بررسی عوامل مؤثر بر میزان رعایت قوانین راهنمائی و رانندگی زنان ۳۰-۲۰ ساله

عصری که در آن بسر می بریم عصر گسترش روابط ، تولید انبوه ماشین و پیچیده شدن ارتباطات است . پیشرفت علوم ، تکنیک و تحولات عمیق در شیوه زندگی بشر در کنار رفاه و آسایشی که به مدد ماشین برای بسیاری از انسانها به ارمغان آورده است آثار ناخوشایندی و گاه شوم در زندگی بشر بجا نهاده است . و این انسان است که تمام ایم وسائل را در اختیار دارد و به تملک درآورده و از آنها بهره مند می شود و همچنین بوسیله او ، این وسائل هدایت شده ، حرکت کره و به جهت خاص وق داده می شود . انسان ابتدا نیازهای خود را با پیاده روی ارضا می کرد سپس چرخ بوجود آمد . چرخ به جهت وضعیت خاص خود در خدمت مردم که کالاهای آنها را جابه جا می کرد رو به اضمحلال گاشت . علی رغم اینها تعدادشان در بعض از شهرهای روم قدیم به حدی رسیده بود که برای رفاه حال مردم ، بعضی از جاده ها را یکطرفه اعلام نمودند و شاید در تاریخ عبور و مرور ، این تدبیر از اولین تدابیر ترافیکی باشد . با اختراع اولین ماشین در سال ۱۹۰۸ توسط شخصی بنام فورد در آمریکا انجام شد که شباهت چنادنی با وسایل کنونی نداشتند ( چز چهار چرخ ) که با نواقص زیادی همراه بود

این مطلب بررسی عوامل مؤثر بر میزان رعایت قوانین راهنمائی و رانندگی زنان ۳۰-۲۰ ساله مشتمل بر۷۳صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات.. ۲

مقدمه : ۳

بیان مسئله : ۶

اهمیت و ضرورت موضوع : ۹

اهداف پژوهش : ۱۶

فرضیات پژوهش : ۱۷

تعریف واژه‌ها و اصطلاحات : ۱۸

فصل دوم: ۲۰

پیشینه. ۲۰

پیشینه پژوهش : ۲۱

تاریخچه ترافیک : ۲۲

سرعت و رانندگی : ۲۶

پیام یونیسف برای روز جهانی یادبود قربانیان تصادفات رانندگی : ۲۹

همرنگی با مقررات : ۳۰

متابعت : ۳۱

همانند سازی : ۳۱

درونی کردن : ۳۲

کتابهای درسی و آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی : ۳۴

فرزندان ما پلیس های فردایند : ۳۵

دویست توصیه مهم به شما که می خواهید روش صحیح رانندگی را بیاموزید  : ۳۸

فصل سوم: ۵۴

روش تحقیق. ۵۴

معرفی موضوع تحقیق : ۵۵

جامعه آماری : ۵۵

روش نمونه گیری : ۵۵

حجم نمونه : ۵۵

روش تحقیق : ۵۵

روش جمع آوری اطلاعات : ۵۶

متغیر مستقل و وابسته : ۵۶

فصل چهارم: ۵۷

تجزیه و تحلیل یافته ها ۵۷

مقدمه : ۵۸

فصل پنجم: بحثو نتیجه گیری. ۷۰

نتیجه گیری :  ۷۱

منابع. ۷۳

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی عوامل مؤثر بر میزان رعایت قوانین راهنمائی و رانندگی زنان ۳۰-۲۰ ساله را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

عصری که در آن بسر می بریم عصر گسترش روابط ، تولید انبوه ماشین و پیچیده شدن ارتباطات است . پیشرفت علوم ، تکنیک و تحولات عمیق در شیوه زندگی بشر در کنار رفاه و آسایشی که به مدد ماشین برای بسیاری از انسانها به ارمغان آورده است آثار ناخوشایندی و گاه شوم در زندگی بشر بجا نهاده است . و این انسان است که تمام ایم وسائل را در اختیار دارد و به تملک درآورده و از آنها بهره مند می شود و همچنین بوسیله او ، این وسائل هدایت شده ، حرکت کره و به جهت خاص وق داده می شود . انسان ابتدا نیازهای خود را با پیاده روی ارضا می کرد سپس چرخ بوجود آمد . چرخ به جهت وضعیت خاص خود در خدمت مردم که کالاهای آنها را جابه جا می کرد رو به اضمحلال گاشت . علی رغم اینها تعدادشان در بعض از شهرهای روم قدیم به حدی رسیده بود که برای رفاه حال مردم ، بعضی از جاده ها را یکطرفه اعلام نمودند

اهمیت و ضرورت موضوع :

نقش عوامل انسانی در تصادفات و تخلفات

انواع مختلفی از متغیرهای انسانی با رفتار رانندگان همبستگی دارند که عبارتند از:

الف- خصایص فردی

ب- الگوی رفتاری راننده

ج- تواناییها و مهارتهای مربوط به رانندگی (تجربه، آموزش و…)

د- آسیبهای آنی (خستگی، الکل، داروها)

تواناییهای مرتبط با رانندگی

روشهایی که هدف شان بهبود رانندگی است برنامه‌های آموزشی رانندگان، اعطای گواهینامه رانندگی و آموزشهای عملی (خاصه برای کسانی که تخلف یا تصادف داشته‌اند) می‌باشند.

طی سوالاتی که از رانندگان در سطح جاده‌ها، بعمل آمد نتیجه می‌شود که اکثر رانندگان خود را راننده قابل و ماهری ارزیابی می‌کنند و به هنگام عبور ومرور در جاده به خود مطمئن هستند.

آمار تخلفات و تصادفات :

معاونت راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که از ابتدای امسال (۱۳۸۶) ۲۰۰ هزار راننده با نظارت نامحسوس جریمه شده‌اند. از این تعداد بیشترین تخلف بترتیب مربوط به استفاده نکردن از کمربند ایمنی با ۲۲ هزار مورد، پارک دوبله ۱۹ هزار، عبور از چراغ قرمز ۱۲ هزار، حرکت مارپیچ ۱۵هزار مورد بوده است.

اهداف پژوهش :

نکته‌هایی به منظور بهبود وضع ترافیک درشهر اصفهان

  1. ساده‌ترین و ابتدائی‌ترین اقدامی که باید بویژه در شهرهای بزرگ و پررفت وآمد انجام پذیرد عبارت است از: ایجاد تغییرات مطلوب در وضع جاده‌ها و خیابانها، ایجاد اتوبانها یا بزرگراههای وسیع، برقراری شبکه‌های وسیع و منظم ارتباطی درون وبرون شهری، ایجاد پارکینگهای متعدد، توسعه و گسترش خیابانها و پیاده‌روها

پیشینه پژوهش :

در مقام مقایسه با کشورهای توسعه یافته، کشورهای در حال توسعه از نظر برخورداری از امکانات حمل ونقل ضعیف و فقیر هستند، به عنوان مثال کشورهای توسعه یافته در حدود بیست برابر کشورهای در حال توسعه وسائط نقلیه تجاری به نسبت جمعیت و در حدود سی برابر آنها شبکه راههای قابل قبول و استاندارد به نسبت جمعیتشان دارند.

تاریخچه ترافیک :

ترافیک یکی از مشکلات اجتماعی در جوامع امروزی و در شهرهای بزرگ می باشد که خود ناشی از عوامل مختلفی است . شاید سرمنشا مشکلات کنونی ، زمینه تاریخی ایجاد شبکه معابر و رانندگی در ایران باشند . جهت رفع این مشکل نیاز به قانون ، سیاستگذاری و توسعه راهها بود . اولین قانون حمل و نقل قانون فدرال Aid highway در سال ۱۹۳۴ میلادی ، مربوط به نواحی برون شهری نوشته شد.

 سرعت و رانندگی :

همه ساله در بسیاری از کشورهای جهان انسانهای زیادی در ترافیک جان می بازند.گرچه تصادف های رانندگی همواره میتوانند علتهای گوناگونی چون خرابی سیستم ترمز ، فرسوده بودن ماشین ، کم نور بودن چراغها و …. داشته باشند، ولی در بسیاری از زمینه ها همواره اشتباههای انسانی از نخستین علل تصادف به شمار می آیند. همچنین در خرابی اتومبیل (درست نکردن خرابی)نیز رانندگان سهل اغنگار قسمت بزرگی از تقصیر را به گردن دارند.

پیام یونیسف برای روز جهانی یادبود قربانیان تصادفات رانندگی :

پیام یونیسف برای روز جهانی یادبود قربانیان تصادفات رانندگی ایمنی جاده‌ها و رانندگی برای کودکان و نوجوانان در ایران باید در اولویت سیاستگذران  قرار بگیرد. کریستین سالازار، رییس دفتر یونیسف ایران به مناسبت ۲۷ آبان ماه – ۱۸ نوامبر،  روز جهانی “یادبود قربانیان تصادفات رانندگی” گفت: آمارهای سال گذشته به وضوح نشان می‌دهند که تعداد مجروحین تصادفات جاده‌ای در صدر جراحات منجر به مرگ در تمامی گروه‌های سنی قراردارد.

همرنگی با مقررات :

غالباً با افرادی برخورد می‌کنیم که می‌کوشند مقررات رانندگی را در شرایط مختلف و حتی در تنهایی و در موقعی که مجبورند کاری را در فاصله زمانی کم و در مکانی دور انجام دهند رعایت کنند در حالی که برخی دیگر، حتی در موقعی که در اماکن شلوغ و در نزدیکی پلیس قرار داشته و کار مهمی هم ندارند، مقررات را زیر پا می‌گذارند این تفاوت در نحوه برخورد و رفتار انسانها ما را به این فکر می‌اندازد

کتابهای درسی و آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی :

بر اساس توافقنامه ای که به دنبال تشکیل ستاد هماهنگی راهنمایی و رانندگی ناجا با وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت ،خدمات آموزشی در زمینه قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در طول ۳ سال بسط و گسترش می یابد. معاون راهنمایی و رانندگی ناجا افزود: با تشکیل این ستاد در آذر ماه امسال ، قرار است هر دو هفته یک بار جلساتی با حضور مسئولان راهنمایی و رانندگی و وزارت آموزش و پرورش برگزار و طی آن تدابیری کارآمد در جهت آموزش هر چه بیشتر دانش آموزان و خانواده های آنان نسبت به رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی اتخاذ شود.

دویست توصیه مهم به شما که می خواهید روش صحیح رانندگی را بیاموزید  :

۱- استفاده از تلفن همراه، از دقت و تمرکز راننده می‏کاهد و خطرساز است.

۲- هنگام رانندگی با کسی صحبت نکنید و از خوردن و آشامیدن و یا سیگار کشیدن خودداری نمائید.

جامعه آماری :       

جامعه آماری ما در این پژوهش تمامی رانندگان زن در شهر اصفهان می باشند.

روش نمونه گیری :

جهت انتخاب نمونه از روش نمونه گیری تصادفی استفاده گردیده، زیرا برای تعیین نمونه‌ای که نماینده واقعی باشد مستلزم اتلاف وقت و صرف هزینه زیادی می‌باشد.

حجم نمونه :

با توجه به ضیق وقت و جلوگیری از صرف هزینه زیاد تعداد ۱۰۰ نفر از جامعه آماری به عنوان حجم نمونه انتخاب نموده و پرسشنامه خود را بین آنان توزیع نموده و اطلاعات و داده ها را جمع آوری نموده و به اثبات فرضیه های خود پرداختم.

نتیجه گیری :

چگونگی وضع موجود ترافیک :

بررسی وضع موجود ترافیک، بیشتر برروی شهر اصفهان متمرکز گریده، هر چند این معضل کم و بیش در تمام شهرهای کوچک و بزرگ ایران و هر یک بنوعی مصداق پیدا می‌کند.

اگر درساعات مختلف روز با اتومبیل و یا پیاده البته نه به عنوان یک محقق بلکه بعنوان تماشاگر و ناظر در شهر گردشی بنمائیم و از نزدیک رفتار عابرین پیاده، وسایط نقلیه عمومی، موتور سیکلت و دوچرخه سواران، وسایط نقلیه سنگین بیابانی (البته در شهر) و خدماتی را نظاره کنیم. به این نتیجه می‌رسیم که هر یک برای دیگران و در کل همه برای جامعه حادثه‌هایی می‌آفرینند و باعث ایجاد ضایعات رفتاری، روانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌گردند. بنابراین می‌توان گفت وضع موجود ترافیک، چون بیمار در حال احتضاری است که آن را نمی‌توان بحال خود رها نمود و ضمن برنامه ریزی‌های لازم جهت آموزش صحیح و اصولی ترافیک باید به وضع موجود نیز توجه خاصی مبذول نمود.

منابع

  1. فرهنگ ترافیک، سرهنگ محمدیان، ناشر: مولف، آبان ماه ۱۳۶۹
  2. راه وتکنیک ترافیک، علی اسدی، تاریه انتشار، زمستان ۱۳۶۸
  3. رانندگی ایران، ابراهیم پناهی
  4. روان شناسی ترافیک، مهرداد محوری ، کتابخانه سازمان حمل ونقل ترافیک
  5. روزنامه‌های گزارش همشهری در سازمان حمل ونقل و ترافیک اصفهان خ فردوسی
  6. مجموعه مقالات اولین سمینار فرهنگ و ترافیک، ناشر: دانشگاه اصفهان با همکاری سازمان حمل ونقل ترافیک اصفهان، مکان: تالار شریعتی دانشگاه اصفهان، تاریخ انتشار۱۳۶۷

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =