زبان برنامه نویسی

چکیده
مسلما یکی از سودمندترین اختراعات بشر تا به امروز کامپیوترها بوده اند. دستگاه هایی که هزاران بار سریعتر از انسان فکر می کنند و سرعت عملشان به طرز غیر قابل باوری بالاست. سرعت و قدرت، امکان انجام خیلی از کارهایی را فراهم کردند که انسان به طور عادی از انجام آن ها عاجز بود. اما یک مشکل وجود داشت: این دستگاه ها به همان اندازه که قوی بودند، کم هوش هم بودند؛ آن ها به طور عادی هیچ عملی انجام نمی دادند مگر این که به صراحت از آن ها درخواست می شد. اما این درخواست چگونه باید صورت می گرفت؟ باید راهی برای گفتگو با آن ها پیدا می شد. و در این زمان بود که متخصصان تصمیم گرفتند زبان های مخصوصی را بوجود بیاورند تابتوانند با کامپیوترها گفتگو کنند. این زبان های مخصوص به اصطلاح زبان های برنامه نویسی کامپیوتر نام گرفتند.به نسل اولیه زبان های برنامه نویسی، زبان های سطح پایین گفته می شد، چرا که به سختی قابل یادگیری و به کارگیری بودند. پیاده سازی اعمالی ابتدایی توسط این زبان ها باعث
می شد مدت ها وقت با ارزش برنامه نویسان گرفته شود. اما وضع به همین منوال نماند و با گذشت زمان زبان های جدیدی به وجود آمدند که آموختن آن ها راحت تر بود. طی سه دهه ی اخیر، صنعت کامپیوتر مورد هجوم انواع زبان های برنامه نویسی قرار گرفت.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر تعداد ۲۱ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب
عنوان صفحه
چکیده ۱
مقدمه ۲
فصل اول: زبان برنامه نویسی c
۱-۱- تاریخچه C 4
۱-۲- برنامه نویسی ساخت یافته ۵
۱-۳- مراحل اجرای یک برنامه C 6
۱-۴- خطاهای برنامه نویسی ۹
فصل دوم: زبان برنامه نوسی C++
۲-۱- تاریخجه زبان برنامه نویسی C++ 14
۲-۱-۱- گامی به عقب ۱۵
۲-۲- کتابخانه استاندارد C++ 15
۲-۳- عملگرها و متغییرها ۱۶
۲-۴- ساختار یک برنامه ی C++ 17
جمع بندی ۱۹
منابع: ۱۹

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله ی  زبان برنامه نویسی را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه[/highlight]
سیستم های کامپیوتری جدید ، تاثیرات وسیع و رشد یابنده ای بر اکثر فعالیت های بشری داشته و دارند. کامپیوتر امکان داده است تا زمینه های جدیدی از تحقیقات در علوم ایجاد شوند که پیشتر، به سبب کمبود داده ها و محدودیت در انجام تحلیل ها و محاسبات عددی، چندان شناخته شده نبودند. کامپیوتر، پیشرفت های تکنولوژی ، از قبیل سفر به ماه، را تسهیل کرده و بعنوان وسیله ای برای کنترل فرایندهای صنعتی، به گستردگی مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر سیستم های حسابداری و بانکی، اینک کامپیوتری شده و در فعالیت هایی مثل مدیریت موجودی و انبار، پرداخت حقوق حمل و نقل و مراسلات، از کامپیوتر در حد وسیع استفاده می شود. سازمان های دولتی، اینک برای ذخیره و بازیابی اطلاعات، کامپیوتر را بکار می گیرند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]۱-۱- تاریخچه C [/highlight]
برای بررسی تاریخچه زبان C باید به سال ۱۹۶۷ بازگردیم که مارتین ریچاردز زبان BCPL را برای نوشتن نرم افزارهای سیستم عامل و کامپایلر در دانشگاه کمبریج ابداع کرد. سپس در سال ۱۹۷۰ کن تامپسون زبان B را بر مبنای ویژگی های زبان BCPL نوشت و از آن برای ایجاد اولین نسخه های سیستم عامل Unix در آزمایشگاههای بل استفاده کرد. زبان C در سال ۱۹۷۲ توسط دنیس ریچی از روی زبان B و BCPL در آزمایشگاه بل ساخته شد و ویژگیهای جدیدی همچون نظارت بر نوع داده ها نیز به آن اضافه شد. ریچی از این زبان برای ایجاد سیستم عامل Unix استفاده کرد اما بعدها اکثر سیستم عاملهای دیگر نیز با همین زبان نوشته شدند. این زبان با سرعت بسیاری گسترش یافت و چاپ کتاب «The C Programming Language» در سال ۱۹۷۸ توسط کرنیگان و ریچی باعث رشد روزافزون این زبان در جهان شد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]-۲- برنامه نویسی ساخت یافته [/highlight]
در دهه ۱۹۶۰ میلادی توسعه نرم افزار دچار مشکلات عدیده ای شد. در آن زمان سبک خاصی برای برنامه نویسی وجود نداشت و برنامه ها بدون هیچگونه ساختار خاصی نوشته می شدند. وجود دستور پرش (goto) نیز مشکلات بسیاری را برای فهم و درک برنامه توسط افراد دیگر ایجاد
می کرد، چرا که جریان اجرای برنامه مرتبا دچار تغییر جهت شده و دنبال کردن آن دشوار می گردید. لذا نوشتن برنامه ها عملی بسیار زمان بر و پرهزینه شده بود و معمولا اشکال زدایی, اعمال تغییرات و گسترش برنامه ها بسیار مشکل بود. فعالیتهای پژوهشی در این دهه باعث بوجود آمدن سبک جدیدی از برنامه نویسی بنام روش ساختیافته گردید؛ روش منظمی که باعث ایجاد برنامه هایی کاملا واضح و خوانا گردید که اشکال زدایی و خطایابی آنها نیز بسیار ساده تر بود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]۱-۳- مراحل اجرای یک برنامه C [/highlight]
برای اجرای یک برنامه C ابتدا باید آن را نوشت. برای اینکار می توان از هر ویرایشگر متنی موجود استفاده کرد و سپس فایل حاصل را با پسوند .C ذخیره نمود (فایلهای C++ با پسوند .CPP ذخیره می گردند). به این فایل، کد مبدا گفته می شود. مرحله بعدی تبدیل کد مبدا به زبان ماشین است که به آن کد مقصد گفته می شود. همانطورکه قبلا نیز گفته شد برای اینکار از یک برنامه مترجم بنام کامپایلر استفاده می شود. کامپایلرهای متعددی برای زبان C توسط شرکتهای مختلف و برای سیستم عامل های مختلف نوشته شده است که می توانید برحسب نیاز از هریک از آنها استفاده نمایید. اما هنوز برنامه برای اجرا آماده نیست. معمولا برنامه نویسان از در برنامه های خود از یک سری از کدهای از پیش آماده شده برای انجام عملیات متداول (مانند محاسبه جذر و یا سینوس) استفاده می کنند که برنامه آنها قبلا نوشته و ترجمه شده است. این برنامه ها یا در قالب کتابخانه های استاندارد توسط شرکتهای ارائه کننده نرم افزار عرضه شده است و یا توسط دیگر همکاران برنامه نویس اصلی نوشته و در اختیار وی قرار داده شده است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]۱-۴- خطاهای برنامه نویسی[/highlight]
بنظر می رسد خطاها جزء جداناپذیر برنامه ها هستند. بندرت می توان برنامه ای نوشت که در همان بار اول بدرستی و بدون هیچگونه خطایی اجرا شود. اما خطاها از لحاظ تاثیری که بر اجرای برنامه ها می گذارند، متفاوتند. گروهی ممکن است باعث شوند که از همان ابتدا برنامه اصلا کامپایل نشود و گروه دیگر ممکن است پس از گذشت مدتها و در اثر دادن یک ورودی خاص به برنامه، باعث یک خروجی نامناسب و یا یک رفتار دور از انتظار (مانند قفل شدن برنامه) شوند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]۲-۱- تاریخجه زبان برنامه نویسی C++ [/highlight]
در سال ۱۹۶۷ شخصی بنام آقای «مارتین ریچاردز» برای نوشتن سیستم عامل و طراحی کامپایلر زبان جدیدی بنام BCPL طراحی نمود.
سه سال بعد، یعنی در سال ۱۹۷۰، «کن تامپسون» با افزودن ویژگی های جدیدی به زبان BCPL زبان جدیدی طراحی نمود و نسخه های اولیه سیستم عامل unix را با آن طراحی نمود. او این زبان را B نامید.
BCPL و B هر دو از زبانهای بدون نوع بودند. به همین جهت بررسی یک عنصر داده ای، دلیل وظیفه سنگینی بر عهده ی برنامه نویس بود. در این زبان هر عنصر داده ای یک کلمه از حافظه، معادل ۲ بایت، را اشغال می کرد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]۲-۲- کتابخانه استاندارد C++[/highlight]
برنامه های C++از قطعاتی به نام کلاس ها و توابع تشکیل می شود. شما در عین حال که برای برنامه نویسی به این قطعات از پیش ساخته شده نیاز دارید، می توانید این قطعات را نیز خودتان بسازید.
«کتابخانه استاندارد C++» دارای کلاس های و توابع زیادی می باشد که مجموعه ای غنی، جهت برنامه نویسی را در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]۲-۴- ساختار یک برنامه ی C++[/highlight]
• در حاشیه ++C
در صورتی که یک برنامه ی C++ به طرز صحیحی طراحی و پیاده سازی شود، قابلیت خوانایی آن با برنامه هایی که با سایر زبان ها نوشته می شوند قابل مقایسه نیست! شاید مهمترین مزیت C++ نسبت به C و سایر زبانهای برنامه نویسی خاصیت شی گرایی آن باشد. این ویژگی که انقلابی در عرصه ی تولید نرم افزار تولید کرده است، در عین سادگی برای مبتدیان پیچیدگی خاصی دارد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]جمع بندی[/highlight]
زبان برنامه نویسی یا زبان کامپیوتری یک تکنیک ارتباطی استاندارد برای بیان دستورالعمل ها به یک رایانه است. در زبان برنامه نویسی از مجموعه ای از قواعد نحوی و معنایی برای تعریف یک برنامه کامپیوتری استفاده می شود. یک زبان به برنامه نویس اجازه می دهد که دقیقا مشخص کند که رایانه روی چه داده ی عمل کند، این داده چگونه ذخیره یا منتقل شود، و دقیقا تحت شرایط مختلف کدام الگوریتم روی آن اعمال شود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]منابع:[/highlight]
[۱] برنامه نویسی به زبان C، تألیف: هایده علی‌آبادی (عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر)
[۲]برنامه‌نویسی به زبان سی، جعفرنژاد قمی
[۳]برنامه نویسی با C ، تألیف: بایرون اس. گاتفرید ترجمه: حسین ابراهیم‌زاده قلزم
[۴] http://www.learncpp.com/
[۵] https://en.wikipedia.org/
[۶]http://www.cplusplus.com/

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.