بررسی مقدماتی کارگاه باس داکت

اصطلاح Bus Duct‌ شامل دو کلمه Duct‌ به معنای مجرا و Bus‌ به معنای گذرگاه می‌باشد که در واقع گذرگاه عبور می‌باشد در پروژه‌های نیروگاهی اصطلاح Bus Duct‌ در مورد اتصالات اصلی ژنراتور به کار می‌رود که به منظور انتقال برق فشار قوی (ولتاژ بالا) و تقسیم این ولتاژ بالا درون conductor‌ به کار می‌رود.

یکی از تجهیزات اصلی Bus Duct‌ لوله‌های باس داکت است که شامل پوسته و ondutor‌c می‌باشد که ondutor‌c به وسیله مقره‌هایی از جنس سرامیک در محل مخصوص به خود درون پوسته قرار می‌گیرد.

این تحقیق دانشجویی بررسی مقدماتی کارگاه باس داکت مشتمل بر۴۱صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

آشنایی با کارگاه باس داکت…۸-۳

تجهیزات کارگاه باس داکت..۱۶-۹

بررسی روند تولید کارگاه (از تاریخ ۱۴/۸/۸۴ لغایت ۱۴/۹/۸۴)…. ۲۵-۱۷

ارائه چند پیشنهاد به منظور بهبود روند کیفی و کمی تولید…… ۲۷-۲۶

بررسی جوشکاری به روش MIG‌ در کارگاه باس داکت.. ۴۳-۲۸

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی مقدماتی کارگاه باس داکت را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

اصطلاح Bus Duct‌ شامل دو کلمه Duct‌ به معنای مجرا و Bus‌ به معنای گذرگاه می‌باشد که در واقع گذرگاه عبور می‌باشد در پروژه‌های نیروگاهی اصطلاح Bus Duct‌ در مورد اتصالات اصلی ژنراتور به کار می‌رود که به منظور انتقال برق فشار قوی (ولتاژ بالا) و تقسیم این ولتاژ بالا درون conductor‌ به کار می‌رود.

یکی از تجهیزات اصلی Bus Duct‌ لوله‌های باس داکت است که شامل پوسته و ondutor‌c می‌باشد که ondutor‌c به وسیله مقره‌هایی از جنس سرامیک در محل مخصوص به خود درون پوسته قرار می‌گیرد.

کارگاه باس داکت و تجهیزات آن

کارگاه باس داکت با مساحت ۲۲۰۰ متر مربع، با قابلیت ساخت انواع باس داکت‌های استاندارد تا ولتاژ ۲۰kv‌  و  توان انتقالی ۵۰۰MVA‌ و قابلیت ساخت (با نصب تجهیزات مناسب) باس داکت SF6‌می باشد که دارای تولید متوسط روزانه ۱۰ متر انواع باس داکت می‌باشد. پروسه تولید در کارگاه شامل آماده سازی قطعات با ابعاد مشخص، مونتاژ اولیه، ایجاد پوشش مناسب در صورت لزوم (از قبیل رنگ و نقره‌کاری)، مونتاژ ثانویه، کنترل کیفیت و بسته‌بندی می‌باشد.

ایستگاه دپوی ورق

در این ایستگاه ورق‌های آلومینیومی با ابعاد مختلف (ورق‌های با ضخامت، ۰.۳‌، ۵mm،

۳mm، ۱۵mm 1mm، ۶mm‌ و…) دپو می‌گردد که جهت ساخت قطعات مختلف به کار می‌رود. این ورق‌ها اغلب از جنس All050 یا All350‌می باشد. اطلاعات مفصل راجع به ترکیب شیمیایی این آلیاژها در استاندارد DIN EN573-3‌ آمده است که در ذیل به اختصار به آن اشاره شده است:

(۱۵)ایستگاه جوشکاری کنداکتور

جوشکاری قطعات آلومینیومی در کارگاه باس داکت با روش (Metal IntertGas) MIG انجام می شود. به عنوان مثال، قطعاتی همانند Starpoint ، کنداتورهای  سرترانس و … در این ایستگاه جوشکاری انجام می‌شود. از آنجایی که جوشکاری به روش MIG‌ از اهمیت خاصی در کارگاه باس داکت برخوردار است، بهتر است با این روش جوشکاری بیشتر آشنا می‌شویم. به همین منظور در ادامه به طور اختصاصی این بحث را مورد بررسی خواهیم داد.

این را هم بخوانید :  باورهای دینی - باورها و رفتارهاي ديني بينندگان تلويزيون با كميت تماشاي برنامه ها - پرشین مقاله

(۱۶) ایستگاه تست Electrical

در این ایستگاه تست الکتریکی بر روی اسپول‌های تولید شده در کارگاه صورت می‌گیرد. همچنین دستگاه‌های دیگری که نیاز به تست الکتریکی داشته باشند در این ایستگاه آزمایش می‌شود.

بررسی تجهیزات کارگاه باس داکت

(۱)دستگاه پخ زنی

دستگاهی است  سبک، قابل حمل و بسیار دقیق جهت انجام عملیات پخ زنی به صورت خودکار می‌باشد. اهمیت پخ زنی لبه‌ها همراه با سرعت بالا موجب شده است  که دستگاه پخ زنی که قابلیت حمل به هر نقطه از کارگاه را دارد مورد استقبال شدید صنایع خودروسازی و … قرار می‌گیرد. این دستگاه برای پخ زنی ورق‌ها و یا لوله‌های فلزی اعم از آلومینیوم، آهن و فولاد با ضخامت‌های متغیر از ۶ الی ۴۰ (mm) طراحی گردیده و قادر به ایجاد پخ‌هایی به عمق ۱۲ (mm) (و ۲۴ میلیمتر به صورت جناقی) می‌باشد.

(۲) دستگاه قیچی ۱۶ میلی متری (گیوتین ۲۴ تنی)

به کمک این دستگاه می‌توان ورق‌ها و قطعات آلومینیومی و فولادی را برش داد.

از این دستگاه بیشتر برای برش ورق‌های آلومینیومی تا ضخامت ۲۰ میلیمتر و آهن آلات تا ضخامت ۱۶ میلیمتر استفاده می‌شود. حداکثر طول برش ورق نیز ۳۱۲۵ میلیمتر می‌باشد. ضخامت برش st42  (mm16)، st50 (mm15) و st60‌ (mm14) است.

(۳)اره نواری (Band sawing machine)

این دستگاه برای برش قطعات مختلف با ضخامت‌های متفاوت به کار می‌رود. به کمک این دستگاه هم چنین می توان قطعات را بر حسب زوایای ۳۰ و ۴۵ درجه نیز برش داد. ماکزیمم ابعاد قطعه کار به وسیله این دستگاه در زوایای مختلف در جدول زیر آمده است.

کارگاه رنگ باس داکت

در این کارگاه پوسته‌ها، کنداکتورها و قطعات جانبی رنگ آمیزی می‌شود. سیستم کامل

شستشوی، رنگ آمیزی و پخت اتوماتیک لوله‌های باس داکت که متناسب به اندازه لوله‌های باس داکت احداث شده است شامل محفظه‌های ذیل می‌باشد:

  • واحد انتقال و خوراک دهی به سیستم به ابعاد ۱۲*۱ متر

تجهیزات استقرار یافته در کارگاه رنگ باس داکت

  • گاریهای بارگیری و ریل‌های مربوط به آن
  • جک تخلیه لوله از گاری ورودی همراه با تعلقات
  • کابین چربی گیری و آبشویی
  • کابین رنگ آمیزی
  • کوره پخت رنگ

واحدهای نقل و انتقال دوران

به منظور نقل و انتقال لوله‌های باس داکت دو واحد زنجیر کانویر زمینی جهت انتقال لوله در هر یک از واحدهای شستشو و واحد رنگ آمیزی در نظر گرفته شده است. هم چنین جهت انجام فرآیند در هر یک از واحدها از سیستم‌های نیوماتیک و رولیک‌های دوار استفاده شده است. بدین ترتیب که لوله‌ها توسط کانویر زمینی تا محل اجرای فرآیند انتقال می‌یابد.

واحد شستشو و چربی گیری

به منظور اجرای عملیات رنگ آمیزی مناسب ابتدا در واحد شستشوی عملیات پاکسازی و تمیز کاری لوله از آلودگی‌های سطحی مانند چربی و همین طور ذرات گرد و غبار صورت می‌پذیرد.

عملیات تمیز کاری لوله ابتدا از مرحله پیگیری آغاز می‌گردد. در این مرحله مواد چربی‌گیری محلول با فشار و حرارت سطوح داخلی و خارجی لوله را چربی گیری می‌نماید.

این را هم بخوانید :  باورهای دینی - باورها و رفتارهاي ديني بينندگان تلويزيون با كميت تماشاي برنامه ها - پرشین مقاله

واحد رنگ آمیزی

لوله پس از کسب شرایط مناسب به واحد رنگ آمیزی انتقال می‌یابد. این واحد با داشتن دو ونتیلاتور، باد بزن مکنده (ventilator) و هم چنین آبشار زمینی شرایطی را به وجود می‌آورد که عملیات رنگ آمیزی در محیط مناسبی انجام پذیرد.

در این واحد ابتدا لوله در طی مدت زمان مناسبی دوران نموده و با استفاده از جریان هوای فشرده مسیر رنگ آمیزی را از رطوبت باقی مانده خشک می‌نماید.

واحد شستشو و رنگ دستی

این واحدها به منظور اجرای عملیات شستشوی  و رنگ آمیزی قطعات با ابعاد خاص طراحی گردیده اند. این قطعات پس از طی عملیات شستشوی آمادگی لازم جهت اجرای عملیات رنگ آمیزی را به دست می‌آورند. واحد رنگ آمیزی با داشتن یک ونتیلاتور، بادبرن مکنده (Ventilator) و همچنین آبشار دیواری شرایط مناسب را جهت اجرای رنگ آمیزی دستی به وجود می‌آورد.

دستگاه نورد

دستگاه‌های نورد شامل سه غلطکه و چهار غلطکی می‌باشد. این دستگاه‌ها به وسیله یک میز کنترل که در کنار آن قرار دارد، قابل تنظیم می‌باشد. نورد سه غلطکه جهت نورد ورق‌های با ضخامت ۶ و نورد چهار غلطکه به منظور نورد ورق‌های با ضخامت ۱۵ میلی متر به کار می‌رود.

دستگاه دکویلر

دستگاه جوش MIG

دستگاه جوش MIG شامل مبدل جریان مستقیم به یکسو کننده (۵۰HZ) تورچ جوشکاری که با آب سرد می‌شود، همراه با شیر تنظیم فشار و دبی سنج با تجهیزات کنترل گاز خنثی و جریان برق، ابزارهای تغذیه، کابل‌های مربوطه و لوله‌های گاز و آب است. بوسیله این دستگاه‌ کلیه جوشکاری‌های طولی، محیطی و … قابل انجام است. دستگاه مبدل جوشکاری (ESAB) ساخت کشور سوئد می‌باشد.

دستگاه والس

از این دستگاه جهت مونتاژ قطعات خاصی (به صورت نر و ماده) استفاده می‌شود. علاوه بر دستگاه‌های فوق الذکر انواع دستگاه‌های دریل (مته کاری)، سنگ زنی، پرس و … نیز در کارگاه موجود می‌باشد.

ارایه چند پیشنهاد به منظور بهبود روند کیفی و کمی تولید

  • بازبینی و بازرسی مداوم (به طور ماهیانه) دستگاه‌ها و تجهیزات کارگاه‌: این امر موجب بهبود کار دستگاه‌ها و نهایتا تولید قطعات با دقت ابعادی بالا می‌شود.
  • مهیا بودن مواد و تجهیزات مورد نیاز کارگاه قبل از شروع به کار پروژه (مواد خام اولیه، شابلن‌ها و … تهیه شده باشد) این امر موجب عدم توقف کار تولید در حین انجام مراحل مختلف تولید می‌شود.
  • تعمیر و یا تعویض قطعات و تجهیزات کارگاه قبل از شروع پروژه تولید: تعویض و تعمیر قطعات (مانند تورچ جوشکاری، تفنگ پیستوله و …) موجب جلوگیری از توقف کار تولید و بهبود کار می‌شود.

تجهیزات جوشکاری

تجهیزات جوشکاری شامل مبدل جریان مستقیم یا یک سو کننده، تورچ جوشکاری که با آب سرد می‌شود همراه با شیر تنظیم فشار و دبی سنج با تجهیزات کنترل گاز خنثی و جریان برق ابزار تغذیه‌ای سیم، کابل‌های مربوطه و لوله‌های گاز و آب است.

تجهیزات تغذیه ای سیم انواع مختلف بوده و بسته به نوع جوشکاری مورد عمل انتخاب می شود.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =