بررسی نیاز های آموزشی

واضح است که هدایت نیازها در جهت صحیح و بر آوردن آنها در حد معقول و متداول، منجربه پیشرفت و عزت نفس خواهد شد. از آنجا که نیاز(۱) عبارتست از حالت کمبود یا فقدان در موجود زنده، می توان گفت که نیاز منجربه بروز سائق(۲) می گردد و سائق به نیرویی اطلاق می گردد که موجود زنده را به سمت برآوردن نیاز سوق می دهد.

مطلب بررسی نیاز های آموزشی مشتمل بر۸۵ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول.. ۳

مقدمه: ۴

بیان مسئله: ۴

اهمیت و ضرورت پژوهش: ۵

فرضیه های پژوهش : ۷

متغیرها. ۹

تعریف واژه ها و اصطلاحات…. ۹

مبانی نظری و پیشینه تحقیق.. ۱۱

فصل دوم. ۱۲

مبانی نظری… ۱۲

نیاز چیست؟. ۱۳

تعاریف نیاز: ۱۳

نیازسنجی چیست؟. ۱۷

کاربرد نیازسنجی: ۱۸

اصول نیازسنجی… ۲۰

نیاز آموزشی چیست؟. ۲۲

روشهای تعیین نیازهای آموزشی کدام است؟. ۲۶

نیازسنجی آموزشی: ۲۷

آموزش ضمن خدمت: ۲۸

آموزش ضمن خدمت و استانداردهای کیفیت : ۲۹

ضرورت آموزش ضمن خدمت برای معلمان:. ۳۱

اهداف کلی آموزش ضمن خدمت معلمان.. ۳۳

از جهت سازمانی:. ۳۴

در بعد اجتماعی:. ۳۴

مراحل و فرآیندهای آموزش ضمن خدمت:. ۳۵

اهمیت درس زبان انگلیسی… ۳۶

پیشینه‌ی درس زبان انگلیسی… ۳۷

پیشینه تحقیق: ۳۹

فصل سوم. ۴۹

روش تحقیق.. ۵۰

جامعه آماری: ۵۱

نمونه آماری: ۵۱

روش های نمونه گیری: ۵۱

ابزار گردآوری داده ها: ۵۱

روش تجزیه و تحلیل داده ها: ۵۲

روش های تحقیق: ۵۲

فصل چهارم. ۵۳

داده های توصیفی: ۵۴

فرضیه ها: ۵۷

فصل پنجم.. ۶۷

نتایج: ۶۸

پیشنهادات پژوهش….. ۷۱

محدودیت های پژوهش….. ۷۲

منابع: ۷۳

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته علوم تربیتی

خلاصه ای کوتاه از بررسی نیاز های آموزشی را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه:

واضح است که هدایت نیازها در جهت صحیح و بر آوردن آنها در حد معقول و متداول، منجربه پیشرفت و عزت نفس خواهد شد. از آنجا که نیاز(۱) عبارتست از حالت کمبود یا فقدان در موجود زنده، می توان گفت که نیاز منجربه بروز سائق(۲) می گردد و سائق به نیرویی اطلاق می گردد که موجود زنده را به سمت برآوردن نیاز سوق می دهد.

فرضیه های پژوهش :

۱-   بین میزان آشنایی دبیران زبان انگلیسی مقطع راهنمایی شهرستان ایذه با شیوه های مدیریت کلاس درس و شیوه های تقویت انگیزه تحصیلی دانش آموزان در آموزشهای ضمن خدمت ، رابطه معنی داری وجود دارد.

۲-   بین میزان آشنایی دبیران زبان انگلیسی مقطع راهنمایی شهرستان ایذه با شیوه های مدیریت کلاس درس وآشنایی با شیوه های ایجاد راهبردهای نوین تدریس در آموزش های ضمن خدمت ، رابطه معنی داری وجود دارد..

مبانی نظری و پیشینه تحقیق

معلمی به مثابه سایر پیشه ها ، حرفه ایست که اصول و قوانینی دارد. نیازهایی دارد. از آنجا که هرگاه صحبت جدی از پیشرفت و تعالی جامعه و امور اجتماعی به میان می آید ناگزیر به آنجا ختم می شود که آموزش بهینه، آسانترین، کم هزینه ترین و اساسی ترین راه برای نیل به این هدف می باشد.

این را هم بخوانید :  هوش هیجانی - رابطه بین هوش هیجانی و خلاقیت در بین دانش آموزان متوسطه - پرشین مقاله

تعاریف نیاز:

 1. نیاز به معنای خواسته ها و نظرات افراد: در این حالت نیازسنجی به معنای تعیین و مشخص کردن برداشت ها، نظرات و ترجیحات افراد است.
 2. نیاز به معنای نقص و مشکل: نیاز هنگامی به وجود می آید که در آن نوعی نقص یا مسئله در یک زمینه خاص وجود داشته باشد و آن نقص ذاتا مضر است.

نیازسنجی چیست؟

نیازسنجی عبارتست از کاربرد فنونی که بتوان به کمک آنها اطلاعات مناسب را درباره نیازها گردآوری کرده و به الگوی نیازها و خواسته های افراد، گروهها و جوامع دست یافت. هدف اساسی نیازسنجی، گردآوری و تحلیل اطلاعات درباره مخاطبان است. در واقع نیاز سنجی فرایندی نظام مند  برای ترسیم وضع مطلوب و شناسایی   بین وضع موجود و وضع مطلوب  ودر نهایت تعیین اولویتها برای عمل است.

نیاز آموزشی چیست؟

اولین گام در برنامه‌ریزی آموزشی شناسایی نیازها و اولویت‌بندی آنهاست و اگر به این مقوله به درستی توجه نشود باعث اتلاف وقت، سرمایه و به عبارتی خشت کجی خواهد بود که تا ثریا دیوار کج خواهد رفت.   در مقو‌له‌ی آموزش و پرورش، نیازسنجی نقطه‌ی آغاز هر طرح و برنامه‌ی آموزشی است. راملز می‌گوید: هیچ وظیفه‌ای مهمتر از نیازسنجی در فرآیند آموزش و بهسازی وجود ندارد.

آموزش ضمن خدمت و استانداردهای کیفیت : 

 • از دیدگاه مدیریت کیفیت و استاندارهای دیگر نظیر کیفیت به معنای رضایت مشتری یا ارباب‌رجوع است. حال سؤال این است که در آموزش و پرورش مشتری کیست؟ دانش‌آموزان، اولیاء دانش‌آموزان، متولیان واحد کنترل و ارزشیابی آموزش و پرورش و یا سازمان‌هائی که فارغ‌التحصیلان را به‌کار می‌گیرند (جامعه)؟

 ضرورت آموزش ضمن خدمت برای معلمان:  

در بستر سریع تحولات علمی، فرهنگی، اقتصادی، آموزش‌های کلاسیک دانشگاهی و مراکز تربیت معلم قبل از شروع به کار پاسخگوی نیازهای آموزشی معلمان در موقعیت‌های مختلف زمانی و مکانی نمی‌باشد.

در ژاپن آموزشی که افراد در دانشگاه فرا می‌گیرند تنها ۱۵ درصد آن در حین کار مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۸۵% آموزش ضمن کار تأمین می‌گردد.

اهداف کلی آموزش ضمن خدمت معلمان 

 • تغییرات کیفی و همه‌جانبه نیروی انسانی شاغل.
 • تقویت روحیه تعامل و همکاری بین معلمین در جهت اهداف آموزش و پرورش
 • تقویت یا ایجاد رفتارهای مطلوب در معلمان
 • تربیت نیرو برای مقاطعی که معلم فاقد تخصص کامل باشد (تغییر مقطع یا موضوع تدریس)

اهمیت درس زبان انگلیسی

تنوع فوق‌العاده مشاغل، تفاوت‌ علائق و استعدادهای فردی، در بین همه این موارد، نقش انکار ناپذیر زبان انگلیسی کاملا پیداست. آموزش زبان، این وسیله ی ارتباطی دنیا، و از میان اینهمه تنوع زبان های گوناگون،  زبان انگلیسی بعنوان زبان اول دنیا، تبدیل به نوعی تکلیف بین المللی گشته که با استناد به آن،  رقابت شدید کشورها در حفظ و توسعه‌ی اقتصادی جامعه‌ی خودرا بدنبال دارد و مسلماً درس زبان انگلیسی بیشترین نقش را در بین دروس عمومی قبل از انتخاب رشته‌ی تحصیلی در دستیابی به اهداف فوق‌ عهده‌دار می‌باشد.

پیشینه تحقیق:

۱-   محمدی چمردانی هاشم   کارشناسی ارشد تیر۸۵ در دانشگاه شهید چمران تحقیقی در زمینه نیازسنجی آموزشی دبیران مدارس متوسطه شهر بندرعباس از دیدگاه دبیران و مدیران انجام داد که چکیده ای از آن بدین صورت ارائه میگردد:

این را هم بخوانید :  هوش هیجانی - رابطه بین هوش هیجانی و خلاقیت در بین دانش آموزان متوسطه - پرشین مقاله

تحقیق حاضر با عنوان نیازسنجی آموزشی دبیران مدارس متوسطه شهر بندرعباس از دیدگاه دبیران و مدیران میباشد.

روش تحقیق

پژوهش به عنوان موثرترین محور جهت بهبود کیفیت و توسعه نظام تعلیم و تربیت شناخته شده است . وجه مشخصه کشورهای پیشرفته نیز استفاده از نتایج تحقیقات است .با اطمینان می توان ادعا کردکه هیچ بهبود کیفی  در نظام های آموزش را نمی توان بدون فعالیت تحقیقات آموزشی  به مرزهای اطمینان و اعتبار رسانید .

روش های تحقیق:

در این پژوهش، از روش توصیفی همبستگی برای نیازسنجی آموزشی دبیران زبان انگلیسی مقطع راهنمایی شهرستان ایذه در سال تحصیلی ۸۹/۱۳۸۸ استفاده گردید.

روش همبستگی به این معنی می باشد که رابطه بین یک متغیر را با چندین متغیر دیگر می سنجد.

نتایج:

۱-   بین میزان آشنایی دبیران زبان انگلیسی مقطع راهنمایی شهرستان ایذه به شیوه های مدیریت کلاس درس و شیوه های تقویت انگیزه تحصیلی دانش آموزان در آموزشهای ضمن خدمت ، رابطه معنی داری وجود دارد.

۲-   بین میزان آشنایی دبیران زبان انگلیسی مقطع راهنمایی شهرستان ایذه به شیوه های مدیریت کلاس درس وآشنایی با شیوه های ایجاد راهبردهای نوین تدریس در آموزش های ضمن خدمت ، رابطه معنی داری وجود دارد.

۳-   بین میزان آشنایی دبیران زبان انگلیسی مقطع راهنمایی شهرستان ایذه به شیوه های مدیریت کلاس درس وآشنایی با شیوه های ارزشیابی دانش آموزان در آموزش های ضمن خدمت ، رابطه معنی داری وجود دارد.

۴-   بین میزان آشنایی دبیران زبان انگلیسی مقطع راهنمایی شهرستان ایذه به شیوه های تقویت انگیزه تحصیلی دانش آموزان وآشنایی با شیوه های ایجاد راهبردهای نوین تدریس در آموزش های ضمن خدمت ، رابطه معنی داری وجود دارد.

پیشنهادات پژوهش

۱-   انجام تحقیقات مربوط به آموزش های ضمن خدمت در استان های دیگر .

۲-   تعیین نیازهای آموزشی دبیران کلیه رشته های تحصیلی با کمک تکنیک های گوناگون نیازسنجی.

۳-   بررسی عوامل تاثیرگذار بر کیفیت دوره های آموزشی ضمن خدمت دبیران زبان انگلیسی .

منابع:

 1. . سیف‌، علی‌ اکبر(۱۳۷۵). روان‌شناسی‌ پرورشی‌.تهران‌: انتشارات‌ آگاه‌.
 2. شریعتمداری، مهدی. نظریه هاوالگوهای بازآموزش منابع انسانی در سازمان. انتشارات یکان سال ۱۳۸۳ چاپ دوم
 3. رحیمی‌ نیک‌، اعظم‌(۱۳۷۴). نظریه‌های‌ نیاز و انگیزش‌.تهران‌: دانشگاه‌ آزاد اسلامی‌.
 4. رفیع‌ پور، فرامرز(۱۳۶۴). جامعه‌ روستایی‌ و نیازهای‌ آن‌. تهران‌: شرکت‌ سهامی‌ انتشار.
 5. عابدینی ف ، ۱۳۸۷، نیازسنجی دوره آموزش ضمن خدمت دبیران زن دوره متوسطه درس دین و زندگی در استان اصفهان ، پایان نامه کارشناسی  ارشد ، دانشکده  علوم تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان
 6. فتحی و اجارگاه کوروش(۱۳۸۶).آشنایی با اصول آموزش ضمن خدمت ، تهران، انتشارات آموزش و پرورش
 7. فتحی و اجارگاه کوروش و دیگران (۱۳۸۶)، امکان سنجی استقرار نظام آموزش ضمن خدمت مجازی در وزارت آموزش و پرورش
 8. فتحی و اجارگاه کوروش (۱۳۸۶).برنامه ریزی آموزش ضمن خدمت کارکنان، ، چاپ چهارم، تهران، انتشرات سمت ۲۳۲ صفحه
 9. فتحی و اجارگاه کوروش(۱۳۸۴).نیازسنجی آموزشی الگوها و متون، چاپ سوم، تهران، انتشارات آییژ ۱۹۶ صفحه

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته علوم تربیتی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =