بررسی انواع لولرها ،بهینه سازی و تحلیل لولرهای نورد سرد فولاد مبارکه اصفهان

در دهه های اخیر، استفاده از قطعات ساخته شده از ورق گسترش چشمگیری یافته است . از این قطعات در قسمتهای مختنف خودرو، لوازم خانگی و لوتزم یدکی استفاده می‏شود. ورفهای مورد استفاده باید عاری از عیوبی نظیر موج و تنشهای پسماند بوده وکیفیت مطلوبی داشته باشند.

نیاز روز افزون صنعت به خصوص خودرو سازی به بدنه های شکیل و ورقهای با ضخامت کمتر کوحب شده اهمیت فرآیند اصلاح بیش از پیش احساس می‏شود. امروزه با سرعت گرفتن تولید خودروهای  پیشرفته استفاده از قطعات با دقت بالا افزایش چشمگیری یافاه است. در ایران نیز شرکت های بزرگ خودرو ساز نظیر ایران خودرو برای رسیدن به اهداف خود، به ورق های  با کیفیت بالا به خصوص در سطح نمایان خودروها نیاز دارند.

چکیده

ورق‏های تولید شده در نورد سرد بلافاصله پس از عملیات نورد دارای عیوبی هستند که جوابگوی نیاز صنایع دقیق مانند صنایع خودرو سازی یا هواپیما سازی نمی باشد. از آنجایی که یکی از مهمترین مشتریان مجتمع فولاد صنعت خودرو سازی است، تولید ورق با مناسب‏ترین خواص مکانیکی و کمترین عیوب ممکن، اجتناب ناپذیر است. این هدف با بکارگیری خطوط اصلاح پس از نورد سرد ورق بدست می‏آید. یکی از مهمترین دستگاههای موجود در خطوط اصلاح، همترازهای کششی و خمشی است. در این پروژه انواع دستگاه های همتراز سازی،همچنین انواع عیوب ورق و راهکارهای آن ارائه می‏شود.

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر  ۵۲صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول : آشنایی با فرآیند همتراز سازی

مقدمه….۱

فرآیند همتراز سازی ورق….۲

فصل دوم :انواع عیوب ورق و راهکارای کاهش آنها

مقدمه….۵

انواع عیوب ظاهری (هندسی)ورق…..۶

عیوب ناشی از تفاوت طول از سطحی به سطح دیگر….۶

عیوب ناشی از تفاوت طول از لبه ای به لبه دیگر….۶

عویب ناشی از تفاوت ضخامت ورق ار سطحی به سطح دیگر با تاج ورق….۷

منشا عیوب هندسی ورق….۸

منشا عیوب در نورد گرم….۹

منشا عیوب در نورد سرد….۹

انواع عیوب ناشی از لولرها، منابع و راهکارهای کاهش آنها…۱۱

خارج از رنج شدن خواص مکانیکی….۱۱

اثر گذاشتن روی ورق ….۱۱

اگر لولر موج را خوب بر طرف نکند…….. ۱۲

اصول کارکرد صحیح….۱۴

فصل سوم : انواع همترازسازی ورق

مقدمه….۱۵

همتراز ساز غلتکی بدون پشتیبان…..۱۶

همترازساز غلتکی با پشتیبان….۱۶

همترازساز غلتکی با پشتیبانهای قابل تنظیم…۱۷

تنظیمات خاص دستگاه…۱۸

اختلاف فاصله غلتکی در ورودی و خروجی…۱۸

تفاوت در تنظیم دیتگاه در کناره ها(تفاوت لبه به لبه…۱۹

برای بیشتر کشیدن کناره ها…۲۰

برای بیشتر کشیدن مرکز…۲۰

همترازسازهای چند لایه ای (۴.۵.۶ لایه ای…۲۰

همترازساز کششی _ خمشی..۲۲

فصل چهارم :تئوری تحلیل فرآیند لولینگ

مقدمه….۲۴

تئوری پلاستیسیته…۲۵

سطح تسلیم..۲۶

رابطه ۱-۴ …۲۶

رابطه ۲-۴…….۲۶

قانون جریان…. ۲۷

رابطه ۳-۴…… ۲۷

رابطه ۴-۴…. ۲۷

رفتارکار سختی و مدلهای مورد استفاده برای فلزات در معرض بارگذاری چرخه ای            ۲۷

سطوح تسلیم در مدلهای مورد استفاده برای فلزات در معرض بارگذاری چرخه ای              ۲۷

رابطه ۵-۴…….. ۲۸

رابطه ۶-۴…….. ۲۸

رابطه ۷-۴……. ۲۸

رابطه ۸-۴…… ۲۸

رابطه ۹-۴….. ۲۸

رابطه ۱۰-۴……. ۲۸

رابطه ۱۱-۴….. ۲۸

رابطه ۱۲-۴…. ۲۸

رابطه ۱۳-۴….۲۹

رفتار کار سهتی در مدلهای مورد استفاده برای فلزات در معرض باگذاری چرخه ای …     ۲۹

مدل کار سختی سیتماتیکی خطی…… ۲۹

رابطه ۱۴-۴….

رابطه ۱۵-۴…. ۲۹

رابطه ۱۶-۴….. ۳۰

معدل کارسختی ایزوتروپیک-سینماتیک غیر خطی….. ۳۰

رابطه ۱۷-۴…. ۳۰

رابطه ۱۸-۴…… ۳۰

رفتارهای قابل توصیف ماده…. ۳۱

اثر باشینگر…..۳۱

کار سختی چرخه ای با پایداری پلاستیک…… ۳۱

خزش کرنش یا بازگشت پذیری…… ۳۲

محدودیت ها… ۳۲

بررسی رفتار چرخه ای ورق در فرآیند همترازسازی.. ۳۳

فصل پنجم : ارائه روشی کارآمد برای تحلیل فرآیند لولینگ

مقدمه… ۳۵

تحلیل رفتار ورق… ۳۶

شبیه سازی فرآیند خمش- فراخمش تحت کشش….. ۳۶

تعیین شعاع انحنای خمش کاری(موثر)…. ۳۸

رابطه ۱-۵.. ۳۹

رابطه ۲-۵…۴۰

فصل ششم : مقایسه کلاف های تولید شده از نورد گرم و نورد سرد

نورد سرد۱…… ۴۲

نورد سرد ۲…… ۴۲

نورد گرم…. ۴۲

محصولات : کلاف گرم با مشخصات ابعادی…… ۴۴

واحد تکمیل نورد گرم…… ۴۴

محصولات : کلاف و شیت…. ۴۴

واحد نورد سرد ۱…. ۴۴

خطوط اسیدشوئی ۱ و ۲…..۴۵

واحد تاندم میل…. ۴۶

واحد نورد دو قفسه ای…… ۴۷

واحد شستشوی الکترولیتی….. ۴۸

واحد بازپخت هیدروژنی…… ۴۸

واحد تمپرمیل…. ۴۹

واحد قلع‌ اندود…..۴۹

کارگاه غلتک…. ۵۰

ناحیه نورد سرد ۲…… ۵۰

واحد ورق گالوانیزه….. ۵۰

عمده کاربردهای ورق گالوانیزه…. ۵۱

واحد ورق رنگی….. ۵۲

عمده کاربردهای ورق رنگی….. ۵۲

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی انواع لولرها ،بهینه سازی و تحلیل لولرهای نورد سرد فولاد مبارکه اصفهان را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

در دهه های اخیر، استفاده از قطعات ساخته شده از ورق گسترش چشمگیری یافته است . از این قطعات در قسمتهای مختنف خودرو، لوازم خانگی و لوتزم یدکی استفاده می‏شود. ورفهای مورد استفاده باید عاری از عیوبی نظیر موج و تنشهای پسماند بوده وکیفیت مطلوبی داشته باشند.

نیاز روز افزون صنعت به خصوص خودرو سازی به بدنه های شکیل و ورقهای با ضخامت کمتر کوحب شده اهمیت فرآیند اصلاح بیش از پیش احساس می‏شود. امروزه با سرعت گرفتن تولید خودروهای  پیشرفته استفاده از قطعات با دقت بالا افزایش چشمگیری یافاه است. در ایران نیز شرکت های بزرگ خودرو ساز نظیر ایران خودرو برای رسیدن به اهداف خود، به ورق های  با کیفیت بالا به خصوص در سطح نمایان خودروها نیاز دارند.

فرآیند همتراز سازی ورق

کاراترین روش برای برطرف کردن این عیوب استفاده از فزآیند همتراز سازی است. فرآیند همتراز سازی فرآیندی است که در آن ورق پس از عبور کردن از میان یک سری غلتک دورانی واعمال کشش قابل ملاحظه به آن، پس از چند مرحله خمش و واخمش به یکنواختی مطلوب دست پیدا می‏کند.دراصل هدف اصلی از فرآیند اصلاح،تولید ورق با کمترین عیوب هندسی وبهترین خواص مکانیکی ممکن است.

عیوب ناشی از تفاوت طول از لبه ای به لبه دیگر

اگر طول ورق در لبه های کناری بلند تر از طول ورق در مرکز باشد، شاهد عیب لبه های موج دار(wavy edge ، edge wave) خواهیم بود و بر عکس در صورتیکه ورق در مرکز بلند تر از کناره ها باشد،عیب کمانش مرکزی (center buckle) وجود خواهد داشت. این دسته از عیب ها شامل  twist  و camber نیز می باشد.

عویب ناشی از تفاوت ضخامت ورق ار سطحی به سطح دیگر با تاج ورق

این عیب یک عیب شایع در خطوط برش طولی(slitters) می باشد. همسطح سازهای غلتکی و کششی نمی توانند این عیب را به طور محسوسی کاهش دهند، زیرا غلتکهای آنها از هم فاصله دارند. برای رفع این عیب نیاز به یک دستگاه نورد با دو غلتک نورد کننده است.

منشا عیوب هندسی ورق

کازخانه های فولاد سازی در سالهای اخیر پیشرفتهای زیادی در کنترل ضخامت ورق داشته اند ولی رسیدن به کمال مشکل است. دانستن منشا عیوب لازم است نه فقط برای اینکه شما بخواهید در صنایع فولاد سازی فعالیت کنید بلکه شما باید هنگام معامله با صنایع فولاد و خرید از آنها در رابطه با تقاضاها و ادعاهای خود در کیفیت ورق، واقع بین باشید.

منشا عیوب در نورد گرم

در نورد گرم تاج ورق یا پروفیل ضخامت می تواند بدون اثرگذاری روی شکل و صافی ورق، تغییر کند و بر عکس. در نورد گرم سعی می کنند تاج ورق یا پزوفیل ضخامت و شکل را بدست آورند، ولی رسیدن به شکل ایدا آل و پروفیل ضخامت ایده آل در نورد گرم به طور همزمان تقریبا غیر ممکن است. به کمک تکنولوژی کنترل ضخامت اتوماتیک (automatic gauge contro) یا AGC عملکرد نورد گرم بهتر شده است ولی حالت ایدا آل همچنان هدفی دور از دسترس است.

منشا عیوب در نورد سرد

در نورد سرد هر گاه که پروفیل ضخامت را تغییر دهیم صافی نیز تغییر خواهد کرد. گپ غلتکهای نورد سرد در شروع نورد باید مشابه پروفیل ضخامت ورق خروجی از نورد گرم باشد. در ادامه در حین اینکه گپ غلتکهای نورد(roll gap) به منظور کاهش تاج ورق تنظیم می شود ورق نیز صافی خود را از دست می دهد.

انواع عیوب ناشی از لولرها، منابع و راهکارهای کاهش آنها

علاوه بر عیوب ذکر شده در بخش قبل، خود لولرها نیز می توانند در صورت عدم کارکرد صحیح باعث ایجاد عیب در ورق شوند. این عیوب و راهکارهای کاهش آنها به شرح زیر است:

خارج از رنج شدن خواص مکانیکی

برای بررسی اثر فرآیند لولینگ بر خواص مکانیکی از لحاظ عملی تنها راه، انجام تست کشش، دقیقا قبل و بعد از فرآیند می باشد. از لحاظ تئوری، کدهای نوشته شده، میزان کار سختی را در ضخامت ورق به صورت تابع  σ بر حسب فاصله از تار خنثی نشان می دهد. طبق بررسی های انجام شده تا کنون به دلیل ناچیز بودن میزان الانگیشن در فرآیند تصحیح ( حداکثر ۰.۵% الانگیشن پلاستیک)، این فرآیند تاثیر چندان زیادی بر خواص مکانیکی ( تنش تسلیم، استحکام شکست، الانگیشن شکست و مقدار R) ندارد. در عین حال که همین اثر اندک می تواند مهم باشد. با این حال پیشنهاد زیر برای هر چه کمتر شدن اثر فرآیند بر خواص ارائه می شود:

اگر لولر موج را خوب بر طرف نکند

از لحاظ تئوری و آزماشهای انجام شده با اعمال الانگیشن لازم طبق ارتفاع و طول موج که از رابطه  I-uni  بدست می آید، موجهای کناری . مرکزی کاملا برطرف می شوند، با این توضیح که بدانیم بر طرف کردن موجهای مرکزی و کناری توسط خمش و کشش همزمان باعث ایجاد coil set و crossbow  می شود که در مرحله بعد حذف می شود. طبق بررسیهای انجام شده در خطوط مختلف مجتمع، نتایج زیر از عدم کارکرد لولرها در بر طرف کردن موج بدست آمد. اگر لولری موج را خوب بر طرف نکند علت آن ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

  1. دستگاه توانایی اعمال الانگیشن لازم را ندارد که می تواند به علت کمبود غلتکهای کاری یا قدرت کم غلتکهای کنترلی (Bridle Rolls) باشد.

همتراز ساز غلتکی بدون پشتیبان

این دستگاه ساده ترین نوع همتراز سازهاست. این دستگاه فاقد پشتیبان بوده و فاصله غلتکها در آن زیاد است که برای اصلاح عیب تفاوت طول سطوح بیشترین کاربرد را دارد. این ماشین دارای پنج تا نه غلتک کاری است که قطر آنها زیاد و گپ قابل توجهی بین آنها وجود دارد. این سیستم ارزانترین مدل مربوطه است.

همانطور که مشاهده شد این مکانیزم برای از بین بردن عیب انحنای طولی طراحی شده است. غلتکها طوری طراحی شده اند که ماده را به اندازه کافی خم کنند تا به کرنش قابل توجه تقریبا معادل دو برابر کرنش تسلیم برسیم و تغییر طول ورق دقیقا در سطح ورق رخ می دهد،نه د رتمام ضخامت آن.

همترازساز غلتکی با پشتیبان

این وسیله دارای غلتکهای کاری کوچکتر و نزدیکتر به هم است و گپ کمی بین آنها وجود دارد. بطور کلی بین هفت تا پنج عدد غلتک در آنها به کار گرفته می شود. این غلتکها معمولا خود گردان بوده و به موتور متصل هستند. غلتک های پشتیبان با یک چارچوب قوی حمایت می شوند و از شکم دادن غلتک های کاری جلوگیری می کنند. این دستگاه برای حذف عیب انحنای عرضی علاوه بر عیب انحنای طولی بکار برده می شود و باید به طوری طراحی شود که چهار تا پنج برابر کرنش تسلیم را در فیبرهای بیرونی فلز ایجاد کند.

همترازساز غلتکی با پشتیبانهای قابل تنظیم

این همترازستز غلتکی برای هر دو عیب تفاوت طول در سطوح و همچنین تفاوت طول فیبرها از لبه ای به لبه دیگر کارا است. در نگاه اول این مول شبیه به مدل قبلی است. این طراحی باید همان قطرها و همان فاصله ها را داشته  باشد و همان پشتیبان ها را هم دارد،و کلیه موترد دیگر هم کاملا شبیه مدل اول است. اما بر خلاف دستگاههای قبلی هر کدام از پشتیبانها می توانند به ضورت مستقل از دیگری در جهت عمودی بالا و پائین روند. به این ترتیب میزان در همرفتگی غلتک های کاری در نقاط مختلف در عرض ورق به صورت دستی و تحت کنترل خواهد بود و امکان هر تنظیم و نتیجتا میزان گشامدگی مختلف را در عرض ورق می دهد ودر عین حال از شکم دادن نا مطلوب غلتک ها جلوگیری می شود.

تفاوت در تنظیم دیتگاه در کناره ها(تفاوت لبه به لبه)

در تنظیم معمولی، غلتک های کاری مستقیم و موازی هستند و به همین ترتیب غلتک های پشتیبان، ولی این تنظیم تنها در حالتی که عیوب انحنای طولی و عرضی داشته باشیم کارا است.

در تنظیم خاص که باعث متفاوت شدن خمش ورق در عرض می شود،در اصل نام لولر معنا می گیرد و این باعث رفع عیوبی می شود که عمدتا وظیفه لولرها است.در همل اکثر لولرها بین  ۷ تا ۱۱ پشتیبان متحرک از خروجی تا ورودی دارند که باعث می شوند اپراتور کنترل خوبی روی از بین بردن موج کناری یا مرکزی داشته باشد.

 همترازسازهای چند لایه ای (۴.۵.۶ لایه ای)

ساده ترین نوع آنها یک لولر ۴ لایه ای است. این این انعطاف پذیرترین نوع همترازسازهاست وباعث کنترل شرایط مهندسی می شود. لیکن آلودگیهای انتقال یافته از ورق به غلتکهای کاری به غلتکهای پشتیبان منتقل شده و اگر شستشوی مناسبی انجام نشود این آلودگیها باقی مانده و ممکن است سطح غلتک های کاری را خراب کنند. که این خود می تواند بر روی ورق آثار نامطلوبی ایجاد کند. در فولادهای بسیار مرغوب و صاف  و یا آلومینیوم و با ورق های درجه یک مورد نیاز خودروسازها این عیوب(منقوش شدن فلز و خط افتادگی) می توتدن باعث شکایت مصرف کننده شود.

همترازساز کششی _ خمشی

این دستگاه اصلاح، می تواند هر کدام از انواع بالا باشد با این تفاو که کشش در آن نقش عمده را دارد. در این حالت ورق، تحت کشش قابل توجهی در دو طرف لولرها قرار می گیرد که این توسط غلتک های کشنده قبل و بعد از دستگاه به خاطر اختلاف سرعت آنها ایجاد می شود. در اثر این فرآیند تمام نقاط  ورق در طول ضخامت از نقطه تسلیم عبور می کنند و تمام نواحی پلاستیک می شوند. این سیستم موثرترین روش موجود برای حذف موجهای کناری و مرکزی می باشد.

  تئوری پلاستیسیته

اکثر موارد مورد توجه در کاربردهای مهندسی، در اثر باگذاری ابتدا الاستیک می شوند. رفتار الاستیک به معنی توانایی بازیابی کامل تغییر شکل ایجاد شده است. یعنی وقتی که بار کاملا برداشته شود، ماده به حالت اولیه باز گردد. رفتار فلزات در محدوده الاستیک با روابط خطی هوک شبیخ سازی می شود. اگر بار بیشتر از حد الاستیک شود دیگر تغییر شکل به طور کامل قابل بازیابی نیست. برای مثال وقتی که ورقی در فرآیند همسطح سازی بیش از حد الاستیک کشیده یا خم می شود پس از یرگشت الاستیک مقداری از تغییر شکل اولیه در آن باقی می ماند. تئوریهای پلاستیسیته رفتار ماده را طی چنین تغییر شکل عیر قابل بازیابی در حالت نرم مدل می کنند. اکثر مدلهای پلاستیسیته از تئوری پلاستیسیته نموی یل جزئی (incremental plasticity theory) که در آن کرنش مکانیکی به یک جزء الاستیک و یک جزء پلاستیک تجزیه می شود، استفاده می کنند.

رفتار کار سختی و مدلهای مورد استفاده برای فلزات در معرض بارگذاری چرخه ای

رفتار کار سحتی می تواند شامل مولفه ایزوتروپیک یا سینماتیک یا هر دو باشد. برای فلزات تحت بارگذاری چرخه ای رفتار کار سختی سینماتیکی یت مرکب استفاده می شود. دو مدل کار سختی سینماتیکی معمول برای مدل سازی بارگذاری چرخه ای فلزات موجود است:

یکی مدل کار سختی سینماتیکی خطی

یکی مدل کار سختی ایزوتروپیکی –سینماتیکی غیر خطی

معدل کارسختی ایزوتروپیک-سینماتیک غیر خطی

قانون ارزیابی در این مدل از دو جزء تشکیل شده است. یکی جزءکارسختی سینماتیکی غیر خطی که معرف حرکت سطح تسلیم در فضای تنش به اندازه تنش سینماتیکی،  بوده، و دیگری جزء کارسختی ایزوتروپیک، که تغییرات تنش معادل که معرف اندازه سطح تسلیم است،  را به صورت تابعی از تغییر شکل پلاستیک توصیف می کند.

مؤلفه کارسختی سینماتیکی به صورت مجموع یک جمله سینماتیک خالص(قانون کارسختی خطی زیگلر) و یک جمله کاهنده یا جمله بازیابی که معرف بخش غیر خطی است، تعریف می شود.

کار سختی چرخه ای با پایداری پلاستیک

این پدیده ویژگی تستهای کنترل شده با دامنۀ متقارن تنش یا کرنش است. فلزات نرم یا آنیل شده تمایل به سخت شدن تا یک حد پایدار، و فلزات با کارسختی اولیه تمایل به نرم شدن دارند. استفاده از یک مؤلفۀ کار سختی به تنهایی پایداری پلاستیک را پس از یک سیکل تنش، پیش بینی می کند. ترکیب مؤلفۀ ایزوتروپیک به همراه مؤلفۀ سینماتیک غیر خطی، پایداری را پس از چندین سیکل پیش بینی می کند.

محدودیت ها

مدل سینماتیکی خطی، همانگونه که قبلا اشاره شد مدل ساده ای است که فقط تقریب اولیه ای از رفتار فلزات تحت بارگذاری چرخه ای را توصیف می کند.مدل کارسختی ایزوتروپیک-سینماتیک غیر خطی می تواند در بسیاری از موارد بارگذاری چرخه ای، نتایج دقیق تری را بدهد. با وجود این، این مدل دارای محدودیت هائی است.

در مدل های ذکر شده، کارسختی ایزوتروپیک در همۀ دامنه های کرنش یکسان است. به هر حال مشاهدات تجربی نشان می دهند که مقدار کارسختی ایزوتروپیک به اندازه دامنه کرنش وابسته است. به علاوه اگر نمونه، تحت دو دامنه متفاوت کرنش، که یکی پس از دیگری باشد، بارگذاری چرخه ای شود، تغییر شکل در سیکل اول بر بر کارسختی ایزوتروپیک در سیکل دوم تاُثیر می گذارد. بنابراین این مدل فقط یک تقریب از رفتار سیکل واقعی است. این مدل باید با اندازۀ مورد انتظار سیکل های کرنش دارای اهمیت بیشتر در کاربرد علمی، کالیبره شود.

بررسی رفتار چرخه ای ورق در فرآیند همترازسازی

همانطور که قبلا گفته شد، در فرآیند همترازسازی کششی-خمشی سعی می شود با اعمال خمشهای نا متناوب و معکوس شونده و اعمال کشش قابل ملاحظه همزمان به ورق عیوب هندسی ورق شامل موجهای کناری و مرکزی و سپس انحناهای طولی و عرضی را حذف کرد. این مکانیزم حذف موج ورق، ناشی از تفاوت طول تارهای ورق از لبه ای به لبۀ دیگر و از سطحی به سطح دیگر را تضمین می کند. زیرا در این فرآیند کشامدگی لازم برای حذف موج در تارهای کوتاه ورق ایجاد می شود. پس از عبور ورق از دستگاه همترازساز کششی-خمشی تغییرات قابل ملاحظه ای در خواص مکانیکی ماده ایجاد می شود.

شبیه سازی فرآیند خمش- فراخمش تحت کشش به ابن شرح است:

اولین مرحله در ایجاد یک مدل برای شبیه سازی یک فرآیند، ساده کردن فرآیند در حد معقول توسط فرضهای ساده کننده است. در تحلیل فرآیند لولینک یا خمش- واخمش تحت کشش ورقهای فرضی ساده کننده زیر موثر است:

  1. شرط کرنش صفحه ای در جهت عرضی:

تعیین شعاع انحنای خمش کاری(موثر)

واضح است که الانگیشن ایحاد شده در ورق در فرآیند لولینگ به وسیله تنش کششی و انحنای ورق تعیین می شود. همچنین حذف انحناهای طولی و عرضی ورق مستلزم اعمال انحناهای بهینه به ورق است. بنابراین نعیین شعاع انحنای ورق در مراحل مختلف عبور از دستگاه بسیار مهم و حیاتی است. در شرایطی که قطر غلتک بزرگ بوده و تماس کافی میان ورق و غلتک وجود دارد، ورق درو غلتک پیچیده و یک زاویه تماس یا زاویه پوشش یا در برگیری(warp angle) به وجود می آید.

خطوط اسیدشوئی ۱ و ۲

بطور کلی هدف از نصب این خطوط عبارتست از :
۱- حذف اکسیدهای سطحی از روی ورق با عبور دادن آن از حوضچه های اسید کلریدریک
۲- کناره بری ورق برای رسیدن به عرض نهایی و حذف هرگونه عیوب احتمالی موجود درکناره های ورق
۳- روغن کاری سطح ورق با استفاده از ماشین الکترواستاتیک
۴- اصلاح شکل ورق گرم با استفاده از دستگاه استرچ لولر که این دستگاه دو وظیفه اصلی را بر عهده دارد :
الف – پوسته های اکسیدی را می شکند و در نتیجه کارایی اسید شوئی را بهبود می بخشد.

واحد نورد دو قفسه ای

هدف از نصب این خط کاهش ضخامت ورق در درجه حرارت محیط است. در این خط کلاف پس از باز شدن توسط دستگاه کلاف بازکن از دو قفسه چهار غلتکی به صورت رفت و برگشتی عبور می کند و در اثر کشش و فشار زیاد از حداقل ۶۰% تا حداکثر ۹۰% و بر مبنای تعداد ۲ یا ۳ پاس نورد ، کاهش ضخامت پیدا می کند و در پایان توسط دستگاه کلاف پیچ به شکل کلاف در می آید.

واحد ورق گالوانیزه :

تولید ورق گالوانیزه مجتمع فولاد مبارکه اصفهان به روش غوطه وری داغ می باشد . مزیت این روش گالوانیزه بر روش های دیگر ، مقرون به صرفه بودن ، امکان ایجاد ضخامت های بالای پوشش ، استحکام بالا و چسبندگی پوشش گالوانیزه به فولاد می باشد . کلافه های ورودی از خطوط نورد سرد ( تاندم میل و نورد دو قفسه ای ) در ابتدای خط گالوانیزه به یکدیگر جوش خورده و به صورت یک نوار پیوسته شارژ خط می شود . در قسمت شستشو سطح ورق توسط چربی زدایی با مواد قلیایی ، برس زنی و شستشو با آب گرم تمیز شده و سپس با هوای داغ خشک می شود.
عمده کاربردهای ورق رنگی :

  • صنایع ساختمانی : سقف و بدنه انبارها و کارگاهها ، سقف کاذب ، نمای داخلی و خارجی ساختمانها .
  • لوازم خانگی : بدنه خارجی یخچال ، آبگرمکن ، اجاق گاز ، ماشین لباس شویی و …
  • صنایع فلزی : کابینت ، تجهیزات اداری ، پارتیشن ، بدنه کامپیوتر و …
  • صنعت حمل ونقل : ساخت کانتینر ، سردخانه ها و کاروانهای ثابت و متحرک و ….

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.