جمعیت،خصوصیات و ویژگی های آن

امروزه مسائل مربوط به جمعیت، خصوصیات و ویژگی‌های آن، چنان رابطه تنگانگی با خود و با عوامل غیرجمعیتی پیدا کرده است که جایی را برای اثبات حقانیت خود مبنی بر ضرورت توجه به ضرورت توجه به مسائل جمعیتی در ارتباط با دیگر عوامل از قبیل منابع طبیعی، زیست‌محیطی، غذایی ، مسائل سیاسی و امنیتی و … باقی نگذاشته است.

چکیده

در این مقاله در پی آنیم که پیرامون موضوع جمعیت، خصوصیات و ویژگی های آن بحث نماییم در ضمن اینکه مطالعه جمعیت و مسایل مربوط به آن به لحاظ گستردگی موضوع و طیف وسیع تغییرات آن در بین دانشمندان مختلف با زمینه‌های علمی متفاوت، که موضوع بررسیهای جغرافیای جمعیت است.

مطلب جمعیت، خصوصیات و ویژگی های آن مشتمل ۱۰۷صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

جمعیت

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

فصــل اول. ۸

جغرافیای جمعیت و روشهای مطالعه آن. ۸

ا. پیدایش ، تحول و تکامل جغرافیای جمعیت.. ۸

  1. منابع آماری و روشهای مطالعه جمعیت‌.. ۲۳

الف . منابع آماری و اطلاعات.. ۲۳

ب . روش مطالعه و تحقیق در جغرافیای جمعیت‌.. ۲۷

فصــل دوم. ۳۲

نگاهی گذرا به جمعیت جهان. ۳۲

  1. تعداد و توزیع جغرافیای جمعیت‌ در دنیا ۳۲
  2. برخی شاخصها و ویژگیهای عمده جمعیتی.. ۴۷

توزع سنی.. ۶۰

  1. جمعیت و محیط زیست.. ۶۴

فصــل سوم. ۷۰

پیشینه تاریخی و گذشته‌نگری جمیت ایران. ۷۰

  1. نظری بر گذشته جمعیت‌ ایران. ۷۰
  2. تعداد جمعیت ایران در گذشته بر اساس نظریات مختلف دانشمندان. ۷۸
  3. گذشته‌نگری جمعیت‌ ایران در سالهای قبل از ۱۳۳۵. ۹۰

فصـل چهارم. ۹۲

جمعیت شناسی ایران. ۹۲

جمعیت‌شناسی در ایران و سایر جوامع رو به توسعه: ۹۳

جمعیت‌شناسی و سازمان ملل متحد: ۹۵

فعالیت‌های جمعیتی ایران : ۹۶

تنظیم خانواده در شرایط نامتوازن: ۱۰۵

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله جمعیت، خصوصیات و ویژگی  های آن را در زیر می توانید ببینید.

مقاله جمعیت

مقدمه

امروزه مسائل مربوط به جمعیت، خصوصیات و ویژگی‌های آن، چنان رابطه تنگانگی با خود و با عوامل غیرجمعیتی پیدا کرده است که جایی را برای اثبات حقانیت خود مبنی بر ضرورت توجه به ضرورت توجه به مسائل جمعیتی در ارتباط با دیگر عوامل از قبیل منابع طبیعی، زیست‌محیطی، غذایی ، مسائل سیاسی و امنیتی و … باقی نگذاشته است. در حقیقت محدودیتهای موجود در سطح کره زمین آن هم در ابعادی وسیع و در طیفی گسترده که کانون توجه اغلب دانشمندان و صاحبنظران است

پیدایش ، تحول و تکامل جغرافیای جمعیت

مطالعه جمعیت و خصوصیات و ویژگی های  آن به لحاظ گستردگی موضوع و طیف وسیع تغییرات آن در بین دانشمندان مختلف با زمینه‌های علمی متفاوت، که موضوع بررسیهای جغرافیای جمعیت است، نه تنها آن را در تلاقی با سایر شاخه‌های جغرافیا قرار داده بلکه منجر به پیدایش دیدگاههای مختلف در بین جغرافیدانان گردیده است که خود موجب مباحثه و منازعه بین جغرافیدانان و رشته‌های علمی مجاور مثل جمعیت‌شناسی شده است

منابع آماری و روشهای مطالعه جمعیت‌، خصوصیات و ویژگی آن

الف. منابع آماری و اطلاعات

تحلیلهای جمعیتی باید بر اساس داده‌های جمعیتی معتبر و قابل اطمینان صورت پذیرد. مسأله‌ای که تمام دانشمندان و تحلیلگران بر آن صحه گذارده و معتقدند که آمار و ارقام جمعیتی قبل از تحلیل باید دارای خصوصیات و ویژگیهای ذیل باشند:

۱. قابل اعتماد بودن آمار، مسأله‌ای که همواره مورد توجه است در (جمعیت، و خصوصیات و ویژگی جمعیت )و هر کس قبل از بررسی و تحلیل باید از صحت و سقم آمار اطمینان حاصل نماید. راههای دسترسی به صحت آمار و قابل اعتماد بودن آنها زیاد می‌باشد ولی همواره می‌توان پذیرفت

تعداد و توزیع جغرافیای جمعیت‌ در دنیا

همان‌طور که در بحث شرایط لازم برای تحلیل داده‌ها عنوان شد، هرگونه آمار و ارقام جمع‌آوری شده برای بررسی و تحلیلهای جمعیتی، جمعیت شناسی  در هر نقطه از دنیا علاوه بر دارا بودن یکسری شرایط، باید دارای ارزش مقایسه‌ای با سایر آمار و ارقام و داده‌های جمعیتی نواحی دیگر چه از نظر زمانی و چه از نظر مکانی باشد، در غیر این صورت دارای فایده مورد انتظار نبوده و وافی به مقصود نخواهد بود

برخی شاخصها و ویژگیهای عمده جمعیتی

۱-۲ میزان موالید و مرگ و میر در جهان

برآوردهای آماری در سال ۱۹۸۷ نشان می‌دهد که نرخ موالید در سطح دنیا ۲۷ هزار و در کشورهای در حال توسعه ۳۱ در هزار بوده است که این رقم بیش از دو برابر نرخ مشابه خود در کشورهای توسعه یافته است. بدیهی است نرخ موالید ۲۷ درهزار در سال ۱۹۸۶ به این معناست که در سال مزبور ۱۳۷ میلیون تولد، یعنی ۴ تولد در هر ثانیه به وقوع پیوسته است.

ترکیب جنسی و سنی جمعیت‌ دنیا

نسبت جنسی در دنیا تقریباً ثابت و در حدود ۱۰۱ در طی یک دوره ۴۰ ساله برآورد شده است. این نسبت در بین کشورهای توسعه یافته زیر صد و در نزد کشورهای در حال توسعه به علت شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … بالای صد می‌باشد که به صورت غیرمستقیم روی نسبت جنسی تأثیر می‌گذارد. در کشورهای توسعه یافته به علت امید به زندگی طولانی و بالا بودن متوسط عمر برای هر دو جنس ولی مرگ و میر بالا برای مردان در نتیجه سوانح و حوادث ناشی از کار به علت ماهیت کار و نوع رشته فعالیت ( صنعتی) پایین و در حدود ۹۵ درصد می‌باشد.

توزیع جمعیت‌ و تحول آن در ۲۵ کشور پرجمعیت‌ جهان

همان‌طوری که قبلاً در  این مقاله (جمعیت، خصوصیات و ویژگی های آن)بیان شد بر اساس نظریات جمعیت‌شناسان، در حال حاضر جمعیت‌ دنیا با رشد فزاینده‌ای در حال افزایش است و این امر مشکلاتی را در سطح جهانی موجب شده است. آنچه که مسلم است مشکلات جمعیتی و جمعیت شناسی دنیا تنها در رشد آن خلاصه نشده، بلکه توزیع ناهماهنگ آن در طول زمان در بین کشورهای گوناگون، مشکلات جمعیتی را دوچندان کرده است.

جمعیت شناسی ایران

علم جمعیت‌شناسی در ایران سابقه چندان طولانی ندارد. با تأسیس رشته‌های علوم اجتماعی در کشور، جمعیت‌شناسی نیز مطرح و در سطح بسیار محدود مورد مطالعه و عمل قرار گرفت. جمعیت در کشور در گذشته چندان مشکل و مسئله حادّی نبوده است. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که جمعیت‌ و خصوصیات جمعیت در ایران در گذشته بیشتر بافتی روستایی و عشایری داشته است

فعالیت‌های جمعیتی ایران :

تا قبل از نیمه دهه ۱۳۶۰ مسئله جمعیت‌ در ایران چندان جدی گرفته نمی‌شد. بعد از سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۶۵ ایران ، مسئله جمعیت‌، رشد سریع آن ، تدابیر جلوگیری از رشد بی‌رویه آن و … مطرح و اجراء آن کم و بیش شروع شده است. سازمانی که بیشتر با این مسئله در ارتباط است وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است که از آن سال به بعد با کمک‌های فنی و مشاوره سازمان ملل متحد به امر تحقیق و آموزش در این زمینه پرداخته است.

تنظیم خانواده در شرایط نامتوازن:

جمعیت

در بسیاری از نقاط جهان سوم از جمله ایران تأکید و تمرکز خانواده روی زنان است، در حالیکه اینطور نمی‌بایست باشد. از آنجا که این برنامه مسئولیت مربوط به زوجین است، دولت‌ها و دستگاه‌های برنامه‌ریزی می‌بایست هر دو را مخاطب و مورد توجه قرار دهند. مشاوره، توجیه و در اختیار گذاردن وسائل پیشگیری می‌بایست در مورد هر دو اعمال گردد. قابل ذکر است که پیامدهای فوری و آتی حاملگی بیشتر مربوط به زنان است تا مردان.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

 

نظرات بسته شده است.