جایگاه سیستم حمل و نقل زمینی استان بوشهر در گردشگری استان

یکی از زمینه‌های حرکت از اقتصاد متکی به نفت، به اقتصاد غیر نفتی، تغییر ساختار اقتصادی کشور است و برای چنین تغییری نگرشی یکپارچه در ابعاد یکپارچه در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و مدیریتی ضروری به نظر می‌رسد. یکی از عرصه‌های تنوع، تنوع بخشی اقتصادی کشور با توجه به تنوع محیطی و مزیت‌های نسبی موجود، گردشگری است.

مطلب جایگاه سیستم حمل و نقل زمینی استان بوشهر در گردشگری استان  مشتمل۷۱صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات تحقیق

مقدمه و بیان مسئله ۲

فصل دوم: ادبیات تحقیق

قسمت اول- گردشگری

مقدمه ۶

تعاریف گردشگری۷

تعریف گردشگر۹

ارکان صنعت گردشگری۹

نقش زیرساخت‌ها در توسعه صنعت گردشگری ۱۰

موانع توسعه گردشگری ایران از نقطه نظرات مختلف۱۱

استان بوشهر و تقسیمات سیاسی آن ۱۴

جغرافیای طبیعی استان بوشهر۱۸

جاذبه‌های گردشگری استان بوشهر۲۲

قسمت دوم- حمل و نقل

مقدمه ۳۰

حمل و نقل چیست؟ ۳۱

ارتباط حمل و نقل و گردشگری۳۳

مدل مستقیم حمل و نقل۳۴

عوامل موثر در توسعه حمل و نقل۳۶

اهمیت سرمایه گذاری در حمل و نقل ۳۷

فصل سوم: روش تحقیق

مقدمه۴۰

فرضیه‌های تحقیق۴۰

اهداف تحقیق۴۱

روش تحقیق۴۱

خلاصه مراحل انجام تحقیق۴۲

جامعه آماری۴۳

فصل چهارم: نتیجه‌گیری

مقدمه۵۱

نتیجه‌گیری و ارائه پیشنهادات۵۲

الف- نتایج حاصل از آزمون فرضیات، از دیدگاه مسافران۵۲

ب- نتایج حاصل از آزمون فرضیات، از دیدگاه کارشناسان۵۵

پیشنهادات به مسئولین۵۶

پیوست‌ها

الف- منابع و مآخذ ۶۰

ب- پرسش نامه‌ها۶۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

خلاصه ای کوتاه از مقاله جایگاه سیستم حمل و نقل زمینی استان بوشهر  در گردشگری استان را در زیر می توانید ببینید.

اهمیت و ضرورت تحقیق

توسعه گردشگری استان بوشهر می‌تواند عاملی برای رشد و توسعه استان ذکر شود که به اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی آن می‌توان اشاره کرد. وجود سواحل زیبا و هوای مطبوع این خطه از سرزمین مادر فصول سرد می‌تواند برای هر گردشگری، چه داخلی و چه خارجی جذاب باشد.

مقدمه

یکی از زمینه‌های حرکت از اقتصاد متکی به نفت، به اقتصاد غیر نفتی، تغییر ساختار اقتصادی کشور است و برای چنین تغییری نگرشی یکپارچه در ابعاد یکپارچه در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و مدیریتی ضروری به نظر می‌رسد. یکی از عرصه‌های تنوع، تنوع بخشی اقتصادی کشور با توجه به تنوع محیطی و مزیت‌های نسبی موجود، گردشگری است.

تعریف گردشگری

امروزه گردشگری به عنوان یکی از پدیده‌های مهم زندگی اجتماعی بشر، از دیدگاه علوم مختلف از جمله اقتصاد، جامعه‌شناسی، جغرافیا و مدیریت، مورد بررسی قرار می‌گیرد و بر همین اساس تاکنون تعاریف متعددی از گردشگری به توجه به دیدگاه موضوعی هر یک از رشته‌ها، صورت گرفته است.

ارکان صنعت گردشگری

ارکان صنعت گردشگری را ترکیبی از فعالیت‌ها، خدمات و صنایع شکل می‌دهد. ارکان صنعت گردشگری به قرار زیر است:

۱) منابع طبیعی: منابعی که به صورت‌های مختلف در هر منطقه‌ای وجود دارد و برای جلب گردشگران مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانند جنگل‌ها، سواحل دریا، حیوانات خاص منطقه، کوهستانها، گل‌ها و… .

نقش زیرساختارها در توسعه صنعت گردشگری

واژه زیرساختار (تأسیسات زیربنایی) در گردشگری اشاره به تأسیساتی دارد که رویازیر زمین قرار گرفته‌اند و مبنایی برای عملکرد کارآمد این صنعت می‌باشند.

تأسیسات زیربنایی شامل شبکه‌های ارتباطی، جاده‌ای، فرودگاهی، منابع و تسهیلات آب شرب، برق، سیستم‌زهکشی، فاضلاب و… می‌شود. زیر بنا پایه‌ی روبنا است.

موانع توسعه گردشگری ایران از نقطه نظرات مختلف

یکی از بزرگترین مشکلاتی که ما در زمینه‌ی توسعه گردشگری با آن روبرو هستیم مربوط به تصوری است که از کشور ما به جهانیان ارائه شده است و این مسأله تماماً محصول ناکارآمدی سیستم‌های ما در اداره‌ی بهینه کشور است. البته ضعف در سیستم حمل و نقل هوایی و راه‌های زمینی نیز از دیگر مشکلات ضعف گردشگری ما است.

استان بوشهر

استان بوشهر در جنوب ایران و در حاشیه‌ی خلیج فارس قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این استان بین ۲۷ درجه و ۱۴ دقیقه تا ۳۰ درجه و ۱۶ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۶ دقیقه تا ۵۲ درجه و ۵۸ دقیقه‌ی طولی شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد. مساحت این استان، بالغ بر ۲۵ هزار کیلومتر مربع است. این استان با استانهای فارس، هرمزگان، خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد، همسایه است.

شهرستان دشتستان:

شهرستان دشتستان با ۶۳۶۶ کیلومتر مربع مساحت، بزرگترین شهرستان استان می‌باشد و مساحت آن حدود ۵/۲۷% مساحت کل استان را تشکیل می‌دهد. این شهرستان با ۲۲۴۲۰۹ نفر جمعیت از ۵ بخش (مرکزی، سعد آباد، شبانکاره، بوشکان و ارم) ۸ شهر و ۱۱ دهستان تشکیل گردیده است. آب و هوای آن گرم و خشک می‌باشد.

شهرستان تنگستان:

شهرستان تنگستان ۱۹۲۷ کیلومتر مربع وسعت و طبق آخرین سرشماری ۶۴۹۵۰ نفر جمعیت دارد و به لحاظ وسعت و با ۳/۸% کل مساحت استان چهارمین شهرستان این استان می‌باشد.

شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان است. از لحاظ تقسیمات کشوری شهرستان از دو بخش مرکزی و دلوار، دو شهر و چهار دهستان تشکیل گردیده و فاصله اهرم تا مرکز استان ۵۷ کیلومتر می‌باشد.

حمل ونقل چیست؟

حمل و نقل را جابه‌جایی انسان و کالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر تعریف کرده‌اند. حمل و نقل در مورد انسان، عمدتاً‌ بر اثر نیازهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، تفریحی و یا صرف ایام فراغت صورت می‌گیرد. و در مورد کالا این ضرورت از آنجا بوجود آمده است که محصولات مراکز تولید باید به نحوی به مراکز مصرف ارسال گردد.

ارتباط حمل و نقل و گردشگری

در سال ۱۹۹۴ «هالدمن» و «شرمن» ثابت کردند که گردشگری بدون بهبود و توسعه گسترده شبکه حمل و نقل میسر نیست. نقش و اهمیت راه‌ها در توسعه کلان کشورها نیز دارای اهمیت فراوانی است و همواره فقدان بهره‌مندی از شبکه راه های قوی، مانعی جدی در راه رشد و توسعه محسوب می‌شود. به همین جهت سازمان ملل متحد بیش از ۴۰% وام‌های خود را برای پروژه‌های حمل و نقل اختصاص داده است.

مدل سیستم حمل و نقل

سیستم، مجموعه‌ای از عناصر به هم وابسته است که به علت وابستگی حاکم به اجزای خود، کلیت جدیدی را احراز نموده و از نظم و سازمان خاصی پیروی می‌نماید. سیستم حمل و نقل نیز مانند هر سیستم دیگری از عناصر به هم وابسته‌ای تشکیل شده که هدف معینی را دنبال می کنند.

اهمیت سرمایه‌گذاری در حمل و نقل

بخش حمل و نقل اساساً اهمیت حیاتی در امر توسعه کشورها دارد. تجربیات جهانی نشان داده است که سرمایه‌گذاری در حمل ونقل امر مبادلات و مراودات را در هر دو سطح ملی و بین‌المللی ارتقا داده و این امر پیامدهای مطلوب بسیاری به دنبال خواهد داشت.

خلاصه مراحل انجام تحقیق

بعد از طرح سوال که چرا استان بوشهر با داشتن زمینه‌های بالقوه فراوان در زمینه جذب گردشگر با توجه به گفتن مسئولین و استناد آمار چرا نتوانسته در جذب گردشگر چندان موفق باشد

رانندگان محور بوشهر- شیراز

وجود پیچ های تند و خطرناک در این محور نیاز به دقت و توانایی و تجربه بالایی دارد. همه ساله در این مسیر متاسفانه تلفات جانی و مالی زیادی داریم که این روند صعودی طی سالهای اخیر روبه فزونی است.

رانندگان محور بوشهر- بندرعباس

این محور به دلیل قرار گرفتن منطقه ویژه پارس جنوبی در آن، از اهمیت بالایی برخوردار است. عرض کم جاده ها اجازه سرعت مجاز را هم از رانندگان می‌گیرد و همواره این مسیر یکی از محورهای پرتنش برای مسافران است.

نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات

الف- نتایج حاصل از آزمون فرضیات، از دیدگاه مسافران

فرضیه اصلی: وضعیت نامناسب سیستم حمل و نقل زمینی استان بوشهر، یکی از موانع توسعه گردشگری استان است.

فرضیه فرعی (۱) – وصل نبودن استان بوشهر به شبکه سراسری راه‌آهن یکی از موانع توسعه گردشگری استان است. با توجه به بررسی پرسش‌نامه‌ها در این قسمت بیش از ۶۰% از مسافران گزینه زیاد را راجع به ترجیح سفر با قطار انتخاب کردند و ۷۰% از مسافران گفتند که اگر استان بوشهر به شبکه راه‌آهن وصل بود

منابع و مآخذ

۱- ارکانی، سعید؛ ۱۳۸۳؛ الگوی مدیریتی برای توسعه گردشگری خارجی، رساله دکتری؛ دانگ، علامه طباطبایی

۲- الوانی، سیدمهدی و دهدشتی، زهره؛ ۱۳۷۳؛ اصول و مبانی جهانگردی؛ معاونت اقتصادی و برنامه ریزی بنیاد و مستضعفان و جانبازان، چاپ اول

۳- خاکی، غلامرضا؛ ۱۳۷۸؛ روش تحقیق؛ پایان نامه‌نویسی؛ انتشارات مرکز، چاپ اول

۴- داس ویل راجر؛ ۱۳۷۹؛ مدیر جهانگردی؛ ترجمه دکتر اعرابی و داود ایزدی؛ دفتر پژوهش‌های فرهنگی؛ چاپ دوم.

۵- رضوانی، علی اصغر؛ ۱۳۷۴؛ جغرافیا و صنعت توریسم، انتشارات دانشگاه پیام نور.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =