بررسی رابطه ی بین با نشاط بودن والدین و شاد بودن کودکان

زیبایی ، هوش و مقام از جمله ویژگی هایی اند که عده ای تصور می کنند با داشتن آن ها دارای ارزش بالاتری خواهند شد این عوامل زمانی اثر بخش اند که ما احساس احترام به خود و اعتماد به نفس داشته باشیم افراد جذاب ، با هوش و موفق سرمایه های با ارزشی دارند ولی این سرمایه ها فقط هنگامی موثر خواهند بود که بتوانند شادی و شعف درونی در آنان ایجاد کنند .

مطلب بررسی رابطه ی بین با نشاط بودن والدین و شاد بودن کودکان مشتمل ۲۹صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

چکیده ۴

بیان مساله. ۶

محبت کردن به کودکان. ۶

شاد بودن چیست ؟. ۷

عوامل موثر بر شادی.. ۹

والدین سالم ، فرزندان شاد. ۱۱

شخصیت دادن به کودکان. ۱۲

تسلیمی علی الصبیان. ۱۳

پیشینه ی تحقیق. ۱۶

پرورش اعتقاد درست برای دست یابی به شادی.. ۱۷

روش های موثر بر افزایش شادی در کودکان: ۲۰

پیشنهادها: ۲۳

نتیجه گیری : ۲۷

منابع و ماخذ : ۲۸

 

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی رابطه ی بین با نشاط بودن والدین و شاد بودن کودکان را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

زیبایی ، هوش و مقام از جمله ویژگی هایی اند که عده ای تصور می کنند با داشتن آن ها دارای ارزش بالاتری خواهند شد این عوامل زمانی اثر بخش اند که ما احساس احترام به خود و اعتماد به نفس داشته باشیم افراد جذاب ، با هوش و موفق سرمایه های با ارزشی دارند ولی این سرمایه ها فقط هنگامی موثر خواهند بود که بتوانند شادی و شعف درونی در آنان ایجاد کنند .

چکیده

شادی ، حاصل ارتباطی سازنده بین فرزند و خدایش ، بین فرد و همنوعانش ، بین فرد و وظایفش در جامعه است .

کسانی که احساس عشق و امنیت می کنند بسیار کم تر از دیگران دچار بیماری و سانحه می شوند . احساسات و عواطف سرکوب شده ، خصوصاً در دوران کودکی بر سلامت جسمانی و روانی فرد تاثیر دارند ، از این رو لازم است برای سالم بودن و انرژی داشتن آموزش های لازم از زمان کودکی در جهت حفظ هیجانات و بیان احساسات ارائه می شود .

محبت کردن به کودکان

یکی از صفات بارز پیامبر اسلام ، ترحم و ملاطفت او نسبت به کودکان است . در این زمینه ، روایات فراوانی از زندگی رسول اکرم و نیز خاندان پاکش نقل شده است که بر ذکر چند مورد از آن ها مبادرت می کنیم .

نقل شده است که پیامبر اکرم در فوت یکی از فرزندانش گریست . به ایشان گفته شد یا رسول الله شما گریه می کنید و ما را از گریستن نهی می فرمایید ؟

شاد بودن چیست ؟

هنر شاد بودن ، مستلزم توانایی خندیدن به مشکلات ، در کوتاهترین زمان ممکن پس از وقوع آنهاست . اغلب اوقات نیازها ، در همان لحظه که احساس می شوند برآورده نمی گردند و فاصله ی زمانی میان احساس و نیاز و برآورده شده آن ، گاه سبب تکرار خاطر می شود .

عوامل موثر بر شادی

عوامل تاثیر گذار بر شادی را می توان به دو گروه عوامل مثبت و منفی موثر بر شادی تقسیم کرد . عوامل مثبت مستقیماً به افزایش شادی کمک می کنند و عوامل منفی از شادی و خوشحالی انسان کاسته ، بر رنج ، غم و ناراحتی و افسردگی او می افزاید .

والدین سالم ، فرزندان شاد

در جامعه امروز ما ، اکثر والدین برای مراقبت و پرورش فرزندان خود زحمت زیادی متقبل می شوند . در حال حاضر با وجود کوچکتر شدن خانواده ها ، از هم زیادتر شده ، کم تر کسی می تواند از مادر بزرگ ، پدر بزرگ ، یادگیر اعضای فامیل برای نگهداری بچه ها کمک بگیرد .

شخصیت دادن به کودکان

یکی از روش های مهم تربیتی در قران و سیره ی پیامبر ( ص ) و معصومین  ( ع ) اکرام و شخصیت دادن به افراد است . روایتی بسیار مشهور است که پیامبر اکرم ( ص ) فرمود : من تا زنده ام پنج خصلت را فراموش نمی کنم تا بعد از من در امتم سنت ( روش ) شود

تسلیمی علی الصبیان

پیامبر اکرم ( ص ) در این روایت روی نکته ای مهم تاکید کرده اند البته هیچ کس در طول حیات پیامبر ( ص ) موفق شد در سلام کردن بر او پیشی بگیرد ، ولی در این پیام سلام کردن ، به کودکان را سنت قرار می دهد چرا که شخصیت دادن ، بزرگ شمردن و عزت و احترام کلید اصلی تربیت کوک به شمار می آید .

پیشینه ی تحقیق

تحقیقات نشان می دهند که مشکلات اکثر افراد غمگین از این قبیل است : عدم توانایی در تصمیم گیری های درست و به جا . نگرانی برای موضوعات جزیی. ناتوانی در دوست یابی ، پرخاشگری ، بی اعتنایی نسبت به نیازهای اطرافیان، ناتوانی در برقراری ارتباطات ، مسائل اقتصادی و … در مقابل چنین افرادی کسانی هم وجود دارند که همیشه خوش بین هستند .

پرورش اعتقاد درست برای دست یابی به شادی

مهم ترین و در عین حال مشکل ترین بخش دست یابی به شادی که همه به دنبال آییم . انتخاب و پرورش نظام اعتقادی درست است . همه ما با باورها و نحوه برخوردمان با مسائل خو گرفته ایم . برای دست یابی به شادی در تمام عمر باید باورها و روش های رویارویی خود با مسائل مختلف رابازنگری کنیم و چنان چه لازم باشد در آن ها تجدید نظر کرده ، باورها و اعتقادات جدید را جایگزین کنیم .

روش های موثر بر افزایش شادی در کودکان:

یکی از بهترین هدایایی که والدین و مربیان می توانند به فرزندانشان بدهند ، امکان شاد زیستن و شاد بودن است. برای شاد بودن نیاز به ثروت و دارایی فراوان نیست ، بلکه می توان با ساده ترین و پیش پا افتاده ترین وسایل و امکانات کودکان را شادکرد ، برای این کار بهتر است شرایط لازم برای موفقیت آن ها را فراهم سازیم .

پیشنهادها:

برای این که کودکان ودانش آموزان به شادی درونی و دائمی وبه آرامشی که مانع بروز احساسات ناخوشایند می شود دست یابند علاوه برروش های ارائه شده بهتر شده است اقدامات زیر توسط اولیا و مربیان انجام گیرد:

  • لازم است اولیا و مربیان وقت بیشتری برای آموزش و پرورش ارزش های انسانی همچون : ایمان ، عشق ، امید ، جوانمردی و.. به کودکان و دانش آموزان خود صرف کنند.

نتیجه گیری :

شادی مقوله ای درونی است که با عشق و امنیت همراه است و جز با تلاش های فردی به است نمی آید و برای این شادی عمر را به برترین پایه برسانیم به سرمایه گذاری نیازمندیم. سرمایه گذاری ما بیش تر به صورت صرف وقت و بذل کوشش مجدانه برای افزایش عناصر مثبت شادی و کاستن از عناصر منفی آن باشد ودر این را ه باید امیدواری تا وقتی که کوشش ها یمان به شکوفه بنشیند ومیوه دهد بردبار و صبور باشیم هیچ چیز ناگهانی و فوری به چنگ نمی آید.

منابع و ماخذ :

  • بیدالف ، اسیتو ( ۱۳۸۱ ) : راز کودکان شاد ، ترجمه ی فراهانی ، تهران، انتشارات پیک بهار
  • بهادری نژاد ، دکتر مهدی ( ۱۳۷۵ ) : شادی و زندگی ، تهران ، انتشارات اوحدی
  • پیوند ماهنامه ی آموزشی – تربیتی ، تابستان ۸۵ – شماره های ۳۲۱- ۳۲۲-۳۲۳
  • بهار الانوار ، جلد ۷۸ ص ۳۳۲ ، روایت ۸
  • چینی ، عباس ( ۱۳۷۵ ) هفت کتاب در یک کتاب ، تهران ، انتشارات البرز
  • سلحشور ، ماندانا ( ۱۳۸۲ ) : کودکان موفق ، کودکان شاد ، ماهنامه ی موفقیت شماره ی ۶۵
  • شرح نهج البلاغه ، ابن ابی الحویه ، جلد۶ باب ۸۳ ، ۳۳۰

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.