بررسی مسائل تاریخی خصوصاً جغرافیای تاریخی (گناباد)

در قرآن کریم تاکید فراوانی به سیر و سیاحت و اندیشه در سرنوشت اقوام و ملل شده و این امر انگیزه‌ای بسیار قوی است تا در احوال و سرگذشت اقوام و امم مختلف درزمینه‌های گوناگون از جمله تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و غیره کوشا باشیم. اگر کمی به گذشته برگردیم و سابقه و قدمت و اقتدار تمدن و فرهنگ اسلامی را مد نظر بیاوریم متوجه این نکته می‌شویم که ارمغان جاودانه‌ای که اسلام به همراه مواهب دیگر برای بشریت آورد و برای همیشه او را مدیون مراحم عمیق خویش قرار داد، همان فرهنگ و تمدن انسان فراگیری است که هنوز انسانیت از ثمرات آن بهره‌مند است.

این تحقیق دانشجویی بررسی مسائل تاریخی خصوصاً جغرافیای تاریخی (گناباد) مشتمل بر ۲۱۲صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

روش تحقیق

فهرست مطالب

فصل اول.. ۱

مقدمه. ۲

بیان مسئله. ۵

بیان هدف.. ۵

طرح تحقیق.. ۶

وضعیت طبیعی گناباد. ۷

گناباد در منابع معتبر تاریخی و وجه تسمیه. ۷

طول و عرض جغرافیایی.. ۲۰

جغرافیای سیاسی گناباد. ۲۳

گناباد در آخرین تقسیمات منطقه ای.. ۲۸

وضعیت آب و هوا ۲۹

موقعیت، وسعت، حدود و فواصل.. ۳۰

پوشش گیاهی.. ۳۳

انواع پوشش گیاهی در گناباد. ۳۴

کوههــا ۳۷

رودهــا ۴۰

راهــها ۴۲

زلـزلـه. ۴۳

فصل دوم. ۴۶

ویژگی های انسانی.. ۴۷

جمعیت و ترکیبات آن.. ۴۷

۱- جمعیِت… ۴۷

جمعیت و پراکندگی.. ۴۹

۲- قومیت… ۵۰

۳- ازدواج و تشکیل خانواده ۵۱

۴- معیشــت… ۵۲

فصل سوم. ۵۷

وضعیت کشاورزی در گناباد. ۵۸

قدمت کشاورزی.. ۵۸

منابع آب در گناباد. ۶۰

وضعیت طبیعی گناباد. ۶۶

بیدخت… ۷۰

بجستان.. ۷۳

بخش ۲ – ترکیب اجتماعی.. ۷۷

طبقات اجتماعی.. ۷۷

معادن در حال استخراج و آماده بهره برداری.. ۹۱

بخش ۳ – تاریخچه قنات.. ۹۴

فصل چهارم. ۱۰۰

آثار تاریخی گناباد. ۱۰۱

آثار تاریخی قبل از اسلام. ۱۰۲

تاریخچه مقبره ۱۲۰

سابقه تاریخی مسجد جامع. ۱۳۱

۲- قدمگاه حضرت علی(ع) دارالشفاء دلویی() ۱۴۰

فصل پنجم. ۱۴۶

فرهنگ عامّه در گناباد. ۱۴۷

آداب و رسوم محلّی.. ۱۴۷

گویش و لهجه مردم گناباد. ۱۶۳

نتیجه گیری.. ۲۰۷

منابع. ۲۰۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی مسائل تاریخی خصوصاً جغرافیای تاریخی (گناباد) را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

در قرآن کریم تاکید فراوانی به سیر و سیاحت و اندیشه در سرنوشت اقوام و ملل شده و این امر انگیزه‌ای بسیار قوی است تا در احوال و سرگذشت اقوام و امم مختلف درزمینه‌های گوناگون از جمله تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و غیره کوشا باشیم. اگر کمی به گذشته برگردیم و سابقه و قدمت و اقتدار تمدن و فرهنگ اسلامی را مد نظر بیاوریم متوجه این نکته می‌شویم که ارمغان جاودانه‌ای که اسلام به همراه مواهب دیگر برای بشریت آورد و برای همیشه او را مدیون مراحم عمیق خویش قرار داد

این را هم بخوانید :  باورهای دینی - باورها و رفتارهاي ديني بينندگان تلويزيون با كميت تماشاي برنامه ها - پرشین مقاله

بیان مسئله

در این مجموعه که به صورت پایان نامه مکتوب گردیده سعی شده از اطلاعات و مدارجی که درج می‌شود به بهترین حالت ممکن استفاده شود تا در صورت امکان یک منبع اطلاعاتی به عنوان مفید در دسترس خوانندگان قرار گیرد. در این مجموعه علاوه بر جغرافیای طبیعی به ویژگی‌های انسانی و تاریخی این منطقه اشاره گردیده است و علاوه بر آن اشاره‌ای به رویدادهای تاریخی شده است و همین طور آشنایی با آداب و رسوم و باورهای مردم منطقه و تاثیر آن بر رفتاری مردمان آن دیار توجه گردیده است.

وضعیت طبیعی گناباد

گناباد در منابع معتبر تاریخی و وجه تسمیه

گناباد از جمله شهرهای کهن و بسیار قدیمی ایران است که قدمت آن به چند هزار سال قبل می رسد. با نگرشی به منابع تاریخ و جغرافیای کشورمان درمی یابیم که این شهر طیّ دورانهای تاریخ به نامهای گوناگون نامیده اند که در برخی از آنها خود لفظ نشان دهندۀ معنی می باشد.

در این قسمت به برخی از اسامی گوناگون و تعابیر مختلفی که در جهت تعریف و شناساندن گناباد، در مراجع و فرهنگهای مورد مطالعه وجود دارد اشاره می شود.

جغرافیای سیاسی گناباد

گناباد را برخی، از نواحی نیشابور و اکثر نویسندگان متأخر از نواحی قهستان دانسته اند. قبل از ذکر مواردی از این تقسیم بندی، توضیحات مختصری در مورد قهستان بیان می شود. «قهستان (معرف کهستان ـ کوهستان) نام قدیمی ولایتی در خراسان جنوبی بین یزد و خراسان که در حقیقت مرکب از واحه های چندی در داخلۀ کویر است و جندق و بیابانک در شمال آن واقع شده…،

گناباد در آخرین تقسیمات منطقه ای

گناباد طبق آخرین تقسیم بندی شامل ۲ بخش، بجستان و مرکزی است و تعداد دهستانهای آن براساس مصوبۀ ۱۰/۴/۶۶ هیئت وزیران ۷ دهستان بر طبق جدول ذیل می باشد: مأخذ آن آرشیو گروه تقسیمات کشوری استانداری خراسان و تصویب نامه شماره ۱۹۲/۹۲۹-۲۸/۱۰/۶۶ هیأت دولت می باشد. تعداد آبادیهای دارای سکنه شهرستان برحسب بخش به شرح ذیل می باشد:

این را هم بخوانید :  باورهای دینی - باورها و رفتارهاي ديني بينندگان تلويزيون با كميت تماشاي برنامه ها - پرشین مقاله

آثار تاریخی قبل از اسلام

۱- قلعه فرود

جغرافیای تاریخی شهرستان گناباد نشان می دهد که این شهرستان در دوران پیش از اسلام گذرگاه داخل فلات ایران و قسمتهای شرقی آن، محلّ برخورد و میدان جنگ لشکر ایران و توران بوده است.() همچنین مشخص است که در کنار این گذرگاه اصلی و جنگی یعنی تنگل (تنگه) کلات، قلعه فرود وجود دارد در بسیاری از منابع قدیمی به وجود این قلعه در منطقه گناباد اشاره شده و داستان مبارزه فرود بن سیاوش با توس نوذر را در آن ذکر کرده اند.()

سابقه تاریخی مسجد جامع

این مسجد علی رغم زمین لرزه های شدید و تحمبل تعمیرات مکرر شکل، تاریخ بنای اصلی خود (۶۰۹ هجری قمری برابر با ۱۲۱۲ میلادی) را حفظ کرده است() تاریخ ساخت مسجد (۶۰۹ هجری قمری) در انتهای حاشیه کتیبه خط کوفی بر جبهه بیرونی ایوان جنوبی به جانب صحن مسجد واقع است که تاریخ مذکور توسط آندره گدار در کتاب آثار ایران بر جبهه خارجی ایوان جنوبی مسجد جامع، نقل شده و هنوز وجود دارد و زلزله سال ۱۳۴۷ هم آن را از بین نبرده است.

نتیجه گیری

با مطالعه دقیق مسیر زندگی مردم گناباد در می‌یابیم که مردم این سامان در گذشته دور در صدد مقابله با ناسازگاری‌های طبیعت و تامین وسایل امرار معاش خود بوده‌اند و در این راه به گواهی آثار و اسناد موجود، از ساعی‌ترین ساکنان ایران زمین محسوب شده‌اند، وجود طولانی‌ترین و کهن‌ترین قنات ایران که با جریان خود پیام آور حیات افتخار آمیز توام با کار و تلاش فزاینده مردم منطقه طی سالیان سال می‌باشد دلیلی بر این مدعی است.

منابع

بررسی مسائل تاریخی خصوصاً جغرافیای تاریخی (گناباد)

ـ آذر بیگدلی، لطفعلی بیک. آتشکده آذر، موسسه نشر کتاب، تهران، ۱۳۳۷.

ـ آموزگار، اسماعیل. تاریخ مختصر خراسان، بی‌نا، مشهد، ۱۳۵۲.

ـ اعتماد السلطنه، محمد حسن خان. مرآه البلدان، جلد ۴، دانشگاه تهران، ۱۳۶۸.

ـ باستانی پاریزی، محمد ابراهیم. حماسه کویر، چاپ دوم، امیر کبیر، تهران، ۱۳۵۷.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =