روابط ايران و عربستان

جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی با توجه به ظرفیت‌ها و ویژگی‌های خود، دو کشور مهم و تعیین کننده در منطقه محسوب می‌شوند. پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها از اهمیت روابط دو کشور نکاست بلکه پدیده نوین انقلاب و رخدادهای متأثر از آن، به همراه تغییرات منطقه‌ای و بین‌المللی، روابط دو کشور را با حساسیت خاصی همراه کرد و به آن پیچیدگی فوق‌العاده‌ای بخشید.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر 17 صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

بيان مسئله: 2

نفت و سياست خارجي.. 3

سياست هاي نفتي ايران.. 5

روش هاي قيمت گذاري فروش نفت خام. 5

سياست هاي نفتي عربستان.. 8

روابط ايران و عربستان.. 10

روابط ايران و عربستان در دهه 1360. 10

روابط ايران و عربستان از دهه 1370 تا به حال.. 12

تاثير نفت بر روابط ايران وعربستان.. 13

میادین مشترک با عربستان.. 14

میدان نفتی فروزان؛ مشترک با عربستان.. 15

میادین گازی فرزاد A ، B؛ مشترک با عربستان.. 16

بهره كلام: 17


 [su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

نفت و سياست خارجي

اقتصاد امروز دنیا به نوعی با نفت گره خورده است و ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر پیدا کرده‌اند. سیاست‌‌های نفتی به‌گونه‌ای با سرنوشت اقتصادی کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده نفت عجین شده است.

سياست هاي نفتي ايران
پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌ سیاستگذاری‌های مربوط به تولید و فروش نفت‌خام مورد تجدید نظر قرار گرفت. در زمینه تولید اعلام شد كه به منظور حفظ ذخایر نفت برای نسل‌های آینده، میزان تولید كشور نسبت به قبل از انقلاب كاهش خواهد یافت. این در حالی بود، كه متوسط تولید و صادرات نفت‌خام حدود یكسال قبل از انقلاب یعنی در سال 1977 به ترتیب در سطح 266/5 و 150/5 میلیون بشكه در روز قرار داشت.

روش هاي قيمت گذاري فروش نفت خام
نحوه تعیین قیمت انواع نفت خام صادراتی كشور معمولاً از معیارهای معین و براساس فرمول‌های مشخصی می‌باشد كه برای طرفین معامله به سادگی قابل محاسبه است.

سياست هاي نفتي عربستان
در عربستان نفت، نقشي اساسي در تأمين انرژي ايفا مي كند. مهم ترين وظيفه توليد و صدور نفت اين كشور، توسط شركت امريكايي آرامكو انجام مي گيرد. اين شركت از 4 مؤسسه تشكيل شده است: استاندارد اويل كاليفرنيا 30 درصد سهام، استاندارد اويل نيوجرسي 30درصد، موسسه تگزاكو 30 درصد و سركني موبيل اويل 10 درصد.

  روابط ايران و عربستان
روابط ايران و عربستان تا پيش از تشكيل اوپك، از چارچوب اصول اشرافيت، حفظ خانواده هاي سلطنتي و ادعاي حاكميت بر مسلمانان ونيز دشمني مشترك با جمال عبد الناصر خارج نگرديد؛ اما پس ازتشكيل اين سازمان، روابط ايران و عربستان سعودي از جنبه هاي فوق فراتر رفته، خط مشي سياسي و اقتصادي را نيز در برگرفت.

روابط ايران و عربستان در دهه 1360
تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، عربستان اوضاع داخلي ايران را به دقت زير نظر داشت و از هر گونه اظهار نظر و پيشداوري در برابر انقلاب خودداري مي كرد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، ملك خالدپادشاه عربستان اعلام داشت كه بر پا شدن حكومت اسلامي در ايران، مقدمه نزديكي و تفاهم هر چه بيشتر ميان دو كشور خواهد بود.

روابط ايران و عربستان از دهه 1370 تا به حال
با آغاز دهه 1370 و حمله عراق به كويت و عربستان، روابط ميان دوكشور ايران و عربستان، وارد مرحله نويني شد. تبديل ناگهاني عراق به دشمن بالفعل عربستان موجب شد كه اين كشور، خصومت هاي خود را باايران ناديده بگيرد.

میادین مشترک با عربستان
میدان نفتی اسفندیار، میدان نفتی اسفندیار، مخزن مشترک با عربستان است که بخش عربی آن را « لو لو» می‌نامد، این میدان تقریبا در فاصله 95 کیلومتری جنوب غربی جزیره خارک قرار دارد، مخزن مشترک نفت اسفندیار در سال 1345 در تاقدیس اسفندیار توسط شرکت آیپک کشف شد.

میادین گازی فرزاد A ، B؛ مشترک با عربستان
میادین گازی فرزاد A و B، در زمره میادین کوچک گازی « جزیره فارسی » بلوک اکتشافی فارسی ایرانی هستند، روند ساختمان این دو میدان گازی به گونه‌ای است که بخش اعظم میدان گازی فرزاد A در عربستان « به شکل شمال‌شرقی، جنوب‌غربی » و بخش اعظم میدان گازی فرزاد B در ایران « شمال‌غربی، جنوب شرقی » قرار داده است.

 [su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.