:

۱- کمال الدین عبدالرزاق مشهور به (ابن فوطی) (م۷۲۳ هـ ق) تراجم نگار هم عصر کاشانی و صاحب <مجمع الآداب فی معجم الالقاب> و تلخیصی ازآن بوده، پدرش احمد و شانزده سال پیشتر از کاشانی دار فانی را وداع گفته است.

آغاز، حیات وانجام کاشانی:

در هیچیک از تراجم مشهور نظری نسبت به تاریخ تولد ایشان به چشم نمی خورده لذا ما برای مشخص شدن دوران حیات و سال تولد تقریبی او به تحقیقی درباره تاریخ وفات ورویکردش به عرفان دست می زنیم باید گفت که در مورد تاریخ وفات ایشان چهار نفر ارائه شده است.

۱) حاجی خلیفه در کشف الظنون تاریخ وفات کاشانی را سال (۷۳۰ هـ ق) می‌دانندکه همین نظر به اعیان الشیعه نیز راه یافته است.

کاشانی و آموخته ها :

کاشانی نه تنها یک تاز عرفان و مجمع البحرین عرفان نظری وعملی است که پیشتر جستجوگری پرتلاش در عرصه علوم ظاهری بوده است و آنگونه که از مقدمه <اصطلاحات الصوفیه> و تنها مرجع ما -نامد کاشانی به شیخ علاء الدوله سمنانی – بر می آید او قبل از ورود به عرفان از فضلیات ( علم ادبی)

۲- شرعیات (فقه و حدیث و تفسیر وعلوم مرتبط) گرفته تا ۳- اصول فقه و ۴- کلام و ۵- معقولات ( منطق وعلوم طبیعی) و درآخر علوم الهی (فلسفه) را به گونه ای کاویده که< استحضارآن به جائی رسید که بهتر از این صورت نبندد»

طریقه آشنایی کاشانی با مکتب ابن عربی

اینکه کاشانی چگونه واز طریق کدامیک از اساتیدش با مکتب ابن عربی آشنا شده است به درستی مشخص نیست اما می توان گفت که- همچنانکه مرحوم علامه سید جلال الدین آشتیانی (ره) اشاره فرموده اند – « اساتید او از اتباع ابن عربی نبوده اند.»

زیرا استفاده کاشانی از صدرالدین قونوی (م۶۷۳ هـ ق) نه در آثار ونه در هیچیک از کتاب تراجم نیامده و از طرفی درک محضر فرغانی (م ۷۰۰ یا ۶۹۹ هـ ق) – نیز با اینکه غیرممکن نیست- اما بعید به نظر می رسد

جایگاه کاشانی در تصرف :

اگر به پیشنیه تصوف قبل از کاشانی نگاه کنیم، می بینیم که قبل از او عرفان عملی و نظری با آثار بزرگانی چون خواجه عبدالله انصاری سهروردی، و محی الدین عربی وفارص و دیگران به اوج خود رسیده و توسط شاگردان آنان نیز به خوبی بسط یافته است. اما در این میان کمتر کسی چون کاشانی توفیق یافته، حلقه اتصال و مجمع البحرین این دو حوزه گردد. کاشانی با شرح منازل السائرین از طرفی و شرح فصوص الحکم از طرف دیگر این امر خطیر را به انجام رساند و به راستی که به چه خوبی از عهده برون آمد.

عقیده و مذهب کاشانی

تاکنون درباره مذهب کاشانی تحقیق مبسوطی صورت نگرفته تا جائیکه برخی ایشان را در شمار عرفای شیعی ذکر کرده ، و برخی دیگر نیز به واسطه دیدن مدح وتعظیم خلفاء در آثار ایشان در تشیع ایشان تردید روا داشته‌اند. ما در این تحقیق سعی کرده با توجه به مطالب تأویلات به این مهم دست زده و تشیع کاشانی را به صورت آشکار بیان داریم. قبل از هر چیز باید خواننده محترم را به این نکته توجه دهیم که کاشانی در تأویلات درصدد ادله کلامی اثبات ولایت وتشیع خود نبوده است .

حضرت امیر(ع) واهل بیت در تأویلات

۱- کشانی (ذی القربی) را در ذیل آیه شریفه ۲۳ شوری «قل لااسئلکم علیه اجراً الا الموده فی القربی»- برخلاف ابن عربی در فتوحات – فقط «علی وفاطمه و الحسن والحسین و ابناوهما»  معرفی می نماید. و عمر وغیره را در این امر وارد نمی‌کند. ایشان پس از اینکه محبت اهل بیت را ازلی وسرشته در نهاد انسان دانسته و بهره آنرا برای خود مردم- ونه اهل بیت – می‌داند.

رفع شبهات:

همچنانکه گفتیم در تمام تأویلات فقط یک حدیث درباره ابوبکروجود دارد وآن اینکه «من أراد أن ینظر میتاً یمشی علی وجه الأرض فلینظر أبابکر» که احتمالاً‌از روی تقیه و یا برای تقریب مذاهب آورد شده است. چرا که کاشانی سالیان درازی از عمر خود را در شیراز ومناطق اهل سنت نشین به سر برده تا جائیکه وشاگرد نامدارش قیصری نیز اهل سنتی متعصب بوده است پس اگر این حدیث از روی تقیه و یا برای تقریب مذاهب بدانیم سخنی به گزاف نگفته ایم.

مبانی تأویل عرفانی از دیدگاه ملا عبدالرزاق

جناب کاشانی بعد از اینکه به تفاوت میان تفسیر و تأویل می‌پردازد این کتاب ارزشمند را – نه <تفسیر> -بلکه ارائه الگوی <تأویل> برای اهل ذوق می‌داند.و از طرف دیگر نیز  در جای جای تأویلات از اصطلاح <تطبیق> استفاده می‌کند. ما در ابتدا به جایگاه هر کدام از این اصطلاحات پرداخته وسپس نظری به مبانی یاد شده می اندازیم. ایشان بعد از یادکردی از گذشته خود که با وجود تدبر در قرآن عائدی ازآن نصیبش نمی‌گشت، به دوران ظهر معانی قرآن اشاره می کنند

ملاکهای تأویل عرفانی از دیدگاه کاشانی:

جناب ملاعبدالرزاق در مقدمه کوتاه ، اما گرانسنگ خود نکاتی را یادآور شده اند که می توان از آنها بعنوان ملاکهای تأویل عرفانی نام برد.

۱- تأویل –برخلاف تفسیر- دارای حد خاصی نمی باشد بلکه براساس احوال شنونده و اوقاتش در مراتب سلوک و تفاوت درجات آن متفاوت می باشد و معانی جدیدی برای فرد سالک به دنبال  می آورد ، لذا تأویل حقیقی ذو مراتب است.

معرفی اجمالی کتاب <تأویلات القرآن الکریم>

کتاب تأویلات چه درمیان آثار کاشانی و چه تأویل نامه های عرفانی از جایگاهی رفیع برخوردار است چرا که این اثر گرانمایه زمانی به نگارش درآمد، که مبانی عرفانی نظری و عملی -به شایستگی- توسط بزرگانی چون ابن عربی،ابن فارض، قونوی، جندی فرغانی، خواجه عبدالله انصاری، شیخ شهاب الدین سهروردی (صاحب عوارف المعارف) ، بسط یافته و از چنان مقبولیتی برخوردار بوده که جناب کاشانی بدون توجه به هیاهوی عوام وفقهاء،متکلمان وطعن عرفایی چون علاء الدوله سمنانی ، مستقیماً و بی مقدمه به سراغ معارف بلند قرآنی رفته وبا به نظم درآوردن آنها ،عقدی ثریایی بر گردن خاکیان کشیده است. ایشان با بهره‌مندی از جامعیت خیره کننده خود – که هم جامع علوم ظاهر وباطن، و هم مجمع البحرین عرفانی عملی و نظری است

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

زندگی نامه

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 10 =