تفاوت های فردی در دانش آموزان

عمده ترین عوامل ایجاد تفاوت های فردی در افراد گوناگون به هوش، استعداد، خلاقیت، شخصیت ، انگیزش، جنسیت و محرومیت های فرهنگی مربوط می شود. لذا اگر دو نفر در شرایط مساوی امکان انجام یک فعالیت واحد را ندارند به دلیل تفاوتی است که در ویژگی های فوق الذکر وجود دارد .

چکیده
امروزه توجه به آموزش و پرورش از شاخص‌هاي عمده وتوسعه جوامع انساني محسوب مي‌شود. يعني كشور‌ها نه بر اساس رشد و توسعه اقتصادي بلكه بر اساس ميزان توجه به آموزش وپرورش مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند . براي ارزيابي ميزان توسعه آموزش و پرورش به ميزان توجه آموزش و پرورش به امر تفاوتهاي فردي دانش اموزان اهميت داده مي شود.

این تجربیات معلمان مشتمل بر 52 صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

عنوان صفحه
چکیده 3
مقدمه 4
تاريخچه 6
نکات کابردی درباره تفاوتهای فردی 9
عوامل موثر در تفاوتهاي فردي 10
روشهاي اندازه گيري تفاوتهاي فردي 16
انواع تفاوتهای فردی 17
توجه به تفاوت های فردی 19
ارزش علمی تفاوتهای فردی 19
علل پیدایش تفاوت های فردی 20
هوش و تفاوت های فردی 21
استعداد و تفاوت های فردی 22
تفاوت‌های روانی و جسمانی دانش آموزان 23
تفاوت‌های فردی در قالب تفاوت‌های جسمانی دانش آموزان 25
تفاوتهای فردی و نیازهای دانش آموزان 26
لزوم توجه به تفاوت‌های فردی در تعلیم و تربیت‌ 27
نقش معلم در تشخیص تفاوتهای فردی 30
نقش والدین در تشخیص تفاوتهای فردی 33
نگاهی به تفاوت های فردی با پیشرفت یادگیری 35
نتیجه‌گیری‌ 51
پشنهادات 51
منابع 52

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله تفاوت های فردی در دانش اموزان را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه
عمده ترین عوامل ایجاد تفاوت های فردی در افراد گوناگون به هوش، استعداد، خلاقیت، شخصیت ، انگیزش، جنسیت و محرومیت های فرهنگی مربوط می شود. لذا اگر دو نفر در شرایط مساوی امکان انجام یک فعالیت واحد را ندارند به دلیل تفاوتی است که در ویژگی های فوق الذکر وجود دارد .

تاريخچه
انسانها از بدو خلقت به موضوع وجود تفاوتهاي فردي توجه داشته است. اين تفاوت چه از لحاظ ظاهري (مانند جنسيت و يا رنگ پوست، شكل و قيافه) و چه از لحاظ نوع رفتار و سرعت يادگيري مورد توجه بوده است.اما دانشمنمدان به امر وجود تفاوتهاي فردي نگاه ويژه اي داشتند. اگر چه ذكر همه دانشمنداني كه در زمينه تفاوتهاي فردي كار كردند و نظريه ارائه كردند و همچنينن توضيح نظريه آنها با اهداف اين دوره مناسب نمي باشد اما ذكر نام تعدادي از اين دانشمندان جهت آشنايي سير تغيير نگاه به امر تفاوتهاي فردي خالي از فايده نخواهد بود.

تفاوت‌های فردی در آیات قرآن‌
خداوند متعال در سوره مبارکه حجر آیه 21 می‌فرماید: و هیچ چیز نیست مگر آنکه خزانه های آن در نزد ماست و آن را نازل نمی‌کنیم مگر به اندازه و مشخصات معیّن.

تفاوت های فردی در کلام بزرگان‌
وقتی ادبیات کهن و واقعاً غنی سرزمین خود را مرور می‌کنیم باز می‌بینیم که مساله تفاوت‌های فردی در هر دوره‌ای مورد توجه بوده است. هرکاری را به هرکسی نمی‌دادند و از همه کس نیز انتظارات یکسانی را نداشتند. برای اثبات این گفته کافی است که به نوشته‌های شماری از بزرگان فرهنگ و ادب خود مراجعه کنیم. حکیم عمرخیام آشکارا خود را متفاوت از دیگران می‌داند و توصیه می‌کند که دیگران راه او را در پیش بگیرند آنجا که می‌گوید: ‌
گویند کسان بهشت با حورخوش است‌‌ من می‌گویم که آب انگور خوش است.

نکات کابردی درباره تفاوتهای فردی
دانستن این نکته که در میان کوکان و نوجوانان تفاوتهای فردی وجود دارد، به معلمان و والدین کمک می کند تا در برخورد با خصوصیات رشد یا اختلالات رشد به طور علمی و عینی تری برخورد کنند . در همین زمینه باید به نکات زیر توجه کرد:
1. نباید انتظار داشت تمام کودکان یک سن مشابه، شیوه رفتار معینی داشته باشند، مثلا از یک کودک داری هوش طبیعی و رفتاری بهنجار که از یک محیط فرهنگی محروم می آید، انتظار داشت که مانند کودکی که با همان توانایی هوش داری والدینی است که در سطوح بالایی از تعلیم و تربیت قرار دارند و فرزند خود را در آموزشهایش مورد حمایت و تقویت قرار می دهند از توانایی های تحصیلی یکسان یا از یک میزان یادگیری برخوردار باشند.

عوامل موثر در تفاوتهاي فردي
تحقيقات روان شناسان نشان داده است كه وراثت (آمادگيهاي ارثي كه از طريق ژن به فرزندان انتقال مي يابد) و محيط (‌فراهم بودن امكانات لازم جهت افزايش توانمنديهاي كودك) مي تواند در ايجاد تفاوتهاي افراد تاثير داشته باشد .

شيوه هاي تربيتي:
روشهاي مختلفي كه براي تربيت فرزند يا فرزندان خود بكار مي گيرند. مانند :قاطعانه، مستبدانه، سهل گيرانه، بي توجهي. اين روش هاي فرزندپروري در قسمت بعدي توضيح داده مي شود.

شیوه های فرزند پروری
والدين قاطع واطمينان بخش: والدين اين الگو ‌معمولا با فرزندشان با محبت هستند و با آنها رابطه گرم و صميمي برقرار مي كنند اين والدين ضمن كنترل منطقي فرزندشان از آنان توقعي رفتار عاقلانه و منطقي دارند.

فوايد آشنايي با تفاوتهاي فردي
• افزايش دانش
• توجه به اين نكته كه هركس توانايي انجام دادن هر كاري را ندارد.
• آگاهي به والدين در خصوص تواناييهاي كودكان و نوجوانان
• توجه به اين نكته كه رشد انسان با همديگر تفاوت دارد.
• آگاهي به والدين دانش آموزان استثنايي

روشهاي اندازه گيري تفاوتهاي فردي
به طور كلي روشهايي كه براي اندازه گيري تفاوتهاي فردي مطرح مي شوند را مي توان در دو دسته كلي زير طبقه بندي كرد:
1. روشهاي غير علمي
2. روشهاي علمي

روشهاي غير علمي
بسياري از مردم تصور مي كنند كه قدرت تشخيص تفاوتهاي فردي را دارند . تعداد زيادي از معلمان بر اين باورند كه مي توانند تفاوتهاي هوشي، شخصيتي دانش آموزان را به درستي تخمين بزنند.

روش هاي علمي
اگرچه شروع علمي اندازه‌گيري، سنجش ، آزمودن و ارزشيابي مسائل مربوط به رفتار و فرآيند ذهني انسان، در قرن19 آغاز شده است. اما انسان‌ها در همه اعصار و دوران تاريخ زندگي با استفاده از روش‌هاي مختلف به ارزيابي و سنجش همديگر مي‌پرداختند.

توجه به تفاوت های فردی
در بحث تفاوتهای فردی و نیازهای خاص دانش آموزان به دو نکته مهم باید توجه داشت:
1. حمایت از اشتباهات بجای دانش آموزان: همه افراد در هر سنی که باشند اشتباه می کنند، اما میزان اشتباه در میان کودکان و نوجوانان، یکسان نیست. دانش آموزان باید بدانند که اشتباهات بخشی از هزینه موفقیت اند و کسی که هرگز اشتباه نمی کند معمولا کار زیادی هم انجام نمی دهد. بنابراین میزان اشتباهات منعکس کننده میزان تفاوتهای فردی اند که با نیازهای دانش آموزان در ارتباط است.

ارزش علمی تفاوتهای فردی
پذیرفتن وجود تفاوت های فردی در الگوهای رشد و تکامل سبب می شود والدین و معلمان، کودکان را با یکدیگر مقایسه نکنند، از هر کودک در حد توانایی او انتظار داشته باشند، رفتار یا برخورد خود را با شخصیت هر کودک سازگار کنند، تشویق و تنبیه هر کودک را با شخصیت و یا الگوهای رشد و تکامل خاص او سازگار و آموزش را تا حد امکان انفرادی کنند، در نظر داشته باشند که اگر چه پیش بینی چگونگی واکنش شخص متوسط در یک موقعیت معّین امکان پذیر است، اما پیش بینی چگونگی واکنش شخص معّین امکان ندارد.

علل پیدایش تفاوت های فردی
مفهوم توارث بهانه خوبی برای کسانی است که از قبول مسئولیت سنگین تعلیم و تربیت شانه خالی
می کنند، این افراد به طور جبری می پذیرند که تفاوت های ارثی وجود دارد و این تفاوت ها غیر قابل تغییر و غیر قابل تبدیل است.

هوش و تفاوت های فردی
تعریف کردن هوش به نحوی که مورد قبول قرار گیرد کاری بس دشوار و احتمالا غیر ممکن است.
معمولا در زندگی روزانه کسی را با هوش می نامیم که در تحصیل موفق باشد، مسائل را خوب و سریع حل کند، با موقعیت های تازه سازگاتر شود، مسائل پیچیده را به وضوح بیان کند، بصیرت داشته باشد و بنابراین باید قبول کنیم که هوش در تمام رفتارهای ما حضور دارد.

استعداد و تفاوت های فردی
استعداد یعنی آمادگی طبیعی (عوامل ذاتی) یا اکتسابی (عوامل محیطی) برای انجام دادن بعضی کارها، بنا به گفته ادوارد پارد روان شناس سویسی وقتی افراد را در شرایط یکسان آموزشی قرار می دهیم بین آنها از نظر بازدهی تفاوت هایی دیده می شودکه عوامل این تفاوت ها را استعداد می نامیم.

تفاوت‌های روانی و جسمانی دانش آموزان
در یک کلاس که دانش آموزان دارای مشترکاتی از قبیل سن، جنس، زبان، جامعه و … تفاوت‌های زیادی هم با یکدیگر دارند. این تفاوت‌ها در سه نوع از شاگردان جلب توجه می‌کند. و البته منظور از تفاوت‌ها همان تفاوت‌های روانی و جسمانی است.

لزوم توجه به تفاوت‌های فردی در تعلیم و تربیت‌
مشاهده کودکان در نخستین روزهای زندگی به ما نشان می‌دهد که آنان از همان ابتدای زندگی با هم تفاوت‌هایی دارند. این تفاوت‌ها در تمام جنبه های قابل مشاهده وجود دارد و همزمان با رشد کودکان ظاهر و پایدارتر می‌شود. تفاوت‌هایی در شکل ظاهر بدن، فعالیت، حساسیت و تحریک‌پذیری، شدت واکنش، دامنه توجه و نظم طبیعی و سازگاری با محیط و قدرت یادگیری و… بسیاری از این تفاوت‌ها می‌تواند در چگونگی رشد کودک تأثیر بگذارد.

نقش معلم در تشخیص تفاوتهای فردی
در این بخش به نقش معلمان در تشخیص تفاوتهای فردی، نقش مدرسه در شکل گیری رفتار فراگیران و نحوه شکل گیری عواطف مختلف می پردازیم.
همان طور که در مباحث پیشین گفته شد، والدین یکی از عوامل اصلی اجتماعی کردن کودکان هستند که این امر مهم را از طریق فرایند جامعه پذیری انجام می دهند. علاوه بر والدین، سازمانها و مراکز مختلفی نیز وجود دارند که نقش مهمی در امر جامعه پذیری کودکان بر عهده دارند. این مراکز شامل مدرسه و آموزشگاه می باشند.

نقش والدین در تشخیص تفاوتهای فردی
خانواده، اولین نهادی است که در آن تعلق پیدا می کنیم و از یک یا چند فرزند و والدین تشکیل شده است. خانواده ها وقتی با هم جمع می شوند، واحد بزرگتری به نام اجتماع یا جامعه را تشکیل می دهند. زندگی انسانها از خانواده شروع می شود و سپس از طریق ازدواج و به عهده گرفتن نقش والدین، مجدداً به خانواده بر می گردیم و خاتمه زندگی هم در خانواده است.

نگاهی به تفاوت های فردی با پیشرفت یادگیری
چرا کودکی برای همه ما خاطره انگیز است؟ و حتی خاطرات تلخش ما را به یاد «بودنمان» می اندازد؟ آیا به خاطر این نیست که یادگیری های کودکی معنی دار، پراحساس و همراه با تجربه های هدف است؟
انسان از اوان کودکی کنجکاوی خاصی نسبت به شناخت بیرون و درون خود دارد در این راستا با محیط درگیری حسی پیدا می کند.

استفاده از وسایل کمک آموزشی
یادگیری امری بسیار پیچیده و مستلزم دخالت عوامل متعدد است و زمانی اتفاق می افتد که این عوامل در کنار هم باشند. امر یادگیری در محیط کلا س به طور اخص دارای اهمیت و حساسیت بیشتری است. محیط کلا س به سبب تفاوت اساسی با محیط بیرونی نیازمند دقت و توجه فراوان تر است. در کلا س درس عوامل اساسی دخیل در امر یادگیری عبارتند از: وضع جسمی روحی علمی و شخصیتی معلم محتوای منابع آموزشی قوانین و مقررات آموزشی، فضای آموزشی و وسایل کمک آموزشی که توجه به این عوامل می تواند جریان یادگیری دانش آموزان را تسریع بخشد.

معلمان چه کارهایی می توانند در افزایش عزت نفس دانش آموزان انجام دهند؟
یکی از تفاوت های فردی دانش آموزان در داشتن عزت نفس است. عزت نفس می تواند به عنوان چگونگی احساس مردم درباره خودشان تعریف شود. سطوح عزت نفس بچه ها در رفتار و نگرش آنها قابل مشاهده است. اگر بچه ها درباره خود احساس خوبی داشته باشند این احساس خوب در چگونگی ارتباط آنها با دوستان، معلمان، والدین، برادران،خواهران و دیگران تاثیر خواهد گذاشت.

نقش انگیزش در یادگیری
در یادگیری کارآموزان و دانش آموزان، انگیزه مساله مهمی است به واقع بعضی متخصصان ایجاد انگیزه را از مسوولیت های نخستین مربیان و معلمان می دانند. با وجود برانگیخته شدن یادگیرندگان این احتمال است که آنان تلاش کافی برای تسلط یابی نشان ندهند با تاسف گفتنی است که حتی بهترین برنامه کارآموزی و آموزش سازماندهی شده هم در صورت نبود «انگیزه» در کارآموزان و دانش آموزان به بار نمی نشینند.

اضطراب و انگیزش
آنگاه که بر شدت انگیزش افزوده می شود تنش و اضطراب هم تشدید می شود.
چنین افزایشی بر حالا ت عاطفی و نواخت عضلا نی فرد اثر می گذارد. هر دو حالت در آموزش آثاری به جای می گذارند آنها بر فراگیری دانش، مهارت ها و نگرش ها اثر می گذارند. روی هم رفته اضطراب بر عملکرد فرد آثار مثبت و منفی دارد. اکثر دانش آموزان می توانند با حد معقولی از اضطراب سازگار گردند ولی تنش بیش از اندازه مخرب و ناتوان کننده است.

شخصیت و سبک یادگیری
در برنامه ریزی های آموزشی، نخست باید تفاوت های فردی شناخته شوند. سپس بر پایه توانایی های فراگیرندگان طرح آموزشی تدوین گردد. بی شک اگر برنامه های آموزشی به گونه های متفاوت تنظیم گردد معلمان راحت تر می توانند تفاوت های فردی دانش آموزان را رعایت کنند.

تفاوت در استعداد و توانایی
هر یک از فراگیرندگان استعداد و توانمندی های خاصی دارند و توان آنان برای انجام دادن کارهای متعدد یکسان نیست بی شک ژنتیک در به وجود آوردن تفاوت ها نقش زیادی دارد ولی فرصت ها نیز در پرورش افراد مهم اند. برای مثال پژوهش های اخیر نشان داده است که اغلب زنها توانایی کلا می بیشتری از مردها دارند در حالی که مردها در انجام دادن اموری که به تجسم فضایی نیاز دارند تواناترند.

دانش، مهارت و نگرش ها
انسان ها نه تنها از نظر توانایی و استعداد متفاوت اند بلکه از نظر دانش و استعداد نیز با هم تفاوت دارند. برخی افراد دانشمندتر و برخی دیگر ماهرتر از دیگران هستند. بسیاری از تفاوت ها از تجارب فرصت ها یادگیری و توانایی ها ناشی می شود. گاه تفاوت با آموزش و پرورش نیز ارتباط می یابد.

شخصیت و سبک یادگیری
شخصیت عامل بسیار مهمی در یادگیری و آموزش است، اما آثار آن کمتر به شیوه رسمی مورد بررسی قرار گرفته است. با وجود این می توان گفت که ممکن است شخصیت از راه های متعدد فرآیند یاددهی یادگیری را تحت تاثیر قرار دهد. شخصیت سبک یادگیری و سبک کار گروه های آموزشی که فراگیرندگان به آن تعلق دارند و تغییر می دهد.

سن و تجربه
سن و تجربه نباید در آموزش مورد مسامحه قرار گیرد. فراگیرندگان در نظام آموزشی رسمی در سن رشد قرار دارند. هر سال جدید برای فراگیرنده دنیای جدیدی است. تحولا ت جسمانی و هوشی در فراگیرندگان توجه بیشتری می طلبد. معلمان در هر پایه تحصیلی باید درباره فراگیرندگان آن پایه و دانش کافی داشته باشند، داشتن برنامه نسبت به فراگیرنده سبب می شود معلم در تدوین برنامه درسی فراگیرنده را از نظر توانایی های هوشی عاطفی و حرکتی در نظر بگیرد.

تفاوت های فردی و سنجش
هر فعالیت آموزشی بدون اندازه گیری بدون داد فرایند آموزشی ناتمام است اندازه گیری عملکردها میزان اثر بخشی هر جریان آموزشی را تعیین می کند استعداد توانایی های ویژه دانش، مهارت و نگرش به میزان خاصی برای یادگیری فراگیرنده اثر می گذارد. بنابراین یادگیری هر فرد با فرد دیگر متفاوت خواهد بود برخی شاخص هایی که به آنها اشاره شد مجموعه ویژگی هایی در افراد ایجاد می کنند تعدادی از موارد به شرح زیر است.

نتیجه‌گیری‌
یادگیرندگان مختلف با سرعت‌های متفاوت می‌آموزند. روش آموزش معلّم باید به گونه‌ای طرح‌ریزی شود که دانش‌آموزان بتوانند با سرعت متناسب با توانایی‌های خود پیش بروند. بعضی از یادگیرندگان نیاز به توجه و کمک بیشتری از سوی معلّم دارند و لازم است تکالیف و تمرین‌های بیشتری انجام دهند تا به هدف‌های آموزشی درس مسلط گردند، در حالی که برخی از آنها با اندک راهنمایی می‌توانند راه خود را بیابند و سریعاً به مقصد برسند.

پشنهادات
توجه به تفاوتهای فرد باعث کشف استعدادهای نهفته دانش آموزان می شود.
توجه به تفاوتهای فردی باعث تامین نیازهای روانی، اجتماعی، شناختی و شغلی دانش آموزان
می گردد.
توجه به تفاوتهای درون فردی بیش از توجه به تفاوتهای بین فردی اهمیت دارد.
تامین نیازهای روانی دانش آموزان مقدم بر تامین نیازهای یادگیری آنهاست.
خانواده ها از نظر سطح سواد، وضع اقتصادی، طبقه اجتماعی، سن، تعداد فرزندان، نگرش به تحصیل ، یکسان نیستند و هر یک از این عوامل در تامین نیازها موثرند.

منابع
1. ماهنامه پرورشی وزارت آموزش و پرورش ، تربیت ، سال 23 ، شماره 9 ، شهریور 88
2. باقري، خسرو (1385 ) نگاهي دوباره به تربيت اسلامي، تهران، انتشارات مدرسه، چاپ چهارم
3. رضایي، عليرضا (1371) تفاوت هاي فردي و گروه بندي دانش آموزان.
4. سادات، محمد علي (1384) رفتار والدين با فرزندان، تهران، انتشارات سمت، چاپ هشتم.
5. سيف، سوسن… (و ديگران) (1377) روان شناسي رشد (1) تهران، انتشارات سمت، چاپ هشتم
6. سيف، علي اکبر (1375) روان شناسي پرورشي (روانشناسي يادگيري و آموزش) تهران، انتشارات آگاه، چاپ شانزدهم
7.کرمي نوري، رضا – مرادي، عليرضا (1370) روانشناسي تربيتي، دفتر برنامه و تاليف کتب درسي
8.گنجي، حمزه (1371) روان شناسي تفاوتهاي فردي، تهران، انتشارات بعثت چاپ سوم

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.