دانش آموز بیش فعال

بیش‌فعالی به حالتی دلالت می‌کند که در آن کودک به نحوی مفرط و بیش از اندازه فعال و پرجنب‌ و جوش است. تحرک زیاد این کودکان نه تنها خود آنها را بلکه اطرافیان، همکلاس‌ها، اولیای مدرسه را دچار مشکل می‌کند. از آن جایی که در میان درصد بالایی از معتادین و افرادی که ترک تحصیل کرده‌اند علایم بیش فعالی در کودکی قابل مشاهده است.

از طرفی کودکان بیش فعال در معرض خطر بالایی از اختلال سلوک، شخصیت ضد اجتماعی و سوء مصرف مواد مخدر قرار دارند لذا آگاهی همگان بویژه والدین و معلمان در این حالات از اهمیت بسزایی برخوردار است.

چکیده
ADHD یا اختلال پیش فعالی و فقدان توجه، یک اختلال رفتاری شایع است که حدود ۱۰-۸ درصد کودکان را مبتلا می‌کند. احتمال تشخیص این اختلال در پسران سه برابر دختران است ولی علت این تفاوت هنوز مشخص نشده است. کودکان پیش فعال بدون فکر کردن عمل می‌کنند، بیش از اندازه فعالند و در تمرکز مشکل دارند.

غالباً متوجه‌اند که والدین چه انتظاری از آنان دارند اما  برآورده ساختن این انتظار برای آنان مشکل است چون نمی توانند آرام بنشینند، دقت کنند یا به جزئیات توجه کنند البته بیشتر بچه‌ها در سنین خردسالی خصوصاً اگر مضطرب یا هیجان زده باشند چنین رفتار‌هایی می کنند. اما در کودکان پیش فعال این علائم مدت زمان طولانی وجود دارند و در شرایط و محیط های مختلف روی می دهند.

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر ۴۷صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست مطالب[/highlight]

چکیده ۲

مقدمه. ۲

پیش فعالی.. ۳

تاریخچه بیش فعالی.. ۵

کودک‌ بیش ‌فعال‌ احساس‌ خطر نمی‌ کند. ۵

شیوع بیش فعالی.. ۷

نشانه ها و علائم بیش فعالی.. ۸

تشخیص بیش فعالی.. ۹

انواع بیش فعالی.. ۱۴

سبب شناسی اختلال بیش فعالی.. ۱۷

راههای درمان. ۲۲

درمان بیش فعالی کودک با غذا ۲۷

کودکان بیش فعال و تکالیف مدرسه. ۲۹

رفتار والدین و معلمان با کودکان پیش فعال. ۳۱

راهکارها ۴۱

نتیجه ‌گیری‌.. ۴۳

پیشنهادات.. ۴۴

منابع:۴۷

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله دانش آموز بیش فعال  را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه[/highlight]

بیش‌فعالی به حالتی دلالت می‌کند که در آن کودک به نحوی مفرط و بیش از اندازه فعال و پرجنب‌ و جوش است. تحرک زیاد این کودکان نه تنها خود آنها را بلکه اطرافیان، همکلاس‌ها، اولیای مدرسه را دچار مشکل می‌کند. از آن جایی که در میان درصد بالایی از معتادین و افرادی که ترک تحصیل کرده‌اند علایم بیش فعالی در کودکی قابل مشاهده است.

از طرفی کودکان بیش فعال در معرض خطر بالایی از اختلال سلوک، شخصیت ضد اجتماعی و سوء مصرف مواد مخدر قرار دارند لذا آگاهی همگان بویژه والدین و معلمان در این حالات از اهمیت بسزایی برخوردار است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]پیش فعالی[/highlight]

این اختلال در بر گیرنده کودکانی است که از دستورها اطاعت نمی کنند، از لحاظ هیجانی تحریک پذیر و خشن هستند، پیوسته از یک فعالیت به کار دیگری می پردازند بدون اینکه هیچ یک را به سر انجام برسانند، تمرکز و توجه در کارها و یا فعالیتها و بازیها در این کودکان پایدار نیست ، اغلب به نظر می رسد که حواسشان جای دیگری است و یا گوش نمی  دهند و اینطور به نظر می رسد که آنچه را که گفته شده است نشنیده اند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]شیوع بیش فعالی[/highlight]

گزارشهای متفاوتی در مورد شیوع اختلال نارسایی توجه/ بیش فعالی ارائه شده است.  از جمله: حدود ۲ تا ۴ درصد از کودکان در حد متوسط تا شدید به این اختلال مبتلا هستند.  البته، میزان شیوع درجه خفیف تر آن بیشتر از این حد است.  پسران ۳ تا ۹ برابر بیشتر از دختران، به این اختلال مبتلا می شوند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نشانه ها و علائم بیش فعالی[/highlight]

این اختلال را نمی توان توسط ابزارهای دقیق پزشکی از قبیل اشعه  ایکس یا با آزمایش خون تعین کرد. بلکه این بیننده است که تعیین می کند کدام رفتار بیش از اندازه است و کدام رفتار این گونه نیست. شایع ترین علایم رفتاری این اختلال عبارتند از:

  1. بی توجهی:

نارسایی توجه مشخص ترین مشکل کودکان با اختلال نارسایی توجه/ بیش فعالی و نخستین معیار تشخیص در DSM-IV است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]تشخیص بیش فعالی[/highlight]

برای تشخیص بیش فعالی باید:

۱- کودک رفتار‌ها و علائم گفته شده را قبل از سن ۷ سالگی نشان دهد.

۲- این رفتارها در مقایسه با کودکان همسن و سال آنان شدیدتر باشد.

۳- علائم حداقل باید ۶ ماه ادامه داشته باشند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]سبب شناسی اختلال بیش فعالی[/highlight]

یکی از اولین سؤالاتی که والدین ممکن است مطرح کنند این است که چرا کودک دچار این بیماری شده است که گاه با پیش داوری یا قضاوت نادرست به این سؤال پاسخ داده می‌شود. برای مثال؛ تربیت نادرست یا محبت و آزادی بی‌رویه و باصطلاح لوس بار آوردن آنها یا به جای آنها فکر و عمل کردن به دلیل ترس از آسیب رساندن به خودشان را علت بیش فعالی عنوان کرده‌اند، ولی تاکنون هیچ مدرکی که نشان دهد عوامل اجتماعی و روش‌های تربیتی عامل به وجود آمدن این بیماری هستند، ارائه نشده است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]کودکان بیش فعال و تکالیف مدرسه[/highlight]

آنچه که در مورد بسیاری از کودکان بیش فعال سبب نگرانی می شود ، عملکرد تحصیلی آن ها در دوران مدرسه است زیرا اکثر آن ها از عدم تمرکز رنج می برند لذا برای آن ها گوش دادن ، به خاطر سپردن و انجام تکالیف در زمانی خاص بسیار مشکل و گاه غیر ممکن به نظر می رسد . لذا ضروری به نظر می رسد که مسئولان مدرسه و معلّمان او را نسبت به مساله بیش فعالی فرزندتان  و راههای درمانی  وی  مطلع سازید .

[highlight txtcolor=”#eded00″]رفتار والدین و معلمان با کودکان پیش فعال[/highlight]

رفتار والدین با کودکان پیش فعال

در اینجا چند روش مناسب برای رفتار با این کودکان را بیان می کنیم:

  • نگرش و افکار خود را تغییر بدهید

از آنجا که تعدادی از انتظارات، باورها و پیشداوری های خاص والدین باعث بروز مشکلات ارتباطی والد و کودک می شود، لازم است برخی از شناخت ها در نخستین مرحله اصلاح شود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]راهکارها[/highlight]

سخنی با والدین: کودکان بیش فعال ، فعالانه درگیر رفتارهای فیزیکی هستند. بطوری که گاه از ابزاری بنام تفکر غافل می‌شوند. لازم است تا والدین با روش فلسفه و کودک، اندک اندک ابزارهای تفکر را بیشتر و بهتر بشناسند و بکارگیرند. در این راستا، والدین با مطالعه در امر فلسفه و کودک می‌توانند کودک را بیشتر و بهتر یاری کنند. پس سعی کنید هر چقدر می‌توانید در مورد این بیماری بیاموزید .

[highlight txtcolor=”#eded00″]نتیجه گیری[/highlight]

اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ که‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ کودکی‌ بروز می‌ کند. تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشکل‌ است زیرا امکان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ وشیطنت ‌آمیز کودکان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. با این ‌حال، متخصصان‌ می‌ توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌ بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند. این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابکاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است. چنانچه‌ این‌ بچه‌ها در سنین‌ کودکی‌ معالجه‌ نشوند، در دوره‌ نوجوانی‌ احتمال‌ این ‌که‌ رفتارهای‌ ضداجتماعی‌ داشته‌ باشند و نیز حالات‌ افسردگی‌  در آنها به‌ وجود آید، بسیار است. بنابراین‌ به‌ والدین‌ توصیه‌ می ‌شود که‌ حتماً در دوران‌ کودکی‌ برای‌ معالجه‌ این‌ کودکان‌ اقدام‌ کنند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]پیشنهادات[/highlight]

 از آنجایی که دارو و درمانی برای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی به تنهایی پاسخگو نیست، والدین بهتر است روش های تربیتی و برخورد مناسب با این کودکان را فرا بگیرند اما به راستی چگونه باید با این کودکان برخورد کرد؟ روش های تربیتی مناسب این کودکان کدام هستند؟

[highlight txtcolor=”#eded00″]منابع:[/highlight]

– روانشناسی تربیتی تحقیق، تدریس، یادگیری، تألیف دکتر ریچارد پارسونوز، دکتر استفن هینسون، دکتر دیبورا ساردو براون ترجمه دکتر حسن اسدزاده، حسین اسکندری

– اختلال نارسایی توجه، فزون جنبشی. ویژگی ها، ارزیابی و درمان، نوشته دکتر حمید علیزاده

– بیش فعالی، کمک به کودکان و نوجوانان حواس پرت و بی قرار، نوشته پاتریشیا الف.کویین و جودیت ام.استرن، ترجمه دکتر حمید علیزاده

– اصلاح رفتار کودکان، یودا گلاس، ترجمه سیاوش جمالفر

آموزش و پرورش کودکان استثنایی. تهران انتشارات دانشگاه تهران، افروز، غلامعلی

بیش فعالی، تهران، میترا مایلی.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.


 

برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − دوازده =