تاریخچه شعر و ادب فارسی

ادبیات فارسی تاریخ یک ملت قدیمی است که از زمان های گذشته دارای تمدن بس شگرفی بوده است ، حتی در زمان قبل از میلاد. ادبیات در آن زمان با خط میخی نگاشته می شده است بر روی لوحه های سنگی و گلی، بعد هم خط اوستایی که کتاب دینی زرتشتی به آن زبان نوشته می شده است ، بعدها لغت پهلوی در زمان ساسانیان پدیدار گشت که کتاب خدای نامه یادگار شیرین و ارزنده آن خط است و دیگر کتب نوشته شده به این زبان کلیله و دمنه است که البته متن ترجمه آن به این خط است .

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۱۵ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

سیری در تاریخ شعر و ادب پارسی؛گنجینه یی یک هزار ساله. ۲

سابقه شعر فارسی دری… ۷

تاریخ هشت هزار سال شعر ایرانی… ۱۱

گفتاری در تحول وزن شعر و موسیقی ایرانی… ۱۳

منابع.. ۱۵


 

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 .

سابقه شعر فارسی دری

شعر فارسی دری شعری است که از اواسط قرن سوم هجری در ایران، به زبان فارسی دری در وزن عروضی و در دوره معاصر در شیوه‌ها‌ی جدید معروف به شعر نو سروده شده است و تا امروز در ایران و بعضی از کشورهای همسایه آن، از قبیل افغانستان و تاجیکستان متداول است. سابقه شعرسرایی در ایران به دوران باستان می‌رسد.

تاریخ هشت هزار سال شعر ایرانی
مستعربان و شیفتگان ادب عرب پیوسته سخن از این مقوله رانده‌اند که ادب فارسی و شعر فارسی، دنباله‌روی ادب و شعر عرب بوده است و ایرانیان پیش از تسلط عرب و آشنایی با زبان عربی، نه شعر داشته‌اند و نه نثر و برخی پا را از این هم فراتر نهاده و گفته‌اند که زبان بیان هم نداشته اند!!

گفتاری در تحول وزن شعر و موسیقی ایرانی
شعر و موسیقی ایرانی ، اگر به دو صورت کلاسیک و نو بدانها بنگریم،به نظر می رسد که در سیر تطور خود نسبت به هم از منظر وزن روند معکوسی را طی کرده اند، به طوریکه وقتی دست به مقایسه وزن و محتوای آندو بزنیم در می یابیم که در ادبیات و شعر کلاسیک ایران قالب و وزن بطور عام در یک ساختار مشخص شکل می گیرد.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.