توافق هسته ای

توافق جامع هسته یی میان ایران و گروه ۱+۵ که قرار است تا تیرماه بین ۲ طرف امضا شود، تاثیرها و گشایش های بسیاری را در اقتصاد ایران در پی خواهد داشت. لغو کامل تحریم های اقتصادی و آسان شدن تبادلات پولی و مالی و تجاری، فضای کسب و کار و زمینه برای رشد سرمایه گذاری را فراهم خواهد ساخت هرچند نباید انتظار داشت که این تحولات با سرعت اتفاق بیافتد.

پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک، تمامی قطعنامه های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یک جانبه آمریکا از جمله تحریم های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و خودرو سازی فورا لغو خواهند شد.

چکیده

مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه ۱+۵ که پس از قریب به دو سال به توافقی موسوم به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد منتهی گردید. این برنامه شامل توافق و ۵ ضمیمه فنی می باشد: ضمیمه اول: پارامترهای هسته ای؛ ضمیمه دوم: تعهدات مربوط به تحریم ها؛ ضمیمه سوم: همکاری های هسته ای در حوزه غیرنظامی؛ ضمیمه چهارم: کمیسیون مشترک؛ ضمیمه پنجم: طرح اجرایی.

قطعاً توافق هسته ای ج.ا.ایران و گروه ۱+۵ به عنوان منشاء یک اثر می تواند سرآغاز تحولات و رخدادهای بسیار گسترده و چشمگیری در ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در سطوح منطقه ای و بین المللی گردد

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر   ۱۷صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

چکیده ۲

مقدمه. ۳

فرضیه. ۷

توافق هسته ای. ۷

فرصت های  بعد از توافق انرژی هسته ای. ۱۰

پیشنهادات به دولت بعد از توافق هسته ای. ۱۵

نتیجه گیری. ۱۵

منابع: ۱۷

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله توافق هسته ای را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

توافق جامع هسته یی میان ایران و گروه ۱+۵ که قرار است تا تیرماه بین ۲ طرف امضا شود، تاثیرها و گشایش های بسیاری را در اقتصاد ایران در پی خواهد داشت. لغو کامل تحریم های اقتصادی و آسان شدن تبادلات پولی و مالی و تجاری، فضای کسب و کار و زمینه برای رشد سرمایه گذاری را فراهم خواهد ساخت هرچند نباید انتظار داشت که این تحولات با سرعت اتفاق بیافتد.

پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک، تمامی قطعنامه های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یک جانبه آمریکا از جمله تحریم های مالی، بانکی، بیمه، سرم

توافق هسته ای

می توان اثر پروانه ای را که سنگ بنای نظریه آشوب در ریاضی و فیزیک است، به طور خلاصه این چنین بیان کرد که رخداد های کوچک می توانند تاثیرات بسیار گسترده ای داشته باشند. اثر پروانه ای به این معناست که تغییر جزئی در شرایط اولیه می تواند به نتایج وسیع و پیش بینی نشده ای در ستاده های سیستم منجر شود. در این نظریه اعتقاد بر آن است که در تمامی پدیده ها، نقاطی وجود دارند که تغییری اندک در آنها سبب تغییرات عظیمی خواهد شد و در این رابطه سیستم های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و سازمانی همچون سیستم های جوی از اثر پروانه ای برخوردارند و تحلیلگران عرصه روابط بین الملل باید با آگاهی از این نکته مهم به بررسی و تحلیل موضوعات و مسایل بین المللی از جمله موضوع توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ بپردازند.

فرصت های  بعد از توافق انرژی هسته ای

توافق هسته‌ای منافع اقتصادی بسیاری برای ایران به همراه خواهد داشت

جامعه بین‌المللی خود را برای امضاء توافق هسته‌ای با ایران آماده می‌کند؛ توافقی که به موجب آن ایران محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های غنی‌سازی خود اعمال خواهد کرد و آمریکا و دیگر کشورها نیز بخش عمده‌ای از تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور را لغو خواهند کرد. حذف پیچیده‌ترین و گسترده‌ترین سیستم تحریم‌های چندجانبه اقتصادی، سود و منافع یکباره بسیاری را برای ایران به همراه خواهد داشت. با این حال، با توجه به دشوار بودن ازسرگیری روابط تجاری و حقوقی میان ایران و نظام مالی جهانی، فرایند رفع تحریم‌ها آسان و آنی نخواهد بود.

پیشنهادات به دولت بعد از توافق هسته ای

دولت باید برنامه روشنی برای استفاده از منابع آزاد شده و فرصت های پیش آمده داشته باشد.

حتی اگر تحریم ها تدریجی برداشته شود بر اقتصاد ایران موثر خواهد بود زیرا برخی از تحریم ها بعد از توافق نهایی، فورا برداشته خواهد شد که برداشته شدن تحریم های بانک مرکزی و کشتیرانی و از این قبیل تحریم ها آثار مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

یکی از اهداف غربی ها از مذاکره استفاده از فرصت های اقتصادی ایران است، بنابراین خودشان زمینه به وجود آمدن این مسئله را تسهیل خواهند کرد تا فعالین اقتصادی کشورشان به بازارهای ایران نفوذ کنند.

نتیجه گیری

توافق هسته ای ایران برای کشورهایی که به نوعی با ایران رابطه داشته اند، می تواند نکاتی مثبت و منفی در پی داشته باشد و برای هر کدام، این نکات مثبت و منفی می تواند متفاوت باشد. هند کشوری است که روابطی کهن با ایران داشته، امّا در سال های اخیر این روابط فراز و فرودهای فراوانی داشته است و بیش از هر زمان دیگر متأثر از روابط ایران با آمریکا بخصوص مسئله هسته‌ای بوده است. اکنون هند با تغییر این شرایط، در برابر خود فرصت ها و تهدیدهایی می بیند که معلولِ توافق هسته ای ایران با غرب است. با بررسی این فرصت ها و تهدیدها شاید بتوان نتیجه گرفت که سهم هند از فرصت ها بیشتر از تهدیدهاست. در پایان باید اشاره کرد که مواردی که به عنوان فرصت یا تهدید برای هند در بالا ذکر شد، بیشتر، فرصت ها و تهدید های بالقوه محتملِ این توافق هستند و باید شرایط دیگری فراهم آید که این ها به فرصت یا تهدیدِ بالفعل تبدیل شوند.

در حال حاضر در پیش بینی های اقتصادی و انرژی جهان دیرزمانی است که بحث فروش و عرضه انرژی ایران کمتر دیده می شود و اگر تفاهمی که در لوزان صورت گرفت به توافق نهایی تبدیل و اقتصاد ایران وارد بازار جهانی شود طبیعتا یک ارزیابی و نقش بهتری برای اقتصاد کشور ترسیم خواهد شد. ضمن اینکه به نظر می رسد درصورت توافق نهایی، غربی ها فرصت های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در ایران درحوزه انرژی و در حوزه خودروسازی خواهند داشت.

منابع:

  1. “The Discovery of India”, Jawaharlal Nehru, Oxford University Press, Edition: 6th,1994, p.146.
  2. ۲. سرزمین هند، علی اصغر حکمت، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۳۷، ص. ۳۷.
  3. “American Shadow over India–Iran Relations”, Uma Purushothaman, Journal of Strategic Analysis, Volume 36, November of 2012.
  4. “How does India benefit from Iran’s nuclear deal?”, Sachin Kumar, quora.com.
  5. “How does India benefit from Iran’s nuclear deal?”, Sachin Kumar, quora.com.
  6. روابط هندوستان و اسرائیل: نگاهی بر جنبه‌های راهبردی، ناصر ثقفی عامری،معاونت پژوهشهای سیاست خارجی / گروه مطالعات استراتژیک،  آبان۱۳۸۷.
  7. مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ ، توافق ژنو ، نویسنده: دکتر محمد حسن دریایی

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.