روابط بین والدین و فرزندان و تأثیر آن در تربیت

تقدیم این تحقیقات به آن معلمان و مربیان و اساتیدی که شغل مقدس تدریس را با همه مشکلات و زحماتش و با توجه به تأثیر والای این وظیفه بزرگ اجتماعی، و با رضایت تمام پذیرفته‌اندو میدانند که اگر امروز قدر کار بزرگ آنها کوچک شمرده شود فردا در برابر رسول و اهل بیت پاکش یعنی مربیان و معلمان والامقام بشری سرافراز و آبرومند خواهند بود.

و در ادامه تقدیم می‌دارم به آن جوانان و نوجوانان برومندی که زحمات معلمان آگاه و دلسوز خود را پاس می‌دارند و وجود آنها را در راه سعادت خود عزیز می‌شمارند و محبت آنها را همیشه در دل پاکشان زنده می‌دارند تا فردا در برابر رسول خدا و اولیای گرامی او عزیز و موجب روشنی چشم استادان خویش باشند.

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر ۷۳صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه: ۵

بخش اول: تربیت… ۶

تربیت و قلمرو آن.. ۶

پایه‌های اساسی تربیت… ۷

اشاراتی کوتاه و مختصر به مراحل تربیت… ۷

اهداف تربیتی.. ۸

الف) تکامل فردی.. ۱۰

عوامل تربیت… ۱۲

سخن، ابزار تربیت… ۱۳

اسلام و تربیت‌پذیری انسان.. ۱۳

نکات عقلی و اسلامی در تربیت‌پذیری انسان.. ۱۴

ارزش و اهمیت تربیت… ۱۵

توضیحاتی دیگر در باب هدف تربیت و تعلیم. ۱۶

تربیت و وظایف آن.. ۱۸

ویژگیهای تربیت دختران.. ۱۹

بروز نتایج تربیت… ۲۱

بخش دوم: «شخصیت». ۲۲

شخصیت چیست؟. ۲۲

صفات پایدار ۲۳

منشأ شخصیت… ۲۳

اثبات شخصیت… ۲۴

جوان و محیط اجتماعی.. ۲۴

اسلام و صفات شخصیت… ۲۴

شخصیت فرزندان.. ۲۵

بشر و خواهش عزت نفس…. ۲۶

عزت نفس و آزادگی.. ۲۷

مراعات شرف کودک در خانواده ۲۷

آئین اسلام و عزت نفس…. ۲۸

بخش سوم. ۲۹

خانواده و مسائل نوجوانان و جوانان.. ۲۹

بخش اول: تربیت و مسائل عاطفی.. ۲۹

وظایف والدین.. ۲۹

سخنی دیگر درباره نخستین مربی کودک… ۳۰

معلم اول کودک… ۳۳

پی‌ریزی قواعد زندگی.. ۳۳

خانواده و تربیت… ۳۴

شریفترین خدمت… ۳۴

مراقبت‌ها در هفت سال سوم. ۳۵

تمایلات نوجوان و جوان.. ۳۵

توجه به نیاز آنان.. ۳۶

مهرطلبی آنان.. ۳۷

هدایت نوجوان و جوان.. ۳۷

نقش الگوئی والدین.. ۳۸

جلوه‌های مهرطلبی.. ۳۸

جدائی‌های طولانی.. ۳۹

مهرورزی به هنگام بازگشت… ۴۰

چهره متبسم. ۴۰

عکس‌العمل در خشونت… ۴۱

بخش چهارم: نقش پدر ۴۲

در برابر حرف حق.. ۴۴

اما سخنی هم با شما ۴۴

بخش پنجم: نقش مادر ۴۷

بخش ششم: احساس نابسامانی در خانواده ۵۲

بخش هفتم: نکته‌های مهم در روابط والدین و فرزندان.. ۶۱

جبران خطای تربیتی.. ۶۱

وظیفه والدین.. ۶۱

توقف رشد عقلی.. ۶۲

آسیبهای روحی.. ۶۲

زیاده‌روی در محبت… ۶۳

بدترین پدران.. ۶۳

بخش هشتم: دومین کلاس تربیت «مدرسه». ۶۴

مدرسه و تکوین شخصیت کودکان و نوجوانان.. ۶۵

همگامی خانه و مدرسه. ۶۷

نقش مدرسه در انتقال ارزشها ۶۸

رفتارهای مذهبی چگونه تبلور می‌یابد؟. ۶۸

چگونه زمینه ظهور رفتارهای مذهبی را فراهم آوریم؟. ۶۹

هشیاری‌های فرهنگی در پاسداری از سلامت و رشد مطلوب.. ۷۰

شخصیت کودکان و نوجوانان.. ۷۰

مهاجمان فرهنگی کیستند؟. ۷۱

هدف مهاجمان فرهنگی چیست؟. ۷۱

رسالت اولیاء و مربیان در پیشگیری از آسیبهای اجتماعی.. ۷۲

منابع مورد استفاده: ۷۶

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته علوم اجتماعی مقالات رشته علوم تربیتی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله  روابط بین والدین و فرزندان و تأثیر آن در تربیت را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه:

تقدیم این تحقیقات به آن معلمان و مربیان و اساتیدی که شغل مقدس تدریس را با همه مشکلات و زحماتش و با توجه به تأثیر والای این وظیفه بزرگ اجتماعی، و با رضایت تمام پذیرفته‌اندو میدانند که اگر امروز قدر کار بزرگ آنها کوچک شمرده شود فردا در برابر رسول و اهل بیت پاکش یعنی مربیان و معلمان والامقام بشری سرافراز و آبرومند خواهند بود.

و در ادامه تقدیم می‌دارم به آن جوانان و نوجوانان برومندی که زحمات معلمان آگاه و دلسوز خود را پاس می‌دارند و وجود آنها را در راه سعادت خود عزیز می‌شمارند و محبت آنها را همیشه در دل پاکشان زنده می‌دارند تا فردا در برابر رسول خدا و اولیای گرامی او عزیز و موجب روشنی چشم استادان خویش باشند.

تربیت و قلمرو آن

تربیت بطور خلاصه عبارت است از پرورش و رشد دادن استعدادهایی که آفریدگار جهان در وجود انسان جهت سعادت و کمال او بودیعت گذاشته است.

با این تعریف اجمالی موضوعات زیر در امر تربیت مورد دقت و توجه قرار می‌گیرد:

 • تربیت‌کننده با داشتن هدف معین و علاقمندی کافی و آگاهی کامل به اهمیت و ارزش تربیت این مسئولیت مقدس را می‌پذیرد.
 • او از تجربه‌ها و اطلاعات لازم بهره‌مند می‌باشد و از اصول و مبانی تربیت عالم و آگاه و خودش نیز از فضایل اخلاقی و مزایای تربیتی برخوردار است.

پایه‌های اساسی تربیت

تمایلات انسانی و غرائز طبیعی بمنزله پایه‌های اساسی است که تربیت بر روی آنها بنا می‌شود. یا بعبارت دیگر، تربیت عبارت از تعدیل خواهشهای طبیعی و تنظیم کیفیت بهره‌برداری از نیروهای غریزی است.

«خوی و منش عبارت است از غرائزی که شغل و تجربه آن را بگونه‌ای مختلف رنگ کرده و مانند کاشی‌کار ماهری پهلوی هم چیده است.»

اهداف تربیتی

 • هدفداری جهان عموماً و انسان خصوصاً به عنوان یک هدف تربیتی است

تعلیم و تربیت اسلامی نخست این واقعیت تحول‌آفرین را به انسان متذکر می‌شود که دستگاه خلقت عبث و بیهوده برای بازی نیست و قرآن می‌فرماید: «آسمان و زمین را با هر چه میانشان هست بیهوده نیافریدیم این گمان کسانی است که کافرند وای از جهنم برای آن کسانی که کافرند.»

عوامل تربیت

به طور کلی، تربیت پایه و اساس رفتار انسان است، و این در صورتی است که تربیت به عوامل موثر در ساختمان وجود آدمی مستند گردد، محال است که تربیت ثمری داشته باشد و یا نتیجه‌ای به بار آورد، بدون آنکه عوامل ایجادکننده‌ این ثمرات موردنظر و توجه قرار گیرند، عوامل مهمی را که غالباً علمای تعلیم و تربیت به عنوان عوامل موثر در تربیت انسان مطرح می‌کنند دو عامل «وراثت» و «محیط» است

سخن، ابزار تربیت

شاید بتوان مساله تربیت را از جمله مسائلی شمرد که عوامل تاثیرگذار آن، بر حسب گوناگونی ابعاد وجودی انسان، در موقعیتهای مختلف، تأثیری یکسان نمی‌گذارد و پیامدهای گوناگونی به همراه دارد، زیرا اندیشه‌ها، عاطفه‌ها، احساسها و همچنین فضاهای پیرامونی که فرد تربیت‌پذیر را دربر می‌گیرند، در نوع اثرگذاری عوامل تربیتی مؤثرند. به این خاطر، طبیعی است

اسلام و تربیت‌پذیری انسان

روایات اسلامی، کودک را، بالفطره شایسته و مستعد تربیت می‌داند. اسلام معتقد است با تحت مراقبت قرار دادن قوای کودک،‌ می‌توان او را ساخت و تا حدود زیادی می‌توان او را جهت داد و او تغییرپذیری را در تمام مدت حیات خویش حفظ می‌کند و این وضع در سطحی با این وسعت، خاص انسان است.

نکات عقلی و اسلامی در تربیت‌پذیری انسان

 • اگر تربیت‌پذیری نباشد وجود اصل تکلیف در اسلام خطاست و معنی ندارد.
 • اگر انسان تربیت‌پذیر نبود پیامبران الهی بیهوده بود و معنی نداشت.
 • اندرزها و تبشیرها بیانگر این است که انسان تربیت‌پذیر است.
 • توجه به مراتب و مراحل امر به معروف و نهی از منکر بیانگر این است که انسان تربیت‌پذیر است.

ارزش و اهمیت تربیت

در اهمیت و ارزش تربیت همین بس که قرآن کریم محور دعوت پیامبران را عموماً و پیامبر عظیم الشأن اسلام را خصوصاً تربیت و تکمیل فضایل اخلاقی قرار داده است. و این از موضوعات است که جامعه بشری از همان روزگار نخستین حیات به آن نیاز داشته و روز به روز با توسعه زندگی اجتماعی و علمی و سیاسی این نیاز بیشتر شده است.

توضیحاتی دیگر در باب هدف تربیت و تعلیم

هدف تربیت و تعلیم پرورش و رشد دادن نیروها و استعدادهایی است که آفریدگار جهان در وجود انسان برای سعادت و کمال او به ودیعه نهاده است. به عبارت دیگر تربیت ایجاد تحول و تغییری است در انسان بطوری که فرد بتواند بوسیله آن نیروها و استعدادهای ارزنده خویش را در راه کمال و سعادت حقیقی خود و جامعه به کار اندازد و اهداف اصیل زندگی و راه نیل به این اهداف را تشخیص داده برای تحقق بخشیدن به این آرمانها توانایی پیدا کند.

ویژگیهای تربیت دختران

والدین،‌ اغلب در مسیر تربیت دختران با دشواری مواجه‌اند… حال می‌خواهیم نظر اسلام را در این زمینه بیان کنیم.

در آغاز باید نیک بدانیم که دختر هم مانند پسر انسان است و وظیفه ما پرورش جنبه‌های انسانی وجود او به شکلی است که روح و روانش را نیازارد. و او را در موقعیتی قرار ندهد که در کردار و رفتار خویش همچون انسانی متهم، خود را جوابگوی لحظه لحظه اوقات و عملکردهای خویش و اسیر نگاههایی ببیند که او را محاصره کرده است.

شخصیت چیست؟

به طور کلی شخصیت مجموعه رفتارها و ویژگیهایی است که انسان خاصی را مشخص می‌کند. در نظر روان‌شناسان، شخصیت، عبارت است از وحدت مخصوصی که از مجموع صفات طبیعی و اکتسابی بالنسبه ثابت فردی بوجود می‌آید و او را در سازشهای عمومی و برخوردهای اجتماعی از سایر افراد متمایز می‌سازد.

منشأ شخصیت

یکی از مسائلی که در بحث شخصیت مور تحقیق و گفتگوی روان‌شناسان قرار گرفته و دانستن آن برای نسل جوان مفید و سودمند است شناختن منشأ شخصیت است. برای آنکه جوانان بتوانند شخصیت را تا جائیکه ممکن است و در سازگاریهای اجتماعی به شایستگی موفق شوند لازم است به منشأ شخصیت خود پی ببرند.

صفات اختصاصی شخصیت هریک از افراد بشر که پایه سازشهای اجتماعی اوست از دو منشأ اساسی سرچشمه می‌گیرد یکی وراثت طبیعی و دیگری محیط تربیتی است. بعبارت دیگر صفات و ممیزات شخصیت آدمی بر دو نوع است

اثبات شخصیت

جوانانی که از نظر طبیعی سالم و موزون آفریده شده‌اند، و از نظر تربیتی نیز در پرتو مراقبتهای والدین و مربیان لایق خود، با صفات حمیده و سجایای اخلاقی پرورش یافته‌اند به آسانی خود را با محیط جامعه تطبیق می‌دهند و خیلی زود به اثبات شخصیت و حسن سازگاری با محیط موفق می‌شوند. برعکس جوانانی که از نظر طبیعی در افکار یا اندامشان نقائص و عیوبی وجود دارد یا  در محیط خانواده و اجتماع، بد تربیت شده‌اند و از والدین و مربیان خویش صفات ناپسندی را فرا گرفته‌اند

شخصیت فرزندان

بعضی پدران و مادران تصور می‌کنند که فرزند آنها برای اطاعت و فرمانبری از بزرگترها آفریده شده است؛ غافل از آنکه طفل دارای عواطف و تمایلاتی است. که اگر به آنها ارزش ندهند و به سئوالات او جواب نگویند شخصیت او را غیرمستقیم و روزبروز ضعیف می‌کنند. به طوری که در آینده قادر به انجام مسئولیتهای خود نخواهد بود. بعضی مادران و پدران، فرزندان را اصلاً جزء انسانها به حساب نمی‌آورند.

آئین اسلام و عزت نفس

پیشوای گرامی اسلام از آغاز دعوت به مسلمین درس عزت نفس و علو طبع داد و آنان را با شرافت معنوی و فضیلت روحانی تربیت کرد و این موضوع بقدری مهم و ارزنده وانمود شده که خداوند در قرآن شریف عزت نفس مومنین را در ردیف عزت خود و عزت پیغمبر گرامی خود به حساب آورده است.

خانواده

بخش اول: تربیت و مسائل عاطفی

الف: خانواده و تربیت

از نظر اسلامی خانه کانون مقدس و نخستین پایگاه برای تربیت، سازندگی و حتی آفرینندگی انسان است. این کانون گرم و روشن که مبتنی بر دو رکن عاطفه و فرد است می‌تواند افرادی بپروراند آزاد، آگاه، آشنا به حدود و وظائف و مسئولیت، سرباز، نگهدار خود و جامعه خویش.

وظایف والدین

آنکس که در طریق پدر یا مادر شدن است بیش از هرچیز باید به وظایف و برنامه‌های خویش آشنا باشد. نخستین  وظیفه آگاهی از هدف، روش و برنامه زندگی است. این دستور مذهب ماست که بدانیم چرا زنده‌ایم؟ و به خاطر چه امری آفریده شده‌ایم؟ زندگی چیست؟ و چه هدفی را باید در آن تعقیب کرد؟

همچنان برای آنان که در صدد تشکیل خانواده‌اند رعایت این نکات ضروری است که چرا تشکیل خانواده می‌دهند و در انتخاب همسر چه اصول و ضوابطی را باید در نظر بگیرند، چه نکته‌هائی در زناشوئی باید موردنظر باشد.

معلم اول کودک

اولین معلمی که درس زندگی به کودک می‌آموزد و در دل پاک او نقشهای خوب و بد ترسیم می‌کند پدر و مادر است. اولین عاملی که دل بی‌آلایش طفل را به صفات پسندیده یا ناپسند متصف می‌سازد و در وی تمایلات روا یا ناروا را پدید می‌آورد تربیت خانوادگی است.

خانواده و تربیت

هیچ گونه تشکیلات اجتماعی در ساختن طفل به اندازه خانه مؤثر نیست، زیرا در آن، اولین قالب‌ریزی اخلاق انجام می‌گیرد. در یک خانه (خوب) و شایسته، وسائل کمال زودتر و سریعتر آماده می‌گردد و به طفل کمک می‌شود که قدم به قدم در راه اعتماد به نفس لیاقت،‌ علاقه‌مندی به کار و مسئوولیت و تفاهم پیشرفت نماید.

تمایلات نوجوان و جوان

به علت رشد ردن و یافتن قدرت همه خواسته‌های دوران کودکی که بگونه‌ای توسط والدین سرکوب می‌شدند اینکه زنده شده و سر بر می‌آورند. اظهارنظرها، فرماندهی‌ها، طردورها، ضرب و شتم‌های‌شان اغلب به خاطر تحقق خواسته‌ها، ارضای تمایلات و به کرسی نشاندن سخنان خویش است.

آنچه که تا حدودی این مساله را در آنان تعدیل می‌نماید سپردن مسئولیت کار به آنهاست که هم سبب اشتغال اوقات او می‌شود تا بی‌جهت پدر و مادر را آزار نرساند و هم به سختی و دشواری کار آگاه گردد و دریابد که نباید این همه خواسته‌ها و توقع داشته باشد.

هدایت نوجوان و جوان

می‌دانیم که طفل با فطرت پاک به دنیا می‌آید و این محیط تربیتی است که او را به ادامه پاکی و عفت وامیدارد یا او را فاسد و آلوده می‌سازد. چه بسیارند صفات و ویژگیهائی از طریق فطرت و وراثت به فرزندان ما منتقل می‌شوند و بعدها تحت‌الشعاع تربیت قرار می‌گیرند.

نقش الگوئی والدین

والدین مهمترین مدل و الگوی فرزندان هستند آنچه را که دارند به فرزندان خود منتقل می‌کنند. آنچنان که فرزندان ما از یک دید آئینه تمام نمای وجود ما هستند. اگر در چهره آنان آثار بی‌کفایتی، ترس، اضطراب، بزهکاری پیداست بدان خاطر است که اغلب ما واجد چنین صفاتی هستیم. به همین نظر است که یکی از مربیان بزرگ گفته است «تو اول فرزندت را به من بنما تا بگویم که تو که هستی» اگر خواستار آن هستید که فرزندانی پاک، پرهیزکار، نیک اخلاق، نیکوگفتار، فعال، خیرخواه داشته باشید یک راه آن این است

مهرورزی به هنگام بازگشت

به هر حال آنکس که به علت جدائی‌های طولانی قادر به دیدار فرزندان، ابراز مهر و علاقه به آنان نیست ضروری است امید به اشباع از محبت را در بازگشت از سفر در دل فرزندان نگه دارد و آن بدین گونه است که پس از بازگشت در بین خستگی و احیاناً ناراحتی حالت گرمی و حساسیت خود را به آنان نشان دهد.

شخصیت کودکان و نوجوانان

حیات اجتماعی انسان هرگز میان دو دیواره تولد و مرگ محدود و محبوس نبوده و نمی‌تواند باشد. تمامی توانمندیها و قابلیتهائی که انسان امروز از خود نشان می‌دهد، حاکی از میراث بزرگی است که از تجارب و دستاورهای علمی و اجتماعی پیشینیان به او رسیده است. بالطبع انسان در طول حیات کوتاه اجتماعی خود به تناسب توان و تل اش خویش چیزی بر این میراث تاریخی افزوده، پیشکش آیندگان می‌کند. مولای متقیان حضرت علی علیه السلام در این ارتباط، آنگاه که فرزندش امام حسن (ع) را مخاطب قرار می‌دهد، چنین می‌فرماید:

رسالت اولیاء و مربیان در پیشگیری از آسیبهای اجتماعی

بدون تردید مهمترین رسالت اولیاء و مربیان تلاش در شکوفایی شخصیت کودکان و نوجوانان، تأمین بهداشت روانی و پیشگیری از انحرافات و آسیب‌پذیریهای احتمالی آنهاست. مسأله بررسی علمی انحرافات یا آسیبهای اجتماعی سالهاست که مورد توجه دانشمندان مختلف قرار گرفته است. متخصصان رشته‌های مختلف، بویژه روان‌شناسان، جامعه‌شناسان، کارشناسان تعلیم و تربیت و مددکاران اجتماعی هریک سعی کرده‌اند از دریچه‌ای خاص به این مسأله بنگرند

منابع مورد استفاده:

 1. رواه و روش تربیت نوشته حسین ادیب
 2. روان‌شناسی تربیتی نوشته دکتر غلامعلی افروز
 3. مبانی تربیت و اخلاق اسلامی نوشته علی فایضی – محسن آشتیانی
 4. خانواده و مسائل نوجوان و جوان (۱) نوشته دکتر علی قائمی
 5. جوان جوان از نظر عقل و احساسات، گفتارفلسفی، هیئت نشر معارف اسلامی، نشریه ۳
 6. دریچه‌ای به دنیای جوانان نوشته آیت ا… سید محمدحسین فضل ا… – ترجمه عبدالهادی فقهی‌زاده

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته علوم اجتماعی مقالات رشته علوم تربیتی

.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =