روان شناسی در محیط اداری

عنوان کتاب حاضر، نویسنده را موظف می‎دارد که «روان‎شناسی» را، بدواً به صورت هر چه ساده توضیح و تشریح نماید. و سپس از «محیط اداری» تعریف به دست دهد. چه، شرط مبادله‌صحیح اطلاعات بین نویسنده و خواننده، یا گوینده و شنوند، وجود محیط تفاهم و درک مفاهیم درست از اصطلاحاتی است که در مکاتبه و یا محاوره ذکر می‎شود.

مطلب روان شناسی در محیط اداری مشتمل۵۲صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 فهرست مطالب

تعریف روانشناسی: ۲

تعریف اداره: ۴

تعریف شخصیت و عوامل موجد آن: ۵

تغییر شخصیت: ۸

نقش اداره در تغییر شخصیت: ۱۰

انواع شخصیت: ۱۵

انواع مظاهر حضور مدیران صاحب شخصیت متعادل در محیط اداری: ۲۹

نمونه‎ای دیگر: ۴۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته روانشناسی

خلاصه ای کوتاه از مقاله روان شناسی در محیط اداری را در زیر می توانید ببینید.

تعریف روانشناسی:

عنوان کتاب حاضر، نویسنده را موظف می‎دارد که «روان‎شناسی» را، بدواً به صورت هر چه ساده توضیح و تشریح نماید. و سپس از «محیط اداری» تعریف به دست دهد. چه، شرط مبادله‌صحیح اطلاعات بین نویسنده و خواننده، یا گوینده و شنوند، وجود محیط تفاهم و درک مفاهیم درست از اصطلاحاتی است که در مکاتبه و یا محاوره ذکر می‎شود.

تعریف اداره:

در علم اداره می‎گویند: «آن‎گاه که سعی و کوشش چند نفر از افراد انسانی به منظور وصول به هدف معینی، مشترک شود، اداره به وجود می‎آید». به عبارت دیگر، غرض از اداره، محیطی است که در آن جمعی برای رسیدن به هدف واحد و مشخصی می‎کوشند.

تعریف شخصیت و عوامل موجد آن:

فارغ از گفتگوهایی که در تعریف شخصیت شده است، اگر آن را مجموع سلوک، و نحوه عمل و عکس‎العمل فرد در قبال پدیده‎های گوناگون بدانیم، عوامل موجد آن در هر کس بدین قرار است:

۱- مختصات ارثی

۲- نژاد

۳- دین و مذهب

تغییر شخصیت:

همان‎طور که در رشته‌ علوم طبیعی مطرح است، اصل تکامل تدریجی و یا تکامل ناگهانی (جهش ‎MUTATION) بر سرنوشت انواع جانداران حکومت می‎کند،‌و از این راه صورت و خصوصیات هر نوع از موجودات زنده را چنان تغییر می‎دهد که تشخیص ویژگیهای افراد اولیه یک نوع، از همان نوع، در وضع جدید، حتی برای دانشمندان و محققین هم به آسانی میسر نمی‎گردد. مشابهاً شخصیت فرد نیز گاهی تحت تأثیر تدریجی یا ناگهاین یک یا چند عامل،‌ دستخوش چنان تغییر عمیقی می‎شود که به کلی رفتار و سلوک او را در قبال حوادث، با وضع سابق متفاوت می‎سازد.

نقش اداره در تغییر شخصیت:

اصولاً خصوصیات شغلی، موجد شخصیت جدیدی در افراد می‎شود. آموزگاران، غالب دبیران و خاصه استادانی که مدتها به امر تدریس اشتغال داشته‎اند، همواره خود را بی‎نیاز و برتر از دیگران دانسته، در محاوره با مردم، سلوک مستبدانه، و غالباً تفوق‎جویانه دارند. اغلب از پزشکان و به ویژه جراحان، که دائماً بیماران را محتاج مساعدت خود می‎بینند، همیشه خویشتن را والا و بالاتر از افراد جامعه می‎پندارند.

انواع شخصیت:

اصطلح شخصیت در زبان فارسی معمول ما، معادل کلمه ‎PERSSONALITE فرانسه است. اصل این کلمه لاتین بوده و در ابتدا به ماسکها و نقابهایی گفته می‎شده که بازیگران تئاترها به صورت خود نصب می‎کردند، تا بتوانند نقش خود را در نمایشها بهتر ایفا کنند. رفته رفته این کلمه به خود بازیگر انتقال یافته، مشتقات آن از قبیل ‎PERSSONAGE در امور سینمایی و تئاتر به کار می‎رود.

شخصیت متعادل:

آنها که بروز عکس‎العمل‎شان در قبال هر عمل، از نظر زمان، منطقی و از جهت شدت متناسب است، از شخصیت متعادل برخوردارند. همیشه میزان حرکت ایشان به اندازه نیروی محرک است. لذا چنین به نظر می‎رسد که در مواضع مختلف، حسب مصلحت، رفتاری خشن یا سلوکی دوستانه ارائه می‎دهند. در عرف جامعه، این افراد را موقر، موجه، گاهی صبور و پر حوصله متین و مؤدب می‎خوانند.

شخصیت بی‎تفاوت:‌

همان‎طور که از نام این نوع از شخصیت دانسته می‎شود، عکس‎العمل صاحبان

شخصیت بی‎تفاوت همواره نامتناسب، و کمتر از حد معقولی است که باید در قبال عملها انجام شود. این افراد را در زبان علمی «لمفاتیک» LYNPHATIQUE در اصطلاح عامیانه «بی‎رگ» و یا «لاابالی» می‎گویند. خصوصیت رفتاری ایشان آن است که همیشه تمام یا مقداری از انرژی محرک در حق آنان، به هدر می‎رود

نمونه‎ای دیگر:

در اطراف اردبیل جنگلی است که درختان فندق بسیار دارد. هیئت مدیره بنگاه جنگلها (سازمان جنگلبانی کنونی) مقرر است در اطراف این محل سیم خاردار کشیده شود، تا از ورود دامها و کسانی که با احداث کوره‎های مخصوص تهیه ذغال، و قطع و سوزانیدن درختان، جتگل را از بین می‎برند، جلوگیری گردد. اداره مربوط نقشه محل و صورت اثاثیه و سیم و پایه‎ها و نیز هزینه رفتو آمد و اقامت مأمورین در ایام کار را برآورد، و گزارش نمود.

حضور شرایط رقابت مطلوب برای احراز مشاغل بالاتر:

عناصر پرسنلی و کارکنان هر سازمان، قسمتی از عمر خود را در اشتغال به امور

آن مصروف می‎دارند. همان‎طور که در محیط شخصی و غیراداری به تناسب رشد جسمی و فکری خود، واجد صفات و خصوصیتهای بهتری می‎گردند،‌ و به همین سبب مراحلی از موقعیتهای اجتماعی را احراز می‎کنند، در محیط‎های اداری و تشکیلات نیز به مرور صاحب تجارب و اندوخته‎های شغلی گشته، توقع دارند ضمن آنکه دستگاه از وجودشان بهتر و بیشتر استفاده کند، خودشان هم از سرمایه‌ علمی و عملی خویش به صورت ترفیع مقام و دریافت حقوق و مزایای زیادتر بهره‎مند شوند.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته روانشناسی

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 10 =