مقالات رشته اجتماعی

روزنامه نگاری الکترونیکی

روزنامه نگاری الکترونیکی به معنی انتشار اطلاعات در دوره های زمانی مشخص در قالب صفحات وب بر روی یک شبکه اطلاع رسانی یا روی اینترنت است.
انتشار یک روزنامه الکترونیکی روی اینترنت در اولین گام مستلزم ایجاد یک شبکه اطلاع رسانی مرتبط با اینترنت است. با وجود چنین شبکه ای که شامل چند کامپیوتر سرویس دهنده و چند کامپیوتر سرویس گیرنده است بقیه کار چندان مشکل نیست.کافی است مراحل مختلف تهیه مطلب و عکس که در روزنامه های معمولی انجام می شود طی گردد و در مرحله نهایی به جای چاپ بر روی کاغذ اطلاعات در قالب یک پایگاه وب (مجموعه ای از صفحات وب) قرار گیرند. به این ترتیب برای انتشار روزنامه الکترونیکی کافی است هر روز در زمان مشخصی صفحات وب جدید در کامپیوتر سرویس دهنده شبکه اطلاع رسانی روزنامه، جایگزین صفحات روز قبل گردند.

 این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۱۳ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و خلاصه ای از هر بخش آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید

 

فهرست مطالب

روزنامه نگاری الکترونیکی یعنی چه؟    ۲
توزیع    ۵
درآمد    ۵
امکانات لازم برای انتشار یک روزنامه الکترونیک    ۶
۱-     تجهیزات کامپیوتری    ۶
۲-    نیروی انسانی    ۷
روزنامه نگاری الکترونیکی یک فرصت ممتاز برای فراگیر شدن رسانه های مکتوب    ۷
کارکردهایی متفاوت    ۸
ایران و سایبر ژورنالیسم    ۹
معضلات موجود    ۱۰
۴ کارکرد مختلف    ۱۲
۱-      تعیین چشم اندار و قانون مداری    ۱۲
۲-      گسترش آموزش    ۱۳
۳-      ارائه خدمات اینترنتی    ۱۳
۴-      ترغیب مطبوعات به تولید محتوا    ۱۳
منابع    ۱۳

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

.

توزیع
توزیع یک روزنامه الکترونیکی بر خلاف روزنامه های کاغذی کاری بسیار ساده است. کافی است فایل های کامپیوتری صفحات وب که نسخه جدید روزنامه را در خود دارند، در محل مخصوص در حافظه کامپیوتر سرویس دهنده شبکه اطلاع رسانی قرار گیرند. به این ترتیب اطلاعات پایگاه وب بهنگام (Update) می شود و کاربران با اتصال به شبکه نسخه جدید روزنامه را می بینند

امکانات لازم برای انتشار یک روزنامه الکترونیک
۱-     تجهیزات کامپیوتری
کامپیوتر سرویس دهنده شبکه کامپیوترها و وسایل جانبی مختلف برای تهیه متن ها، تصاویر، صوت و فیلم و … و طراحی و ایجاد صفحات وب، نرم افزارهای مختلف لازم برای انجام این کارها، تجهیزات مخابراتی برای ارتباط با اینترنت ( ماهواره ای یا از طریق خطوط پر سرعت)، آدرس و نام معتبر در اینترنت و ….مهمترین وسایل جانبی متصل به این کامپیوتر عبارتند از دستگاه اسکنر یا دوربین دیجیتال برای وارد کردن تصویر به کامپیوتر، کارت صوتی برای تبدیل صوت به فرمت کامپیوتری و کارت ویدئو برای انتقال فیلم از روی نوار ویدئو به داخل کامپیوتر.

روزنامه نگاری الکترونیکی یک فرصت ممتاز برای فراگیر شدن رسانه های مکتوب
روزنامه هموطن سلام را باید نمونه موفق یک روزنامه نگاری الکترونیکی دانست.
سایبر ژورنالیسم  که از آن به روزنامه نگاری الکترونیک نیز یاد می کنند استفاده از ابزار و تکنیکهای اینترنتی برای اطلاع رسانی به صورت آنلاین است . امروزه نسخه های اینترنتی روزنامه ها ، وبلاگها ، روزنتها ، خبرگزاری های اینترنتی ، وب سایتهای خبری ، شهروندان روزنامه نگار citizen journalists  و سیستمهای خبررسانی آنلاین از جمله پدیده های رایج در عرصه سایبر ژورنالیسم  به شمار می روند .

 ایران و سایبر ژورنالیسم
استقبال روزنامه نگاران و جامعه مطبوعاتی کشور از مبانی سایبر ژورنالیسم ، بسیارگسترده اما پراکنده بوده است . هنوز نسخه های دیجیتالی بسیاری از نشریات کشور ، حتی روزنامه ها ، در اینترنت قابل دسترس نیست و بسیاری از سایت های موجود روزنامه ها و دیگر نشریات کشور ، با معضلاتی چون به روز رسانی دیر ، بارگذاری ضعیف ، عدم استفاده از تیم مدیریتی آگاه به مسائل ژورنالیسم الکترونیکی و امثالهم ، رو به رو است . عدم توجه حرفه ای اصحاب مطبوعات به سایبر ژورنالیسم و بررسی و پیگیری مسائل مربوط به آن در نشریات کشور ، باعث شده است تا هنوز ، این مقوله و به طور کل ، آی تی و روزنامه نگاری ، خیلی در نشریات و ارگان های مرتبط کشور ، مورد تامل منطقی قرار نگرفته است. نمونه عدم توجه به آی تی و روزنامه نگاری ، عدم درج گرایشی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات در فراخوان سیزدهمین جشنواره مطبوعات ایران است .

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سه =