بررسی رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق

رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق انسان به عنوان اشرف مخلوقات و برتر موجودات دارای ویژگی ها و صفاتی است، که این موجود را از سایر موجودات برتر ساخته است. یکی از خصوصیات و برتری ها داشتن عقیده و نظر و آراء درباره دنیا و آخرت است که اضولاً انسان کیست؟ و از کجا آمده است؟

مطلب بررسی رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق مشتمل۹۸صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق

فهرست مطالب

چکیده : ۲

فصل اول : ۵

مقدمه : ۶

طرح مساله : ۸

کلیات : ۸

بیان مسئله : ۱۱

اهمیت و ضرورت مسئله : ۱۵

اهداف تحقیق : ۱۷

فرضیه های تحقیق : ۱۷

متغیرهای تحقیق : ۱۸

تعاریف عملیاتی واژه ها و اصطلاحات : ۱۸

فصل دوم : ۲۰

انتخاب همسر : ۲۱

بمنظور ایجاد نسل سالم : ۲۱

از دست دادن همسر ، شاخصترین فقدان : ۲۴

آغاز و مبداء خلقت انسان چیست؟. ۳۱

آراء پیشینیان درباره آغاز خلقت : ۳۲

قانون وراثت : ۳۴

تعریف وارثت : ۳۵

تاریخ علم وراثت : ۳۶

وراثت چگونه صورت می گیرد : ۳۷

انواع وراثت : ۴۰

خانواده و ساختار آن : ۴۸

یک قدم تا خانواده : ۴۸

درک تحول و تکوین خانواده : ۵۱

چرخه زندگی خانواده : ۵۱

اثر نسلهای متوالی : ۵۵

خانواده به عنوان یک سیستم : ۵۸

ارتباط یک عنصر با عناصر دیگر : ۶۰

علیت خطی در مقابل علیت حلقوی : ۶۱

سیستم، فراسیستم و فروسیستم : ۶۲

فصل سوم : ۶۹

روش تحقیق : ۷۰

جامعه : ۷۱

جامعه آماری : ۷۲

ابزارهای جمع آوری اطلاعات : ۷۳

محاسبه نمونه آماری : ۷۴

روش جمع آوری اطلاعات : ۷۴

اعتبار و روایی ابزار اندازه گیری : ۸۶

فصل چهارم : ۸۷

تحلیل یافته ها : ۸۸

فصل پنجم : ۹۲

نتیجه گیری : ۹۳

محدودیت های تحقیق : ۹۳

مشکلات ناشی از آزمودنی ها : ۹۳

مشکلات و نارسائی ناشی از جمع آوری اطلاعات : ۹۳

پیشنهادات : ۹۵

منابع و مأخذ : ۹۶

ضمائم : ۹۷

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق را در زیر می توانید ببینید.

رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق

چکیده :

رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق انسان به عنوان اشرف مخلوقات و برتر موجودات دارای ویژگی ها و صفاتی است، که این موجود را از سایر موجودات برتر ساخته است. یکی از خصوصیات و برتری ها داشتن عقیده و نظر و آراء درباره دنیا و آخرت است که اضولاً انسان کیست؟ و از کجا آمده است؟

 طرح مساله :

 کلیات :

 ازدواج در لغت و اصطلاح لغوی به معنی زوجیت و پیوسن است. و در عربی با واژه نکاح به مفهوم عقد و سلسله و پیوند آمده است.

در دیگر فرهنگ ها و اقوام و ملل با واژه های مختلف اما به همین معنی آمده است.

بیان مسئله :

تضمین و بقای نسل انسانی و ادمۀ حیات در تولید نسل و تربیت و پرورش آنهاست که تحت عنوان ازدواج انسانها تحقق می یابد.

ازدواج یک آیین است. و شامل ایجاد میل و کوشش در مرد و زن نیست به جنس مخالف و آمادگی و بلوغ فیزیولوژیکی و اجتماعی و جسمانی برای امر مقدّس آمیزش است.

اهمیت و ضرورت مسئله :

ازدواج ضامن ادامه نسل و ادمه حیات انسانها و تشکیل نهاد خانوده و بوجود آوردن نسلی جدید با استعدادها و توانایی های خاص برای ادامۀ زندگی است.

ازدواج اگر بصورت حیوانی و بدون ملاحظات اخلاقی و صرف نظر از ملاک ها و معیارهای ارزشی انجام گیرد.

از دست دادن همسر ، شاخصترین فقدان :

دربارۀ پیامدهای «داغدیدگی» بر سلامتی انسان مطالب زیادی نوشته شده است. مطالعات عرضی نشان می دهد زنانی که شوهرانشان را به تازگی از دست داده اند احساس فناپذیری در آنها به طور چشمگیری افزایش یافته است؛

 آراء پیشینیان درباره آغاز خلقت :

 در این باره، ابن قیم می گوید : وقتی خدا خواست نسل آدم و حواء زیاد گردد، به هر دو الهام نمود با هم در آمیزند و چون مشیت پروردگار بر آن تعلق گرفت که نسخه انسانی از آدم ساخته شود، در جسد آدم حرارتی ایجاد کرد، و آنرا به هیجان آورد.

 قانون وراثت :

همه ما شباهت جسمی میان افراد انسان و حیوان و پدر و مادر آنها و یا میان برخی افراد یک خانواده، مشاهده می کنیم. اگر چه این شباهت از نظر شدت و ضعف، مختلف است؛ و تنها منحصر در جهات جسمانی نیست، بلکه شباهتهای عقلانی و مزاجی نیز میان آنها دیده می شود.

 تعریف وارثت :

 وراثت عبارت از یک نیروی طبیعی است که به وسیله آن، صفات از اصل به نسل منتقل می شود؛ چه آنکه این صفات مخصوص این اصل باشد، و یا مشترک میان افراد نوع همین اصل. برخی دانشمندان، وراثت را اینگونه تعریف کرده اند :

 تاریخ علم وراثت :

 شاید در نظر بعضی، موضوع وراثت، علم نوینی باشد، که پیشینیان از آن آگاهی نداشتند. ولی این نظر به یک معنی صحیح نیست؛ زیرا در تورات آمده است که خداوند می گوید : وقتی من آدم را آفریدم جسد او را از چهار چیز ترکیب نمودم، سپس این  چهار چیز را در فرزندان آدم قرار دادم که در اجساد آنها تا روز قیامت رشد می کند.

 وراثت چگونه صورت می گیرد :

رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق وراثت در اثر انتقال قسمتی از ماده منوی از والدین به فرزندان، صورت می گیرد. جنین معمولاً عوامل ارثی را از والدین خود دریافت می دارد. آنها نیز به نوبه خود این عوامل را از والدین خویش می گیرند، و جنین از دو سلول نر و ماده یا تخمک ساخته می شود. و در هر سلول، نخهای باریکی به نام کروموزوم.

خانواده و ساختار آن :

رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق زندگی خانواده، معمای بسیار پیچیده ای است. معمایی که تناقض های درونی، آن را پیچیده تر و دشوارتر می کنند. خانواده از یک طرف، برای اعضای خود به عنوان نهادی محدود کننده، عمل کرده، آزادی و استقلال را از آنها سلب می کند؛ و از طرف دیگر، مایه تهذیب نفس می شود و زمینه پایبندی اعضای خود را به اصول اخلاقی فراهم می آورد و در این راستا اعضای خود را مجبور می کند تا تجارب گوناگونی را به خاطر بسپارند.

 یک قدم تا خانواده :

رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق از ۸۵ دانشجوی دانشگاه به صورت انفرادی تقاضا شد که برای همکاری با یک تحقیق در زمینه خانواده، اولین کلمه ای را که پس از عبارت «یک قدم تا خانواده»، به خاطر می آورند، ذکر کنند. روشن است که این کار به شیوه تداعی آزاد صورت گرفت.

 درک تحول و تکوین خانواده :

رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق برای درک مشکلات و مسایل خانواده و کارکردن بر روی آنها به منظور تشخیص موقعیت خود به چهارچوب داوری نیازمند خواهیم بود. دئیر (۱۹۷۹) برای تفکر در مورد خانواده ها سه راه عمده را پیشنهاد کرده است :

۱ ) درنظر گرفتن خانواده به عنوان موجودیتی که همواره در حال تغییر و تکامل است؛ به عبارت دیگر توجه نمودن به چرخه زندگی خانواده.

 اثر نسلهای متوالی :

 در روانکاوی نسبت به سایر اعضای خانواده، بیشتر بر رابطه بین مادر و فرزند تأکید می کنند. با وجود این، رشد شخصیتی نتیجه تجارب همه مراحل زندگی است. تجارب ناشی از مراحل گوناگون، درونی شده و در روابط بعدی آرزوهای فرد را تحت تاثیر قرار می دهند

 خانواده به عنوان یک سیستم :

 برای درک بهتر از فرایندهای حاکم بر خانواده ها استفاده از خطوط و قانومندیهای تفکر سیستمی فوق العاده مفید است : تعامل اعضای با یکدیگر، سطوح سازماندهی های موجود در خانواده ها و احساس یکپارچگی که خانواده ها تصور می کنند.

 ارتباط یک عنصر با عناصر دیگر :

 در معرفت شناسی سیستمی هرگز نمی توان عناصر، حتی دنیای اشیاء را مستقل از همدیگر تعریف کرد. مثلاً دره را نمی توان بدون ارتباط با کوههای اطراف آن و گیاهان موجود در هر دو و حیواناتی که در آنجا زندگی می کنند و پدیده های مرتبط دیگر تعریف کرد.

 علیت خطی در مقابل علیت حلقوی :

 علیت خطی فرایندی را توصیف می کند که خود سبب بروز فرایندی دیگر می شود. مثلاً با سردشدن هوا مردم لباسهای گرم بر تن می کنند و با گرم شدن هوا کمتر از آنها استفاده می کنند. در این مثال تغییر درجۀ حرارت هوا موجب تغییرتی در پوشش مردم می شود

سیستم، فراسیستم و فروسیستم :

به طور کلی هر سیستمی، از سیستم های فرعی ترکیب می شود؛ به عنوان مثال، خود انسان به عنوان یک سیستم، از سیستم های فرعی گوناگونی ساخته شده است. سیستم های فرعی شخصیتی، مانند نهاد، خودف فراخود و سیستم های فرعی فیزیکی، مانند قلب، کلیه، مغز، کبد و غیره.

ابزارهای جمع آوری اطلاعات :

 چنانچه توضیح داده شده روش جمع آوری اطلاعات فقط از طریق پرونده های موجود در ادارات ثبت و احوال شهرستان ابهر و نیز دفاتر صدور طلاق صورت گرفته است. یعنی در واقع اطلاعات از ابزار پرونده و سوابق ازدواج و طلاق استخراج شده است.

اعتبار و روایی ابزار اندازه گیری :

رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق  چون جمع آوری داده ها اعم از ازدواج و طلاق با مراجعه به سایت ادارات ثبت و احوال شهرستان ابهر و میزان طلاق در ده سال گذشته از این منبع استخراج شده و به همین دلیل اعتبار و روایی این آمار با توجه به رسمی بودن استعلام یافته ها می توان ۱۰۰% خواند.

نتیجه گیری رابطه باورهای دینی و ازدواج موفق :

با توجه به داده های بعمل آمده و نتایج حاصله از یافته های آمار توصیفی بخصوص میانگین یافته ها و نیز جداولی که از طبقه بندی باورها و موفقیت در ازدواج صورت گرفته است.

پیشنهادات :

پیشنهاد می شود با توجه به نتایج بدست آمده و اثبات فرضیه ها و نیز تأثیر باورهای اعتقادی در موفقیت ازدواج زوجین و گرو ها :

۱ ) از طریق نهادهای مذهبی و ارگانهای مربوطه تعالیم اعتقادی و باورهای دینی بیشتر به اطلاع مردم برسد.

منابع و مأخذ :

ردیف   نویسنده              اثر                           مترجم            انتشارات         محل انتشار   سال

۱         اتوکلاین برگ       روان شناسی اجتماعی                    علنی محمد کاردان           اندیشه   تهران  ۱۳۷۲

۲         حجتی، محمدباقر  اسلام و تعلیم و تربیت                    –                    فرهنگ اسلامی        تهران  ۱۳۷۰

۳         شیایی، باقر         روان درمانی خانواده                     –                    امیرکبیر    تهران     ۱۳۷۱

۴         صادقی، محمد      کلیات فلسفه             –                   تهران (دانشگاه)               تهران     ۱۳۶۱

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

 

نظرات بسته شده است.