بررسی روانشناسی نوجوانی

روانشناسی نوجوانی در نوشته‌های پاپیروس مصری حدود ۴۰۰۰ سال پیش نسبت به دوره نوجوانی اظهار نگرانی شده است و نیز در قدیمیترین مطالعاتی که در زمینه نوجوانی به عمل آمده است، فلاسفه بزرگ یونان جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده‌اند، از جمله افلاطون و ارسطو.

مطلب بررسی روانشناسی نوجوانی مشتمل۴۱صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 مقالات رشته اجتماعی

فهرست مطالب:

تاریخچه روانشناسی نوجوانی………..۱

نظریات مختلف در روانشناسی نوجوانی……………….۲

مباحث مورد بحث در روانشناسی نوجوانی…………..۳

روش پژوهش در روانشناسی نوجوانی……………..۴

کاربرد یافته‌های روانشناسی نوجوانی………….۴

ویژگی های دوران نوجوانی…………..۵

ویژگی های عاطفی دوره نوجوانی چیست؟………۱۱

بلوغ نوجوان……………۱۶

ویژگیهای بلوغ……………۱۶

علل بلوغ………۱۸

انواع بلوغ………..۱۸

نوجوان و حیات جنسی……….۲۳

نوجوان و اعتیاد……..۲۶

شناخت موانع اقامه نماز در نوجوانان…………..۳۰

ملاک و معیار انتخاب دوست………۳۱

نوجوان و حیات ارزش ها………….۳۵

نتیجه گیری………..۳۹

منابع…………۴۰

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی روانشناسی نوجوانی را در زیر می توانید ببینید.

روانشناسی نوجوانی

تاریخچه روانشناسی نوجوانی

روانشناسی نوجوانی در نوشته‌های پاپیروس مصری حدود ۴۰۰۰ سال پیش نسبت به دوره نوجوانی اظهار نگرانی شده است و نیز در قدیمیترین مطالعاتی که در زمینه نوجوانی به عمل آمده است، فلاسفه بزرگ یونان جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده‌اند، از جمله افلاطون و ارسطو. ارسطو تغییرات مربوط به دوره نوجوانی را شرح داده و تاریخ تقریبی آن را در نزد دختران و پسران یونانی در حدود چهارده سالگی تعیین کرده است.

نظریات مختلف در روانشناسی نوجوانی

روانشناسی نوجوانی نظریاتی که در ارتباط با روانشناسی نوجوانی ارائه شده‌اند و یا به نحوی در مسیر مباحث خود به بررسی نوجوانی پرداخته‌اند را می‌توان در چند دسته طبقه بندی کرد:

* نظریات زیست شناختی نوجوانی شامل نظریه بازپیدایی هال

* ریخت شناسی تکوینی گزل

مباحث مورد بحث در روانشناسی نوجوانی

روانشناسی نوجوانی آنچه عمدتا در روانشناسی نوجوانی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، تغییرات مربوط به این دوران ، مسائل و مشکلات مربوط به این تغییرات و شیوه‌های تربیتی مربوط به این دوره است. در بخش مربوط به تغییرات ، تغییر و تحولات در زمینه‌های جسمی و جنسی ، روانی – عاطفی ، اخلاقی و اجتماعی بررسی می‌شوند. مسائل و مشکلاتی که در هر یک از زمینه‌ها ممکن است رخ بدهد و شیوه حل این مشکلات در سطح فردی و اجتماعی مورد بحث قرار می‌گیرند.

روش پژوهش در روانشناسی نوجوانی

روانشناسی نوجوانی روش پژوهش این حوزه نیز همچون سایر حوزه‌های روانشناسی ، با روشهای علمی پژوهشی صورت می‌گیرد. به لحاظ اینکه نوجوانی از مباحث مربوط به روانشناسی رشد است، مطالعات طولی معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسته به نوع موضوع مورد مطالعه از مطالب مربوط به نوجوانی شیوه‌های فردی یا گروهی پژوهش کاربرد دارند.

کاربرد یافته‌های روانشناسی نوجوانی

روانشناسی نوجوانی یافته‌های حاصل از پژوهشهای روانشناسی نوجوانی در تمام بخشهایی که به نحوی با گروه نوجوانان در ارتباط هستند کاربرد دارد. عمده‌ترین این بخشها ، آموزش و پرورش است که با گروه گسترده‌ای از نوجوانان در مقطع راهنمایی و متوسطه در ارتباط است می‌باشد. یافته‌های حاصل از روانشناسی نوجوانی به صورت کاربرد در طرح برنامه‌ریزیهای آموزشی و تربیتی کاربرد دارد.

ویژگی های دوران نوجوانی

روانشناسی نوجوانی نوجوانی اغلب به دوره ای بین کودکی  و بزرگسالی اطلاق می شود . این واژه ، برچسب مناسبی جهت دوره ای از زندگی فرد ( تقریباً سنین ۱۲ – ۲۰ سالگی ) است  و چنین استعمالی ، هیچ گونه قید و تعریفی درباره ی خصوصیات رشد نوجوان ها یا علل اختصاصی نوجوانی ندارد.

ویژگی های عاطفی دوره نوجوانی چیست؟

روانشناسی نوجوانی عدم تعادل و بی ثباتی عاطفی یکی از بارزترین ویژگی های این دوره است. بیشتر وقت ها نوجوانان به هنگام بروز خشم نمی توانند رفتار و گفتارشان را کنترل کنند. خیلی زود متأثر می شوند. به خصوص زمانی که احساس می کنند کسی به حرفشان گوش نمی دهد. به همین خاطر دست به اعمال ناخوشایندی می زنند و سپس پشیمان شده خود را سرزنش می کنند.

شناخت موانع اقامه نماز در نوجوانان

روانشناسی نوجوانی راستی چرا در میان نوجوانان و جوانان برخی آن چنان که باید به نماز اهمیت نمی دهند و یا ا ین که چرا بعضی از آ نان ارتباط چندانی با نماز ندارند و یا عده ای از نوجوانان و جوانان درحالی که از خانواده مذهبی و مسلمان هستند نماز نمی خوانند؟

نتیجه گیری:

روان شناسی نوجوانی عبارت است از مطالعه تغییرات فیزیکی، شناختی، شخصیتی و اجتماعی که در آغاز بلوغ در افراد روی داده و تا هنگام پذیرش مسئولیتهای بزرگسالان در جامعه ادامه می یابد، تکالیف مهم مرتبط با رشد عبارتند از احساس کسب هویت، دستیابی به استقلال عاطفی و مالی از والدین، برقراری ارتباط اثر بخش با همسالان، بلوغ جنسی و آماده شدن برای احراز یک شغل و انتخاب آن.

منابع:

روان شناسی نوجوانان و جوانان تالیف: دکتر سیداحمد احمدی

روان شناسی نوجوانان تالیف: دکتر اسماعیل بیابانگرد

دنیای نوجوان تالیف: دکتر محمدرضا شرفی

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

 

 

 

نظرات بسته شده است.