دهخدا

چکیده
مقاله های طنز آمیزی که با عنوان چرند پرند به قلم دهخذا در روزنامه صوراسرافیل منتشر می شدند بی تردید در زمره شاهکارهای ادبی معاصر فارسی به شمار می آیند اما آن مقاله ها تنها به علت ارزش ادبی خود اهمیت ندارند دهخدا به هنگام نگارش چرند پرند دو هدف رادنبال می کرد یکی آن که مسائل حساس سیاسی و اجتماعی را در پوشش طنز باز گوید و از این راه از خشم مخالفان و فشار سانسور در امان بماند دیگر آن که چنان مسائلی چنان بگوید که افراد عامی و بی سواد جامعه نیز از آنها سر در بیاورند بنابریان می توان گفت که چرند پروند اساسا نوشته ای سیاسی و اجتماعی بود که از یک سو به مسائل جاری سیاسی می پرداخت از سوی دیگر مسائل ژرف اجتماعی و فرهنگی را بیان می کرد. این نوع نگرش در خلق آثار دیگر دهخدا نیز به وفور یه چشم می خورد. مقاله حاضر بر آن است که انعکاس اوضاع اجتماعی عصر مشروطه را در آثار علامه دهخدا مورد بررسی قرار دهد. توجه این مقاله بر بخش اجتماعی چرند پرند یکی از اصلی ترین آثار دهخدا در حیطه مسایل اجتماعی است اگر این بخش با دقت بررسی شود با گوشه ای از اندیشه اجتماعی دهخدا در آن عصر آشنا می شویم.oghwi

این مقاله دانشجویی مشتمل بر تعداد ۲۱ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب
چکیده ۱
مقدمه ۲
مروری بر زندگی و آثار علامه دهخدا ۳
لغت نامه دهخدا ۶
طنز دهخدا ۹
«صور اسرافیل» و «چرند پرند» دهخدا ۱۱
دیدگاهی بر چرند و پرند ۱۳
نتیجه گیری: ۲۰
منابع ۲۱

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله ی دهخدا را در زیر می توانید ببینید.

[highlight bgcolor=”#eded00″ txtcolor=”#dd0000″]مقدمه[/highlight]
در میان رجال سیاسی و فرهنگی دوره مشروطه و پس از آن‌، بدون شک نام علی‌اکبر خان دهخدا درخشان‌ترین نام است.
دهخدا یکی از کسانی است که ادبیات ایران را به ادبیات مدرن دنیا پیوند داد و با پایه‌گذاری ساده‌نویسی، زبان فارسی را از چنبره قید و بندهای سنت رهانید و صدای کوچه را به ادبیات مکتوب تبدیل کرد.

[highlight bgcolor=”#eded00″ txtcolor=”#dd0000″]مروری بر زندگی و آثار علامه دهخدا[/highlight]
علی اکبر دهخدا سال ۱۲۹۷ ه.ق ( ۱۲۵۷ خورشیدی) در تهران متولد شد. گر چه اجدادش قزوینی بودند، ولی پدرش«خان بابا خان» که از ملاکان متوسط قزوین بود، پیش از ولادت وی از قزوین به تهران آمد و در این شهر اقامت گزید. ده ساله بود که پدرش فوت کرد و فردی به نام میرزا یوسف خان قیم او شد . دو سال بعد میرزا یوسف خان نیز در گذشت و اموال پدر دهخدا به فرزندان یوسف خان رسید.

[highlight bgcolor=”#eded00″ txtcolor=”#dd0000″]لغت نامه دهخدا[/highlight]
همان گونه که پیداست، لغت نامه مهم ترین و اساسی ترین اثر دهخدا – حتی مهمترین اثر نویسندگی معاصر است و بیشتر شهرت و احترامی که دهخدا داراست، به خاطر لغت نامه ی اوست. بنا به باور بسیاری، چنین کار بزرگ و چنین سرمایه گذاری عظیمی را برای زبان فارسی، به غیر از دهخدا تنها فردوسی انجام داده بود.

[highlight bgcolor=”#eded00″ txtcolor=”#dd0000″]طنز دهخدا[/highlight]
شوخ طبعی ذاتی و استعداد دهخدا در بیرون کشیدن تناقضات و خصوصیات مضحک جامعه و توانایی او در پرداختن به این نکات نوشته‌های او را ممتاز ساخته‌است.

[highlight bgcolor=”#eded00″ txtcolor=”#dd0000″]دیدگاهی بر چرند و پرند[/highlight]
چرند و پرند در روزگاری نوشته شد که ایران به واسطه جنبش مشروطه وارد دوران تازه‌ای شده بود. دورانی که استبداد قاجاری به سر می‌آمد و روزنامه‌نویسی شکل می‌گرفت و به همین دلیل طنزنویس می‌توانست از موضوعاتی ملموس و محسوس بنویسد.

[highlight bgcolor=”#eded00″ txtcolor=”#dd0000″]نتیجه گیری:[/highlight]
علاقه دهخدا به مسایل روز جامعه و شناخت عمیق او از ذهنیت و طرز فکر ایرانی و احساس همدردی و همراهی او با جامعه ایرانی باعث میشد تا او بیرحمانه به تمامی سوِژه‌های متعدد سیاسی و اجتماعی‌ای که باعث عقب ماندگی ایران می‌دانست حمله کند؛ فساد و ناکارآمدی در دولت و مجلس، دولتمردان نالایق، رابطه دولت و ملت، نفوذ خارجی، ستم و بی‌عدالتی مرسوم، تحدید آزادی بیان، جهل و آمادگی مردم برای فریب خوردن، دورویی، روزنامه نگاران فاسد، وضع اسفناک راهها، شکاف بین فقیر و غنی، خرافات، عدم وجود آموزش برای زنان، عدم وجود امکانات آموزشی کافی برای کودکان و… همه موضوع نقدهای بیرحمانه او بود.

[highlight bgcolor=”#eded00″ txtcolor=”#dd0000″]منابع [/highlight]
حکیمی، محمود ، تاریخ معاصر ایران در دوره قاجار ، نشر نامک، ۱۳۸۸
منیژه اباذری؛ «چرند و پرند دهخدا از دیدگاه اجتماعی، سیاسی و ادبی»؛ نشریه زبان و ادبیات؛ نیمه اول اسفند ۱۳۸۴؛ شماره ۲۵.
دستغیب ،عبدالعلی ،نقد آثار علی‌اکبر دهخدا؛ نشر نوید شیراز، چاپ اول ۱۳۹۰

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.