بورس و علت پدید آمدن آن

بورس و علت پدید آمدن آن بورس اوراق بهادار به معنی بازار متشکل و رسمی سرمایه است که در آن سهام شرکتها یا اوراق دولتی تحت ضوابط و مقررات خاص مورد معامله قرار می گیرد. واژه بورس از نام شخصی به نام « واندر بورس » گرفته شده، او در اوایل قرن پانزدهم در بلژیک می زیست، صرافان آن زمان در اطراف خانه او به دادو ستد اوراق بهادارف پول و کالا می پرداختند نام او با گذشت زمان به مکانهایی که اوراق بهادار و کالا در آن دادو ستد می شود انصراف پیدا کرد.

مطلب بورس و علت پدید آمدن آن مشتمل۱۰۳صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 بورس و علت پدید آمدن آن

فهرست مطالب

فصل اول : مقدمه ۴

فصل دوم : مؤلفه های اثرگذار در بورس و تحلیل بنیادی آنها۱۴

فصل سوم : روانشناس معاملات بورس ۳۰

فصل چهارم : تعاریف۵۲

فصل پنجم : شرکت های بورسی۷۶

فصل ششم : اهمیت سود، سود تقسیمی شرکت ها۸۰

فصل هفتم : شکست بن بست بورس۹۰

منابع و مأخذ۱۰۳

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله بورس و علت پدید آمدن آن را در زیر می توانید ببینید.

بورس و علت پدید آمدن آن

تاریخچه مختصر بورس و علت پدید آمدن آن :

بورس و علت پدید آمدن آن بورس اوراق بهادار به معنی بازار متشکل و رسمی سرمایه است که در آن سهام شرکتها یا اوراق دولتی تحت ضوابط و مقررات خاص مورد معامله قرار می گیرد. واژه بورس از نام شخصی به نام « واندر بورس » گرفته شده، او در اوایل قرن پانزدهم در بلژیک می زیست، صرافان آن زمان در اطراف خانه او به دادو ستد اوراق بهادارف پول و کالا می پرداختند نام او با گذشت زمان به مکانهایی که اوراق بهادار و کالا در آن دادو ستد می شود انصراف پیدا کرد.

سابقه بورس در جهان :

بورس و علت پدید آمدن آن در قرن پانزدهم میلادی , بازرگانان و صرافان بلژیکی در شهر “بورژ” در مقابل خانه مردی به نام “فن در بورزه”(واندر بورس) جمع می شدند و به داد و ستد  می پرداختند.بدین ترتیب نام فعالیتی که بعدها یعنی در سال ۱۴۶۰ بازار متشکلی را شامل گشت از اسم آن مرد بلژیکی گرفته شد.

سابقه بورس در ایران :

بورس و علت پدید آمدن آن بورس اوراق بهادار  تهران در سال ۱۳۴۶ تاسیس گردید.این سازمان از پانزدهم بهمن ماه آن سال  فعالیت خود را با انجام  چند  معامله بر روی سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی  آغاز کرد. در پی آن شکت نفت پارس , اوراق قرضه دولتی, اسناد خزانه, اوراق قرضه سازمان  گسترش مالکیت صنعتی و اوراق  قرضه عباس آباد به بورس تهران راه یافتند.

منافع خرید سهام برای اقتصاد کشور و مردم :

افرادی که سهام خریداری می کنند می توانند از افزایش قیمت سهام و سود سالانه آن استفاده کنند مشروط به اینکه سهام خوب را انتخاب کنند. همواره بازده منطقی برای بورس بین ۲۵ تا ۳۰ درصد سالانه است که این مقدار بازدهی بشرط تحقق، بالاترین بازدهی توسط یک نهاد سرمایه پذیر است نهاد رسمی که توان چنین یا بازدهی را دارد بورس می باشد.

مزایا و معایب خرید سهام :

بعضی مسائل جزء ذات بورس است و شاید خیلی صحیح نباشد که آنرا عیب تلقی نمود. قیمت ها در بورس دستخوش نوسان است و این امر در تمام بورسهای دنیا معمول است. علت نوسان قیمت ها در بورس به متغیرهای سیاسی – اقتصادی باز می گردد

مقدار بازار بورس ایران :

بورس و علت پدید آمدن آن در سال ۷۴ به ۱۵۰ درصد رسیده است که در هیچ کجای دنیا چنین بازدهی وجود ندارد یا در برخی سالها بازدهی به ۱۰۰ درصد رسیده است علت این امر افزایش تقاضا برای سهام بود بگونه ای که بر عرضه غلبه پیدا کرد و قیمت ها به طور صعودی رو به افزایش نهاد و عملاً رابطه منطقی بین سودآوری و قیمت سهام قطع شد

تحلیل بنیادی و اهمیت آن :

فعالیت در بورس، نیازمند شناخت و آگاهی است. کسی که از تحلیل بنیادی استفاده نمی کند گویا چشم بسته اقدام به خرید سهام نموده است.

فراگیری تحلیل بنیادی، اساسی ترین مقوله مورد نیاز سهامداران است. با فراگیری تحلیل بنیادی این نتیجه حاصل می گردد که تصمیم گیری، دقیق و منطقی می شود.

چگونگی تحلیل وضعیت جهانی :

تحلیل اوضاع جهانی (اقتصاد و سیاست) از پیچیده ترین کارهاست. که پارامترهای فراوانی در آن دخالت دارد اما آنچه در این بحث به آن نیاز است چشم اندازی از شرایط آینده است چرا که سرمایه گذاران اطمینان می خواهند که سرمایه گذاریشان بی خطر و از بازده مناسب برخوردار باشد.

آیا شرایط ایران برای سرمایه گذاری در بورس مناسب است ؟

بورس و علت پدید آمدن آن تلاش سرمایه گذاران بر این است که: در جایی سرمایه گذاری کنند که از حداقل ریسک برخوردار باشد و بالاترین بازده را به همراه داشته باشد. با توجه به رشد اقتصادی حاصل از فروش و مازاد درآمد نفتی کشور و همچنین ثبات سیاسی ایران، رونق اقتصادی در ایران ادامه خواهد یافت.

قاچاق کالا چه تأثیری در بورس دارد ؟

قاچاق کالا به تولیدات و صنایع داخلی ضربه می زند و اگر حجم این قاچاق زیاد باشد شرکتهایی را که در آن زمینه فعالیت می کنند به ورشکستگی خواهد کشاند. بنابراین در انتخاب صنایع دقت شود و صنایعی در سبد سرمایه گذاری انتخاب شود که امکان قاچاق کالا و ورشکستگی در آن ناچیز و اندک باشد.

رفتار ما هنگام رکود صنایع :

اگر رکود فصلی است که این موضوع قابل حل است. چرا که با گذشت زمان اوضاع به حالت طبیعی بر می گردد. و چنانچه سهام آن صنعت را دارا هستیم بهتر است آن را نگاه داریم و اگر قصد فروش آن را داریم قبل از فرا رسیدن فصل رکود، آن را بفروشیم چرا که در زمان رکود ِآن صنعت، قیمت سهام آن نیز افت می کند.

اقدامی که در زمان شکست قیمتها باید انجام داد :

انتظار برای عقب نشینی بیشتر قیمت ها ریسک از دست دادن بازار را افزایش می دهد پس در نقطه شکست کمی سهام خریده شود و بعداً اگر خواستیم صبر کنیم تا شاید قیمتها پایین تر بیاید. با این کار هم از نقطه شکست استفاده کرده ایم و هم اگر قیمتها پایین تر بیاید باز می توان سهام را به قیمت کمتر خریداری نمود.

معنای بحران در بورس :

بورس و علت پدید آمدن آن وقتی قیمت سهام اکثر شرکتهای بورسی روند نزولی پیدا می کند به طوری که شاخص بورس دائمی پایین بیاید می گویند بحران ایجاد شده. به عنوان مثال: در سال ۸۲ بازده سرمایه گذاری ۱۳۰ درصد بود ولی در سال ۸۳ این بازده ۳۰ درصد شد، روند شاخص دائماً سیر نزولی پیدا کرد یعنی شاخص کل دائماً سیر نزولی داشت علت این امر مشکلاتی که در مورد پرونده هسته ای پیش آمد.

چگونگی عرضه سهام :

عرضه توافقی، در این روش معامله بین دو طرف کاملاً از جهت قیمت، تاریخ مشخص است و از طریق کارگذاری انجام می پذیرد این روش خصوصیاتی دارد که از جمله آن می توان به جذب سهام در صورت انتشار اخبار مناسب در مورد آن سهام، به بازار و حالت برعکس آن یعنی انتشار اخبار نا امید کننده موجب افت قیمت و عدم استقبال از آن سهام خواهد شد.

صورتهای مالی :

بورس و علت پدید آمدن آن برای درک وضعیت مالی شرکتها تنها راه بررسی صورت مالی آن شرکت است. تحلیل صورت مالی شرکتها کار نسبتاً دقیقی است. پس از بررسی صورتهای  مالی شرکت مشخص می شود گذشته شرکت از لحاظ قدرت فروش، سرمایه، سوددهی و… چگونه بوده است به این وسیله آینده شرکت را تا حدودی می شود پیش بینی کرد.

ماهیت تصادفی تغییر در سود :

بورس و علت پدید آمدن آن قیمت سهام تا حد زیادی مسیر تصادفی طی می کند. به صورتی دقیق تر باید گفت قیمت سهام در طول زمان به صورت تصادفی حرکت و تغییر می کند. اگر قیمت سهام به شدت تحت تأثیر تغییرات سود باشد، در آن صورت تغییر در سود نیز باید تصادفی باشد.

منابع و مأخذ

آموزش سرمایه گذاری در بورس : علیرضا ساداتی

تحلیل بنیادی بورس : علیرضا ساداتی

مدیریت سرمایه گذاری وارزیابی اوراق بهادار : دکتر علی جهانخانی و دکتر علی پارسائیان

مقاله شکست بن بست بورس : دکتر حسین عبده تبریزی

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

نظرات بسته شده است.