تاریخ روم

مجموعه مختصری که هم اکنون از نظر می گذرد، پژوهشی پیرامون «تاریخ روم» می باشد.قبل از آغاز سخن اززحمات وراهنمایی های استاد گرامی خود جناب آقای دکتر فیروزمندی که مرا در انجام این امر یاری نمودند و با غیرتی تمام دفتر دانش را دستمایه عزوکمال ساختند، سپاسگزاری می نمایم.

این تحقیق دانشجویی تاریخ روم مشتمل بر۹۴صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه: ۳

موقعیت جغرافیایی ایتالیا: ۸

ساکنان نخستین ایتالیا: ۱۱

لیگورها: ۱۱

اتالیت ها: ۱۲

لاتین ها: ۱۴

اتروسکها: ۱۸

یونانیها: ۲۴

دوره پادشاهی روم:(۵۰۹-۷۵۳ ق.م) ۲۷

سلطنت رومولوس: ۲۸

سلطنت نوماپومپیلیوس: ۲۸

سلطنت تولوس هستیلیوس  وآنکوس مارتیوس: ۲۹

سلطنت اتروسکها: ۳۰

وضعیت اجتماعی روم در عهد سلاطین: ۳۱

طرز حکومت پادشاه: ۳۳

دوره جمهوری روم: (۲۷-۵۰۹ ق.م) ۳۳

مجلس سنا: ۳۶

مجلس کومیتیا کنتوریاها: ۳۹

مجلس کونکیلینام پله بیس(مجلس عوام): ۴۱

الواح دوازده گانه: ۴۴

توسعه اولیه روم: ۴۵

ارتش روم در دوره جمهوری: ۵۰

جنگهای روم وکارتاژ(پونیک): ۵۳

فتح و توسعه: ۵۷

هنر ومعماری در دوران جمهوری روم: ۶۱

روش تدفین: ۶۶

آغاز انقلاب در روم: ۶۷

امپراطوری روم:(۳۹۵م-۲۷ق.م) ۸۰

حکومت اوگوستوس:(۱۴م-۲۷ق.م) ۸۲

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله تاریخ روم را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه:

تاریخ همواره شاهد ویژگیهای منحصر به فرد ملل و اقوام بزرگ بوده است.هر یک از این اقوام نسبت به جهان اطرافش وارتباطش با این جهان به نگرش های خاص خویش دست یافته است.برای مثال ،یونانیان باستان مبتکران وخالقان بزرگی بودند.

موقعیت جغرافیایی ایتالیا:

جغرافیا و شرایط آب وهوایی شبه جزیره چکمه ای شکل ایتالیا که از اروپا حدودا هشتصد کیلومتر به سمت جنوب و دریای مدیترانه امتدادیافته است ،درتوسعه وپیشرفت اولیه روم، عوامل موثری بودند. در شمال ،رشته کوه رفیع و پوشیده از برف آبپ سد ومانعی طبیعی پدید آورد.که ایتالیا را از بقیه اروپا جدا میکند.

لیگورها:

بر اثر  حفریات باستان شناسی مشخص می شود که در دوره های سنگ مردمان ساکن در ایتالیا در کله های گرد یا بیضی زندگی می کردند. این کلبه ها فقط یک در  ویک روزنه برای ورود هوا داشته است. ساکنان کلبه های مذکور اموات خود را غالبا در زیر اجاق دفن می نمودند،اطلاعاتی حاصل نمود.

یونانیها:

کمی پس از سکنای اتروسکها در ایتالیا، یونانیها از پی آمدند. حدودا در سال ۷۵۰ق.م شهرهای قدرتمند یونان چون آتن، کرنت و میلتوس در اطراف مدیترانه مستعمارتی پدید آوردند.

دوره پادشاهی روم:(۵۰۹-۷۵۳ ق.م)

همانگونه که ذکر شد اتروسکها که یونانیان آنها را تیرن ها و مصریان تورش ورومی ها توسکی وخودشان بنا بر کتیبه هایشان خودرا رازنی نامیده بودند، در توسعه و پیشرفت روم نقش چشمگیری داشتند.

الواح دوازده گانه:

تا سال ۴۴۹ ق.م قوانین مکتوبی در روم وجود نداشت.اشراف که با آنها آشنا بودند، آنها را به طور شفاهی از پدر به پسر انتقال می دادند، و این خود علمی انحصاری بود که به وسیله آنها عوام را سرکوب می کردنددر خلال قرن دوم قبل از میلاد رومیان بتدریج بر تمام سواحل مدیترانه تسلط یافتند. پیروزی بر کارتاژ، روم را به  ابرقدرت در غرب مدیترانه تبدیل کرد.

روش تدفین:

رومیان مردگان خود را می سوزاندند و یا دفن می کردند و گاهی نیز مرده را در تابوتی موسوم به سار کفار جای داده و به خاک می سپردند ؛ اقوام او مشتی خاک به روی او پاشیده ودعای ذیل را می خواندند:«امیدواریم خاک بر تو سبک باشد».

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.