بررسی و مقایسه اختلال شخصیت ضداجتماعی بین افراد معتاد و غیرمعتاد

زندگی بشر از ابتدا با مشکلات و مسائلی همراه بوده است و تاریخ گویای گوشه ای از مشکلات بشر است. زیرا در تاریخ قطور زندگی بشر گر چه هنوز چند برگی از آن بیشتر بررسی نشده و این مقدار کم هم مبهم است ، ولی با همه ابهام و تاریک که دارد، فریادها و ناله‌های دلخراش و داستانهای غم‌انگیز بشر را نتوانسته است مخفی کند. گر چه امروزه پیشرفتهای در همه زمنیه‌های زندگی بشر بوجود آمده ولی باز هم وحشت و اضطراب و انحراف از بشر دور نشده است. زمانی بشر از طوفان و سیل و تحطی و بیماریهای واگیر وحشت داشت و زمانی از جنگ‌ها و لشکرکشیها.

این تحقیق دانشجویی  بررسی و مقایسه اختلال شخصیت ضداجتماعی بین افراد معتاد و غیرمعتاد مشتمل بر ۹۹صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

روش تحقیق

فهرست مطالب

چکیده ۴

فصل اول: کلیـات.. ۶

مقدمه ۶

بیان مسئله ۸

اهمیت و ضرورت تحقیق. ۱۰

اهداف تحقیق. ۱۲

سوالات.. ۱۲

فرضیات ۱۲

تعریف اصطلاحات.. ۱۲

فصل دوم:پیشینه پـژوهش… ۱۵

تاریخچه مواد مخدر در جهان. ۱۵

جنگ تریاک در چین. ۲۵

جنگ تریاک در دوران معاصر ۲۹

مراکز تولید جهانی مواد مخدر ۲۹

نقش مافیا در توزیع بین‌المللی مواد مخدر ۳۰

سازمان پلیس بین‌المللی. ۳۲

تاریخچه مواد مخدر در ایران. ۳۴

تشخیص دوگانه و اختلال شخصیت ضد اجتماعی: ۵۰

(APD) اختلالات شخصیت ضد اجتماعی. ۵۰

رفتار اختلال شخصیت ضد اجتماعی : ۵۴

شخصیت ضداجتماعی ، بیمار روانی و ضد اجتماع. ۵۶

لیستی از ویژگیهای اختلال شخصیت ضد اجتماعی : ۵۸

علائم کلینیکی برای تشخیص‌های اختلالات شخصیت ضداجتماعی: ۵۸

تعریفی از اختلال شخصیت ضداجتماعی: ۵۹

بیمار روانی ؟ ۶۱

اختلال شخصیت ضداجتماعی. ۶۳

اختلالات شخصیتی : ۶۳

تحقیقات داخل کشور ۶۴

فصـل سوم :روش تحقیق. ۷۶

مقدمه : ۷۶

روش تحقیق : ۷۶

جامعه آماری ۷۷

نمونه آماری ۷۷

روش نمونه‌گیری ۷۷

نحوه اجرای آزمون : ۷۸

روش جمع‌آوری داده‌ها ۷۸

ابزار اندازه‌گیری ۷۹

خصوصیات آزمون MMPI 79

اعتبار و پایایی. ۸۰

متغیرها ۸۰

روش آماری. ۸۱

فصل چهارم تـجـزیـه و تـحـلیـل نتــایـج. ۸۲

مقدمه. ۸۳

یافته‌های فرعی تحقیق : ۸۵

فصــل پنجــم: نتیجه گیری ۸۷

مقدمه : ۸۸

نتیجه‌گیری. ۸۸

محدودیت‌های تحقیق : ۹۰

محدودیت‌های خارج از دسترس محقق: ۹۰

محدودیتهای در کنترل محقق: ۹۰

پیشنهادات.. ۹۱

کاربر نتایج : ۹۱

منـــابـــع. ۹۳

ضــمائـــم. ۹۶

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی و مقایسه اختلال شخصیت ضداجتماعی بین افراد معتاد و غیرمعتاد را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

زندگی بشر از ابتدا با مشکلات و مسائلی همراه بوده است و تاریخ گویای گوشه ای از مشکلات بشر است. زیرا در تاریخ قطور زندگی بشر گر چه هنوز چند برگی از آن بیشتر بررسی نشده و این مقدار کم هم مبهم است ، ولی با همه ابهام و تاریک که دارد، فریادها و ناله‌های دلخراش و داستانهای غم‌انگیز بشر را نتوانسته است مخفی کند. گر چه امروزه پیشرفتهای در همه زمنیه‌های زندگی بشر بوجود آمده ولی باز هم وحشت و اضطراب و انحراف از بشر دور نشده است. زمانی بشر از طوفان و سیل و تحطی و بیماریهای واگیر وحشت داشت و زمانی از جنگ‌ها و لشکرکشیها. در اثر پیروزی علم بر طبیعت مقداری از این مصائب و نگرانیها از بین رفته و لیکن جای خود را به دردها و مصائب سخت‌تری داده است.

این را هم بخوانید :  آمادگی تحصیلی - آمادگی تحصیلی کودکان 6 ساله بدو ورود به دبستان - پرشین مقاله

بیان مسئله

اعتیاد به مواد مخدر فرد را به یک کلکسیون سیار بیماری تبدیل کرده و مشکلاتی برای فرد و اجتماع بوجود می‌آورد. معتاد علاوه بر اینکه سلامتی خود را از دست می‌دهد، بار سنگینی هم بر دوش اجتماع می‌شود و از طرفی آن جامعه را مورد تهدید قرار می‌دهد این‌چنین افراد که اکثراً قانون‌شکن هستند برای بدست آوردن مواد، دست به هرگونه اعمال خلاف قانون و ناروا می‌زنند.

اهمیت و ضرورت تحقیق

تامل و تعمق در مسئله اعتیاد که امروزه گریبانگیر جوامع بسیاری شده است . و هر ساله افراد بیشماری را روانه زندانها و گورستانها می‌نماید.

بطور کلی بشر در دنیای امروز بحدی دچار انحراف و سقوط اخلاقی شده که در سایر اعصار و قرون گذشته میزان انحرافات بدین صورت نبوده است. برخی جامعه‌شناسان معتقدند که ریشه تمام دردهای اجتماعی در محیط اجتماعی است و می‌گویند که کسی ذاتاً منحرف و کجرو بدنیا نمی‌آید. (قائمی ۱۳۷۳ ص ۱۳۹)

پیشینــه پـژوهـــش

تاریخچه مواد مخدر در جهان

استعمال مواد مخدر سابقه‌ای طولانی در میان جوامع داشته و شکلهای مصرف آن متنوع بوده و به زمینه‌های مساعد در هر جامعه بستگی داشته است. مواد مخدر در طول تاریخ انسان؛ زمانی به عنوان مواد خوراکی، گاهی به عنوان دارو، گاهی برای ایجاد لذت و یا فرار از ناراحتی‌ها و از بین بردن و التیام درد بکار بده می‌شده است. لذا در طول تاریخ بُشر کمتر ملتی را می‌توان یافت که با استفاده غلط از مواد مخدر روبرو نبوده باشد. مواد مخدر معمول در جشنها و مراسم مذهبی و گاهی نیز توسط جادوگران مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

جنگ تریاک در چین

داستان غم‌انگیز صدور تریاک به چین جزئی از تاریخ کشور باستانی چین است که بد نیست ذیلاً به آن اشاره‌ای بشود. در بررسی‌های تاریخ تریاک آمده است که این ماده توسط پرتغالیها به هندوستان وارد شده و قرنها بعد انگلیسی‌ها با گسترش امپریالیسم خود سهم بسزایی نیز در شیوع اعتیاد به تریاک در کشورهای مختلف بخصوص چین داشته‌اند، (کریم‌پور ۱۳۷۸ ص ۴۴) زیرا در دهه ۱۶۰۰ میلادی سربازدان هلندی توتون را ب تایوان بردند.

تحقیقات داخل کشور

پوریان در سال ۱۳۸۱ در تحقیقی با عنوان بررسی و مقایسه خصوصیات شخصیتی نوجوانان دختر و پسر بزهکار و عادی در شهرستان ازنا پرداخته است.

این پژوهش به منظور بررسی و مقایسه خصوصیات اخلاقی و شخصیتی نوجوانان سنین ۱۸-۱۶ سال عادی و بزهکار است.

در این پژوهش روش تحقیق و نمونه‌برداری از نوع تصادفی بوده که سعی شد گروه نوجوانان عادی حتی‌المقدور با گروه مطالعه (بزهکاران) از لحاظ سن ، جنس، وضعیت محل سکونت و سایر خصوصیات قابل کنترل همتا شود.

نحوه اجرای آزمون :

پس از گفتگوی کوتاه مدت و تشریح اهداف پژوهش حاضر و آشنایی این افراد باهدف از این مطالعه به آنها اطمینان داده شد که مطالب پرسشنامه و چگونگی پاسخ به آنها کاملاً محرمانه است. بدین ترتیب توانستیم تا حدود زیادی به صداقت آنها در پاسخ به سوالات اطمینان داشته باشیم. برای پر کردن پرسشنامه زمان و دقت محدودی قائل نشدیم و زمان پر کردن پرسشنامه حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. پرسشنامه در دو نوبت صبح و عصر تکمیل گردیده است.

این را هم بخوانید :  آمادگی تحصیلی - آمادگی تحصیلی کودکان 6 ساله بدو ورود به دبستان - پرشین مقاله

روش جمع‌آوری داده‌ها

برای نیل به اهداف تحقیق و به منظور جمع‌آوری اطلاعات در خصوص میزان اختلال شخصیت ضداجتماعی در آزمودنیها نیاز به ابزاری بوده که جواب دادن به سوالات آن برای افراد معتاد که دارای صبر و حوصله کمتر و نیز عدم احساس مسئولیت هستند راحت و جالب باشد در این راستا اولین ابزاری که به ذهن می‌آید آزمون MMPI است.

ابزار اندازه‌گیری

خصوصیات آزمون MMPI

محقق از فرم کوتاه MMPI که ۷۱ سوالی است و از سه مقیاس اعتباری و هشت مقیاس بالینی تشکیل می‌شود استفاده خواهد کرد. این آزمون را می‌توان در مورد اکثر افراد یا به صورت فردی یا گروهی اجرا کرد.

آزمون همیشه باید در یک موقعیت تخصصی و با نظارت کامل انجام شود این امر این احتمال را که آزمون جدی گرفته شده باشد و نتایج معتبر و سودمند باشد را افزایش می‌دهد. آزمون باید در یک مکان ساکت و آرام اجرا شود.

روش آماری

این نکته به اثبات رسیده که آزمون T برای مقایسه دو گروه مستقل همانند آزمون T تک نمونه‌ای می‌تواند نتایج دقیقی بدست دهد حتی اگر جامعه‌ای نمونه‌برداری شده با این مفروضه‌ها نمونه‌ای دقیق نداشته باشد در حقیقت لزومی ندارد که جامعه‌های مورد مطالعه دقیقاً نرمال باشد و اگر جامعه ما تک‌نمایی و بدون چولگی شدید باشد هنوز می‌توان آزمون T را به کاربرد به همین ترتیب برابر بودن واریانس دو جامعه نیز به گونه مطلق ضروری نیست.

لذا در تحقیق حاضر برای توصیف و تجزیه و تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی و استنباطی با استفاده از نرم‌افزار SPSS مورد استفاده قرار گرفته است.

نتیجه‌گیری

هدف محقق از انجام این پژوهش بررسی و مقایسه اختلال شخصیت ضداجتماعی بین افراد معتاد و غیرمعتاد می‌باشد.

پس از بررسی و تجزیه و تحلیل داده‌های بدست آمده می‌توان نتیجه گرفت که از لحاظ اختلال شخصیت ضداجتماعی بین افراد معتاد و غیرمعتاد تفاوت معناداری وجود دارد .(P=0)

شخصیت ضداجتماعی که ناشی از اعتیاد است در شرایط و اوضاع خاصی بر ساختار یک جامعه دلالت دارد، در نزد مبتلایان به اختلال شخصیت ضداجتماعی بیگانگی به حد اعلای خود می‌رسد، نظارت گروههای نخستین چون «خانواده» کاهش می‌یابد

محدودیت‌های تحقیق :

محدودیت‌های خارج از دسترس محقق:

  • فقدان آمار و ارقام دقیق مربوط به تعداد معتادین بعلت محرمانه بودن این اطلاعات.
  • عدم همکاری برخی از موسسات و مسئولین زیربط.
  • فقدان پرسشنامه مخصوص جهت سنجش اختلال شخصیت ضد اجتماعی

محدودیتهای در کنترل محقق:

  • جامعه خمین : انتخاب جامعه آماری بر عهده محقق است.
  • جنسیت : چون زنان معتاد در خمین قابل بررسی نیست ، لذا این پژوهش بر روی مردان معتاد می‌باشد.

منـــابـــع

بررسی و مقایسه اختلال شخصیت ضد اجتماعی بین افراد معتاد و غیرمعتاد

منابع فارسی :

  • اورنگ ، جمیله ـ پژوهشی در باره اعتیاد ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ چاپ اول ۱۳۶۷.
  • احمدی، رضا ـ روانشناسی نوجوانان و جوانان ـ انتشارات ترمه مشعل ، چاپ دوم ۱۳۷۱.
  • اشرف ، احمد ـ کژ رفتاری مسائل اعتیاد و آسیب‌شناسی اجتماعی ـ انتشارات بدر ـ چاپ اول ۱۳۵۵.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =