دوستی و دوستیابی

اگر اندکی دقت کنید ، متوجه خواهید شد که شما آگاهانه و یا ناخود آگاه به دنبال دوست هستید. اما آیا تا کنون فکر کرده اید که دوستی چیست و دوستی حقیقی کدام است؟ از آنجا که انسان موجودی اجتماعی است ، صرف نظر از اینکه در چه جامعه ای زندگی می کند طبعاً به دنبال یافتن یاران و دوستان و همراهانی برای خود است .

مطلب دوستی و دوستیابی مشتمل۹۱صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 مقالات رشته اجتماعی

فهرست مطالب

مقدمــــه. ۲

  • دوستی حقیقی.. ۳
  • دوستی مجازی.. ۴
  • بهترین دوستان. ۵
  • معیار دوستی.. ۷
  • ” برای خدا بودن” به چه معنا است؟. ۹
  • نقش دوست در زندگی.. ۱۱

ویژگیهای یک دوست خوب : ۱۵

دانش دوستی و آداب آن : ۱۸

نوع دوستی در عین فردگرایی : ۲۷

  • گردش های خانوادگی.. ۳۷

شایسته ترین دوستی ها : ۴۱

تشخیص میزان نوع‌دوستی افراد : ۵۰

از دوست شدن تا دوست ماندن : ۵۲

  • حقوق یخچالی.. ۵۴
  • در مدرسه دوستی.. ۵۵

برقراری رابطه دوستی.. ۵۷

مراحل بعدی کار. ۵۸

فاکتورهای XY.. 64

علائم پایان دادن به رابطه. ۶۷

رازهایی برای دوستی.. ۷۲

دوست یابی : ۷۹

آثار مثبت و منفی دوستی های دوران نوجوانی : ۸۳

منابع : ۹۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

خلاصه ای کوتاه از مقاله دوستی و دوستیابی را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

اگر اندکی دقت کنید ، متوجه خواهید شد که شما آگاهانه و یا ناخود آگاه به دنبال دوست هستید. اما آیا تا کنون فکر کرده اید که دوستی چیست و دوستی حقیقی کدام است؟ از آنجا که انسان موجودی اجتماعی است ، صرف نظر از اینکه در چه جامعه ای زندگی می کند طبعاً به دنبال یافتن یاران و دوستان و همراهانی برای خود است .

معیار دوستی

همان طور که در تعریف دوستی اشاره شد، دوستی باید بر اساس معیار و ملاک صحیح استوار باشد. زیرا معمولاً ملاک افراد جهت گزینش دوستان، متفاوت است. چه بسا افرادی که با مقاصد نفسانی برای رسیدن به خواسته های دنیوی و یا بر اساس مقاصد شرورانه و مفسدت آمیز یا انگیزه های عاطفی غیرمعقول – تعصب ها- و خلاصه دوستی های بی بنیاد و تصادفی اقدام به انتخاب دوست کنند.

برای خدا بودن” به چه معنا است؟

ممکن است این سؤال را مطرح کنید که در دوستی، ” برای خدا بودن” به چه معنی است؟
قبل از پاسخ دادن به این سؤال ، ابتدا باید دانست که این سؤال برای چه کسی مطرح است؟ آیا سوال کننده فردی است معتقد به دین؟ آیا فانی بودن این جهان و انتقال به جهان آخرت را باور دارد یا نه بی اعتقاد به این امور است

ویژگیهای یک دوست خوب :

دوسـتـان خـوب یـک سری ویژگی دارند که آنها را از دیگران متمایز می کند و سبب میگردد دوستــان بیشتری در کنار خود داشته باشند بنابراین با تـغیـیـر رفـتـار خــود به جرگه اینگونه افراد بپیوندید

دانش دوستی و آداب آن :

-۱ علاقه عمومی به دانش اندوزی در میان ملت ما هم پیشینه دیرینه و هم پایه های فکری و فرهنگی بسیار ممتاز در میان ملل دنیا دارد. اما این علاقه و اشتیاق مردم به همان اندازه که باعث سوق جوانان و افراد به سوی دانش اندوزی می شود، می تواند خود بستر رشد امراض و آفاتی بشود که دقیقاً برعلیه بسط علم و فرهیختگی عمل نماید.

نوع دوستی در عین فردگرایی :

یکی از فصول مشترک مباحث روشنفکری سده اخیر کشور ما متاسفانه این بوده است که در صورت داشتن جامعه ای با سازوکار اقتصادی نظام «بازار آزاد و رقابتی» معنویت از جامعه رخت بر خواهد بست. روشنفکران ایرانی که به انواع مختلف (چه مذهبی و چه عرفی) تحت تاثیر چپ قرار داشتند (که غالب نخبگان ما چنین بوده اند) همواره این پیش فرض را برای خود داشته اند.

گردش های خانوادگی

اجتماع چند گروه خانواده فرصت خوبی برای ورود کودکان در موقعیت های اجتماعی به همراه کودکان سنین مختلف فراهم می کند. این موقعیت ها به کودک شما فرصت می دهد مهارت های اجتماعی را به کار گیرد و در عین حال شاهد ارتباط شما با مردم دیگر باشد.

شایسته ترین دوستی ها :

از هر چه بگذریم، سخن دوست خوش تر است . و چه دوستانی شایسته تر از”اهل بیت “، برای عشق ورزیدن ، دوست داشتن ، رابطه قلبی داشتن ، به یاد آنها زیستن و نفس کشیدن و با عشق و محبت آنان تربیت کردن فرزند و در نتیجه آن ساختن جامعه است .

تشخیص میزان نوع‌دوستی افراد

پژوهشگران می‌گویند نوع‌دوستی که از بین تمامی رفتارهای انسانی، تعریف بسیار دشوار دارد، با اسکن مغزی قابل تشخیص است. محققان دریافتند فعالیت ناحیه خاصی از مغز می‌تواند رفتار نوع‌دوستانه را تشخیص دهد و صحت گفتار برخی افراد که خود را خودخواه یا نوع‌دوست می‌دانند روشن کند.

از دوست شدن تا دوست ماندن :

دوستی یکی از اساسی ترین روابط بین همه انسان‌هاست. ما به دوستانمان ایمان داریم و به شفایی که از اشک‌ها و لبخندهای مشترکمان حاصل می شود نیز. ما حکمتی را که در خوشی‌های دوستانه می‌یابیم باور داریم و پیوندهایی را که از صداقت و اعتماد بنا می‌شوند نیز. ما قدرت دستانی را که به هنگام محنت، یکدیگر را می فشارند باور داریم و معجزه آغوش باز دوستان و لبخندشان را نیز. ما به دوستی های پاک و بی آلایشمان ایمان داریم.

دوست یابی :

آیا هیچ وقت به این فکر افتاده اید که چه بر سر بهترین دوست دوران دبستانتان یا یکی از اساتید دانشگاهتان آمده است؟ شاید دلتان بخواهد با یک همکار قدیمی که دیگر از او خبر ندارید تماس برقرار کنید.

آثار مثبت و منفی دوستی های دوران نوجوانی :

والدین و مسوولان همیشه درباره روابط همتایان با یکدیگر هشدار می‌دهند اما همتایان می‌توانند تاثیرات مثبت عمیقی روی یکدیگر داشته باشند.

از اینکه ناچارم همیشه فلان لباس را بپوشم و بهمان کار را بکنم تا دوستانم مرا بپسندند و من را در جمع خودشان راه دهند، خسته شده‌ام. من دوست دارم بنا به میل و سلیقه خودم زندگی کنم.

منابع :

دوستی و دوستیابی

سایت اینترنتی تبیان –  روزنامه تفاهم  –  روزنامه جوان  –  روزنامه شرق

نوشته های زهرا فقهی –  پایگاه اطلاع رسانی تخصصی فن آوری اطلاعات

نوشته محمد قوچانی از روزنامه شرق –  نوشته فرشته آل علی از روزنامه سلامت

نوشته پروانه حسن زاده از روزنامه همشهری

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + نوزده =