بدن انسان

خداوند یکتا را سپاس می گویم که توفیقی عنایت فرمود تا بتوانم چند جلد از مجموعه دانستنیهای این مرکز را برای نوجوانان عزیز که سرمایه های آینده این کشور هستند ترجمه کنم تا شاید از طریق گام بسیار کوچکی در جهت بالا بردن سطح علمی و اطلاعات عمومی این عزیزان برداشته باشم.

مطلب بدن انسان مشتمل ۱۳ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 

فهرست مطالب

مقدمه: ۱

بدن انسان. ۲

تواناییهای بدن. ۳

سلول. ۳

سیستم اسکلت بدن. ۳

پوست.. ۴

رشد و نمو. ۴

دستگاه گوارش.. ۵

دستگاه عصبی. ۵

دستگاه تنفس.. ۶

دستگاه دفع ادرار ۶

مغز و اعصاب.. ۶

خواب.. ۷

نیمرکه های مخ. ۷

سلولهای عصبی. ۷

عکس العملهای عصبی. ۸

غذا و گوارش.. ۸

خوردن غذا ۹

کبد. ۹

روده کوچک.. ۹

روده بزرگ.. ۹

معده ۱۰

گوارش.. ۱۰

پرز ۱۰

زبان. ۱۱

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله بدن انسان را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه:

خداوند یکتا را سپاس می گویم که توفیقی عنایت فرمود تا بتوانم چند جلد از مجموعه دانستنیهای این مرکز را برای نوجوانان عزیز که سرمایه های آینده این کشور هستند ترجمه کنم تا شاید از طریق گام بسیار کوچکی در جهت بالا بردن سطح علمی و اطلاعات عمومی این عزیزان برداشته باشم.

بدن انسان

از لحظه ای که به دنیا می آییم، تا آخرین لحظه ای که زنده هستیم، بدن ما ثانیه ای از کار نمی ایستد. مجموعه پیچیده بدن ما، از میلیاردها سلول زنده که شامل ۲۰۰ نوع مختلف می باشد تشکیل شده است که مشتمل بر سلولهای عصبی به نام نورون و سلولهای تخصص یافته ای به نام سلولهای ترشحی هستند.

تواناییهای بدن

بدن ما در انجام بسیاری از حرکات تعادلی و ایجاد هماهنگی، از تواناییهای فوق العاده و حیرت آوری برخوردار است. گرچه بسیاری از حیوانات، حرکاتی سریعتر و چالاکتر از انسان دارند ولی انعطاف بدن انسان خیلی بیشتر از حیوانات است. مغز بسیار پیچیده انسان، تعادل بدن را کنترل می کند و ما را قادر می سازد تا کارهای فیزیکی را به بهترین صورت انجام دهیم.

سلول

در هر ثانیه، میلیونها سلول از بین می روند و میلیونها سلول دیگر جایگزین آنها می شوند. یک سلول معمولی حدود ۰۲۵/۰ میلیمتر یعنی یک هزارم اینچ قطر دارد. در بدن انسان سلولهای مختلفی وجود دارد که هر کدام برای کار خاصی شکل گرفته اند.

سیستم اسکلت بدن

اسکلت و چهارچوب بدن را ۲۰۶ استخوان می سازند که تعدادی از آنها توسط مفاصل انعطاف پذیر، به هم متصل شده اند به عنوان مثال: مفصل پا به انسان اجازه حرکت می‌دهد. استخوانهای دیگر مانند استخوانهای جمجمه، کاملاً به یکدیگر چسبیده اند.

پوست

بدن انسان توسط پوست پوشیده شده است. پوست انعطاف پذیر بوده، به حفاظت بدن کمک می کند، آب و باکتریهایی مضر را خارج و مایعات سودمند را در درون خود نگه می دارد. پوست فرسوده نمی شود زیرا دایماً سلولهای تازه ساخته می شوند و جای سلولهای قبلی را می گیرند.

رشد و نمو

بدن انسان همچنان که رشد می کند، مهارتهای بسیاری هم به دست می آورد. بچه یاد می گیرد که چگونه بخندد، بنشیند، بایستد، چهار دست و پا راه برود و صحبت کند. به طور متوسط، حداکثر توانایی های فیزیکی و بدنی بین سنین ۱۸ تا ۲۰ سالگی به دست می آید، ولی با گذشت زمان، تغییرات بسیاری هم رخ می دهد.

دستگاه گوارش

دهان، مری، معده و روده ها جزو دستگاه گوارش هستند. این اعضا با یکدیگر همکاری می کنند و غذا را به صورت ذرات بسیار کوچکی که قادر باشد از دیواره روده عبور کند و وارد رگهای خونی شود، در می آورند. دهان و دندانها غذا را خرد کرده و معده آنها را با مواد شیمیایی قوی هضم کننده، مخلوط می کند.

دستگاه عصبی

مغز و عصب، دستگاه عصبی را می سازند. عصبها از مغز شروع شده، در تمام بدن پخش می شوند و پیامها را به صورت ضربانهای الکتریکی انتقال می دهند. پیامها، اطلاعات را از اعضای حسی به مغز برده و دستور لازم را از مغز به عضلات می رسانند.

دستگاه دفع ادرار

کلیه ها، مواد زایدی را که از خون به آنها می رسند، تصفیه کرده و مایعی به نام ادرار تشکیل می‌دهند که در مثانه ذخیره می شود و از طریق دستگاه دفع ادرار خارج می گردد.

مغز و اعصاب

دستورات لازم را به سایر نقاط بدن می فرستد. نورونها مثل سیمهای برق هستند و از توده های بسیار زیاد سلول عصبی ساخته شده اند. اعصاب حسی، پیامها را از چشم، گوش و پوست به مغز می برند. اعصاب حرکتی، پیام را از مغز گرفته و به ماهیچه ها می رسانند تا در زمان لازم ماهیچه ها، بدن را حرکت دهند.

نیمرکه های مخ

بزرگترین قسمت مغز، نیمکره های چین خورده مغز هستند و تفکرات ما در این نیم کره ها جای می گیرند. لایه خارجی مغز، ماده خاکستری نامیده می شود و پر از سلولهای عصبی است. لایه درونی، ماده سفید نامیده می شود و پر از رشته های عصبی است.

سلولهای عصبی

هر سلول عصبی یک تنه اصلی دارد و دارای یک سری رشته های ارتباطی عنکبوتی به نام دندریت و یک سری رشته بلند به نام اکسون است.

اکسونها با هزاران سلول عصبی دیگر در ارتباط هستند و میلیونها راه عصبی برای عبور سیگنالهای عصبی را به وجود می آورند.

عکس العملهای عصبی

وقتی تیغ شاخه گلی به انگشتمان فرو می رود، درد و سوزش ناشی از آن به صورت پیام، از طریق اعصاب حسی به نخاع می رسد. پیامهای برگشتی از طریق نورونهای واسطه، مستقیماً به ماهیچه ها می رسند و باعث می شوند که انگشتمان را عقب بکشیم

غذا و گوارش

بدن انسان برای فعالیت، رشد، ترمیم و در نهایت زنده ماندن به غذا نیاز دارد. غذا شامل آب و ماده غذایی مهم است که پروتئین، قند، چربی، ویتامین و مواد معدنی را در بر می گیرد. برای این غذا قابل استفاده شود، باید تجزیه، یا به عبارتی هضم شود و با اکسیژن ترکیب گردد.

گوارش

بدن انسان

گوارش از دهان که در آنجا دندانها غذا را تکه تکه می کنند، شروع می شود. بزاق باعث نمناک کردن غذا می شود و به جویدن و فرو بردن آن کمک می کند. دیواره عضلانی معده غذا را به صورت مایع سوپ مانندی در می آورد و آن را با آنزیمهای گوارشی مخلوط می سازد.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.