تخت جمشید

تخت جمشید (Ttakht -e- Jamshid) نام محلی پایتخت داریوش بزرگ است؛ که از لحاظ وسعت، عظمت و شکوه، مهمترین مجموعه باستانی هخامنشی در ایران است. این مجموعه بی نظیر در دامنه کوه رحمت (کوه مهر)، در مقابل جلگه مرودشت و ۵۵ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. یونانیان و به تبع آنها اروپائیان، گاهی آنرا “پرسه پلیس”، “پرسَپُلیس” (با کسر “پ” اول، فتح “سین” اول و ضم “پ” دوم) یا “پرسپولیس” (persepolis) می خوانند؛ اما نام تاریخی آن که در کتیبه های کاخ ها ثبت شده پارسَه (parsa) به معنای شهر مردمان پارسی است.

این تحقیق دانشجویی تخت جمشید مشتمل بر۵۳صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

کاخ ها، تالارها و بخش های مهم تخت جمشید.. ۱۰

انواع فضاها و عرصه ها ۱۰

تالارها یا کاخ های حکومتی و تشریفاتی… ۱۱

کاخ های سکونتگاهی یا سکونتگاهی – تشریفاتی… ۱۱

عرصه زندگی خانوادگی: اندرونی یا حرمسرا ۱۲

فضاهای ورودی و دروازه ها ۱۳

آرامگاه ها یا دخمه ها ۱۳

عرصه ها و فضاهای خدماتی و نظامی… ۱۴

صفه تخت جمشید.. ۱۴

کاخ آپادانا ۱۵

ایوان و پلکان شرقی آپادانا ۱۷

مادها ۲۱

خوزی ها ۲۲

هراتی ها ۲۲

رخجی ها ۲۲

مصری ها ۲۲

پارتی ها ۲۲

ساگارتیان ها ۲۲

ارمنی ها ۲۳

بابلی ها ۲۳

آشوریان بین النهرین.. ۲۳

سکاییان کلاه نوک تیز. ۲۳

گنداریان.. ۲۳

سکاها ۲۴

لودیه ها ۲۴

کاپادوکی ها ۲۴

ایونیه ها ۲۴

پارتوی ها ۲۴

هندی ها ۲۴

سکاهای اروپایی… ۲۵

کاخ داریوش…. ۲۷

بخشی از متن منشور: ۳۲

فرمان آزادی کورش بزرگ ( نخستین فرمان جهانی حقوق بشر) ۳۳

۱ : پلکان ورودی… ۳۳

۲ : کاخ یا دروازه ملل.. ۳۳

۳ : حوض سنگی… ۳۵

۴ : کارگاه تخت جمشید.. ۳۶

۵ : موزه ۳۷

۶ : کاخ آپادانا ۳۷

۷: کاخ تچر یا آینه. ۴۴

۸ : کاخ هدیش….. ۴۵

۹ :  کاخ مرکزی, سه دروازه یا شورا ۴۶

۱۰ : خزانه. ۴۷

۱۱: کاخ صد ستون.. ۴۸

۱۲:کاخ یا دروازه ناتمام. ۵۲

۱۳: آرامگاه ها ۵۳

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله تخت جمشیدرا در زیر می توانید ببینید.

انواع فضاها و عرصه ها

تخت جمشید را همان گونه که داریوش در کتیبه ای به آن اشاره کرده است، می توان نوعی دژ یا ارگ حکومتی دانست که جایگاهی برای اداره کشور و برگزاری مراسم رسمی و مذهبی و پذیرایی های مهم و باشکوه و تجمع های حکومتی و اقامتگاه پادشاه و نزدیکان او بود. چنین دژ یا فضایی مانند دژهای دوران اسلامی که از برخی از آنها اطلاعات بیشتری در دست است، عرصه های گوناگون، اما کمابیش معین و مشخصی داشت. در نزدیکی ارگ پارسه یا تخت جمشید، یک یا چند سکونتگاه بزرگ وجود داشت که محل زندگی گروه های متوسط مردم، کارکنان عادی کاخ ها، گروه هایی از کشاورزان و پیشه وران بود. در برخی لوحه های به دست آمده از تخت جمشید به سکونت گاه های واقع در نزدیکی تخت جمشید اشاره شده است، اما هنوز از آنها آثار قابل ملاحظه ای یافت نشده است، زیرا بناهای آنها با مصالح معمولی و کم دوام ساخته شده بود.

کاخ های سکونتگاهی یا سکونتگاهی – تشریفاتی

کاخ های سکونتگاهی یا سکونتگاهی – تشریفاتی، تالارها و کاخ هایی را در بر می گیرد که بیشتر به برای سکونت و نیز برای پذیرایی ها، مراسم، جشن ها، و تجمع های کوچک رسمی یا نیمه رسمی، خانوادگی و مانند آن مورد استفاده قرار می گرفت.

عرصه زندگی خانوادگی: اندرونی یا حرمسرا

بخش اندرونی یا حرمسرا در منتهی الیه جبهه جنوبی صفه تخت جمشید قرار دارد. این بخش از سمت جنوب به انتهای صفه و از جبهه شمال به چند کاخ سکونتگاهی – تشریفاتی محدود شده است و از تالارها و فضاهایی نسبتا” کوچک تشکیل شده که با زندگی خانوادگی پادشاه و اطرافیان نزدیک او متناسب است.

ارامگاه ها یا دخمه ها

دو آرامگاه در دیواره کوه مشرف به صفه تخت جمشید وجود دارد که گفته اند به اردشیر سوم و اردشیر دوم تعلق داشته است. آرامگاه ها یا دخمه های واقع در نقش رستم )شش کیلومتری تخت جمشید( بی ارتباط با موقعیت صفه تخت جمشید نبودند و می توان آن ها را نیز بخشی از عناصر جانبی این صفه به شمار آورد، زیرا محتمل است که در فاصله بین صفه تخت جمشید و نقش رستم، سکونتگاه ها و تأسیساتی وجودداشته که هنوز اثری از آن ها به دست نیامده است.

خوزی ها

گروه آنان شش نفر است و یک فرد نظامی مادی هدایت آنان را در جلو بر عهده دارد. آنان چند کمان، خنجر، یک شیر و دو بچه شیر به همراه دارند.

موزه

باستان شناسان یکی از کاخهای تخت جمشید را بر اساس نمای بیرونی آرامگاه های تخت جمشید و نقش رستم بازسازی کرده اند. این کاخ اکنون موزه تخت جمشید است. کلیه ستونهایی که در تخت جمشید وجود دارند روزگاری مانند ستونهای موزه سقفی را بالای خود داشته اند. کسانی که می خواهند بدانند کاخهای تخت جمشید قبل از تخریب چگونه بوده می توانند از این موزه بازدید کنند.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.