بهداشت در حاملگی

سخن را با نام یکتای هستی بخش آغاز می کنیم. جهان را خلق کرد و انسان را اشرف مخلوقات آفرید و او را از زمانی که نطفه ای کوچک بود رزق و روزی داد و جایگاه او را در بطن زن قرار داد تا این وجود لطیف و مهربان با پرورش او در درون وجودش ایثار و فداکاری را به نهایت برساند و لطف و رحمت بیکران الهی را به او بشناساند

مطلب بهداشت در حاملگی مشتمل۲۱ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 مقالات رشته پزشکی

فهرست مطالب

 • مقدمه
 • بهداشت و حفظ سلامت مادر
 • چه غذایی برای مادر حامله زیان آور است؟
 • تمرین های بدنی، استراحت خواب و مسافرت
 • آیا اضافه وزن بیش از حد مادر مهم است؟
 • آیا مادر حامله می تواند در دوران حاملگی کار کند؟
 • تمرین در دوران حاملگی
 1. تمرینهای ساده
 2. حالت نیمه نشسته
 3. تمرین در حالت زانو سینه ای
 4. تمرین به منظور آمادگی مرحله اول زایمان
 5. تمرین برای مرحله دوم زایمان
 • تغذیه مادر بعد از زایمان
 • تمرین و ورزش
 • تمرین و ورزش در روزهای اول بعد از زایمان

الف. تمرین و ورزش های ساده بعد از زایمان

ب . تمرین و ورزش بعد از شش هفتگی زایمان

ج . تمرین های مشکل با تجویز پزشک

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته پزشکی

خلاصه ای کوتاه از مقاله بهداشت در حاملگی را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

سخن را با نام یکتای هستی بخش آغاز می کنیم. جهان را خلق کرد و انسان را اشرف مخلوقات آفرید و او را از زمانی که نطفه ای کوچک بود رزق و روزی داد و جایگاه او را در بطن زن قرار داد تا این وجود لطیف و مهربان با پرورش او در درون وجودش ایثار و فداکاری را به نهایت برساند و لطف و رحمت بیکران الهی را به او بشناساند

بهداشت و حفظ سلامت مادر

چون مادر در دوران حملگی مسئولیت موجود دیگری را دارد و سلامتی جنین وابسته به سلامتی مادر است ؛ بنابراین وظیفه ی مادر است که از لحاظ بهداشتی، غذائی، فعالیت و استراحت، و مراقبت های پزشکی توجه داشته باشد. چنین اقدامی نه فقط سبب سلامت مادر و نوزاد خواهد شد

چه غذایی برای مادر حامله زیان آور است؟

اگر مادر اضافه وزن دارد، هر غذایی را که منجر به چاق شدن او گردد مانند شکلات، شیرینی و بستنی نباید مصرف کند. هیچ یک از مواد مزبور برای مادر ضرورت ندارد. مادی می تواند از مصرف برنج و نان نیز اجتناب کند. اگر مادر اضافه وزن ندارد، همه مواد فوق را می تواند مصرف کند ولی به مقدار متناسب.

تمرین های بدنی، استراحت، خواب و مسافرت

تمرین های بدنی، ورزش، استراحت و خواب کافی همیشه برای سلامت همه کس ضرورت دارد ولی در هنگام بارداری واجب حیاتی است. مادر باردار هر گونه فعالیت بدنی و ورزش را که قبلا انجام می داده است مانند راه پیمایی، شنا و بازی های دسته جمعی (در صورتی که خستگی بوجود نیاورد) می تواند ادامه دهد.

آیا اضافه وزن بیش از حد مادر مهم است؟

مادر حامله معمولاً در دوران بارداری (از زمان باروری تا زایمان) باید در حدود ۵/۸ تا ۱۰ کیلوگرم وزن اضافه کند. از این مقدار ۳-۵/۳ کیلوگرم مربوط به جنین و در حدود ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ گرم مربوط به جفت و مایع آمنیوتیک می باشد و بقیه مربوط به تجمع چربی و آب در نسوج مادر است.

آیا مادر حامله می تواند در دوران حاملگی کار کند؟

کار کردن و ادامه دادن به شغل قبلی در هنگام بارداری، زندگی مادر را شیرین تر و دوست داشتنی تر می سازد. مادر باردار سالم قادر است حداقل شش ماه اول دوران بارداری را کار کند. از آن به بعد اگز عوارضی وجود ندارد و کار مادر سخت نیست و کار بدنی و مداوم را لازم ندارد و مادر حس می کند که کار مناسبی دارد، می تواند به شغل خود ادامه دهد.

تمرین به منظور آمادگی مرحله اول زایمان :

چون در هنگام زایمان برای راحتی مادر پاها را از هم جدا می کنند و به تخت زایمان ثابت می نمایند، بنابراین اگر مادر چنین حالتی را قبل از انجام زایمان خود تصور کند و تمرین نماید، در هنگام زایمان مشکل کم تری خواهد داشت.

تغذیه مادر بعد از زایمان

تغذیه مادر، بعد از زایمان و در دوره شیر دادن باید بر مبنای احتیاج مادر و کودک هر دو باشد. اگر تغذیه مادردر این دوران کافی نباشد، شیر مادر کم می شود و موجب سوء تغذیه نوزاد خواهد شد. سوء تغذیه نوزاد در ماه های اول تولد سبب تأخیر در رشد مغز کودک می شود که ضایعه ای غیر قابل جبران است.

تمرین و ورزش در روزهای اول بعد از زایمان

مادر باید در حال ایستاده، راه رفتن، دراز کشیدن (به پشت یا شکم) وضعی به خود بگیرد که قد او بلندترین طول را داشته باشد.

در روزهای اول بعد از زایمان مادر می تواند تمرین های ساده ای انجام دهد ؛ به این ترتیب که روی فرش به پشت بخواد (بدون بالش) و در حالی که دست هایش را به پهلو گذاشته است اعضاء و اندام های خود را حرکت دهد.

تمرین و ورزش بعد از شش هفتگی زایمان

بهداشت در حاملگی

 1. برای کمک به عضلات شکم و ران ها : به پشت بخوابید و قسمت بالای تنه ی خود را بالا ببرید (در حالت نیم خیز) و در حالی که آرنج و بازوهای خود را روی زمین قرار داده اید زانوی چپ خود را به آرامی به طرف سینه خود بالا ببرید و در همین زمان پای راست خود را در حدود ۷-۸ سانتی متر از سطح زمین بالا نگه دارید

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته پزشکی

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =