بررسی میزان اضطراب در بین دانشجویان دانشگاه پیام نور واحد آستارا

اضطراب یکی از مشکلات جامعه بشری است و هر کس در زندگی خود به نوعی دچار اضطراب می گردد تجارب روزمره نشان می دهد که امروزه افراد زیادی در زندگی دنیوی وجود دارند که هر یک به نحوی دچار اضطرابند و بخاطر آن در سستی و انزوا بسر می برند. در زمان ما و در قرن حاضر که روانشناسان از جمله «آیودیون» آن را قرن اضطراب می نامند، سرعت تغییر و پیچیدگیهای جاری قرن و بی توجهی که مذهب و ارزش های خانوادگی، طولانی شدن دوران نوجوانی، پیچیدگیهای تهاجم، عمیق شدن فاصله نسل قدیم و جدید و هم چنین تغییرات آموزشی در کشور به خصوص در دوره توسعه جامعه‌ی امروزی را در معرض ابتلا به انواع بیماریهای روانی به خصوص اضطراب و افسردگی قرار داده است.

این مطلب  بررسی میزان اضطراب در بین دانشجویان دانشگاه پیام نور واحد آستارا مشتمل بر  ۱۰۴صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول: ۳

کلیات تحقیق. ۳

مقدمه. ۴

بیان مسئله: ۵

اهمیت و ضرورت تحقیق: ۷

اهداف تحقیق: ۸

اهداف کلی تحقیق: ۸

اهداف جزئی: ۸

فرضیه های تحقیق: ۸

تعاریف عملیاتی متغیرها: ۹

فصل دوم: ۱۱

پیشینه تحقیق و ادبیات تحقیق. ۱۱

مقدمه. ۱۲

تعرف اضطراب.. ۱۳

علل پیدایش اضطراب.. ۱۴

تجربه اضطراب.. ۱۶

تاریخچه اضطراب.. ۱۷

مفهوم اضطراب از دیدگاه نظریه واقعیت درمانی (گلاسر) ۱۸

مفهوم اضطراب از دیدگاه نظریه رفتار درمانی.. ۲۰

انواع اضطراب.. ۲۲

اضطراب بهنجار و نابهنجار. ۲۴

اضطراب طبیعی و بهنجار. ۲۴

اضطراب نابهنجار. ۲۴

علائم اختلالات اضطرابی.. ۲۵

پنج قاعده برای مقابله با اضطراب.. ۲۸

عوامل موثر در زمینه های اضطراب: ۳۲

کنترل صفات اضطراب زا ۳۴

نحوه مدارا با اضطراب.. ۳۶

فهرست مهارتهای مقابله با اضطراب.. ۴۲

اضطراب در چه کسانی بیشتر است؟. ۴۳

روشهای درمانی برای اضطراب.. ۴۶

اضطراب امتحان. ۴۹

تعاریف اضطراب امتحان. ۵۱

علائم و نشانه های اضطراب امتحان: ۵۱

شیوع اضطراب امتحان. ۵۲

سبب شناسی اضطراب امتحان. ۵۳

راههای شناسایی اضطراب امتحان. ۵۴

راههای کاهش اضطراب امتحان. ۵۵

پیشینه تحقیق. ۵۹

جمع بندی.. ۶۱

فصل سوم: ۶۵

روش شناسی.. ۶۵

جامعه آماری: ۶۶

نمونه و روش نمونه گیری: ۶۶

ابزار اندازه گیری: ۶۶

روشهای آماری و تجزیه و تحلیل داده ها: ۶۷

فصل چهارم: ۶۸

تجزیه و تحلیل اطلاعات.. ۶۸

فصل پنجم: ۹۴

بحث و نتیجه گیری.. ۹۴

بحث و نتیجه گیری.. ۹۵

پیشنهادات: ۹۶

محدودیت های تحقیق. ۹۷

منابع. ۹۸

پرسشنامه. ۱۰۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته علوم تربیتی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی میزان اضطراب در بین دانشجویان دانشگاه پیام نور واحد آستارا را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

اضطراب یکی از مشکلات جامعه بشری است و هر کس در زندگی خود به نوعی دچار اضطراب می گردد تجارب روزمره نشان می دهد که امروزه افراد زیادی در زندگی دنیوی وجود دارند که هر یک به نحوی دچار اضطرابند و بخاطر آن در سستی و انزوا بسر می برند. در زمان ما و در قرن حاضر که روانشناسان از جمله «آیودیون» آن را قرن اضطراب می نامند، سرعت تغییر و پیچیدگیهای جاری قرن و بی توجهی که مذهب و ارزش های خانوادگی، طولانی شدن دوران نوجوانی، پیچیدگیهای تهاجم، عمیق شدن فاصله نسل قدیم و جدید و هم چنین تغییرات آموزشی در کشور به خصوص در دوره توسعه جامعه‌ی امروزی را در معرض ابتلا به انواع بیماریهای روانی به خصوص اضطراب و افسردگی قرار داده است.

بیان مسئله:

اضطراب از کلمه (Anxietas) که به معنای ناآرامی می باشد گرفته شده است و به حساسیتهای جسمانی و روانی که در پاسخ، تهدید اعم از تهدید حقیقی یا خیالی به وسیله‌ی ارگانیزم ابزار ایجاد می شود اشاره می کند. همچنین اضطراب ممکن است در پاسخ به آنچه که موجب تهدید «اعتماد به نفس» می‌شود یا از پیدایش موقعیتی که شخص در آن وضعیت از انجام کاری خارج از حدود توانایی اوست احساس فشار می کند به وجود می آید.

این را هم بخوانید :  هوش هیجانی - رابطه بین هوش هیجانی و خلاقیت در بین دانش آموزان متوسطه - پرشین مقاله

اهمیت و ضرورت تحقیق:

وقتی انسان نمی تواند تعارضات روانی خود را به طور مستقیم حل کند در واقع کل وجود او را در معرض خطر قرار می گیرد برای رفع این خطر فرد به طور ناخودآگاه به مکانیسم های دفاعی متوسل می شود تا به کمک آنها موجودیت فرد را حفظ کند. توسل به مکانیسمهای دفاعی تقریباً برای همه افراد پیش می آید و هر کس در زندگی روزمره خود به نحوی شکستها، نگرانیها و اضطرابهای خود را به یاری همین مکانیسمهای ناچیز جلوه می دهد. بنابراین؛ وجود آنها برای سازگاری مجدد فرد با محیط خود لازم است.

تعرف اضطراب

سازمان بهداشت جهانی – (به نقل از صادقی جانبهان، ۱۳۷۶، ص ۱۰۴) اضطراب را چنین تعریف می کند: «مجموعه ای از تظاهرات عضوی و روانی که نتوان به خطر شخصی نسبت داد و علایم آن به صورت حمله و یا حالت مداومی دامه یابند».

علل پیدایش اضطراب

برخی پیدایش اضطراب را در اثر عوامل زیر دانسته اند:

فردی که مرتکب عملی است و ارزشهای دینی را پذیرفته است، اگر برخلاف آن ارزشها عمل نماید، دچار اضطراب می گردد و هر چه این تخلفات و گناهان افزایش یابد اضطراب درونی او نیز افزایش می یابد و آنگه که توبه گند و روی از گناهان برتابد اضطراب او رو به کاهش و نقصان می گذارد و اگر کاملاً توبه نماید آرامش را باز خواهد یافت.

تاریخچه اضطراب

در پژوهشی که سیفی (۱۳۷۸) به عمل آورده است بیان می کند که در طول قرن بیست، و ابتدای قرن بیست و یک انسان پیش از تمام تاریخ از تمام شیوه های زندگی روابط اجتماعی و وسایل بهداشتی و پزشکی دستخوش دگرگونی شده است.

مفهوم اضطراب از دیدگاه نظریه رفتار درمانی

رفتار درمانگریان اضطراب را واکنشی می دانند که بر اساس قوانین یادگیری قابل توجه توجیه است. به مشکلات رفتاری به منزله الگوهایی از پاسخ های نامناسب نگریسته می شود که احتمالاً در ارتباط با شرایط محرکهای بیزار کننده آموخته می شوند و به علت آنکه در زمینه کمک به فرد برای اجتناب از پیامدهای نامطلوب کارایی دارند، حفظ می شوند.

انواع اضطراب

اگرچه در تعریف اضطراب مشکلاتی وجود دارد که به سادگی نمی‌توان آنها را حل کرد اما در تقسیم بندی اضطراب تقریباً توافق نظر همگانی وجود دارد. در واقع روان شناسان و دیگر متخصصان علوم رفتاری اضطراب و سایر حالات را به دو نوع خفیف و شدید یا طبیعی و بیمارگونه تقسیم می کنند.

اضطراب طبیعی و بهنجار

شامل آن لحظات اضطراب آوری است که برای مثال شخص قبل از ورود به جلسه امتحان تجربه می کند. یک احساس درماندگی که هیچ کس قادر نیست برای مشکل پیچیده و مبهم راه حلی بیابد. مقدار بهنجاری از اضطراب مانند دیگر تنش های عاطفی، می تواند خود یک انگیزه برای رفتار باشد

علائم اختلالات اضطراب

در کل می توان، علائم اضطراب را به چهار گروه شناختی، عاطفی، رفتاری و فیزیولوژی تقسیم کرد. این عناصر چهارگانه از همدیگر مستقل نیستند، بلکه عملکرد آنها با کل ارگانیزم هماهنگ می باشد. عملکرد اصلی این علائم، بوجود آوردن پاسخهای تطابقی در موقعیت‌های خطرزا است.

عوامل موثر در زمینه های اضطراب:

از جمله عوامل موثر در زمینه اضطراب، علل زیستی، روانی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و انضباطی را می توان نام برد که در ذیل به شرح آنها پرداخته می شود.

این را هم بخوانید :  هوش هیجانی - رابطه بین هوش هیجانی و خلاقیت در بین دانش آموزان متوسطه - پرشین مقاله

علل زیستی: عدم تعادل جسمی که در مواردی ناشی از ترشح ناموزون غدد است. ضربان شدید قلب بیماری های پی در پی که تدریجاً یأس و زمانی هم، اضطراب از مرگ را در افراد پدید می آورد.

کنترل صفات اضطراب زا

از صفات اضطراب زا هستند مانند: کمالگرایی، نیاز شدید به تأیید شدن، بی توجهی به علایم جسمی و ترس نیاز شدید به کنترل (بورون ۱۹۹۵). می توان با مهارت این صفات اضطراب خود را بیشتر کنترل کنید کمال گرا نباشید.

افرادی که مضطرب می شوند که انتظاراتشان به طور نامعقولی بالا است و بیش از اندازه نگران اشتباهات کوچک و جزئی هستند

نحوه مدارا با اضطراب

علاوه بر ۵ قاعده توصیف شده می توانید از دو راهبرد کلی برای کنار آمدن با اضطراب استفاده کنید راهبرد اول جسمی است و شامل روشهای خود آرام بخشی ۱، حساسیت زدایی منظم ۲، غرقه سازی ۳، غرق سازی تجسمی ۴ است. راهبرد دوم بر قدرت مغز ۵ تمرکز دارد و شامل ارزیابی ادراکات، ارزیابی تفکر و حرف زدن با خود هنگام مواجهه با چالشها است.

بحث و نتیجه گیری

در این تحقیق تلاش ما بر این بوده است که عوامل ایجاد کننده اضطراب را بررسی کرده و آن را با میزان اضطراب دانشجویان دانشگاه پیام نور آستارا به همدیگر ربط دهیم.

جهت سنجش میزان اضطراب از پرسشنامه استاندارد شده سارسون که شامل ۲۵ سئوال است و علل و عوامل اضطراب را با پرسشنامه محقق ساخته که شامل ۲۰ سئوال می باشد استفاده شده است تا با توجه به پاسخ های این پرسشنامه ها میزان اضطراب دانشجویان را اندازه گیری کنیم.

پیشنهادات:

۱- پیشنهاد می شود در زمینه هایی از قبیل مسائل عاطفی، روانی، اجتماعی و اقتصادی تحقیقات بیشتری انجام گیرد تا مشخص شود که این عوامل تا چه حد در میزان اضطراب و شیوع آن تأثیر دارند.

۲- به دانشجویان توصیه می شود برای کاهش میزان اضطراب اقدامات زیر را انجام دهند.

الف: برای مطالعه درسها برنامه ای طرح ریزی کنند و مطالب درسی را در مواقع مقرر یاد گرفته تا در موقع امتحان آمادگی کافی داشته باشند.

ب: کمتر به اهمیت امتحان فکر کنند بلکه در نظر داشته باشند که امتحان وسیله و موقعیتی مطلوب برای سنجش آموخته های قبلی آنها است.

محدودیت های تحقیق

در پایان رساندن و انجام این تحقیق با مشکلات و مسائلی مواجه بوده ایم که هر کدام بنحوی مانعی در انجام تحقیق شد که عبارتند از:

– جامعه ما بخصوص جامعه فرهنگی، هنوز به اهمیت و ارزش تحقیق پی نبرده بطوریکه اکثریت قریب به اتفاق آن را بی فایده دانسته و حتی به تمسخر به آن نگاه می کنند.

– آزمودنیها از جامعه محدود یک شهر انتخاب شده است که قابل تعمیم به جامعه استانی و کل کشور نخواهد بود.

منابع

۱- خدایاری فرد، محمد: مسائل نوجوانان و جوانان، شرکت گیتی خودکار، چاپ اول بهار ۱۳۷۱

۲- دلاور، علی: روشهای آمار در روانشناسی و علوم تربیتی، انتشارات دانشگاه پیام نور، چاپ دهم، اردیبهشت ۱۳۷۰

۳- رحیمی، فاطمه: بررسی علل اضطراب دانش آموزان دوره های متوسطه و پیش دانشگاهی (دختر و پسر) پایان نامه، شهریور ۱۳۷۹

۴- شاملو، سعید، بهداشت روانی، انتشارات شرکت سهامی چهر، چاپ چهاردهم

۵- شریعتمداری، علی؛ روانشناسی عمومی، تهران، انتشارات دانشگاه سپاهیان انقلاب ایران

۶- شعاری نژاد، علی اکبر: روانشناسی رشد، تهران، چاپ هفتم

۷- شفیع آبادی و ناصری: نظریه مشاوره و روان درمانی، مرکز نشر دانشگاهی ۱۳۳۶

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =