بهداشت روانی در مدرسه

دانش آموزان هر روز با کوله باری از دفتر و کتاب به مدرسه می روند تا بتوانند با کسب علم و دانش ‌قدم در راه پیشرفت و ترقی گذارند. عوامل بی شماری از جمله: عملکرد خانواده ها، بهداشت جسمی و روانی، روش های آموزش و … بر روند تحصیل و یادگیری آنان تاثیر می گذارد.
اگر می خواهیم عملکرد مدرسه ی ما رضایت بخش باشد و دانش آموزانی موفق داشته باشیم، باید به سلامت جسم و روان آن ها به طور هم زمان توجه کنیم. زیرا بسیاری از مشکلات روانی و اجتماعی از دوران کودکی در دانش آموزان درونی می شود که موجب عملکرد ضعیف آن ها در مدرسه و به دنبال آن اعمال تنبیه‌ها برای بدرفتاری و شکست های تحصیلی می گردد.

چکیده
بسیاری از مردم از بهداشت روانی تصویری از بیماری های حاد روانی در ذهن دارند در صورتی که بحث پیرامون بهداشت روانی به معنی یافتن راه هایی برای پرورش مهارت های مطلوب اجتماعی در دانش‌آموزان است.
از آنجا که شخصیت کودک در خانواده و مدرسه پی ریزی می شود لذا در این قسمت برای بررسی موضوع به نقش و اهمیت این دو نهاد در پیشگیری از مشکلات روانی دانش آموزان پرداخته شده است. زیرا به کارگیری اصول بهداشت روانی در مدرسه کار آسانی نیست و نیاز به همکاری و مشارکت سایر عوامل انسانی مدرسه و خانواده دارد.

این تجربیات معلمان مشتمل بر ۵۷ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست مطالب[/highlight] عنوان صفحه
چکیده ۲
مقدمه ۲
تعریف بهداشت روانی ۳
تاریخچه بهداشت روانی ۴
عوامل موثر در بهداشت روانی ۶
پرورش سلامت روان ۱۱
مشکلات بهداشت روان ۱۳
اصول بهداشت روانی در مدرسه ۲۱
نقش مدارس در ارتقای بهداشت روان ۳۰
نقش‌ معلم‌ در ‌بهداشت ‌روانی ‌دانش‌آموزان ۳۲
نقش هنر در بهداشت روانی دانش آموزان ۳۶
پیشینه هنر درمانی ۳۶
هنر درمانی ۳۷
هنر در مانگر ۳۷
هنردرمانی گروهی ۳۸
نقاشی درمانی ۳۸
نقش رنگ فضای مدرسه در بهداشت روانی ۴۸
نقش امید در پیشگیری از آسیب‌های روانی دانش‌آموزان ۵۱
اثرات امید در زندگی دانش‌آموزان ۵۲
عوامل آسیب‌زای امید ۵۳
راهکارهای ایجاد امید ۵۴
جمع بندی ۵۴
پیشنهادات ۵۵
منابع۵۶

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله تجربیات معلم بهداشت روانی در مدرسه را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه[/highlight] دانش آموزان هر روز با کوله باری از دفتر و کتاب به مدرسه می روند تا بتوانند با کسب علم و دانش ‌قدم در راه پیشرفت و ترقی گذارند. عوامل بی شماری از جمله: عملکرد خانواده ها، بهداشت جسمی و روانی، روش های آموزش و … بر روند تحصیل و یادگیری آنان تاثیر می گذارد.
اگر می خواهیم عملکرد مدرسه ی ما رضایت بخش باشد و دانش آموزانی موفق داشته باشیم، باید به سلامت جسم و روان آن ها به طور هم زمان توجه کنیم. زیرا بسیاری از مشکلات روانی و اجتماعی از دوران کودکی در دانش آموزان درونی می شود که موجب عملکرد ضعیف آن ها در مدرسه و به دنبال آن اعمال تنبیه‌ها برای بدرفتاری و شکست های تحصیلی می گردد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]تعریف بهداشت روانی [/highlight] بهداشت روانی عبارت است از پیشگیری از اختلالات روانی وبه کاربردن روش هایی برای ایجاد محیطی سالم که طی آن شخص بتواند به دور از ترس، خشم، اضطراب و … به سوی موفقیت گام بردارد و خود را به عنوان فردی مسئولیت پذیر و دارای عزت نفس به جامعه عرضه نماید. پژوهش های زیادی نشان می دهند که یک پنجم دانش آموزان در مدارس دچار مشکلات مربوط به سلامت روانی هستند که اختلالات رفتاری آن ها تا مقطع دبیرستان و یا حتی تا هنگام ورود به جامعه در آن ماندگار است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]تاریخچه بهداشت روانی[/highlight] تاریخچه «بهداشت روانی» به قدمت بروز بیماریهای روانی است؛ یعنی از همان اوایل زندگی اجتماعی انسانها در بستر رودها آغاز و تا عصر حاضرتداوم داشته‌است. اما امروزه در رویکردهای سلامت نگر واژه «سلامتی » یک مؤلفه سه بعدی، روانی، اجتماعی، جسمانی محسوب می‌شود. که هیچکدام از این سه مؤلفه هرگز نمی‌توانند بدون اثر بخشی آن دیگران ، سلامت روانی افراد و در نهایت جامعه را تأمین کنند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]ویژگی های فردی که بهداشت روانی دارد: [/highlight] – نسبت به خود، خانواده و جامعه بی تفاوت نیست.
– با دیگران سازگاری دارد.
– شاد و مثبت اندیش است.
– به خود و دیگران احترام می گذارد.
– بد بین نیست.

[highlight txtcolor=”#eded00″]پرورش سلامت روان [/highlight] شما بعنوان والدین، مسئول سلامت جسمی و روحی فرزندتان هستید. هرگز یک راه مشخص شده و ثابت برای تربیت فرزنان وجود ندارد. شیوهای تربیتی متفاوتند اما همه کسانی که مراقب فرزند شما هستند باید انتظارات فرزند شما را دریابند. کتابهای خوبی در این زمینه وجود دارد که می توانید از آنها برای بهبود تربیت فرزنادنتان استفاده کنید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]اصول اقدام برای از بین بردن دشواریهای رفتاری[/highlight] اقدام برای از بین بردن دشواریهای رفتاری دانش آموزان، هر چه باشد باید مفیدواقع شود و در چارجوب تعدادی اصول قرار گیرد. به علاوه، این اقدام ها باید در چارچوب قوانین اداری یا صلاحیت های حرفه ای واقع شود. به سخن ساده تر، اقدام برای برطرف کردن، دشواریهای رفتاری طوری باید باشد که قوانین آموزش و پرورش اجازه می دهد و آن از مدرسه یا از معلم انتار دارد آنچه برعهده معلم یا مدرسه نیست نباید انجام گیرد، مثلا تشخیص دشواریهای حاد رفتاری ،از جمله نوروزها وسایکوزها ،یا مداوای اعتیاد ،نه بر عهده مدرسه است و نه برعهده معلم، در این گونه موارد حتماَباید دانش آموز را به مراکز صلاحیتدار ارجاع داد. بنابراین، در اینجا به اقداماتی اشاره می کنیم که در صلاحیت و در حوزه اختیارات معلم و مدرسه است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]اصول بهداشت روانی در مدرسه[/highlight] گروهی از افراد جامعه با مطرح شدن بحث «بهداشت روانی مدرسه»، بلافاصله تجسمی از بیماریهای روانی حاد مثل افسردگی های مزمن، اسکیزوفرنی، عقب ماندگی های ذهنی گوناگون و … در ذهن شان متصور می شود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نقش‌ معلم‌ در ‌بهداشت ‌روانی ‌دانش‌آموزان[/highlight] امروزه بیشتر روان‌شناسان تربیتی معتقدند کارکنان مدرسه در سلامت روان دانش‌آموزان دارای نقش‌های حرفه‌ای هستند. مسوولیت اولیای مدرسه فقط در پرورش نیروی عقلی و آشنا کردن دانش‌آموزان به مسائل اجتماعی و اخلاقی خلاصه نمی‌شود. مدرسه مسوول تغییر و اصلاح رفتارهای ناسازگارانه و تامین بلوغ عاطفی و سلامت روانی دانش‌آموزان نیز است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نمایش درمانی [/highlight] دراماتراپی یا نمایش درمانی، بهره‌گیری از جنبه‌های دراماتیک و زیبایی شناسانه ی هنر نمایش، جهت تأثیر گذاری بر شخصیت افراد است که بیش از آنـکـه یک فـعالیت فـردی باشد بنا به ذات وجـودی نمایش، یک فعالیت گروهی است شاید بتوان نخـستین نشانه‌های نمایـش درمانی را در رفتارهای رازآلود جادوگران و شفادهندگان بدوی قبایل جستجو کرد که به شکلی بیانگر تأثیر فعالیت های نمایشی بر روان و حتی جسم آدمی بودند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]اصول اخلاقی[/highlight] اول آنکه گروه درمان پذیر هـم قسـم خواهنـد شـد تا به اصـل «راز داری» وفا دار باشنـد. واز بیان مجدد مشکلات همدیگر در خارج از گروه اجتناب کنند . به این صورت مشارکت جمعـی آنان در ارائـه راه حلها و تحلیل مو قعیتها صرفا در جلسات درمانی و با هدایت درمانگر‌ها انجام خواهد شد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نقش رنگ فضای مدرسه در بهداشت روانی[/highlight] ایمنی روانی در مدارس ، توجه به رنگ درب و دیوار کلاس و مدرسه به گفته یکی از معلمان ، دانش آموزی که از ایمنی روانی برخوردار است از مهارت های گوناگونی که در مدرسه کسب کرده با اعتماد به نفس کامل و به موقع استفاده می کند و می تواند در مواقع حساس درست تصمیم بگیرد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نقش امید در پیشگیری از آسیب‌های روانی دانش‌آموزان[/highlight] امید در ایجاد سلامت روحی و روانی دانش‌آموزان نقش مهمی بر عهده دارد. امید به زندگی دانش‌آموزان معنا می‌بخشد و هنگام هجوم مشکلات و ناملایمات از فروپاشی روان آنان جلوگیری می‌کند و مانع استیلای یأس و دلسردی بر آنان می‌شود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]اثرات امید در زندگی دانش‌آموزان[/highlight] شاید بتوان گفت که هر موجود زنده‌ای به امید رسیدن به مقصود خود حرکت و تلاش می‌کند «تحقیقات اثبات نموده است که اگر تلاش حیوان برای رسیدن به مقصود خود بی‌ثمر بود دست از تلاش و فعالیت بر‌می‌دارد و به یأس و درماندگی مبتلا می‌شود».

[highlight txtcolor=”#eded00″]عوامل آسیب‌زای امید[/highlight] از آن جهت که امید یک حالت انسانی است «موانع درونی» و فردی می‌تواند امید را آسیب‌زده کند.
ناکامی‌های مکرر، آگاهی‌های محدود و گرفتاری‌های فراوان که فرصت اندیشیدن را به دانش‌آموزان نمی‌دهد از «بعد بیرونی» عدم ارایه‌ی آگاهی‌ و اطلاعات لازم به دانش‌آموزن از سوی مربیان و مسوولان، نبود خدمات راهنمایی و مشاوره‌ی صحیح، عدم توجه به قشر جوان و نوجوان و فراهم نکردن امکانات لازم برای رشد واقعی دانش‌آموزان را می‌توان نام برد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]جمع بندی[/highlight] فلسفه تعلیم و تربیت عصر ما با سال‌های گذشته متفاوت است. به این معنی هدف آموزش و پرورش تنها تعلیم دروس و دیگر مطالب فکری نیست، بلکه پرورش جسم و روان به طور کلی، منظور نظر است. برآوردن احتیاجات جسمانی و اجتماعی روانی کودک قسمت عمده‌‌ای از تربیت او را شامل می‌‌شود که از عوامل بسیار مهم پرورش کودک است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]پیشنهادات[/highlight] به منظور بهبود وضع بهداشت روانی دانش آموزان چند راه کار به شرح زیر پیشنهاد می شود:
۱- هماهنگی بین مدرسه و نهادهایی که وظیفه ی سلامت روانی کودکان را به عهده دارند
۲- تقویت رفتارهای مثبت در دانش آموزان
۳- هماهنگ کردن امکانات مدرسه با انتظارات والدین
۴- برگزاری کلاس های تربیتی برای والدین دانش آموزان
۵- استفاده از نظریات اولیا در جهت پیشبرد اهداف آموزشی مدرسه

[highlight txtcolor=”#eded00″]منابع[/highlight]

۱- حسینی، سیدابوالقاسم. اصول بهداشت روانی. انتشارات دانشگاه مشهد،‌۱۳۶۰.

۲- شعاری نژاد، علی اکبر. روانشناسی عمومی. انتشارات سمت، ۱۳۷۲.

۳- اخوت، ولی الله. تشخیص اختلالات روانی. انتشارات رز، ۱۳۶۲.

۴- قائمی، علی.خانواده و مسائل نوجوان و جوان. انتشارات شفق، ۱۳۶۱.

۵- سلحشور، ‌ماندانا. الفبای بهداشت روانی. ماهنامه پیوند، شماره ۲۹۱، انتشارات وزارت آموزش و پرورش، ۱۳۸۲.

۶- توکلی، مهین. مشکل ویژه ی دوره ی ابتدایی. ماهنامه رشد آموزش ابتدایی، شماره ۴ ،‌ انتشارات وزارت آموزش و پرورش،‌۱۳۷۶.

۷- نادری، عزت الله و سیف نراقی،‌ مریم. دانش آموزان استثنایی و تشخیص مشکلات آنان. انتشارات امیرکبیر، ۱۳۶۶.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.


 

برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =