بدخطی دانش آموزان

در دنیای امروزی، خط و نگارش یک از مهم ترین راه های ایجاد ارتباط بین افراد جامعه است. اگر هنر را یکی از مهم ترین عوامل انتقال فرهنگ بدانیم به جرأت می توان گفت خط بالاترین و شفاف ترین اثر هنری است که برای ثبت و ضبط تاریخ ادوار مختلف، قول هاو … به جا می ماند.
حال آنکه ایجاد این ارتباط اثربخش هر قدر زیباتر و خواناتر باشد، به یقین تاثیر بیشتری در بین افراد جامعه خواهد داشت. خط و خوشنویس از دیرباز در میان ما ایرانیان از جایگاه رفیع و پراهمیتی برخوردار است .

این تجربیات معلمان مشتمل بر ۵۱ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست مطالب[/highlight] عنوان صفحه
مقدمه ۳
بیان مسئله ۴
پیشینه تحقیق ۵
اختلال در نوشتن ۷
مداخله های ترمیمی در نوشتن ۲۳
ناتوانى یادگیرى در نوشتن ۲۳
اهمیّت خط ۲۵
مسأله بدخطّى ۲۶
علل بدخطی ۲۷
عوامل مؤثر بر بدخطی دانش آموزان ۲۷
اشکال مختلف بدخطی نویسی ۳۳
چالش های معلم در مواجهه با بدخطی دانش آموزان ۳۳
شیوه های ترمیمی ۴۴
راهکار ۴۷
نتیجه گیری ۵۰
فهرست منابع: ۵۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بدخطی دانش آموزان را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه[/highlight] در دنیای امروزی، خط و نگارش یک از مهم ترین راه های ایجاد ارتباط بین افراد جامعه است. اگر هنر را یکی از مهم ترین عوامل انتقال فرهنگ بدانیم به جرأت می توان گفت خط بالاترین و شفاف ترین اثر هنری است که برای ثبت و ضبط تاریخ ادوار مختلف، قول هاو … به جا می ماند.
حال آنکه ایجاد این ارتباط اثربخش هر قدر زیباتر و خواناتر باشد، به یقین تاثیر بیشتری در بین افراد جامعه خواهد داشت. خط و خوشنویس از دیرباز در میان ما ایرانیان از جایگاه رفیع و پراهمیتی برخوردار است . به طوری که حتی داشتن خط خوب و زیبا گاهی افراد را در جایگاه اجتماعی بهتری نیز قرار خواهد داد.

[highlight txtcolor=”#eded00″] بیان مسئله [/highlight] ما معلمین هنگام آموزش و تدریس به مشکلات و کوره راههایی بر می خوریم، چاره ای جز پژوهش و پیدا کردن یک راه حل نداریم.
آموزش و تدریس زمانی موفقیت آمیز است که مطالعه و پژوهش بر آن انجام گرفته باشد. زیرا پژوهش راهها و شیوه های نوبتی بر خلق خواهد کرد و مشکلات و موانع را بر سر راه آموزش و پرورش بر خواهد داشت و ما را از بن بست نجات خواهد داد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]پیشینه تحقیق[/highlight] یادگرفتن خوشنویسی یکی از عوامل موثر در موفقیت درسی و تحصیلی دانش آموزان و از آن مهم تر، مجوزی برای ورود آنان به محیط های اجتماعی بزرگ تر و جدید تر است. به اعتقاد جان. پی. میلر، تمرین خوشیسی، به توسعه آگاهی در دو بعد « احساس تکامل» و «عمل خاضعانه» کمک می کند؛ کاری که سر هنرها قادر به انجام آن نیستن

[highlight txtcolor=”#eded00″]اختلال در نوشتن[/highlight]

یکی از اختلالات رایج یادگیری در دانش آموزان اختلال در نوشتن است. یعنی این دانش آموزان علاوه بر داشتن مشکل در نحوه نوشتن (دیکته نویسی) در بیان مقصود خود از طریق نوشتن نیز مشکل دارند ودر سطوح بالاتر تر انشاءنویسی نیز دارای اشکال اند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]دانش آموزان در نوشتن چه مشکلاتی دارند؟[/highlight] نوشتن از قدیم یک حوزه مورد علاقه کسانی بوده است که به اختلالات یادگیری توجه داشته اند . شاید این توجه به خاطر این بوده است که بعضی افراد دارای اختلال نوشتن در کار نوشتن بد خط بوده اند (یا به اصطلاح خرچنگ قورباغه می نوشتند) ودر نتیجه موضوعی برای مطالعات محققان فراهم کرده اند. اما واقعیت این است که دست نوشته در اصل یک وسیله است برای رسیدن به هدف، یعنی خود هدف نیست و نباید به بهای مهارتهای مهم دیگر ، از قبیل مهارتهای لازم برای حرف زدن، گوش دادن ، هجی کردن، یا انشاء تمام شود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مشکل بد نوشتن شکل حروف [/highlight] مشکلات بد نوشتن شامل کج و کوله نویسی حروف، فاصله ندادن مناسب چه از بالا چه از پائین و بسیار کند نوشتن است .هر کسی گاهی اوقات حروفی را ناخوانا می نویسد اما بعضی از دانش آموزان بیشتر مطالب را ناخوانا می نویسند طوری که درک آنچه که نوشته اند برای خواننده مشکل است در چنین مواردی است که نوشتن به عنوان مشکل تلقی می شود. همچینین بیشتر بچه ها در اوایل یادگیری نوشتن کاملا کند می نویسند . اما کند نوشتن وقتی مسئله است که در انجام کارهای دیگر او مشکل ایجاد کند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]دشواری های روان نویسی [/highlight] یکی از مسائل مشترک برای عده ای از دانش آموزان دارای اختلالات یادگیری نا روانی در نوشتن است. این قبیل از دانش آموزان آنقدر کند و با زحمت می نویسند که گویی دارند هر حرف را به تنهایی رسم می کنند. این کند نویسی و با زحمت نوشتن، احتمالا اثراتی منفی بر روی عملکرد شاگردان در دروس دیگری هم که با نوشتن سروکار دارند،می گذارد. از جمله در نت برداری در کلاس از گفته های معلم، دانش آموزان کند نویس اغلب دچار دشواری می شوند و به اصطلاح عقب می مانند. همینطور در درس دیکته که دلنش آموز باید گفته های معلم را بنویسد، این دانش آموزان کند نویس اغلب کلمات و حروف را جا می اندازند به خصوص اگر این کند نویسی با ضعف حافظه کوتاه مدت و حافظه شنیداری آنها همراه باشد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نارسا نویسی دانش آموزانی که در نوشتن مشکل دارند. [/highlight] دانش آموزان دارای اختلالال زبان و خواندن اغلب با نوشتن هم مشکل دارند. درست همانگونه که توانایی در بیان مقصود از طریق کلام و زبان مهم است به همان اندازه هم توانایی بیان مقصود از طریق نوشتن دارای اهمیت است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]عوامل مؤثر درنارسانویسی [/highlight] آسیب مغزی: به علت کارکرد ناقص بخشی ازنیمکره ی چپ مغز که مربوط به حافظه دیداری کلمات است. با مشکلات نوشتاری روبرو هستند.
پردازش اطلاعات: میزان توجه،حافظه وتوانایی رمزگشایی ازجمله عواملی محسوب می شوند که درگرفتن و تبدیل اطلاعات لازم هنگام نوشتن بسیار اهمیت دارد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]استفاده ی مناسب از پاک کن[/highlight] – یک الگوی صحیح نوشتاری در اختیار فراگیران قراردهیم و از آنها بخواهیم تا هنگام نوشتن در ابتدا به ترکیب صحیح کلمات به دقت توجه کنند وسپس مانند آنها بنویسند.
– فراگیران را در پاک کردن نوشته ها ی غلط به طور کامل تشویق کنیم.
– پاک کن های نرم که هم خوب پاک می کنند وهم احتمال پاره کردن کاغذ راکاهش می دهند در اختیار آنها قرار می دهیم.

[highlight txtcolor=”#eded00″]افزایش تدریجی سهمیه تکلیف[/highlight] – بر روی یک برگه ی مقوا به صورت ستونی ُ نمودار هایی رابه تعداد دروس مورد نظر ترسیم کنیم. در کنار هر یک از این ستونها که به فاصله ی یکسان درجه بندی شده اند ُ اعدادی را مثلا از اتا ۵ بنویسیم.
– سپس با توجه به شناخت خود از وضعیت دانش آموز ُ یک یا چند تکلیف برای او تعیین کنیم.

[highlight txtcolor=”#eded00″]برنامه ریزی برای آموزش نوشتن [/highlight] دانش آموزان دارای مشکل نوشتن – حتی آنهایی که مبتلا به نارسا نویسی هستند – نباید از نوشتن اجتناب کنند، زیرا نوشتن یکی از مهارتهای مهم زندگی است که برای مواردی نظیر امضا کردن مدارک، پر کردن فرمهای مختلف ،نوشتن چک ،گرفتن پیغام های تلفنی یا تهیه یک لیست خرید ضرورت حتمی دارد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نظارت بر پیشرفت نوشتن [/highlight] معلمان می توانند با ارزیابی مبتنی بر برنامه هم خوانا بودن و هم سرعت نوشتن را ارزیابی کنند هرروزه باید وقتی را برای ارزیابی کنار گذاشت. معلمان می توانند از دانش آموزان ارزیابیهای مقدماتی بعمل آورند (مثلا آزمونهای کوتاهی که برای ارزیابی مهارت خاصی که قرار است روی آنها کار کنند طراحی شده است به آنها بدهند) و بعد از آنها بخواهند که بمدت زمان مشخصی شاید یک یا دو دقیقه بنویسند . نمونه نوشته بدست آمده را می توان از نظر درصد حروفی که خوانا نوشته شده باشد (هر حرف بعنوان خوانا یا ناخوانا طبقه بندی می شود) و نرخ حروف نوشته شده خوانا (تعداد لغات خوانا در دقیقه) نمره گذاری کرد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]روش های درمان [/highlight] هرگونه ترس و اضطراب را از دانش آموز خود دور کنیم.
هرگز ترغیب و تشویق دانش آموز خود را به خوش نویسی از یاد نبرید.
تکالیف مدرسه باید برای دانش آموز شیرین و جذاب باشد.
از مدادها و خودکارهای خیلی بلند و خیلی کوتاه به هیچ وجه استفاده نگردد.
از میز تحریر مناسب استفاده شود.
از کاغذ و برگ های سفید و مرغوب استفاده شود. (کاغذ نباید کاهی، روغنی یا موج دار باشد)

[highlight txtcolor=”#eded00″]ناتوانى یادگیرى در نوشتن [/highlight] مشکلات نوشتن به شکلهاى نارسانویسی، (Dysgraphia)، سرهم نویسی، بدخطی، شتاباننویسی، وارونهنویسی، جدانویسی، آیینهنویسى و نظایر آن ظاهر مىشود.
در میان مهارتهاى تحصیلى پایه، نوشتن، پیچیدهترین و عالىترین مهارت است که در دوران تحصیل آشکار مىشود. کودکى که دچار ناتوانى یادگیرى در نوشتن است، در خواندن نیز مشکل دارد. نوشتن، کنش پیچیدهى دستگاه اعصاب مرکزى و انتقال افکار به شکل زبان نوشتارى است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مسأله بدخطّى [/highlight] مسألهاى که باید مورد توجه و اقدام قرار گیرد این است که همه افراد ضوابط را در نوشتن مراعات نمىکنند و یا خود در نگارش جنبههاى ابداعى خاصى بکار مىبرند که مورد آگاهى و توافق دیگران نیست و این خود مسألهاى مشکلآفرین است و اینگونه افراد را بدخط و یا نارسانویس خواندهاند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]علل بدخطی[/highlight] در بررسی علل بدخطی دانش آموزان دورۀ ابتدایی، علاوه بر عوامل آموزشی و تربیتی مؤثر بر دست خط آنان، باید عوامل مربوط به وضعیت جسمی و روانی کودکان نیز مورد توجه قرار گیرد. چه بسا بدخطی دانش آموزان به دلیل ضایعات استخوانی، عصبی یا حالات عاطفی و روانی نامطلوب باشد. در این صورت آموزش های معلم در زمینۀ خوشنوسی کافی نخواهد بود و ارجاع به یک متخصص، امری الزامی است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]عوامل مؤثر بر بدخطی دانش آموزان[/highlight] به طور کلی عوامل مؤثر بر بدخطی نویسی را می تــوان در سه گروه عمده جای داد که عبارت اند از:
۱. عوامل مربوط به خانواده
۲. عوامل مربوط به معلم و شیوه های آموزشی و تربیتی مدرسه
۳. عوامل مربوط به دانش آموزان

[highlight txtcolor=”#eded00″]اشکال مختلف بدخطی نویسی[/highlight] «با بررسی دست نوشته های دانش آموزان به این نتیجه می رسیم که بدخطی در آنان به اشکال و انواع مختلف مشاهده می شود که بعضی از آن ها عبارت اند از:
۱. درشت نویسی و ریزنویسی.
۲. فاصله گذاری نامناسب بین حروف و کلمات.
۳. نامرتب نوشتن.
۴. کج نوشتن حروف و کلمات.
۵. خارج شدن از خط زمینه.

[highlight txtcolor=”#eded00″]چالش های معلم در مواجهه با بدخطی دانش آموزان[/highlight] * توجه نکردن دانشآموزان به خط زمینه دفتر و تخته کلاس.
* اضطراب و نگرانی دانشآموزان هنگام نوشتن.
* نداشتن اعتماد به نفس هنگام نوشتن.
* وجود اختلالات یادگیری در دانشآموزان.
* نداشتن هدف و انگیزه برای زیبانویسی.

[highlight txtcolor=”#eded00″]راهکار[/highlight] برای رفع بدخطی دانشآموزان، از سوی معلمان و پژوهشگران راهکارهای فراوانی معرفی شده است که به ذکر برخی از آنها میپردازیم:
* در کلاس اول ابتدایی از مجربترین و علاقهمندترین معلمان استفاده شود.
* تمهیداتی به عمل آید که معلم درس اول بتواند در حین آموزش از ابزارهای سمعی بصری استفاده کند.
* معلمان با اصول صحیح نوشتن آشنا و دارای خط خوش باشند.
* برای معلمان در زمینه خط نستعلیق دورههای کارآموزی آموزش ضمن خدمت گذاشته شود تا پس از دیدن دورههای لازم، در کلاس حضور یابند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نتیجه گیری[/highlight] علاقمندی و پشتکار دانش آموزان، بسیار امیدوار کننده بود و با شور و ذوق زیادی سعی می کردند هر روز بیشتر از روز قبل بنویسند. آنها خود تلاش و سعی در بهبود خط خود می کردند، انگار گم شده ی خود را پیدا کرده بودند. از طرفی اولیاء آنها بسیار اظهار رضایت می کردند به گفته خود دانش آموزان، افراد فامیل و آشنایان با دیدن خط شان، آنها را تحسین می کردند مدیر مدرسع با دیدن املای ترم دوم دانش آموزان، بسیار شگفت زده شد و حتی برای آنها تقدیر نامه تهیه کرد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست منابع:[/highlight] – صافی، احمد (آبان ۱۳۷۲). پیام کودکان دبستانی. نشریۀ ماهانۀ آموزشی ـ تربیتی پیوند، شمارۀ ۱۶۹، تهران: انتشارات انجمن اولیا و مربیان.
– مسیبی، علی (دی (۱۳۸۱). با بچه های ابتدایی. نشریۀ رشد آموزش ابتدایی، شمارۀ ۱۸۱. تهران: انتشارات رشد.
– والاس، جرالد و مک لافلین، جمیز (۱۳۷۰). ناتوانی های یادگیری. مشهد: انتشارات آستان قدس رضوی.
– مجلۀ کودکان استثنایی (اردیبهشت ۱۳۸۵). انتشارات سازمان آموزش و پرورش استثنایی.
– هرگنهان و اولسون (۱۳۸۵). نظریه های یادگیری و آموزش. ترجمۀ علی اکبر سیف. تهران: نشر روان.
– سیف، علی اکبر (۱۳۸۵). سنجش و اندازه گیری. تهران: نشر روان.
– بیابانگرد، اسماعیل (۱۳۸۵). روان شناسی تربیتی. تهران: انتشارات رشد

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.


 

برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 9 =