بررسی شیوع افسردگی پس از زایمان در مادران مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان های بقیه الله ونجمیه در نیمه دوم سال ۱۳۸۴

زایمان (labor) عبارتست از انقباضات رحمی منظم که منجر به افاسمان و اتساع سرویکس می‌شود. چنانچه  سن تخمینی حاملگی صحیح باشد، زایمان معمولاً در فاصله دو هفته از «تاریخ تخمینی زایمان» شروع می‌شود (۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته بعد از LMP). از آنجا که تنها ۵-۳% بیماران در همان زمان EDC وضع حمل می‌کنند، برای EDC محدوده ۳۸ تا ۴۲ هفته را در نظر می‌گیریم.

این تحقیق دانشجویی بررسی شیوع افسردگی پس از زایمان در مادران مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان های بقیه الله ونجمیه در نیمه دوم سال ۱۳۸۴ مشتمل بر۵۸صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

۱- فصل اول: مقدمه وبیان مسئله

۱-۱       زایمان..۵

۲-۱       افسردگی..۸

۳-۱      اپیدمیولوژی..۸

۴-۱      اتیولوژی..۱۰

۵-۱      افسردگی و باداری..۱۵

۶-۱       درمان..۱۷

۷-۱      اهداف، فرضیات و سوالات..۲۳

۸-۱     بیان مسئله ..۲۵

۹-۱      بررسی متون..۲۹

۲- فصل دوم : مواد ابزار وروش کار

۱-۲    نوع مطالعه..۳۲

 ۲-۲    جمعیت مورد مطالعه و روش نمونه‌برداری..۳۲

۳-۲    روش جمع آوری داده ها..۳۲

۴-۲     جدول متغیرها..۳۳

۵-۲     حذف موارد تحت مطالعه ..۳۴

۶-۲    روش اجرای پژوهش..۳۵

۷-۲     نحوه تجزیه و تحلیل داده‌ها و روش آماری..۳۵

۸-۲     ملاحظات اخلاقی..۳۵

۹-۲    نمونه پرسشنامه..۳۶

۳- فصل سوم :نتایج

۱-۳     نتایج…۳۷

۴-فصل چهارم :بحث و پیشنهادات

۱-۴      بحث..۴۵

۲۴     پیشنهادات ..۴۹

۵-فصل پنجم:ضمایم

۱-۵  نمودارها ..۵۱

۲-۵  منابع ومآخذ..۵۶

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی شیوع افسردگی پس از زایمان در مادران مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان های بقیه الله ونجمیه در نیمه دوم سال ۱۳۸۴را در زیر می توانید ببینید.

۱ – زایمان

زایمان (labor) عبارتست از انقباضات رحمی منظم که منجر به افاسمان و اتساع سرویکس می‌شود. چنانچه  سن تخمینی حاملگی صحیح باشد، زایمان معمولاً در فاصله دو هفته از «تاریخ تخمینی زایمان» شروع می‌شود (۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته بعد از LMP). از آنجا که تنها ۵-۳% بیماران در همان زمان EDC وضع حمل می‌کنند، برای EDC محدوده ۳۸ تا ۴۲ هفته را در نظر می‌گیریم.

۲-۱ افسردگی

تعریف افسردگی از زمانهای بسیار دور در توصیفات متنوعی در منابع طب قدیم بیان شده است. اولین با ر افلاطون ۴۵۰ سال قبل از میلاد اصطلاح ملانوکولی را برای توصیف اختلالات افسردگی و مانیا به کار برد. در سال ۱۸۵۴ ژول با یاژه فرانسوی جنون دو شکلی (folic double form) را که در آن بیمار دچار افسردگی عمیق با حالت بهت زده می‌شود تعریف کرد. امیل کریپلین در سال ۱۸۹۶ افسردگی پس از یائسگی و اواخر بزرگسالی را شرح داد.

۳-۱ – اپیدمیولوژی

اختلالات خلقی خصوصاً افسردگی یک قطبی از شایعترین اختلالات روانی است. احتمال ابتلای آن در طول عمر برای زنها ۲۰% و برای مردها ۱۰% است، پاره‌ای از تحقیقات نشان می‌دهد که ۳۰% مردم در طول حیات دچار افسردگی می‌شوند و در هر مقطعی از زمان ۱۵% از افسردگی رنج می‌برند و فقط ۲۰ تا ۲۵% تحت درمان قرار می‌گیرند.

این را هم بخوانید :  جذب جهانگردی - بررسی جاذبه های توريستی و موانع جذب جهانگردان به منطقه كليبر - پرشین مقاله

۴-۱ – اتیولوژی

اساس علت بیماری خلق ناشناخته است. عوامل سببی احتمالی را به دو دسته کلی تقسیم می‌کنیم :

۱ـ فرضیه‌های بیولوژیک

۲ـ فرضیه‌های روانی ـ اجتماعی

الف) فرضیه‌های بیولوژیک : عوامل و علل مختلفی را داراست، شامل :

ـ آمینهای بیولوژیک :

نور اپی نفرین و سرتونین دو ناقل عصبی در فیزیوپاتولوژی اختلالات خلقی هستند. کاهش در تعداد مکانهای جذب مجدد سروتونین و افزایش غلظت سروتونین در اتوپسی مغز افراد خودکشی نموده، مشاهده شده است

۲-۴ –  علائم بالینی

خلق افسرده، فقدان علاقه و لذت، احساس غم، یأس،‌ پوچی، بی‌ارزشی و عدم تسلط بر محیط از علائم کلیدی است. ۷۰% بیماران از اینکه نمی‌تواند گریه کنند شاکی هستند. ۹۷% از کاهش انرژی و مشکلات ناشی از آن گلایه دارند. ۸۰% از اختلال خواب خصوصاً زود بیدار شدن و بیداریهای مکرر شبانه رنج می‌برند. کاهش اشتها و بی‌اشتهایی، کاهش میل جنسی، اختلال در قاعدگی، حملات اضطراب و هراس، استعمال دخانیات و اعتیاد، شکایات مبهم جسمی (یبوست، سردرد، دل درد و …) موضوع را پیچیده می‌کند.

۵-۱- افسردگی و باداری

ـ عوامل خطرساز و مستعد کننده : سن پایین، آموزش کم ، تعداد زایمان زیاد، عدم اشتغال در خارج از خانه، وجود مشکلات مربوط به ازدواج، بارداری ناخواسته، تاریخچه شخصی یا خانوادگی افسردگی، موقعیت پایین اجتماعی ـ ‌اقتصادی، افزایش تعداد فرزندان، مصرف سیگار یا داروهای غیرمجاز در بارداری، تهوع و استفراغ‌های زیاد دوران بارداری، استفاده زیاد از خدمات اورژانس، تجرد، سابقه آزار جنسی، آزار فیزیکی یا کلامی پیش یا حین بارداری، سابقه عوارض بارداری مثل سقط یا مرگ جنینی داخل رحمی (۸ و ۷ و ۶ و  ۱۲ و ۱۴).

  • افسردگی

حداقل نیمی از مادران در روزهای ابتدایی پس از زایمان دچار احساس افسردگی می‌شوند. که به صورت دوره‌هایی از غمگینی، گریه و ناپایداری خلق می‌باشد (غم مادری) . این حالت معمولاً کم دوام است و ندرتاً بیش از ۲ هفته ادامه می‌یابد. درمان فقط شامل حمایت عاطفی است. انواع شدید افسردگی پس از زایمان (تا ۲۰% موارد) با بی‌خوابی، بدبینی، لتارژی، احساس عدم کفایت، ناتوانی در انجام امور و خستگی پذیری مشخص می‌گردند.

۶-۱ – درمان

درمان باید برروی مشخص کردن مشکلات حادی مانند خودکشی و شدت بیماری متمرکز گردد. راحتی پزشک نیز باید به عنوان یک جزء مراقبت از بیماران مورد توجه قرار گیرد. هنگامی که این موارد رعایت شدند، درمان دارویی و مشاوره باید آغاز گردد. بیشتر افرادی که در نهایت اقدام به خودکشی می‌کنند به فاصله کوتاهی قبل از مرگ با پزشک مراقبتهای اولیه‌شان ملاقات کرده بودند.

این را هم بخوانید :  جنگ وانواع آن - بررسی جنگ وانواع آن - پرشین مقاله

۱- ۴ بحث

نتایج پژوهش نشان می‌دهد که میزان شیوع افسردگی پس از زایمان ۲۲ درصد می‌باشد که با اغلب مطالعات انجام شده در سایر کشورها بسیار نزدیک است. ولی با نتایج بعضی مطالعات تفاوت دارد، بدین صورت که میزان شیوع افسردگی پس از زایمان توسط Ballard 5/27 درصد گزارش شده است (۵)، که این تفاوت مختصر به دلیل بررسی بالینی است که در این پژوهش صورت گرفته است. شیوع افسردگی پس از زایمان در ابتدا ۳۱ درصد رسید. به علاوه نتایج این پژوهش با درصد های گزارش شد توسط Warner 8/11 درصد، Augusto 1/13 درصد (۴)، و Zelkowits 8/9 درصد ، تفاوت دارد که این مسئله می‌تواند به دلیل استفاده از دو ابزار متفاوت برای بررسی افسردگی پس از زایمان باشد (در این پژوهش پرسشنامه ادینبورگ و در آن مطالعات تست افسردگی بک).

۲- ۴ پیشنهادها

با توجه به نتایج به دست آمده در این پژوهش, موارد زیر پیشنهاد می‌گردند:با توجه به نتایج پژوهش، با شناسایی عوامل مؤثر بر افسردگی پس از زایمان، نقش پیشگیری از این اختلال مشخص می‌گردد. بنابراین برای جلوگیری از این عارضه پیشنهاد می‌گردد که برنامه‌های حمایتی و آموزشی در طی حاملگی و بعد از زایمان برای مادر و اطرافیان اجرا گردد. نقش آموزش زوجین جهت برنامه‌ریزی برای لازم در این زمینه، تهیه شرح حال مناسب از مادر در زمینه مسائل گوناگون در طی بارداری، انجام مشاوره‌‌های روانشناختی برای مادران باردار، آموزش همسر و اطرافیان در جهت همکاران با مادر و حفظ بهداشت روان در خانواده، تفهیم اهمیت نقش شیر مادر برای مادر و نوزاد، شناسایی مادران تخت استرس و بحران و آموزش مادر در رابطه با چگونگی تعدیل و مقابله با استرسهای دوران حاملگی و پس از زایمان از جمله مواردی است که باید دقت شود.

References:

– قاضی جهان بهرام، ترجمه اصول بیماری‌ها و بهداشت زنان کیتسنر ۱۹۹۹ انتشارات اندیشه روشن ۱۳۷۹، ۶۳۱-۶۰۹

۲- صارمی ابوطالب، ترجمه بیماری‌های زنان و مامایی (دنفورث ۱۹۹۹، نشر میر، ۱۳۸۲: ۲۵۷-۲۵۰

۳- نوربالا احمدعلی؛ محمدکاظم؛ یزدی سیدعباس؛ یاسمی محمدتقی، نگاهی بر سیمای سلامت روانی در ایران ۱۳۸۰: ۶۸-۸۰

۴- Augsto A. KumarR. Postnatal depression in uroan area of protugal: comparison of chik bearing women, psychol med 26(1) 135-8, 1994

۵- Ballard, CG, Davis R, Prevelance of postnatal psychiatric morbidity in mothers and fathers.k Br J psychhatry; 164 782-8, 1994.

۶- Edwards DRL, porter SAM, A pibt study of postnatal follwing caesarean seetion…, psychomanic Reasearch: 38:111-17

۷- صالحی کسایی، پروین، بررسی مقایسه‌ای شیوع افسردگی پس از زایمان در دو گروه از مادران با زایمان طبیعی و سزارین پایان‌نامه کارشناسی ارشد مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران سال ۱۳۷۳

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − هفده =