روابط ایران و عربستان

جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی با توجه به ظرفیت‌ها و ویژگی‌های خود، دو کشور مهم و تعیین کننده در منطقه محسوب می‌شوند. پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها از اهمیت روابط دو کشور نکاست بلکه پدیده نوین انقلاب و رخدادهای متأثر از آن، به همراه تغییرات منطقه‌ای و بین‌المللی، روابط دو کشور را با حساسیت خاصی همراه کرد و به آن پیچیدگی فوق‌العاده‌ای بخشید.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۱۷ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

بیان مسئله: ۲

نفت و سیاست خارجی.. ۳

سیاست های نفتی ایران.. ۵

روش های قیمت گذاری فروش نفت خام. ۵

سیاست های نفتی عربستان.. ۸

روابط ایران و عربستان.. ۱۰

روابط ایران و عربستان در دهه ۱۳۶۰. ۱۰

روابط ایران و عربستان از دهه ۱۳۷۰ تا به حال.. ۱۲

تاثیر نفت بر روابط ایران وعربستان.. ۱۳

میادین مشترک با عربستان.. ۱۴

میدان نفتی فروزان؛ مشترک با عربستان.. ۱۵

میادین گازی فرزاد A ، B؛ مشترک با عربستان.. ۱۶

بهره کلام: ۱۷


 [su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

نفت و سیاست خارجی

اقتصاد امروز دنیا به نوعی با نفت گره خورده است و ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر پیدا کرده‌اند. سیاست‌‌های نفتی به‌گونه‌ای با سرنوشت اقتصادی کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده نفت عجین شده است.

سیاست های نفتی ایران
پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌ سیاستگذاری‌های مربوط به تولید و فروش نفت‌خام مورد تجدید نظر قرار گرفت. در زمینه تولید اعلام شد که به منظور حفظ ذخایر نفت برای نسل‌های آینده، میزان تولید کشور نسبت به قبل از انقلاب کاهش خواهد یافت. این در حالی بود، که متوسط تولید و صادرات نفت‌خام حدود یکسال قبل از انقلاب یعنی در سال ۱۹۷۷ به ترتیب در سطح ۲۶۶/۵ و ۱۵۰/۵ میلیون بشکه در روز قرار داشت.

روش های قیمت گذاری فروش نفت خام
نحوه تعیین قیمت انواع نفت خام صادراتی کشور معمولاً از معیارهای معین و براساس فرمول‌های مشخصی می‌باشد که برای طرفین معامله به سادگی قابل محاسبه است.

سیاست های نفتی عربستان
در عربستان نفت، نقشی اساسی در تأمین انرژی ایفا می کند. مهم ترین وظیفه تولید و صدور نفت این کشور، توسط شرکت امریکایی آرامکو انجام می گیرد. این شرکت از ۴ مؤسسه تشکیل شده است: استاندارد اویل کالیفرنیا ۳۰ درصد سهام، استاندارد اویل نیوجرسی ۳۰درصد، موسسه تگزاکو ۳۰ درصد و سرکنی موبیل اویل ۱۰ درصد.

  روابط ایران و عربستان
روابط ایران و عربستان تا پیش از تشکیل اوپک، از چارچوب اصول اشرافیت، حفظ خانواده های سلطنتی و ادعای حاکمیت بر مسلمانان ونیز دشمنی مشترک با جمال عبد الناصر خارج نگردید؛ اما پس ازتشکیل این سازمان، روابط ایران و عربستان سعودی از جنبه های فوق فراتر رفته، خط مشی سیاسی و اقتصادی را نیز در برگرفت.

روابط ایران و عربستان در دهه ۱۳۶۰
تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، عربستان اوضاع داخلی ایران را به دقت زیر نظر داشت و از هر گونه اظهار نظر و پیشداوری در برابر انقلاب خودداری می کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، ملک خالدپادشاه عربستان اعلام داشت که بر پا شدن حکومت اسلامی در ایران، مقدمه نزدیکی و تفاهم هر چه بیشتر میان دو کشور خواهد بود.

روابط ایران و عربستان از دهه ۱۳۷۰ تا به حال
با آغاز دهه ۱۳۷۰ و حمله عراق به کویت و عربستان، روابط میان دوکشور ایران و عربستان، وارد مرحله نوینی شد. تبدیل ناگهانی عراق به دشمن بالفعل عربستان موجب شد که این کشور، خصومت های خود را باایران نادیده بگیرد.

میادین مشترک با عربستان
میدان نفتی اسفندیار، میدان نفتی اسفندیار، مخزن مشترک با عربستان است که بخش عربی آن را « لو لو» می‌نامد، این میدان تقریبا در فاصله ۹۵ کیلومتری جنوب غربی جزیره خارک قرار دارد، مخزن مشترک نفت اسفندیار در سال ۱۳۴۵ در تاقدیس اسفندیار توسط شرکت آیپک کشف شد.

میادین گازی فرزاد A ، B؛ مشترک با عربستان
میادین گازی فرزاد A و B، در زمره میادین کوچک گازی « جزیره فارسی » بلوک اکتشافی فارسی ایرانی هستند، روند ساختمان این دو میدان گازی به گونه‌ای است که بخش اعظم میدان گازی فرزاد A در عربستان « به شکل شمال‌شرقی، جنوب‌غربی » و بخش اعظم میدان گازی فرزاد B در ایران « شمال‌غربی، جنوب شرقی » قرار داده است.

 [su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.