بررسی انتقال داده های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میکروکنترلر

مدت کوتاهی پس از آن شرکت موتورولا، RCA و سپس تکنولوژی MOS و شرکت زایلوگ انواع مشابهی را به ترتیب به نامهای ۶۸۰۰ و ۱۸۰۱ و ۶۵۰۲ و Z80 عرضه کردند.  گر چه این IC ها (مدارهای مجتمع) به خودی خود فایده ای زیادی نداشتند اما به عنوان بخشی از  یک کامپیوتر تک بورد یا SBC ، به جزء مرکزی فرآورده های مفیدی برای آموزش طراحی با ریزپردازنده ها تبدیل شدند. از این SBC ها که به سرعت به آزمایشگاه های طراحی در کالج ها و شرکهای الکترونیک راه پیدا کردند می‎توان برای نمونه از D2 ساخت موتورولا، KIM-1 ساخت Mos Technology و SCK-85 متعلق به شرکت اینتل نام برد.

این تحقیق دانشجویی بررسی انتقال داده های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میکروکنترلر مشتمل بر ۵۷صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول : ۲

اصول و نحوه عملکرد میکروکنترلرها ۲

۱-۱) آشنایی با میکروکنترلرها ۳

۲-۱) مقایسه ی ریزپردازنده ها با میکروکنترلرها ۶

۱-۲-۱) معماری سخت افزار. ۶

۲-۲-۱) کاربردها ۷

۳-۲-۱) ویژگی های مجموعه ی دستور العمل ها ۸

فصل دوم: ۱۱

اصول و نحوه عملکرد فرستنده ها و گیرنده های رادیویی.. ۱۱

۱-۲) روشهای مدولاسیون دامنه. ۱۲

۲-۲) اجزا و محدودیت های سیستم های مخابراتی.. ۱۵

۳-۲) اطلاعات، پیام، سیگنال. ۱۶

۴-۲) اجزای سیستم مخابراتی.. ۱۸

۵-۲) مدولاسیون و کدگذاری.. ۲۱

۶-۲) روشهای مدولاسیون. ۲۱

۷-۲) مزایا و کاربردهای مدولاسیون. ۲۴

۸-۲) روشها و مزایای کدگذاری.. ۲۸

۹-۲) اعوجاج سیگنال در انتقال. ۳۰

۱-۹-۲) انتقال بدون اعوجاج.. ۳۱

۲-۹-۲) اعوجاج خطی.. ۳۲

فصل سوم: ۳۳

مدار فرستنده و گیرنده ۳۳

۱-۳) منبع تغذیه. ۳۴

۲-۳) صفحه کلید. ۳۴

۳-۳) LCD.. 36

۱-۳-۳) نحوه کار با LCD.. 37

۲-۳-۳) دستورات LCD.. 40

۳-۳-۳) طریقه اتصال  LCD به میکرو. ۴۸

۴-۳) مشخصات فنی مدار گیرنده و فرستنده: ۴۸

۱-۴-۳) طرز کار مدار. ۴۹

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی انتقال داده های اطلاعاتی در باند M ۴۳۳ بین دو میکروکنترلر را در زیر می توانید ببینید.

۱-۱) آشنایی با میکروکنترلرها

گر چه کامپیوترها تنها چند دهه ای است که با ما همراهند، با این حال تأثیر عمیق آنها بر زندگی ما با تأثیر تلفن، اتومبیل و تلویزیون رقابت می کنند … تصور ما از کامپیوتر معمولاً «داده پردازی» است  که محاسبات عددی را بطور خستگی ناپذیر انجام می‎دهد.

۲-۱) مقایسه ی ریزپردازنده ها با میکروکنترلرها

فرق یک میکروکنترلر با یک پردازنده چیست؟ با این سوال از سه جنبه می‎توان برخورد کرد:

۱-۲-۱) معماری سخت افزار

در حالی که ریزپردازنده یک CPUی تک تراشه ای است، میکروکنترلر در یک تراشه ی واحد شامل یک CPU و بسیاری از مدارات لازم برای یک سیستم میکروکامپیوتری کامل است. اجزای  داخل خط چین بخش کاملی از اغلب IC های میکروکنترلر هستند (شکل ۲-۱). علاوه بر CPU میکروکنترلرها شامل ROM, RAM یک رابطه سریال، یک رابط موازی، تایمر و مدارات زمان بندی وقفه هستند که همگی در یک IC قرار دارند.

۳-۲-۱) ویژگی های مجموعه ی دستور العمل ها

بدلیل تفاوت در کاربردها، مجموعه دستورالعمل های مورد نیاز برای میکروکنترلر تا حدودی با ریزپردازنده ها تفاوت دارد. مجموعه دستور العملهای ریزپردازند ها بر عمل پردازش تمرکز یافته اند و در نتیجه دارای روشهای آدرس دهی قدرتمند به همراه دستور العمل هایی انجام عملیات روی حجم زیاد داده هستند.

۱-۲) روشهای مدولاسیون دامنه

به طور کلی شکل موج ASK  M تایی دارای M-1 دامنه گسسته و یک حالت خاموش است. چون وارونگی فاز و تغییرات دیگر رخ نمی دهد، می توانیم مولفه q سیگنال (t) را برابر صفر قرار داده مولفه I را یک سیگنال تک قطبیNRZ در نظر بگیریم.

۲-۲) اجزا و محدودیت های سیستم های مخابراتی

سیستم مخابراتی اطلاعات را از مبدا به مقصدی آن طرفتر می فرستند. کاربرد سیستمهای مخابراتی چنان متعدد است که نمی توانیم تمام انواع آن را در اینجا ذکر کنیم. همچنین نمی توانیم تمام بخشهای تشکیل دهنده یک سیستم را نیز به تفضیل بیان کنیم یک سیستم نوعی اجزای متعددی دارد که تمام رشته مهندسی برق را می پوشاند مدار ، الکترونیک، الکترومغناطیس، پردازش سیگنال، میکروپروسسور، و شبکه های مخابراتی تنها تعدادی از رشته های مربوط به این زمینه است.

۳-۲) اطلاعات، پیام، سیگنال

مسلماً مفهوم اطلاع در مخابرات مفهومی محوری است. ولی اطلاع واژه ای متضمن معانی زبان شناختی و فلسفی است که کار تعریف آن را دشوار می‎کند. برای پرهیز از این دشواریها پیام را در نظر می گیریم که به صورت تبلور فیزیکی اطلاعات ایجاد شده توسط منبع تعریف می‎شود. پیام هر شکلی داشته باشد هدف سیستم باز سازی قابل قبولی از آن در مقصد است.

۴-۲) اجزای سیستم مخابراتی

شکل ۱. ۲-۱ اجزای کی سیستم مخاربراتی را با حذف مبدلها و در نظر گرفتن آلودگیهای ناخواسته نشان می‎دهد. هرسیستم مخابراتی چند جزء اصلی دارد، فرستنده ، کانال مخابراتی، و گیرنده. هر بخش نقشی خاص در انتقال سیگنال دارد که در زیر تشریح می‎شود.

۴-۳) مشخصات فنی مدار گیرنده و فرستنده:

مدار دارای دو کانال مستقل بوده و هر یک از کانال ها توسط یک کلید جداگانه روی فرستنده کنترل می شود. هر یک از کانال ها میتوانند در یکی از حالات زیر عمل کنند:

۱-لحظه ای   ۲-فلیپ فلاپ  ۳-تایم دار   ۴-ضربدری

انتخاب حالتهای مختلف توسط نصب چند جامپر (سیم رابط کوتاه) در مدار انجام میشود

در جدول زیر مشخصات فنی مدار فرستنده و گیرنده آمده است .

۵-۲) مدولاسیون و کدگذاری

مدولاسیون و کدگذاری عملیاتی هستند که در فرستنده برای دستیابی به انتقال مؤثر و قابل اعتماد انجام می‎شوند. این عملیات آنقدر مهم هستند که در اینجا راجع به آنها صحبتی بکنیم. بعدا چند فصضل را به روشهای مدولاسیون و کدگذاری اختصاص خواهیم داد.

۶-۲) روشهای مدولاسیون

در مودولاسیون دو شکل موج دخیل اند: سیگنال مدوله کننده که پیام را نشان می‎دهد و موج حاصل که باید برای آن کاربرد خاص مناسب باشد. مدولاتور موج حامل را به صورتی متناظر با تغییرات سیگنال مدوله کننده تغییر می‎دهد.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.