جنگ سرد

 گرچه اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده در جنگ جهانی دوم در کنار یکدیگر می جنگیدند، اما سیستم سیاسی آنها کاملا مخالف یکدیگر بود. اتحاد جماهیر شوروی دولتی با سیاستهای کمونیستی بود که عمدتا توسط ژوزف استالین (۱۹۵۳ ـ ۱۸۷۹) اداره و کنترل می شد. میلیونها شهروند شوروی در ارودگاههای کار اجباری در وضع فجیعی زندانی بودند ، اما در مقابل روسیه از کشوری درجه دوم در اروپا ، به قدرتی جهانی تبدیل گشت.

 این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۴۴ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و خلاصه ای از هر بخش آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید

فهرست مطالب

مقدمه. ۳

آغاز جنگ سرد بر عهده کیست؟. ۷

منشأ جنگ سرد. ۹

سازماندهی مجدد جهانی.. ۱۱

طرح مارشال.. ۱۱

بحران برلین.. ۱۲

پیدایش ناتو. ۱۳

جدایی یوگسلاوی از شوروی.. ۱۴

بحران هندوچین.. ۱۴

پیمان ورشو (۱۹۵۵- ۱۹۹۱) ۱۵

لغو پیمان.. ۱۶

گسترش اختلاف و بحران.. ۱۶

بحران کوبا:کوبا ، متحدی قابل اعتماد برای شوروی.. ۱۷

استقرار موشکهای میان برد هسته ای در خاک کوبا ۱۸

بحران موشکی کوبا ۱۹

پیامدهای بحران کوبا ۲۰

دیوار برلین.. ۲۰

کاهش تشنج، ویتنام و نظریه برژنف… ۲۰

بهار پراگ… ۲۱

پیمان خلع سلاح.. ۲۱

بازگشت استعمار فرانسه و شکست آن.. ۲۲

مداخله امپریالیستی آمریکا در ویتنام. ۲۳

شکست خفت بار آمریکا ۲۴

نتیجه گیری : ۲۶

منابع: ۲۷


خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

.

آغاز جنگ سرد بر عهده کیست؟
در مباحث تحقیقی غرب، سه دوره مجزا و مشخص در جنگ مشخص شده است، سنت گرا، تجدیدنظر طلب و فرا تجدید نظر طلب.
در مدتی بیش از یک دهه بعد از پایان جنگ جهانی دوم، تعدادی از تاریخ نگاران آمریکایی دلیلی برای مخالفت با تفسیر رایج از دوران آغازین جنگ سرد با عبارت «سنت گرا» پیدا کردند. چرا که این اصطلاح حاکی از آن بود که از بین رفتن روابط دولتها، نتیجه مستقیم پیمان شکنی استالین در رابطه با مواد مطرح شده در کنفرانس یالتا (Yalta)، تحمیل دولتهای تحت سلطه شوروی بر کشورهای بی میل اروپای شرقی، انعطاف ناپذیری شوروی و توسعه طلبی تجاوزکارانه آن بوده است.
آنها خاطر نشان کردند که تئوری مارکسیست، حکومت مردم سالاری آزادیخواه یا Liberal Democracy را رد کرده است و اینطور استدلال میکنند که این وضعیت، ناسازگاری را اجتناب ناپذیر کرده بوده است.

این را هم بخوانید :  جرایم مواد مخدر - ديدگاه شرع و قانون در برخورد جرايم مرتبط با مواد مخدر - پرشین مقاله

طرح مارشال
پس از جنگ، اروپای ویران شده گرفتار خشکسالی و زمستان شدیدی نیز شد. چون از نابسامانی وضع اقتصادی و روحی اروپای پس از جنگ ، کمونیستها استفاده فراوانی می کردند، جورج مارشال وزیر خارجه ایالات متحده که برای مقابله با توسعه طلبی شوروی، احیای اقتصاد اروپای غربی را لازم می دانست طرحی پیشنهاد کرد که به طرح مارشال معروف شد. هدف از طرح مارشال آمریکا این بود که اقتصاد اروپا را پس از ویرانی‌های جنگ جهانی دوم بازسازی کند تا از محبوبیت سیاسی چپ‌های تندرو جلوگیری نماید.

پیدایش ناتو
چند سال پس از جنگ جهانی دوم خطر توسعه طلبی اتحاد شوروی جای خطر آلمان نازی را برای اروپای غربی گرفت. برای مقابله با چنین خطری در سال ۱۹۴۸ م کشورهای انگلیس، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ برای دستیابی به امنیت دفاع مشترک پیمان دفاعی بروکسل را امضاء نمودند . در ماه آوریل ۱۹۴۹ با پیوستن آمریکا ، ایتالیا، پرتقال، نروژ، دانمارک، ایسلند و کانادا به این پیمان موسوم به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بوجود آمد.

پیمان ورشو (۱۹۵۵- ۱۹۹۱)
مرگ استالین موجب تغییراتی صوری در سیاست خارجی اتحاد شوروی شد. لیکن همین زمان ۱۹۵۳ شورش کارگران آلمان شرقی برای افزایش دستمزد نشان داد که شرق اروپا آبستن تحولات شدید است. اگرچه سربازان اتحاد شوروی شورش را فرونشاندند لیکن رهبران اتحاد شوروی متقاعد شدند که بایستی در اروپای شرقی موقعیت خود را بهبود بخشند . لذا بولگانین و خروشچف که بجای مالنکف مشترکا حکومت را در دست گرفته بودند، با تیتو ملاقات کردند و سپس ادنائر رهبر آلمان غربی را برای دیدار از شوروی دعوت نمودند. رهبران شوروی با اتریش معاهده صلح بستند و نیروهای خود را از آن کشور خارج ساختند. در تعقیب اینگونه اقدامات روسها از ادعاهای اراضی خود نسبت به ترکیه و فلاند نیز دست کشیدند. پس از این اقدامات روسها در سال ۱۹۵۵ پیمان ورشو را بوجود آوردند.

بحران کوبا:کوبا ، متحدی قابل اعتماد برای شوروی
کوبا ،‌کشوری در دریای کارائیب در اقیانوس اطلس ، در نزدیکی سواحل آمریکا واقع شده است. ژنرال «باتیستا» ،‌حاکم نظامی کوبا ،‌طی سالهای طولانی حکومت اختناق و دیکتاتوری بر ملت خود، در سال ۱۹۵۹ م، توسط «فیدل کاسترو» از اریکه ی قدرت به زیر کشیده شد و به جمهوری دومینیکن پناهنده شد. دولت کوبا، از این تاریخ به بعد، در زمره ی مخالفان ایالات متحده و از متحدان اتحاد شوروی در آمد. اصلاحات ارضی ،‌ضبط سرمایه ها و دارایی های آمریکا در کوبا، قطع روابط تجاری و حمایت از نهضتهای چپگرا در آمریکای لاتین، مجموعه عواملی که دست به دست هم داده ، دو کشور کوبا و آمریکا را در مقابل هم قرار داد . تیرگی روابط دو کشور با قطع خرید نیشکر از کوبا و تحریم اقتصادی این کشور از جانب آمریکا ، افزایش یافت.

این را هم بخوانید :  جرایم مواد مخدر - ديدگاه شرع و قانون در برخورد جرايم مرتبط با مواد مخدر - پرشین مقاله

کاهش تشنج، ویتنام و نظریه برژنف
پس از بحران موشکی کوبا ایالات متحده و شوروی سابق برای کاهش خصومت ها چند گام مقدماتی برداشتند؛ از جمله نصب خط ارتباطی هات لاین ( در مخابرات به خط تلفنی مستقیم بین دو نقطه گفته می‌شود که با برداشتن گوشی در هر کدام از طرفین، بدون شماره گیری، بلافاصله طرف مقابل زنگ می‌خورد) بین واشنگتن و مسکو در سال ۱۹۶۳ و امضای پیمان منع آزمایش های هسته ای در همان سال.

نتیجه گیری :
روابط میان دو دشمن سابق دوران جنگ سرد طی یک سال اخیر بر سراتخاذ سیاست یکجانبه گرایی از سوی آمریکا که مهم ترین آن مربوط به استقرار بخشی از سامانه سپر موشکی در اروپا است،با تنش وبحران روبرو شده است.

منابع:
۱- شوئل، فرانک ال آمریکا چگونه آمریکا شد؟ ترجمه ابراهیم صدقیانی، چاپ سوم،  تهران، انتشارات امیر کبیر،۱۳۸۳.
۲- نیدرگانگ، مارسل، بیست کشور آمریکای لاتین، ترجمه محمد قاضی، خوارزمی.
۳- فونتن، آندره، تاریخ جنگ سرد، ترجمه عبدالرضا هوشنگ مهدوی، ج۲، نشر نو.
۴- کاظمی، سید علی اصغر، بحرانهای بین المللی، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی.
۵- انصاری، مسعود، تشنجات سیاسی پس از جنگ دوم جهانی.
۶- نقیب زاده،  تحولات روابط بین الملل.
۷- کالواکورسی، پیتر، سیاست جهان پس از جنگ بزرگ، ترجمه هاشم رجب زاده.
۸-  اندرسل، برتر، جنگ ویتنام، ترجمه صمد خیر خواه.
‌۹- برژینسکی، زبیگنیو، فرصتی دوباره، ترجمه حسن عبدی و سینا مالکی، تهران صمدیه، ۱۳۸۷.
۱۰- جمالی، حسن، تاریخ و اصول روابط بین الملل،‌ مرکز تحقیقات اسلامی، قم ۱۳۸۰.

 

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + هفده =