امروزه ساخت تابلو برق و اهمیت تابلو برق در صنعت برق و صنایع مختلف انکار ناپذیر است.تقریبا در همه ی تاسسیات الکتریکی،تابلو برق نقش اصلی را ایفا می کند.تنوع تابلو برق ها بسیار گسترده بوده و با توجه به نوع کاربرد و نوع صنعت،دارای ویژگی های متفاوتی بوده ولی در تمام موارد،تابلو برق نقش توزیع و کنترل یک شبکه ی الکتریکی را بر عهده دارد. فرآیند ساخت یک تابلو برق دارای مراحل مختلفی بوده و تخصص های مختلفی برای ساخت یک تابلو برق نیاز می باشد.

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر      ۲۹  صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

مشخصات تابلوها ۲

نقشه کشی تابلوها ۳

ساخت تابلوها ۳

شروع بکار ساخت تابلو. ۴

رنگ ها در تابلو برق.. ۶

انواع تابلوها ۷

خصوصیات تابلوها ۱۳

حفاظت الکتریکی تابلو. ۱۵

اجزاء تشکیل دهنده تابلو. ۱۶

منابع: ۲۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته مکانیک

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله   تابلو برق   را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

امروزه ساخت تابلو برق و اهمیت تابلو برق در صنعت برق و صنایع مختلف انکار ناپذیر است.تقریبا در همه ی تاسسیات الکتریکی،تابلو برق نقش اصلی را ایفا می کند.تنوع تابلو برق ها بسیار گسترده بوده و با توجه به نوع کاربرد و نوع صنعت،دارای ویژگی های متفاوتی بوده ولی در تمام موارد،تابلو برق نقش توزیع و کنترل یک شبکه ی الکتریکی را بر عهده دارد. فرآیند ساخت یک تابلو برق دارای مراحل مختلفی بوده و تخصص های مختلفی برای ساخت یک تابلو برق نیاز می باشد.

مشخصات تابلوها

در تابلوهای جریان زیاد و ولتاژ کمتر از ۱۰۰۰ ولت از مقررات VDE 100پیروی می نمایند که بنابر این مقررات سیم های الکتریکی باید طوری تعیین شوند که دارای اطمینان الکتریکی و مکانیکی خوب و کافی باشند.

نقشه کشی تابلوها

تابلوهای توزیع را برای سهولت کار در شمای فنی رسم می نمایند که با علایم و ارقامی که در کنار هر عنصر نوشته می شود اطلاعات نقشه را تکمیل می نمایند.

ساخت تابلوها

در یک تابلوی توزیع قبل از آنکه وسایل الکتریکی در آن نصب شود باید اسکلت فلزی یا پلاستیکی یا کائوچویی آن مونتاژ شود و با نصب ریل ها و سوراخ های مناسب آماده گردد تا وسایل الکتریکی در داخل آن مونتاژ شود.

شروع بکار ساخت تابلو

بعد از اینکه اسکلت فلزی تابلو بنا به درخواست و با توجه به وسایلی که باید در آن نصب شود و جریان مصرفی آن ساخته شد و رنگ آمیزی بر روی آن انجام گرفت مراحل مونتاژ تابلو در بخش برق شروع می شود.

رنگ ها در تابلو برق

رنگ های سیم در سیستم ۳ فاز

فازR  قرمز

فاز S زرد

فازT  آبی

و برای نولN  بوبین ها و چراغ سیگنال ها سیاه

انواع تابلوها

انواع تابلو از لحاظ ساختار:

 تابلوهای Metal Enclosed:

تابلوهایی به شکل محفظه تمام بسته فلزی که تمام تجهیزات الکتریکی اعم از کلیدها، ترانسهای جریان و ولتاژ، لوازم اندازه گیری، شینه ها و … در داخل آن نصب می شود.این تابلوها  به دو دسته تقسیم می شوند:

۱تابلوهای Metal Clad:

خصوصیات تابلوها

  1. ۱. رنج ولتاژ تابلوها:

۳۸۰و۴۰۰ و۶۶۰ و ۱۰۰۰ و۲۵۰۰ و۳۳۰۰ و ۳۶۰۰۰ و۷۵۰۰ و ۱۲۰۰۰ و ۱۷۵۰۰۰ و۲۴۰۰۰ و۵۲۰۰۰ و ۷۲۰۰۰ و ۱۰۰۰۰۰ و۱۳۲۰۰۰و ۱۴۵۰۰۰ و ۴۲۰۰۰۰ و ۷۶۵۰۰۰ ولت می باشد.

۲– ولتاژ سطح عایقیUL :

حفاظت الکتریکی تابلو

اصولاً حفاظت تابلوها توسط ۲ رله انجام می گیرد. رله کنترل فاز که قبل از کنتاکتورِ تابلو نصب
می شود و دارای مشخصات زیر است:

رله بی متال که اصولاً بر روی خود کنتاکتور نصب می شود و وظیفه آن قطع مدار در صورت مصرف زیاد بار است.

اجزاء تشکیل دهنده تابلو

کلید اصلیa  جدا کننده- کلید بار- کلید مغناطیسی موتور- کلید قدرت شستی (کلید کمکی) b قسمتی- کلید فرمان- کلید انتخاب کننده- کلید فشاری کلید مغناطیسی(کنتاکتور) c کلید مغناطیسی- کلید مغناطیسی کمکی d  کنتاکتور کمکی- رله زمانی- رله کمکی از راه دور حفاظت به طور کلی e  فیوز- بیمتال- رله محافظ مبدل اندازه گیری f  مبدل اندازه گیری- مقاومت پیشوند و موازی وسائل اندازه گیری  g ولتمتر

فیوزها
ساده ترین و متداول ترین وسایل حفاظتی مدارات در برابر اضافه جریان های پیش آمده، فیوزها می باشند. جریان اضافی کم و کوتاه مدت که اضافه بار نام دارد معمولاً صدمه ای به مدار و وسایل تشکیل دهنده آن وارد نمی کند و لزومی به قطع مدار توسط فیوز نمی باشد

تقسیم بندی فیوزها

فیوزها بر اساس سرعت قطع مدار به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول را فیوزهای تند کار
می گویند که بیشتر در مصارف روشنایی به کار می روند. این فیوزها دارای زمان عملکرد کوچک می باشند.

کنتاکتور (کلید مغناطیسی)

کنتاکتور وسیله ای است که در آن با استفاده از خاصیت الکترومفناطیس تعدادی کنتاکت به یکدیگر وصل یا از یکدیگر جدا می شوند. از این خاصیت جهت قطع و وصل و یا تغییر اتصال مدار استفاده می شود. هر کنتاکتور معمولاً دارای سه کنتاکت اصلی برای مدارمی باشد.

جریانهای نامی کنتاکتور

در هر کنتاکتور، جریانهای نامی مختلفی تعریف می شود. این جریانها عبارتند از:

جریان دائمی: این جریان باI th2  نشان داده می شود و جریانی است که در شرایط کار عادی، در زمانی نا محدود و بدون قطع شدن از کنتاکتها عبور نموده، حرارت غیر مجاز تولید نکند و لزومی به تعمیر و سرویس کنتاکتور نیز احساس نشود.

ولتاژهای نامی کنتاکتور

ولتاژهای نامی تعریف برای هر کنتاکتور عبارتند از :

ولتاژ کار نامی: این ولتاژ که با Ue  نشان داده می شود مربوط به کنتاکتها بوده و مقدار ولتاژی است که کنتاکتها با جریان نامی Ie در آن به کار گرفته می شوند. این ولتاژ، توانایی قطع و وصل، نوع و محل استفاده کنتاکتور را مشخص می کند.

قدرت قطع کنتاکتور

به منظور انتخاب کنتاکتور مناسب برای مصرف کننده های مورد نظر باید به مشخصات توان، ولتاژ، جریان و ضریب قدرت باری که کنتاکتور مجاز است به آن وصل شود، توجه کرد.

کلید محافظ

کلید محافظ می تواند موتور را در مقابل اتصال کوتاه و اضافه بار حفاظت کند برای عمل رله، معمولاً آن را روی جریان معینی تنظیم می کنند (۵/۱ تا ۸/۱ برابر جریان نامی) وقتی که جریان از حد تنظیم شده بیشتر شود عضو حرارتی رله عمل کرده و مدار را قطع می کند.

شستی
در مدارهای دارای کنتاکتور، اغلب برای دادن فرمان لحظه ای شروع به کار و یا قطع و همچنین تغییر حالت مدار از شستی استفاده می شود.

لیمت سوئیچ یا میکروسوئیچ

از لیست سوئیچ در مدارهای فرمان برای کنترل و محدود کردن حرکت قسمتهای مکانیکی، تغییر جهت حرکت و در تایمرها و شناورها و . . . به عنوان کلید برای قطع یا وصل استفاده می شود.

رله های زمانی (تایمرها)

تایمر دستگاهی است که می تواند در یک زمان مشخص که بر روی آن تنظیم می شود، توسط یک میکروسوئیچ، مدارهایی را قطع یا وصل نماید. رله های زمانی در انواع مختلف ساخته می شوند.

رله زمانی یا تایمر الکترونیکی

از تایمرهای الکترونیکی برای تنظیم زمانهای کمتر از ثانیه تا چندین ثانیه استفاده می شود. در ساختمان این تایمرها از مدارات و اجزا الکترونیکی استفاده می شود.

رله زمانی هیدرولیکی

در این رله که از سیستم هیدرولیکی بهره می گیرد، وقتی جریان برق به رله وصل می شود مقداری روغن در داخل رله جا به جا می شود.

رله زمانی یا تایمر نیوماتیکی (پنوماتیکی)

در این تایمر از خاصیت ذخیره سازی و فشردگی هوا استفاده می شود. هنگامی که بوبین تحریک، قسمت متحرک را جذب می کند قطعه ای که شبیه به دم آهنگری است فشرده شده هوای آن از طریق سوپاپ یک طرفه خارج می شود.

رله زمانی بی متال یا حرارتی (تایمرحرارتی)

این نوع تایمر با استفاده از خاصیت بی متال کار می کند و بر دو نوع است. رله حرارتی ذوب شونده و رله حرارتی منعکس کننده میله ای هنگامی که جریان از بی متال عبور می کند، گرم می شود و پس از مدتی در اثر تغییر شکل عمل کرده، مدار را قطع یا وصل می کند.

لامپ سیگنال

برای نشان داده حالت وصل یا قطع یک مدار از لامپ سیگنال استفاده می شود برای افزایش عمر لامپ می توان لامپی را انتخاب نمود که ولتاژ نامی آن بیشتر از ولتاژ تغذیه لامپ باشد.

کلیدهای تابع فشار (کلیدهای گازی)

این کلیدها برای کنترل سطح گاز داخل مخازن و کمپرسورها، تنظیم فشار آب داخل لوله ها و روشن و خاموش کردن اتوماتیک این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

کلیدهای شناور

کلیدهای شناور برای کنترل سطح آب و یا مایعات داخل منبع ها و استخرها و مخازن مورد استفاده قرار می گیرد.

چشمهای الکتریکی (سنسورها)

نوعی کلید فرمان دهنده است که بدون برخورد فیزیکی با دست یا هر وسیله دیگری توسط سیستم چشم الکتریکی از فاصله حدقل یک میلیمتر و حداکثر هشت متر عکس العمل نشان داده و فرمان صادر می کند

فتوسل

۱۹۲۰ م. لامپ فتوسل

لامپ فتوسل (Photocell) داراى عملکرد رانده شدن الکترون‌ها از اتم توسط فوتون‌ها نور است. ولى این تئورى قبل از اینکه پلانک و اینشتاین زمینه نظرى آن را به‌وجود آورند شناخته شده بود.

فتوسل تایمردار

فتوسل تایمر دار همراه با یک چشم مجزا (که چشم آن در جهت نصب در فضای بیرون است) برای روشن شدن لامپ ها بصورت اتوماتیک در هنگام غروب و خاموش شدن آن ها پس از طی زمان تنظیم شده می باشد.

روش نصب فتوسل تایمردار نوربان

محل نصب

معمولا فتوسل در بالای منبع روشنایی نصب می شود به طوری که در معرض تابش نور لامپ های اطراف قرار نگیرد. پایه آن به دو روش زیر قابل نصب است.

منابع:

http://abas1234.blogfa.com/

http://www.skydoc.ir

http://robosch.com/

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته مکانیک

.


 

برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 4 =