ترغیب دانش آموزان به نماز جماعت

نماز، تقدیم حمد و سپاس به درگاه خالق منان و کامل ترین پاسخ به عالی ترین نیاز انسان، یعنی کمال جویی است. نماز، فرصتی برای طراوت بخشیدن روح و پلی برای نیل به اوج کمال مطلق و زینت بخش شخصیت و منش مؤمنان است. نماز، یکی از اساسی ترین ارکان حیات، تمدن، فرهنگ، زندگی و تحرک جوامع انسانی است.

چکیده
این پژوهش به بررسی شیوه های تشویق و ترغیب نوجوانان و کودکان جوانان به نماز جماعت از دیدگاه احادیث و سیره معصومین علیهم السلام می پردازد.
با استفاده از شیوه های تعلیم و تربیت اسلامی روشهای تشویق و ترغیب مشخص گردید.
یافته های پژوهش به این قرار است که در احادیث و سیره معصومین (ع)از روش بینش دادن در مورد ماهیت و اهمیت نماز و نماز جماعت و بیان نقش آن در زندگی دنیا و آخرت، روش تعلیم و آموزش نماز و آموزش مناسب نماز جماعت.

این تجربیات معلمان مشتمل بر ۵۳ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست مطالب[/highlight] عنوان صفحه
چکیده ۲
مقدمه ۲
بیان موضوع ۵
اهمیت و ضرورت ۵
ادبیات یا پیشینه تحقیق ۷
تاریخچه نماز ۸
نماز در آینه قرآن ۹
ریشه واژه نماز ۱۲
تعریف نماز ۱۲
سه معنی نماز ۱۳
روح و حقیقت نماز ۱۳
فضیلت نماز ۱۴
اهمیت نماز ۱۵
فلسفه نماز ۱۶
آثار تربیتی نماز ۱۷
اهمیت نماز جماعت ۲۰
آثار نماز جماعت ۲۰
اصول و گام های جذب مخاطب به نماز ۲۲
عوامل مؤثر در جذب دانش آموزان به نماز ۲۵
روش های جذب دانش آموزان به نماز ۳۵
موانع برگزاری نماز جماعت در مدارس ۳۷
آسیب شناسی نحوه اجرای نماز جماعت در مدارس ۴۱
راهکارهای جذب دانش آموزان به نمازخوانی وشرکت درنماز جماعت مدارس ۴۴
نتیجه گیری ۴۸
پیشنهادات۴۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله ترغیب دانش آموزان به نماز جماعت را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه[/highlight] نماز، تقدیم حمد و سپاس به درگاه خالق منان و کامل ترین پاسخ به عالی ترین نیاز انسان، یعنی کمال جویی است. نماز، فرصتی برای طراوت بخشیدن روح و پلی برای نیل به اوج کمال مطلق و زینت بخش شخصیت و منش مؤمنان است. نماز، یکی از اساسی ترین ارکان حیات، تمدن، فرهنگ، زندگی و تحرک جوامع انسانی است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]ادبیات یا پیشینه تحقیق [/highlight] یکی از پایه‌های اصلی و اساسی دین نماز است. نماز معیار سنجش ایمان افراد و ملاک شناخت پرهیزکاران است. نماز پرچم برافراشته دین و نمازگزاران، امان یافته‌گان سایه الهی آن هستند. نماز بزرگترین عبادت و برترین تکلیف است. در روایت آمده است که، شخصی نزد امام صادق (ع) ازدیگری تعریف کرد.پس از تعریف و ستایش، حضرت پرسید: «نمازش چگونه است؟، در انجام این وظیفه مهم چقدر می‌کوشد؟ همه آن نیکی‌ها بسته به مقدار اهمیتی است که او برای نماز قائل است.»

[highlight txtcolor=”#eded00″]تاریخچه نماز [/highlight] همواره در طول تاریخ، نیایش و نماز سرلوحه آیین‌های ریشه‌دار و عمیق در زندگی انسان‌ها بوده است. با این که نیایش جنبه عمومی و فراگیر داشته، با این حال صورت و کیفیت و اوصاف آن در همه جا یکسان نبوده است. ولی یک امر در همه عبادت‌ها مشترک است و آن اعتقاد به مخاطبی برتر از بشریت که نیایشگر با او سخن می‌گوید و برای نیازش، دست به دامان او می‌زند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نماز در آینه قرآن [/highlight] در قرآن مجید آیات متعددی درباره نماز وجود دارد که نمایانگر اهمیت و ارزش خاص و جایگاه رفیع این عبادت مهم در پیشگاه خداوند است. آیات مربوط به نماز، هر کدام پیام خاصی دارد: بعضی از آنها به اهمیت بعد معنوی و ملکوتی نماز پرداخته و برخی، آن را مایه آرامش دل‌ها قرار داده و تعدادی نماز را عامل باز دارنده از زشتی و پلیدی معرفی نموده و بخشی دیگر نیز به بررسی نماز در ادیان گذشته و همراهی نماز با عبادات دیگر از قبیل حج، جهاد، زکات و عدالت اجتماعی پرداخته اند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نماز در آینه احادیث[/highlight] گفته پیشوایان دین نور است. پرده از جهل، خرافه پرستی و اوهام برمی دارد و آدمی را با حقیقت خالص و ناب آشنا می‌سازد. اولین فریضه، که پیامبر(ص) برای امت آورد نماز بود و آخرین فریضه‌ای که تا هنگام مرگ ساقط نمی‌گردد و مکلف موظف است که آن را به هر نحو ممکن به جا آورد نماز است. اولین سؤالی که پس از مرگ از مسلمان می‌پرسند نماز است، که اگر قبول درگاه عالم شود، عبادت‌های دیگر هم قبول و اگر پذیرفته نشود اعمال دیگر هم قبول نمی گردد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]تعریف نماز[/highlight] نماز پرستش مشترکی میان تمام ادیان است و برای آن تعریف های زیادی شده است.
آگوست ساباتیه استاد فلسفه دانشگاه پاریس در کتاب فلسفه دین می گوید : دین روح انسان را با نیرویی نامرئی که مقدراتش را در اختیار دارد ارتباط می دهد و نماز که این ارتباط را رقرار می سازد دین حق یعنی همان دینی است که به مرحله علم درآمده است اگر دین با عمل زنده ای که پیوند دهنده آفریده به آفریدگار وسوق دهنده روح بسوی رستگاری باشد توام نگردد معنا و مفهومی نخواهد داشت.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فضیلت نماز [/highlight] بسیاری از احکام اسلامی مانند حج ، نماز آخمس ، زکات و … و نظایر این ها، شکل اجتماعی دارند انجام این اعمال عبادی از یک سو موجب کمال فرد می شود و از سوی دیگر، تعالی اجتماعی را به دنبال دارد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]اهمیت نماز[/highlight] ۱. امام علی (ع): نماز وسیله تقرب به خدا؛«نماز خواندن وسیله نزدیکی به خداست برای هر شخص پرهیزکار» ۲. رسول اکرم(ص): «کسی که بر نمازهای پنج‌گانه محافظت و مراقبت نماید، این نمازها برای او در قیامت نور و وسیله نجات او خواهد بود.»

[highlight txtcolor=”#eded00″]فلسفه نماز[/highlight] شکی نیست که در زندگی بشر عواملی وجود دارد که انسان را غافل ساخته و از یاد خدا باز میدارد لذا در چند نوبت در شبانه روز به وسیله ی نماز با غفلت مبارزه می شود . انسان صبحگاهان که از خواب بر می خیزد خوابی که او را از همه چیز این جهان بیگانه کرده و می خواهد برنامه ی زندگی را شروع کند خداوند قبل از هر کار نماز را بر او واجب کرد تا با نماز زندگی را آغاز نموده و قلب و جان خود را با یاد خدا صفا دهد . زمانی که غرق در کارهای روزانه شد و درنیمه ی روز تلاش زندگی او را به خود مشغول کرد ناگهان با شنیدن حیّ علی الصلوه به سراغ نماز می رود و در برابر معبود به راز و نیاز می ایستد و گرد و غباری را که بر دل او نشسته از بین می برد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]آثار تربیتی نماز[/highlight] انسان حریص و کم طاقت آفریده شده است؛ هنگامی که بدی به او رسد، بی‌تابی کند و هنگامی که خوبی به او رسد، مانع دیگران می‌شود مگر نمازگزاران، آنها که نمازها را مرتباً به جای می آورند. از جمله عوامل تربیت دینی، عبادت است. از نظر قرآن، عبادت درست و واقعی و جامع الشرایط، عبادتی که روح آن توجه به خدا و استغفار و استمداد و استعانت از خداوند است، بزرگترین عامل تربیت است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]اهمیت نماز جماعت[/highlight] در باب نمازجماعت و اهمیت آن، احادیث فراوانی از پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) نقل شده است. مضمون احادیث این است که، اگر شخصی بدون دلیل نماز جماعت را ترک کرده با او همنشینی، معاشرت و داد و ستد نکنید و با او پیوند ازدواج نیز برقرار نکنید. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: کسی که نمازهای پنجگانه را به جماعت بگزارد، هر خیرو نیکی را به او گمان ببرید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]اصول و گام های جذب مخاطب به نماز[/highlight] «هفت اصل و چهار گام جذب مخاطب به نماز»،
اصل اول، خیرخواهی است و مهم است نیت ما برای هدایت مخاطب به سوی نماز از روی خیرخواهی باشد نه قصد تخریب و ضایع کردن. وقتی نیت ما خیر باشد قطعا ً گفتار ما نیز گویای نیت قلبی ما خواهد بود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]عوامل مؤثر در جذب دانش آموزان به نماز [/highlight] فاقم وجهک للذین حنیفاً فطرهٔ الله التی فطر الناس علیها پس تو ای رسول (با همه پیروانت مستقیم رو به جانب آیین پاک اسلام آور و پیوسته از طریق دین خدا که فطرت دین خدا که فطرت خلق را بر آن آفریده است پیروی کن.

[highlight txtcolor=”#eded00″]روش های جذب دانش آموزان به نماز [/highlight] استفاده از روش های زیر مفید است:
روش های آگاهی بخش: مثل تذکر امر به معروف و ارشاد.
روش های عاطفی: مثل حب به تحریک عواطف، همگانی و احسان.
روش های جلب: پذیرش، احترام، تکریم، توجه کردن.

[highlight txtcolor=”#eded00″]موانع برگزاری نماز جماعت در مدارس[/highlight] ۱- در امر معرفی نماز و اثرات آن کوتاهی می گردد
۲- دوستی با افراد حریص و دنیا پرست و نماز نخوان
۳- شر کت در مجالس فاسد و غیر موازین اخلاقی
۴-انجام گناه فردی و اجتماعی

[highlight txtcolor=”#eded00″]راهکارهای جذب دانش آموزان به نمازخوانی وشرکت درنماز جماعت مدارس [/highlight] – تکریم وشخصیت دادن به دانش آموزان
– ایجادرفتار دوستانه برای شرکت در نماز و نبود زور و اجبار
– نشاط آفرینی فرهنگی و اعتقادی و خود باوری در دانش آموزان
– ایجاد سرویس های بهداشتی مجهز در مدارس
– ایجاد رابطه قوی دینی بین معلم و دانش آموز
– رفتار و کردار عملی کادر مدرسه

[highlight txtcolor=”#eded00″]نتیجه گیری[/highlight] با انجام این اقدام پژوهی نتیجه گرفتم که:
۱- بهترین زمان برای تربیت دینی از جمله آموزش نماز وعلاقه مند کردن دانش آموزان به نماز و نماز جماعت دوره ی دبستان می باشد به خصوص سن ۹ سالگی
۲- اگر در تربیت دینی از روش های غیر مستقیم مثل نمایش و شعر و قصه و خاطره گویی و
تشویق های کلامی و متنوع استفاده شود و مورد نقد و بررسی توسط خود دانش آموزان انجام شود و همچنین اگر خود دانش آموزان در اجرای نمایش به ایفای نقش بپردازند و فقط تماشاگر نباشند بسیار مفید خواهد بود.
۳- در تربیت دینی مثل آموزش نماز و ترغیب دانش اموزان به نماز و نماز جماعت به اصولی باید توجه شود از قبیل اصل تکریم شخصیت، مهربانی، محبت، تدریجی بودن تربیت، اصل آسان گیری به جای سخت گیری، استفاده از روش های غیر مستقیم به جای روش های مستقیم، رغبت و خواستن، تکرار و مداومت اصل الگویی و تشویق و تایید
۴- بچه ها تازه جو و نوگرا هستند، از این رو ترغیب به نماز باید با زبانی نو مطابق ذوق و علا قه ی آنان باشد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]پیشنهادات[/highlight] با توضیحات ارائه شده،پیشنهاد می شود که والدین با رفتار و کردار خود ،مدارس با ایجاد امکانات مناسب و جامعه نیز با تامین نیاز های قشر جوان و رفع مشکلات آنان در ارتباطی هماهنگ و تنگاتنگ با هم عمل کرده تا میل و رقبت جوان به پایبندی او به نماز و اصول اعتقادی بیشتر گردد.
و از مهمترین راه های افزایش گرایش جوانان به نماز ، تبلیغ فوائد و اثرات نماز به منظور تغییر نگرش آن ها به سوی خالق متعال می باشد. بنابراین خانواده و مدرسه بهترین مکان برای تبلیغ این فریضه در دانش آموزان و جوانان به شمار می آید که باید با برنامه ریزی درست در این جهت گام برداشت.

[highlight txtcolor=”#eded00″]منابع:[/highlight] ۱- رجبی، امیر، (۱۳۸۶) ، چرا نماز بخوانیم؟، تهران،انتشارات ستاد اقامه نماز
۲- خانواده پویا، معاونت تربیتی فرهنگی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، قم، انتشارات موسسه، (۱۳۸۶)
۳- عزیزی، عباس، (۱۳۸۷)، قصه های نماز، تهران، انتشارات بوستان قرآن
۴- دهنوی، حسین(۱۳۸۶) ) نسیم مهر ۱، قم، انتشارات محدث
۵-راشدی، حسن،(۱۳۸۵)، نماز شناسی، تهران، انتشارات ستاد اقامه نماز

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.

 


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =