مقالات رشته سیاسی

تحلیل محتوای رای دیوان بین المللی دادگستری در قضیه اقدامات نظامی وشبه نظامی ایالات متحده علیه نیکاراگو

دیوان بین المللی دادگستری اصلی ترین رکن قضایی سازمان ملل متحد است. خود این سازمان در واقع یک سیستم است که برای تضمین امنیت و رسیدن به صلح دائمی ایجاد شد.

در جامعه داخلی به واسطه قدمت و وجود حافظه تاریخی و اشتراکات متعدد ، مجموعه ای آرمان و ارزشهای جمعی وجود دارد و قدرت برخواسته و ناشی از این ارزش و آرمانها و آمالهاست.

مطلب تحلیل محتوای رای دیوان بین المللی دادگستری در قضیه اقدامات نظامی وشبه نظامی ایالات متحده علیه نیکاراگو مشتمل۶۳صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۳

ادعاها و احتجاجات طرفین اختلاف… ۷

ادعاها دولت نیکاراگوا: ۸

ادعاهای دولت آمریکا: ۹

الف – وضعیت حقوقی اعلامیه ۱۹۲۹ نیکاراگوا ۱۰

تغییر و اصلاح اعلامیه پذیرش صلاحیت اجباری دیوان توسط آمریکا ۲۸

دو جانبه بودن رابطه حقوقی: ۳۰

پذیرش صلاحیت اجباری دیوان و رابطه قراردادی… ۳۱

معاهده مودت، بازرگانی و کشتیرانی بعنوان مبنای صلاحیت دیوان.. ۳۵

چگونگی تشخیص عنصر روانی عرف در قضیه نیکاراگوا علیه آمریکا: ۴۳

الف- رای دادن به قطعنامه های سازمان های بین المللی: ۴۵

نتیجه گیری… ۶۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته سیاسی

خلاصه ای کوتاه از مقاله تحلیل محتوای رای دیوان بین المللی دادگستری در قضیه اقدامات نظامی وشبه نظامی ایالات متحده علیه نیکاراگو را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

دیوان بین المللی دادگستری اصلی ترین رکن قضایی سازمان ملل متحد است. خود این سازمان در واقع یک سیستم است که برای تضمین امنیت و رسیدن به صلح دائمی ایجاد شد.

در جامعه داخلی به واسطه قدمت و وجود حافظه تاریخی و اشتراکات متعدد ، مجموعه ای آرمان و ارزشهای جمعی وجود دارد و قدرت برخواسته و ناشی از این ارزش و آرمانها و آمالهاست.

ادعاها و احتجاجات طرفین اختلاف

د ر۹ آوریل ۱۹۸۴ ، نیکاراگوا که بعد از چند بار مراجعه به شورای امنیت برای جلوگیری از اقدامات نظامی و شبه نظامی ایالات متحده در آن کشور به علت برخورداری آمریکا از حق وتو نتیجه چندانی بدست نیاورده بود، دعوای خود را برعلیه این کشور در دیوان مطرح نمود،

ادعاها دولت نیکاراگوا:

در یادداشت دولت نیکاراگوا آمده بود که دیوان علاوه بر آنچه در دادخواست گفته شده بر مبنای یک معاهده مودت، بازرگانی و دریانوردی که بین دو دولت آمریکا و نیکاراگوا منعقد شده است دارای صلاحیت می باشد. و این معاهده یک مبنای صلاحیتی مستقلی به موجب پاراگراف یک ماده ۱۳۶ اساسنامه دیوان می باشد.

ادعاهای دولت آمریکا:

دولت آمریکا نیز در جریان رسیدگی کتبی اظهار می دارد که دیوان فاقد صلاحیت برای رسیدگی به دعاوی مذکور در دادخواست نیکاراگوا است و این دادخواست قابل قبول نمی باشد. آمریکا مدعوی بود که اعلامیه نیکاراگوا، به دلیل عدم تسلیم سند تصویب لازم اجرا نیست.

تغییر و اصلاح اعلامیه پذیرش صلاحیت اجباری دیوان توسط آمریکا

در تاریخ ۶ آوریل ۱۹۸۴ یعنی سه روز پیش از ثبت دادخواست نیکاراگوا جورج شولتز وزیر امور خارجه وقت آمریکا طی نامه ای خطاب به دبیر کل اعلام نمود که ایالات متحده به طور یکجانبه و فوری و برای مدت دو سال آینده، اختلافات مربوط به کشورهای آمریکایی  مرکزی را از قلمرو شمول اعلامیه خود خارج می کند.

دو جانبه بودن رابطه حقوقی:

اصولا رابطه قراردادی حاصل از صدور اعلامیه میان دولتها به صورت دو جانبه است. با این حال، نمی توان گفت که این رابطه فقط رابطه ای دو جانبه است. هر دولت با صدور اعلامیه میان خود و مقررات اساسنامه که قبلا نیز آنرا امضا کرده یک پیوند کلی ایجاد می کند.

پذیرش صلاحیت اجباری دیوان و رابطه قراردادی

آنگونه که خود دیوان در  قضیه حق عبور از سرزمین هند خاطر نشان کرده – رابطه قراردادی از لحضه تسلیم اعلامیه به دبیر کل پدید می آید و نه از زمان طرح دعوی در دیوان،به همین دلیل نمی توان گفت که تا زمان اقامه دعوی هیچ توافقی پدید نیامده و یا  تعهدی برای دولت قبول کننده ایجاد نشده است.

چگونگی تشخیص عنصر روانی عرف در قضیه نیکاراگوا علیه آمریکا:

در احراز عنصر روانی عرف دیوان به وسایل متفاوتی بسته به ماهیت قضیه و حد  اعتبار قاعده عرفی مربوطه دست می یازد. در قضیه نیکاراگوا دیوان برای احراز قواعد عرفی دخیل در قضیه، و منجمله اصل منع توسل به زور و اصل عدم مداخله تمام همً خود را بر روی احراز اعتقاد کشورها به الزام آور بودن این اصول نهاده و همانگونه که خواهیم دید

نتیجه گیری

کار ویژه، دیوان بین المللی دادگستری گفتن حق است براساس موازین حقوقی موجودو آنهم حقی که از آن خواسته شده است ، نه هر حقی.

قانون بین المللی مانند قانون داخلی از پیش نظم و نسق نیافته است، دیوان هم ّّّّّنمی تواند قانگذار باشد ولی دیوان در تصدیق قوانین نقش اساسی دارد، علاوه بر نقشی که دیوان در شکل گیری رویه قضایی به عنوان یکی از منابع فرعی حقوق بین ا لملل دارد،

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته سیاسی

 

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 13 =