مقالات رشته حقوقمقالات رشته کامپیوتر

جرایم و قوانین و مجازاتهای اطلاعاتی و رایانه‌ای

این نوع فعالیت عبارت است از دستیابی به سیستم‎ها و برنامهغهای کامپیوتری با استفاده از ویروس، کرم، یا بمب‎های منطقی.ایجاد خسارت از طریق پاک کردن، صدمه زدن، مخدوش نمودن یا موقوف‎سازی داده‎ها یا برنامه‎های کامپیوتری انجام می‎شود.

مطلب جرایم و قوانین و مجازاتهای اطلاعاتی و رایانه‌ای مشتمل ۴۶ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 فهرست مطالب

ایجاد تغییر و تخریب در برنامه‎های کامپیوتری.. ۲

ویروس… ۲

کرم. ۲

بمب منطقی.. ۳

سابوتاژ کامپیوتری و اخاذی کامپیوتری.. ۳

نفوذ کامپیوتری (اخلال‎گران) ۴

استراق سمع غیرمجاز. ۵

نمونه‎گیری و تکثیر غیرمجاز برنامه‎های کامپیوتری.. ۵

پورنوگرافی کامپیوتری.. ۶

جرایم چندرسانه‎ای ‎(Multi Media) 7

جرائم دیجیتال در محیط سایبر سپیس… ۸

الف- تعریف و مفهوم «محیط سایبر» و «سایبر سپیس». ۹

ب- ویژگیهای سایبر سپیس… ۱۲

ج- جرائم در سایبر سپیس ‎(Cyber Crime) 12

د- انواع سایبر کرایم. ۱۴

۱- کلاهبرداری کارت اعتباری در سایبر سپیس… ۱۵

۲- افترا و نشر اطلاعات از طریق پست الکترونیک ‎(E.mail) 15

۳- تطهیر پول نامشروع کامپیوتری در سایبر سپیس… ۱۵

۴- سایبر ترور. ۱۶

۵- قاچاق مواد مخدر به کمک سایبر. ۱۷

۶- سوء استفاده از کودکان در سایبر سپیس… ۱۷

هـ- عکس‎العمل کشورها در خصوص جرائم سایبر. ۱۸

الف- عملکرد سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ‎(OECD) 19

ب- عملکرد شورای اروپا ۲۰

ج- عملکرد انجمن بین‎المللی حقوق جزاء ‎(AIDP) 23

د- عملکرد سازمان ملل.. ۲۴

بحث نهایی.. ۲۴

مبارزه و پیشگیری.. ۲۵

مبحث اول: لزوم تحویل و تدوین قوانین و مقررات ضروری.. ۲۵

نگاهی به پیشرفت کار در چند کشور فاقد قوانین روزآمد. ۲۸

گفتار دوم: حقوق کیفری ایران.. ۲۹

مبحث دوم: گسترش تدابیر امنیتی.. ۳۲

گفتار اول: تعریف تدابیر امنیتی.. ۳۲

گفتار دوم: تبیین امنیت سیستم‎های کامپیوتری و شبکه‎ای.. ۳۳

مبحث سوم: مسائل علوم جنایی.. ۳۶

گفتار اول: پیشگیری از جرایم کامپیوتری ‎- اینترنتی.. ۳۶

گفتار دوم: بزه دیده‎شناسی.. ۳۹

نتیجه‎گیری و پیشنهادات.. ۴۴

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته حقوق مقالات رشته کامپیوتر

خلاصه ای کوتاه از مقاله جرایم و قوانین و مجازاتهای اطلاعاتی و رایانه‌ای را در زیر می توانید ببینید.

ایجاد تغییر و تخریب در برنامه‎های کامپیوتری

این نوع فعالیت عبارت است از دستیابی به سیستم‎ها و برنامهغهای کامپیوتری با استفاده از ویروس، کرم، یا بمب‎های منطقی.ایجاد خسارت از طریق پاک کردن، صدمه زدن، مخدوش نمودن یا موقوف‎سازی داده‎ها یا برنامه‎های کامپیوتری انجام می‎شود.

سابوتاژ کامپیوتری و اخاذی کامپیوتری

کلیه عملیات کامپیوتری که به منظور تختل ساختن عملکرد عادی سیستم، به حساب می‎آید سابوتاژ کامپیوتری می‎گویند. سابوتاژ کامپیوتری وسیله‎ای است برای تحصیل مزایای اقتصادی بیشستر نسبت به رقیبان. سابوتاژ برای پیش‎برد فعالیتهای غیرقانونی تروریست‎ها و یا برای سرقت داده‎ها و برنامه‎ها به منظور اخاذی نیز به کار گرفته می‎شود.

نفوذ کامپیوتری (اخلال‎گران)

این دسترسی‎های غیرمجاز به کامپیوتر و سیستمهای کامپیوتری دارای انگیزه‎های گوناگونی است که اهم آنها کنجکاوی، تفریح و تفنن است و برای بهره‎برداری مالی انجام نمی‎گیرد.

از نظر گروه سنی بیشتر اخلال‎گران ‎(Hackers) جوان و در رده سنی ۱۵ تا ۲۴ سال هستند.

با فن‎آوری‎های جدید همچون اینترنت این افراد دارای زمین بازی مجازی به وسعت دنیا شده‎اندو فقط از طریق اتصال به اینترنت می‎توانند با سایر اخلالگران در آن سوی دنیا ارتباط برقار کنند .

نمونه‎گیری و تکثیر غیرمجاز برنامه‎های کامپیوتری

از آنجایی که برای تولید برنامه‎های کامپیوتری هزینه و وقت بسیار زیادی صرف می‎شود، تکثیر و استفاده غیرمجاز از آن زیان اقتصادی قابل ملاحظه‎ای برای صاحبان آنها به همراه دارد. این جرم از زمره جرایم مالی است و شباهت زیادی به جرائم کلاسیک دیگر در این خصوص دارد. این نوع سرقت، شامل کپی و استفاده غیرمجاز از برنامه‎های کامپیوتری است و اغلب بدان «سرقت نرم‎افزار» یا «ربایش نرم‎افزار» می‎گویند

پورنوگرافی کامپیوتری

هرگونه نوشته، فیلم، تصویر مربوط به امور جنسی که فاقد ارزش ادبی، هنری، سیاسی و علمی است، پورنوگرافی گویند و اعمال مجرمانه پورنوگرافی یعنی اینکه شخصی ابزار سمعی و بصری، وسایل و تصاویر و همچنین عکسهای هرزه را بفروشد، پخش کند یا در معرض نمایش بگذارد.

این نوع اعمال مجرمانه با توسعه و پیشرفت کامپیوتر و اینترنت از لحاظ گستردگی وسعت در زمینه پخش و توزیع، در نوع خود بی‎نظیر است.

جرایم چندرسانه‎ای ‎(Multi Media)

«چند رسانه‎ای» در فرهنگ اصطلاحات کامپیوتری میکروسافت نامیده می‎شود و عبارتست از: «ت رکیب صوت، تصویر، انیمیشن و فیلم» و در دنیای کامپیوترها، «مولتی مدیا» زیرگروهی از فوق رسانه است که عناصر چند رسانه‎ای و فوق متنی را با هم ترکیب کرده و اطلاعات را با هم ارتباط می‎دهد.

جرائم دیجیتال در محیط سایبر سپیس

در اواسط دهه ۹۰ میلادی نسل جدیدی از تکنولوژی کامپیوتری تجلی پیدا نمود. در این دوره کامپیوترها در یک روند تکاملی، به دیگر سیستمهای کامپیوتری که قابلیت ارتباط به سیستم‎ها و شبکه‎های بین‎المللی را پیدا کرده‎اند،‌تبدیل شدند.

قاچاق مواد مخدر به کمک سایبر

به کمک سایبر و دسترسی آسان افراد به هم از طریق پست الکترونیک و اینترنت هرگونه قاچاق مواد مخدر اعم از خرید، فروش، پخش و توزیع مواد مخدر از طریق شبکه‎های کامپیوتری انجام می‎شود. از ویژگیهای این نوع قاچاق، حذف واسطه‎ها، گسترش دامنه فعالیت قاچاق‎چیان تا سطح بین‎المللی، جذب مشتری بیشتر.

عکس‎العمل کشورها در خصوص جرائم سایبر

کشورهای مختلف در ارتباط با جرائم سایبر، سعی کرده‎اند ترکیبی از فاکتورهای تکنیکی و حقوقی را در نظر بگیرند. در نتیجه آخرین و مهمترین گردهمایی و مصوبه راجع به جنایات سایبر، در کنفرانس بوداپست، اواخر سال ۲۰۰۱ میلادی برقرار شد و در آن بیشتر کشورهای اروپایی همراه کانادا، ژاپن و آفریقای جنوبی و آمریکا مصوبه‎ای به نام «کنوانسیون جنایات سایبر» امضاء کردند.

ج- عملکرد انجمن بین‎المللی حقوق جزاء ‎(AIDP)

این انجمن سازمانی غیردولتی است که همکاری فعال با سازمان ملل دارد. این انجمن هر چهار سال یک بار چند موضوع را به عنوان موضوعات مورد بحث مطرح و از کشورهای عضو می‎خواهد تا اقدام به ارسال مقدماتی تحت عنوان گزارش ملی در آن مورد کنند.

نگاهی به پیشرفت کار در چند کشور فاقد قوانین روزآمد

۱- آلبانی: دستگاه قضائی آلبانی در اوایل سال جاری مذاکراتی را در زمینه قوانین مربوط به جرایم کامپیوتری با هدف نوین پروتکل‎های همکاری و تبادل اطلاعات را آغازکرده است.

۲- کوبا: در کوبا گروهی از کارمندان وزارت دادگستری رسیدگی به تغییرات لازم در قوانین جزائی را در دستور کار خود قرار داده‎اند.

حقوق کیفری ایران

در ایران دیرتر از کشورهای دیگر تخلفات و جرایم مربوط به تکنولوژی کامپیوتر نمود پیدا کرد. زیرا این پدیده جز برای عده‎ای خاص ناشناخته بود. با رسیدن موج گسترده فن‎آوری اطلاعات به کشور و رواج استفاده از کامپیوترهای شخصی و سایر ابزارهای مربوط به آن از جمله اینترنت، توجه مدیران کشور به این عرصه به عنوان عاملی مهم در توسعه جلب شد و به دنبال آن ضرورت وجود یک بستر حقوقی و قوانین لازم احساس شد.

مسائل علوم جنایی

در کنار مسائل حقوق جزاء، علوم جنایی نیز در مواجهه با جرایم کامپیوتری و شبکه‎ای (اینترنتی) با یافته‎های جدید روبروست. روانشناسی کیفری خاصی نیز در زمینه این جرایم پیدایش یافته و در حال حاضر حجم گسترده‎ای را دارا شده است. در این محدوده، مسایل بزه دیده‎شناسی و چگونگی بزه دیده شدن افراد درمحیطهای داده‎پردازی از جمله در عرصه اینترنت و راه‎های حمایت از بزه دیدگان این جرایم قابل طرح است.

نتیجه‎گیری و پیشنهادات

پیرو رشد تکنولوژی کامپیوتری و پیدایش سه نسل از جرایم مربوط به این تکنولوژی و گسترش این فن‎آوری در محدوده‌ شبکه بین‎المللی و اینترنت (سایبر سپیس) باعث شده حقوق کیفری نیز تاکنون ۴ مرحله تحول قانونی را طی کند.

۱- مرحله اول، حمایت از اطلاعات خصوصی (دهه‎های ۷۰ و ۸۰)

۲- مرحله دوم، ایجاد و اصلاح قوانین ناظر به جرایم کامپیوتری (اواخر دهه ۸۰)

۳- مرحله سوم، وضع قوانین به منظور حمایت از دارایی‎های غیرمادی (دهه ۸۰)

۴- مرحله چهارم، تکوین مقررات آیین دادرسی کیفری (دهه ۹۰)

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته حقوق مقالات رشته کامپیوتر

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =