تجربیات آموزشی (دانش آموزان بیش فعال)

ADHD یا اختلال پیش فعالی و فقدان توجه، یک اختلال رفتاری شایع است که حدود ۱۰-۸ درصد کودکان را مبتلا می‌کند. احتمال تشخیص این اختلال در پسران سه برابر دختران است ولی علت این تفاوت هنوز مشخص نشده است. کودکان پیش فعال بدون فکر کردن عمل می‌کنند، بیش از اندازه فعالند و در تمرکز مشکل دارند.

غالباً متوجه‌اند که والدین چه انتظاری از آنان دارند اما  برآورده ساختن این انتظار برای آنان مشکل است چون نمی توانند آرام بنشینند، دقت کنند یا به جزئیات توجه کنند البته بیشتر بچه‌ها در سنین خردسالی خصوصاً اگر مضطرب یا هیجان زده باشند چنین رفتار‌هایی می کنند.

چکیده
بیش‌فعالی به حالتی دلالت می‌کند که در آن کودک به نحوی مفرط و بیش از اندازه فعال و پرجنب‌ و جوش است. تحرک زیاد این کودکان نه تنها خود آنها را بلکه اطرافیان، همکلاس‌ها، اولیای مدرسه را دچار مشکل می‌کند. از آن جایی که در میان درصد بالایی از معتادین و افرادی که ترک تحصیل کرده‌اند علایم بیش فعالی در کودکی قابل مشاهده است.

از طرفی کودکان بیش فعال در معرض خطر بالایی از اختلال سلوک، شخصیت ضد اجتماعی و سوء مصرف مواد مخدر قرار دارند لذا آگاهی همگان بویژه والدین و معلمان در این حالات از اهمیت بسزایی برخوردار است.

این تجربیات معلمان مشتمل بر۵۱صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست مطالب[/highlight]

چکیده ۳

مقدمه. ۴

تعریف پیش فعالی.. ۵

تاریخچه بیش فعالی.. ۸

نشانه ها و علائم بیش فعالی.. ۱۱

تشخیص بیش فعالی.. ۱۲

انواع بیش فعالی.. ۱۳

سبب شناسی اختلال بیش فعالی.. ۱۷

شیوع بیش فعالی.. ۲۲

راههای درمان. ۲۳

درمان بیش فعالی کودک با غذا ۲۷

کودکان بیش فعال و تکالیف مدرسه. ۳۰

راهکارهای ضروری برای کاهش معضلات انجام تکالیف… ۳۱

رفتار والدین و معلمان با کودکان پیش فعال. ۳۳

پیشنهادات.. ۴۷

نتیجه ‌گیری‌.. ۵۱

منابع: ۵۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله  تجربیات آموزشی (دانش آموزان بیش فعال)    را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه[/highlight]

ADHD یا اختلال پیش فعالی و فقدان توجه، یک اختلال رفتاری شایع است که حدود ۱۰-۸ درصد کودکان را مبتلا می‌کند. احتمال تشخیص این اختلال در پسران سه برابر دختران است ولی علت این تفاوت هنوز مشخص نشده است. کودکان پیش فعال بدون فکر کردن عمل می‌کنند، بیش از اندازه فعالند و در تمرکز مشکل دارند.

غالباً متوجه‌اند که والدین چه انتظاری از آنان دارند اما  برآورده ساختن این انتظار برای آنان مشکل است چون نمی توانند آرام بنشینند، دقت کنند یا به جزئیات توجه کنند البته بیشتر بچه‌ها در سنین خردسالی خصوصاً اگر مضطرب یا هیجان زده باشند چنین رفتار‌هایی می کنند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]کودک‌ بیش ‌فعال‌ احساس‌ خطر نمی‌ کند[/highlight]

کودکان‌ بیش ‌فعال‌ در مورد کارها و اشیایی‌ که‌ به‌ طور طبیعی‌ باید در برابر آنها احساس‌ خطر کنند، خطری‌ احساس‌ نمی‌کنند؛ و اختلالات‌ سلوک‌ در این‌ کودکان‌ بعضاً دیده‌ می‌ شود؛ مثلاً بعضی‌ از آنها رفتارهای‌ پرخاشگرانه‌ دارند یا برای‌ آسیب‌ رساندن‌ به‌ دیگران‌ آنان‌ را تهدید می‌ کنند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]تشخیص بیش فعالی[/highlight]

بسیاری از موارد بیش فعالی توسط پزشک عمومی درمان می‌شود. آزمون یا آزمایشی که بیش فعالی را تشخیص دهد وجود ندارد. تشخیص، به یک ارزیابی کامل نیاز دارد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]سبب شناسی اختلال بیش فعالی[/highlight]

علل یا سبب شناسی

یکی از اولین سؤالاتی که والدین ممکن است مطرح کنند این است که چرا کودک دچار این بیماری شده است که گاه با پیش داوری یا قضاوت نادرست به این سؤال پاسخ داده می‌شود. برای مثال؛ تربیت نادرست یا محبت و آزادی بی‌رویه و باصطلاح لوس بار آوردن آنها یا به جای آنها فکر و عمل کردن به دلیل ترس از آسیب رساندن به خودشان را علت بیش فعالی عنوان کرده‌اند، ولی تاکنون هیچ مدرکی که نشان دهد عوامل اجتماعی و روش‌های تربیتی عامل به وجود آمدن این بیماری هستند، ارائه نشده است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]راههای درمان[/highlight]

در بین شیوه های درمانی که برای این اختلال به کار گرفته شده است ، چند مورد مهم تر و مفید تر از سیار شیوه ها است که عبارتند از :

الف) دارو درمانی

ب) رفتار درمانی

[highlight txtcolor=”#eded00″]کودکان بیش فعال و تکالیف مدرسه[/highlight]

آنچه که در مورد بسیاری از کودکان بیش فعال سبب نگرانی می شود ، عملکرد تحصیلی آن ها در دوران مدرسه است زیرا اکثر آن ها از عدم تمرکز رنج می برند لذا برای آن ها گوش دادن ، به خاطر سپردن و انجام تکالیف در زمانی خاص بسیار مشکل و گاه غیر ممکن به نظر می رسد

[highlight txtcolor=”#eded00″]راهکارهای ضروری برای کاهش معضلات انجام تکالیف[/highlight]

۱- به فرزندتان امکان داشتن نقش فعال در زمینه حل تکالیف را بدهید. البته این بدان معنا نیست که انجام تکالیف اختیاری است بلکه در عین گوشزد کردن اجباری بودن اتمام تکالیف، زمان و نحوه انجام تکالیف را گه گاه به او واگذار کنید.

رفتار والدین و معلمان با کودکان پیش فعال

[highlight txtcolor=”#eded00″]رفتار والدین با کودکان پیش فعال[/highlight]

در اینجا چند روش مناسب برای رفتار با این کودکان را بیان می کنیم:

  • نگرش و افکار خود را تغییر بدهید

از آنجا که تعدادی از انتظارات، باورها و پیشداوری های خاص والدین باعث بروز مشکلات ارتباطی والد و کودک می شود، لازم است برخی از شناخت ها در نخستین مرحله اصلاح شود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]راهکارها[/highlight]

نیمکت یا صندلی اورا کنار پنجره یا جایی که ممکن است باعث حواسپرتی او شود، قرار ندهید. بهتر است محل نیمکت اورا کنار میز خود یا در ردیف اول تعیین کنید. اگر راست دست است، او را جلوی کلاس در سمت راست بنشانید. اینکار کمک می کند تا او کمتر حواسش پرت شود.

این قبیل دانش آموزان با روش های عملی بهتر یاد می گیرند تا با روش سخنرانی معلم.

[highlight txtcolor=”#eded00″]پیشنهادات[/highlight]

بزرگ کردن هر کودکی به آموزش والدین نیاز دارد اما کودکی بیش فعال نیروی ویژه ای را می طلبد. اگر به عنوان والدین کودک، نقش خود را به خوبی در مقابل همه کسانی که در درمان کودک شرکت دارند – مانند معلمان، پزشک، روانشناس و حتی سایر اعضای خانواده – ایفا کنید، مهمترین و بهترین مدافع کودک هستید. نتیجه این حمایت ها و آموزش ها این است که می توانید به کودک بیش فعال خود کمک کنید به سوی موفقیت گام بردارد. در اینجا چند روش مناسب برای رفتار با این کودکان را بیان می کنیم:

۱- نگرش و افکار خود را تغییر بدهید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نتیجه گیری[/highlight]

اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ که‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ کودکی‌ بروز می‌ کند. تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشکل‌ است زیرا امکان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ وشیطنت ‌آمیز کودکان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. با این ‌حال، متخصصان‌ می‌ توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌ بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند. این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابکاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است. چنانچه‌ این‌ بچه‌ها در سنین‌ کودکی‌ معالجه‌ نشوند، در دوره‌ نوجوانی‌ احتمال‌ این ‌که‌ رفتارهای‌ ضداجتماعی‌ داشته‌ باشند و نیز حالات‌ افسردگی‌  در آنها به‌ وجود آید، بسیار است. بنابراین‌ به‌ والدین‌ توصیه‌ می ‌شود که‌ حتماً در دوران‌ کودکی‌ برای‌ معالجه‌ این‌ کودکان‌ اقدام‌ کنند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]منابع:[/highlight]

– روانشناسی تربیتی تحقیق، تدریس، یادگیری، تألیف دکتر ریچارد پارسونوز، دکتر استفن هینسون، دکتر دیبورا ساردو براون ترجمه دکتر حسن اسدزاده، حسین اسکندری

– اختلال نارسایی توجه، فزون جنبشی. ویژگی ها، ارزیابی و درمان، نوشته دکتر حمید علیزاده

– بیش فعالی، کمک به کودکان و نوجوانان حواس پرت و بی قرار، نوشته پاتریشیا الف.کویین و جودیت ام.استرن، ترجمه دکتر حمید علیزاده

– اصلاح رفتار کودکان، یودا گلاس، ترجمه سیاوش جمالفر

آموزش و پرورش کودکان استثنایی. تهران انتشارات دانشگاه تهران، افروز، غلامعلی

بیش فعالی، تهران، میترا مایلی.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =