حوادث و گزارش های جنایی، عامه پسند

اهمیت مطبوعات و نقش آن در ابعاد گوناگون زندگی افراد انسانی وشکل دهی افکار و انیشه ها غیرقابل انکار است. یکی از اصیل ترین و آموزش دهنده ترین پدیده هایی که برای جوامع بشری قابل تصور است مطبوعات می باشند که با نشر مطالب ارزنده بر آگاهی ها و معلومات عموم می افزایند وباعث تنویر افکار و اندیشه ها می شوند و در جامعه دگرگونیهایی را به وجود آوردند که با نیاز زمان هماهنگ باشد. ولیکن علیرغم نقش مثبت مطبوعات در ابعاد ذکر شده و سایر وجوه همچون اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و…

این تحقیق دانشجویی حوادث و گزارش های جنایی، عامه پسند مشتمل بر۶۰صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول.. ۲

کلیاتی در خصوص حوادث و گزارش های جنایی، عامه پسند. ۲

نقش مضاعف مطبوعات… ۲

موضوعات عامه پسند. ۳

نقش وتاًثیر عکس در گزارش های جنایی.. ۴

سؤال منطقی (آیا رسانه ها مشوق جنایت هستند؟) ۵

فصل دوم. ۷

معیارها و انگیزه های طرفداران انتشار حوادث و گزارش های.. ۷

جنایی در مطبوعات (از دیدگاه مثبت و موافق) ۷

اهمیت… ۸

واقعگرایی.. ۱۰

منع و ترس…. ۱۱

اطلاعات… ۱۴

سرگرمی و جذابیت… ۱۵

نتیجه گیری نهایی و نظریات طرفداران انتشار گزارش‌های جنایی.. ۱۶

فصل سوم. ۲۰

تبعات منفی انتشار حوادث و گزارش‌های جنایی در مطبوعات… ۲۰

(از دیدگاه مخالفین و منتقدین) ۲۰

ادبیات جرم و جنایت «سیاه». ۲۲

تلقین و تقلید. ۲۳

آموزش‌جنایی.. ۲۹

رشد فزاینده خشونت و پرخاشگری.. ۳۱

تشدید احساس ناامنی در افکار عمومی.. ۳۲

قهرمان پروری و ایجاد حس شهرت طلبی.. ۳۳

عادی جلوه دادن جنایت و بی‌تفاوتی افراد نسبت به آن.. ۳۶

اختلال در امر دادرسی و تاثیر بر رای دادگاه ۳۷

تبلیغ بی نظمی.. ۳۸

ارتباطی میان ترس از جنایت و روش رسانه‌های جمعی وجود ندارد. ۳۸

تاثیرات منفی گزارش‌های جنایی بر روی کودکان و نوجوانان و جوانان.. ۳۹

خلاصه. ۴۱

فصل چهارم. ۴۲

چگونگی گریز از آسیب رسانی مطبوعات… ۴۲

مطبوعات… ۴۳

کنترل.. ۴۴

واقع‌گرایی نه جنجال! ۴۵

لزوم رعایت اصول اخلاقی در نشر برخی اخبار ۴۶

خودداری از تشدید احساس ناامنی و رعب و وحشت در افکار عمومی.. ۴۷

کاوش و بررسی از طریق کارشناسان علوم اجتماعی و روانشناسان.. ۴۷

نتایج (چگونه می توان از آسیب رسانی مطبوعات جلوگیری کرد؟. ۴۸

فصل پنجم.. ۵۰

تحلیل اجتماعی مطالب بخش تحقیقاتی.. ۵۰

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله حوادث و گزارش های جنایی، عامه پسند را در زیر می توانید ببینید.

نقش مضاعف مطبوعات

اهمیت مطبوعات و نقش آن در ابعاد گوناگون زندگی افراد انسانی وشکل دهی افکار و انیشه ها غیرقابل انکار است. یکی از اصیل ترین و آموزش دهنده ترین پدیده هایی که برای جوامع بشری قابل تصور است مطبوعات می باشند که با نشر مطالب ارزنده بر آگاهی ها و معلومات عموم می افزایند وباعث تنویر افکار و اندیشه ها می شوند و در جامعه دگرگونیهایی را به وجود آوردند که با نیاز زمان هماهنگ باشد. ولیکن علیرغم نقش مثبت مطبوعات در ابعاد ذکر شده و سایر وجوه همچون اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و… آیا این پدیده منفی از خود بر جای گذارد و این امر چگونه میسر می شود؟

موضوعات عامه پسند

در میان وقایع مختلف اجتماعی موضوع ها و مسائل متعددی می توان یافت که از نقطه نظر عاطفی و احساسی، عامه مردم را تحت تاًثیر قرار می دهند و در صورتی که مطبوعات آنها را منعکس سازند، خوانندگان فراوانی پیدا می کنند. به همین دلیل در بسیاری از ممالک جهان روزنامه های پرتیتراژ آنهایی هستند که اینگونه اخبار را منتشر می سازند و مورد استقبال عامه کم سواد واقع می شوند.

نقش وتاًثیر عکس در گزارش های جنایی

تصاویری که از صحنه های جنایت گرفته می شوند توجه خوانندگان و بینندگان را جلب می کنند. فیلم های تلویزیونی که در آنها از افراد پلیس و اعمالشان تصاویری نشان داده می شود، جزء پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی است… رواج این فیلم ها، خود فی نفسه اثبات کننده و نشان دهنده اشتیاق لجام گسیخته و علاقمندی بیش از حد مردم به دیدن جنایت و قتل است.

سؤال منطقی (آیا رسانه ها مشوق جنایت هستند؟)

هنگامی مجرم یا جنایتکار مرتکب جرم یا جنایتی می شود که منطبق با روش ارائه شده در رسانه های جمعی باشد، بطور طبیعی این سؤال در مغز زنده می شود:

آیا رسانه ها مشوق این امر بوده اند؟

مسئله دراین حقیقت است که در سالهای اخیر جنایت و جنحه و طور روزافزونی بالا رفته ، زندگی روزمره مردم نیز مورد هجوم رادیو و تلویزیون و سایر رسانه ها از جمله مطبوعات قرار گرفته است.

واقعگرایی

خبرنگاران و روزنامه‌نگاران معمولا با این سوال روبرو می‌شوند که چرا به جای اخبار بد روی اخبار خوب تکیه نمی‌کنند؟ پاسخ این است که درباره جهان آن طور که هست می‌نویسند و با همه زشتی‌هایش و نه تصویر خیالی و زیبایی از آن.

این پاسخ رک و سریع می‌تواند پرسش کنندگان را آرام سازد. اما تا چه حد صحیح است؟ آیا خبرنگاران آئینه‌ای را بالای سر جامعه نگاه می‌دارند و حوادث زندگی را صادقانه منعکس می‌نمایند؟

منع و ترس

بعضی از دست اندرکاران مطبوعاتی اعتماد دارند که انتشار اخبار جنایی در کل به جامعه سود می‌رساند. آنها اظهار می‌نمایند که اخبار پلیس در ارتباط با از هم پاشیده شدن گروه‌های جنایتکار، بازداشت‌ها، محکومیت‌ها و صدور حکم‌های زندانی طولانی هشدار و اعلام خطری برای خطاکاران می‌باشد که چه سرنوشتی در انتظار آنها می‌باشد. از جمله مفسرینی که از این نظریه حمایت می‌نماید، مشهورترین ناشرین، ژوزف پولیترز می‌باشد.

این را هم بخوانید :  باورهای دینی - باورها و رفتارهاي ديني بينندگان تلويزيون با كميت تماشاي برنامه ها - پرشین مقاله

دبلیو، اسوان برگ در کتاب «پولیترز» نقل کرده است: «هیچ جرمی، هیچ خدعه و فریبی، هیچ کلاهبرداری، هیچ گناه و فسق و فجوری، وجود ندارد که در خفا به استمرار خود ادامه ندهد.

سرگرمی و جذابیت

هربرت گانز،  مولف کتاب « چه چیزی می‌تواند خبر باشد» می گوید: خبری مناسب و با ارزش است که مهم و جالب توجه باشد. خیلی از مفسرین معتقدند که خبرهای جنایی جالب توجه هستند. کار اریکسون در کتاب «یادداشت‌هایی برای جامعه شناسی انحراف» خاطر نشان ساخته است که روزنامه ها نوعی سرگرمی را برای خوانندگان فراهم می‌آورند (زمانی که مردم اعدام‌های عمومی یا زندانی شدن افراد خاطی را مشاهده می‌کنند).

نتیجه گیری نهایی و نظریات طرفداران انتشار گزارش‌های جنایی

۱- برای صدها سال، دانشمندان علوم سیاسی بر این عقیده بوده‌اند که اگر قرار باشد دموکراسی زنده بماند، عامه مردم باید به اطلاعات و اخبار دسترسی داشته باشند، یک چنین تفکری، کشورها را بر آن داشته است که در قانون اساسی خود، حراست از آزادی مطبوعات را بگنجانند. اعتقاد همگان بر این است که آزادی مطبوعات یک موهبت با ارزش می‌باشد. اماباید دید که روزنامه‌ها از این موهبت چگونه بهره‌برداری می‌کنند.

ادبیات جرم و جنایت «سیاه»

در عرصه رسانه‌های جمعی همه روزه اخبار مربوط به جرم و جنایت و جنگ در مطبوعات اغلب کشورها از آن جمله ایران منعکس می‌شود و برخی اوقات خبر آن از مرزهای کشوری گذشته جنبه جهانی پیدا می‌کند. تنظیم کنندگان صفحات حوادث روزنامه‌ها و یا مجلات عامیانه می‌کوشند حادترین و خشن‌ترین جنایات را با طول وتفصیل منتشر سازند و چه بسا در این مسیر به بزرگنمایی نیز می‌پردازند.

تلقین و تقلید

«تارد» جامعه شناس و روانشناس و بزه شناس و استاد فلسفه جدید در بلژیک و فرانسه و عضو آکادمی علوم اخلاقی و سیاسی فرانسه در کتاب خود «عقیده و مردم» تایید می‌کند که مردم تحت تاثیر مطبوعات، مخصوصا جراید و سایر عوامل تبلیغاتی قرار دارند. زیرا دو کیفیت تقلید و تلقین به منزله پایه رفتار انسان و کلید درک آن می‌باشند. اخلاق ملی در هر اجتماعی وابسته به سرمشق‌ها و نمونه‌هایی است که در برابر آن ملت می‌نهند تا از راه تقلید و تلقین از آن پیروی نمایند.

آموزش‌جنایی

دکتر باقر ساروخانی در اولین سمینار بررسی آسیب‌های اجتماعی در ایران در یک سخنرانی تحت عنوان «رسانه‌های گروهی و آسیب‌های اجتماعی» می گوید:

ارتباطات می‌تواند آموزگار جنایت باشد. در گذشته (و در زمان حال هم) جانی‌ها موقعی که به زندان می‌افتند آنجا شب‌های درازی داشتند، با هم می‌نشستند گفتگو می کردند و تکنیک های جنایت را بهتر فرا می گرفتند. حالا در بسیاری از مواردی وسایل ارتباط جمعی این تکنیک‌ها را در سطح کل جامعه پیاده می‌کند. به عنوان مثال سال‌ها پیش در رادیو، برنامه‌ای بود که در آن جانیان زندانی خاطراتشان را تعریف می‌کردند. در یکی از این برنامه‌ها، محکومی تعریف می کرد که:

رشد فزاینده خشونت و پرخاشگری

درباره رفتار خشونت آمیز ناشی از تاثیر وسایل ارتباطی جمعی پژوهش‌های زیادی انجام شده است نتایج این تاثیرپذیری جامعه را هم مظاهر عینی خود می‌گیرد، هم کم و بیش همه از آن اطلاع دارند و هم به خوبی می‌توان آن را در نزد گروه‌های مختلف اجتماعی مطالعه کرد. خشونت به معنای وسیع کلمه به هر نوع سوءاستفاده از قدرت و یا اعمال فشار اطلاق می‌شود. به عنوان مثال طغیان را نوعی انعکاس دربرابر خشونت می‌‌پندارند که جامعه در برابر گروه‌های محروم خود اعمال می‌دارد.

تشدید احساس ناامنی در افکار عمومی

«ژرژ پیکا» جرم شناس فرانسوی می‌نویسد: رسانه های گروهی نوعی اندیشه درباره بزهکاری را به مردم تحمیل می‌کنند. این اندیشه‌ها که در تمام جامعه پخش می‌شود، نحوه نگرش افراد بر واقعیت را سازمان می‌دهد. به علاوه این رسانه‌ها مردم را به پیشداوری‌ها و تصویرهای یکنواخت عادت می‌دهند. این موضوع در راستای تحلیل «مارشال مک لوهان» که طبق آن رسانه‌های گروهی «بیطرف» نیستند.

قهرمان پروری و ایجاد حس شهرت طلبی

یکی از خصوصیات مطبوعات، قهرمان پروری و ایجاد حسن شهرت طلبی در افراد است.

«کلارنس دارو» جرم شناس معروف آمریکایی عقیده داشت یکی از مهمترین علل ازیاد جنایت تبلیغات و سر و صدای زیاد مطبوعات و رسانه‌های گروهی درباره جنایتکاران و مخصوصا آب و تاب تشریفات فراوانی است که برای اعدام جانیان در ملا عام راه می‌اندازند به عقیده این جرم شناس این گونه تبلیغات، افراد ضعیف الاراده .و سست اعصاب و عده‌ای را دچار وسوسه می‌کند و برای اینکه شهرت و اهمیتی بیابند دست به قتل و جنایت می‌زنند.

عادی جلوه دادن جنایت و بی‌تفاوتی افراد نسبت به آن

شاید اثر عمده انتشار و نمایش مطالب جنایی و تبلیغ درباره آنها این باشد که نوعی بی‌تفاوتی نسبت به لغزش‌های جنایی در بین اشخاص که قربانی مستقیم جنایت نیستند، ایجاد و تثبیت کند. چون درباره میلیون‌ها مردمی که پیرو قانونند سخنی نرفته است، این عقیده در آنان به وجود می‌آید که جنایت امری مکرر و متداول است و در نتیجه توده مردمی که مطالعه می‌کنند، به رادیو گوش می‌دهند و تلویزیون تماشا می‌کنند.

تبلیغ بی نظمی

گفته می‌شود که برخی از مطبوعات با درج پر حجم اخبار و گزارش‌های جنایی، به جای نظم، مبلغ و مروج بی‌نظمی می‌باشند. به عنوان مثال مولف کتاب «جرم و مطبوعات آمریکا» می نویسد:

در برخی روزنامه‌ها جنایت به شکل وحشتناکی مطرح می‌شود این روزنامه هابه طور صریح و مشروع درباره جرم و جنایت قلم فرسایی می‌کنند، آنها در واقع بی‌نظمی را تبلیغ می‌نمایند.

این را هم بخوانید :  باورهای دینی - باورها و رفتارهاي ديني بينندگان تلويزيون با كميت تماشاي برنامه ها - پرشین مقاله

ارتباطی میان ترس از جنایت و روش رسانه‌های جمعی وجود ندارد

تحقیقات انجام شده توسط «ماکس فیلد» و «شوگان» در ۱۹۸۳ این تصور را در اذهان ایجاد کرد که هیچ ارتباطی میان ترس از جنایت و روش‌ رسانه‌های جمعی وجود ندارد.

بر اساس مطالعات انجام شده  توسط «وار» در ۱۹۸۲ این نتیجه حاصل آمد که میزان جنایت تخمین زده شده توسط عموم مردم و جنایات مرتکب شده واقعی منطبق بریکدیگرند. مطالعات انجام شده بر این امر که رسانه‌ها در ایجاد شرایطی که طی آن ترس از جنایت تا حد قربانی و فنا شدن پیش رود، مسئول نمی‌باشند.

تاثیرات منفی گزارش‌های جنایی بر روی کودکان و نوجوانان و جوانان

دکتر علی قائمی در کتاب «آسیب‌ها و عوارض اجتماعی، ریشه‌یابی، پیشگیری، درمان» می‌نویسد:

انتشار اخبار جرم و جنایت، فیلم‌ها و برنامه‌هایی که در آن زد و خوردهای هیجان انگیز روابط عشقی، باندبازی و سرقت است اثرات ویران کننده و ناخوشایندی در افراد به جای می‌گذارد. همچنین فیلم‌ها و نوشته‌های جنایی، قتل‌ها، کشتار‌ها، دزدی‌ها، اعمال خلاف، فریبکاری‌ها، همه و همه درس‌هایی برای خوانندگان و بینندگان هستند و اقل تاثیر آن این است که زمینه انحراف و بزهکاری را به افراد می‌دهند

مطبوعات

مطبوعاتی که فقط برای خدمت فرهنگی جامعه منتشر می‌شوند رسال سنگینی دارند. سردبیر و دیگر مسئولان دست اندرکار باید از ایمان قابل قبولی برخوردار باشند، تا در صفحات روزنامه ها و مجلات فقط حقایق اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و اخلاقی را منعکس نمایند. عدم مبالعه در کمیت و کیفیت مطالب، شایعه پراکنی نکردن، ارقام تحقیق و تفحص، کمال احتیاط را نمودن، موجب اعتلای فرهنگی در رشد و توسعه بینش اجتماعی و اخلاق خوانندگان می‌شود.

کنترل

دکتر دارو شیخاوندی در کتاب جامعه شناسی انحرافات (آسیب شناسی جامعه) در بحث مطبوعات و جرایم به نقش و دخالت دولت‌ها در مورد کنترل انعکاس حوادث جنایی در مطبوعات علیرغم آزادی قلم اعتقاد دارد. وی می‌نویسد:

«معمولا مطبوعات در قبال حوادث و واکنش آنها روی خوانندگان بی تفاوت هستند. مهمترین مسئله برای مدیران مطبوعات افزای تیراژ نشریات می‌باشد. از یک سو تجارت آزاد و سودآوری، دست نویسندگان و ناشران را در تهیه رپرتاژ و داستان‌های جنایی، جنسی و احضار ارواح باز گذارده است،

واقع‌گرایی نه جنجال!

ماهنامه «دادرسی» ارگان سازمان قضایی نیروهای مسلح با اشاره به جنایت خیابان گاندی (سمیه و شاهرخ)و چگونگی انعکاس آن در مطبوعات و نتایج مترقبه این ماجرا، می‌نویسد:

«اگر در گذشته جنایتی از نوع جنایت گاندی واقع می‌شد تنها در قلمرو محدود و کوچکی از جامعه قابل تحلیل بوده و یا حتی ممکن است به توان گفت این حادثه در این سطح انجام نمی‌شد، اما اکنون عواقب و نتایج سو به میان اثرگذاری چنین حادثه‌ای در فضای فرهنگی و اجتماعی کشور کاملا با گذشته متفاوت است.»

لزوم رعایت اصول اخلاقی در نشر برخی اخبار

امروزه در پی سیطره کمیت بر بسیاری از جنبه‌های حیات بشری، شماری از رسانه‌ها عمومی و مطبوعات نیز به آفت کمیت گرایی دچار آمده‌اند، فراوان دیده می‌شود که سردبیر یک روزنامه برای آنکه صفحات مربوط به اخبار و گزارش‌های را پر کند، دست به نقل و انتشار اخباری زند که چه بسا در شرایط عادی خود به انتشار آن رضایت نمی‌داد. رسانه‌ای که خود را پایبند اصول اخلاقی می‌داند به تفوق «کیفیت» بر «کمیت» باور دارد و هدف عالی خود را رشد آگاهی‌های مفید مخاطبان خود و به تبع آن. ارتقا سطح فرهنگ عمومی به شمار آورد، نه پر کردن صفحات خبرهای خود به هر قیمت ممکن.

خودداری از تشدید احساس ناامنی و رعب و وحشت در افکار عمومی

محمد رضا زیبایی‌نژاد در مقاله «فقه اطلاع رسانی» بند ۷ با ذکر اینکه «ایجاب رعب و هراس در قالب انتشار اخبار، تحلیل‌ها، چاپ عکس و نظایر آن حرام است» می‌نویسد:

علاوه بر آن که ترسانیدن اشخاص، مصداق ایذا و حرام است، به عنوان «ترسانیدن هم مورد نهی واقع شده است» عبدالله بن سنان از امام صادق (ع) چنین نقل می‌کند. رسول الله چنین فرمود: هر کس به مومن به گونه‌ای نگاه کند، که با آن نگاه او را بترساند خداوند وی را در روزی که هیچ پناهگاهی جز پناه الهی موجود نیست خواهد ترسانید.

کاوش و بررسی از طریق کارشناسان علوم اجتماعی و روانشناسان

صفحات هفته نامه و مجلات و روزنامه‌ها پر از داستان‌های جنایی واقعی‌اند. ظاهرا علاقه مردم به این قبیل داستان‌ها حد و مرزی ندارد. اما تعداد کمی از این مطالب برای خواننده جذابیت دارند و تازه آنها هم به توصیف زشتی جنایت و شکنجه‌های که قربانی‌ها دیده‌اند، می‌پردازند در روانشناسی شخصیت قاتل تعمق نمی‌کنند. خواندن  این قبیل داستان‌ها، اگر چه جذابیت دارد، ولی نوعی تنبلی و خمودی روحی و فکری را به دنبال می‌آورد، خواننده منفعل از داستان لذت می‌برد اما اندیشه‌ای را به کار نمی‌اندازد.

نتایج (چگونه می توان از آسیب رسانی مطبوعات جلوگیری کرد؟

اصولی که می‌توانند اثرات منفی انتشار حوادث و گزارش‌های جنایی را در مطبوعات تعدیل ساخته و حتی آنها را بر آثار تبدل سازند به طور خلاصه می‌توان بدین شرح نام برد:

  • تاکید بر مسئولیت اجتماعی وجدان اخلاقی روزنامه‌نگاران و مدیران مطبوعات
  • نظارت و کنترل محتوای آن دسته از مطبوعاتی که گزارش‌های جنایی و قضایی را منتشر می‌کند توسط انجمن صنفی روزنامه‌نگاران
  • حفظ حرمت حریم خصوصی، شهرت، اعتبار و آبروی افراد.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + شش =