تأثیر تربیت بدنی در یادگیری دانش آموزان ابتدایی

تربیت بدنی و ورزش، بخش مهمی از برنامه آموزشی مدرسه و فرایند تربیت و پرورش کودک و نوجوانان را تشکیل می دهد دستیابی به اهداف آموزشی تربیت بدنی در سه حیطه شناختی‏‏، عاطفی اجتماعی و روانی –حرکتی فقط از راه بررسی آموزشی، هدفمندی، برنامه ریزی و استفاده از طرح درسی امکان پذیر است.

مطلب تأثیر تربیت بدنی در یادگیری دانش آموزان ابتدایی مشتمل۱۶صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

«مقدمه» ۲

تعریف تربیت بدنی.. ۳

تاریخچه تربیت بدنی.. ۳

اهمیت تربیت بدنی.. ۴

تربیت بدنی، پیشرفت تحصیلی و هوش… ۵

تربیت بدنی ، حس کنجکاوی.. ۷

ورزش خود شناسی و ایجاد انگیزه ۸

ورزش‏، ایجاد انگیزه و اشتیاق.. ۸

راهکارها: ۱۴

منابع: ۱۶

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش تخصصی

خلاصه ای کوتاه از مقاله تأثیر تربیت بدنی در یادگیری دانش آموزان ابتدایی را در زیر می توانید ببینید.

«مقدمه»

تربیت بدنی و ورزش، بخش مهمی از برنامه آموزشی مدرسه و فرایند تربیت و پرورش کودک و نوجوانان را تشکیل می دهد دستیابی به اهداف آموزشی تربیت بدنی در سه حیطه شناختی‏‏، عاطفی اجتماعی و روانی –حرکتی فقط از راه بررسی آموزشی، هدفمندی، برنامه ریزی و استفاده از طرح درسی امکان پذیر است.

تعریف تربیت بدنی

تربیت بدنی جزء لاینفک تعلیم و تربیت است که از طریق انجام فعالیت‌های جسمی به رشد و پرورش انسان در کلیه ابعاد وجودی کمک می‌کند.

پس با توجه به این تعریف می‌توانم بگویم که نباید ورزش را امری برای سرگرمی تصور کرد بله باید آن را جزء مهمی از فعالیتهای زندگی به حساب آورد.

تاریخچه تربیت بدنی

در سال ۱۳۶۰ شمسی بر اساس قانونی که از تصویب مجلس شورای ملی سابق گذشت درس ورزش و تربیت بدنی به صورت رسمی جزء برنامه درسی همه مقاطع تحصیلی قرار گرفت.

اهمیت تربیت بدنی

امروزه دانش تربیت بدنی و علوم ورزشی در نظام آموزش و پرورش جایگاهی بس مهم و پر اهمیت یافته است زیرا آموزش و پرورش صحیح کودکان و نوجوانان به روش علمی صحیح بستگی دارد از این رو لازم است تربیت بدنی و علوم ورزشی جزء جداناشدنی نظام آموزشی و تربیت بدنی دنیای کنونی است

تربیت بدنی، پیشرفت تحصیلی و هوش

ارتباط بین هوش و ورزش موضع تازه‌ای نیست اکثر فلاسفه اسلامی و اندیشمندان غربی به نقش تربیت بدنی و ورزش بر پرورش قوای ذهنی تأکید داشته‌اند (به طوری که حرکت را قلب زندگی و زندگی را مترادف با حرکت دانسته‌اند.)

تربیت بدنی ، حس کنجکاوی

در ورش حس کنجکاوی کودک برانگیخته می‌شود و قدرت ابتکار و خلاقیت او به کار می‌افتد و روح تازه‌ای در او دمیده‌ می‌شود و این خود موجب ایجاد اعتماد نفس در او می‌شود و تمرینی برای استقلال اراده و احیای فکر است و راه حل مشکلات را برای دانش‌ آموز آسان می‌کند. پس می‌توان گفت که کنجکاوی فرد و ابتکار و خلاقیت او منجر به شکوفایی استعدادهای مختلف در دانش‌ آموزان و ارزشهای فردی و گروهی می‌گردد

ورزش‏، ایجاد انگیزه و اشتیاق

پروفسور مارین و پس در مطالعات خود متوجه شد بین افزایش عزت نفس و ایجاد انگیزه و حضور دانش آموز در فعالیت های منظم ورزشی ارتباط وجود دارد مثلاً کودکانی که توانمندی خود را دست کم می‌گیرند در مقایسه با افرادی که توانمندی خود را باور دارند به طور صحیح از آن بهره‌مند می‌شوند

راهکارها:

در نظام آموزشی ما همانطور که می‌دانیم به ورزش و اثرات آن در یادگیری خصوصاً دوره ابتدایی توجه چندانی نشده است و هنوز هم عده‌ای بر این باورند که کسانی که به فعالیتهای بدنی می‌پردازند از فعالیتهای فکری باز می‌ماند از این رو دانش‌آموزان را از فعالیتهای جسمانی باز می‌دارند

منابع:

۱- ورزش و بازیهای دبستانی تالیف: اسکندر رحیمی بهار ۷۹

۲- مجموعه مقالات اولین کنگره علمی ورزشی مدارس کشور گردآوری: معاونت اطلاعات اداره کل تربیت بدنی پاییز ۱۳۷۳

۳- آشنایی با اصول تربیت بدنی و علوم ورزشی تالیف : یدالله آزادی بهمن۸۱

۴- تربیت بدنی از دیدگاه اندیشمندان تنظیم عباس قنبری نیاکی ۱۳۷۶

۵-تربیت بدنی عمومی از دکتر مهدی نمازی زاده – دکتر بهمن سلحشور۱۳۸۰

۶- اهمیت تربیت بدنی در مدارس: گرد آوری اداره کل تربیت بدنی بهمن۱۳۶۳۷

۷- نشریه زیور ورزش (دکتر مجید کاشف) دی ۱۳۸۰

۸- روش تدریس تربیت بدنی در مدارس (دکتر محمد نبوی – محمود ذکایی)۱۳۷۱

۹- ماهنامه علمی – پژوهشی دانشور نوشته دکتر سید امیر احمد مظفری۱۳۸۰

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش تخصصی

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − یازده =