بحران ها و تحولات افغانستان

این نوشتار در صدد آن است که با تحلیل گذرای اوضاع سیاسی، اجتماعی و نظامی سه دهه‌‌ی بحران و تحولات اخیر افغانستان، بگونه آثار و پی‌آمدهای آنها را در قالب نا امنی‌ها، عقب‌ماندگی‌ کشور، عدم استقلال و ناکار آمدی دولت‌های حاکم و…، در شش مرحله به تصویر بکشد، تا به صورت غیر مستقیم این پیشنهاد را مطرح کند، که در راستای استقلال همه جانبه کشور و احترام به حقوق از جمله حق انتخاب سیاسی آحاد ملت، از هر تلاشی نباید دریغ کرد. تبیین این موضوع را با طرح سؤالات ذیل پی‌ می‌گیریم.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۱۹ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

مراحل بحران و تحولات سه دهه اخیر. ۲

۱‌ـ کودتای کمونیستی.. ۲

۲‌ـ وقوع انقلاب مردمی و اشغال افغانستان توسط شوروی.. ۳

۳ـ پیروزی مجاهدین و ناکامی در تشکیل دولت کارآمد. ۴

۴ـ ظهور پدیده بنیادگرایی و امارت ناکار آمد طالبان.. ۴

۵ـ اشغال افغانستان توسط آمریکا و متحدانش…. ۴

۶ـ عدم توجه دولت به‌ آرای مهاجرین خارج از کشور در انتخابات… ۶

کشمیر  ۶ دهه اشغال ـ ۶ دهه مظلومیت… ۸

موقعیت سوق الجیشی کشمیر برای هند و پاکستان.. ۱۰

نقبی به اختلاف تاریخی هند و پاکستان بر سر کشمیر. ۱۱

بحران کشمیر آینده ای مبهم.. ۱۵

آیا منطقه کشمیر محکوم به تداوم بحران است؟ ۱۷

منابع.. ۱۹


 [su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

       مراحل بحران و تحولات سه دهه اخیر

۱‌ـ کودتای کمونیستی
هتک حرمتی را که امپریالیست شرق به ملت مسلمان، دین دوست و میهن‌پرست افغانستان روا داشت، از به راه انداختن کودتای ننگین۷ ثور بود که در سال ۵۷ جهت رسیدن به مقاصد شوم که آرزوی دیرینه‌اش بود، چند صباحی هم با این کودتا آن ا بلهان تاریخ چون ترکی و امثال او را به قدرت رساند و نظام ضد خدایی و ضد بشری را در افغانستان حاکم نمود. کمونیستها بعد از آنکه قدرت را در دست گرفتند در حالی که عقل و خرد را از دست داده بودند سر مستانه و دیوانه‌وار قوانینی را که حاکمان امپراطوری شرق دیکته کرده بود بدون لحاظ مقتضیات جهت اداره کشور به اجرا گذشتند.

۵ـ اشغال افغانستان توسط آمریکا و متحدانش
مرحله‌‌ی چهارم زمینه را برای مداخله آمریکا که آرزوی دیرینه‌اش بود فراهم نمود. زیرا آمریکا با خصلت امپریالیستی که دارد از قدیم در نظر داشت که افغانستان را یکی از مستعمره‌‌ی خود نماید، که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و آن کینه و بغضی که نسبت به نظام جمهوری اسلامی دارد، این موضوع یعنی تسلط اشغال  افغانستان به عنوان یک استراتژی اهمیت و ضرورت بیشتری پیدا کرد.

کشمیر  ۶ دهه اشغال ـ ۶ دهه مظلومیت
۲۷ اکتبر ۱۹۴۷ (ششم آبان ۱۳۲۶) زمانیکه اولین گروه از سربازان هندی , پوتین های خشن خود را با آسفالت نرم فرودگاه سرینگر آشنا ساختند , مردم مظلوم جامو و کشمیر هرگز تصور نمی کردند سرزمین اجدادیشان به همین سهولت و در جریان یک توطئه کثیف منطقه ای به اشغال نظامی میهمانان ناخوانده درآید و آنان ناچار شوند برای چند دهه متوالی , حضورسنگین و نامانوس صدها هزار سرباز و مستشار نظامی هندی را در جای جای سرزمین خود تحمل نمایند.

موقعیت سوق الجیشی کشمیر برای هند و پاکستان
سرزمین کشمیر با ۱۲ میلیون نفر جمعیت دارای مساحتی بالغ بر ۲۲۲ هزار کیلومتر مربع است که دو سوم آن یعنی ۱۳۸۹۹۲ کیلومترمربع موسوم به « جامو و کشمیر » در تسلط هند ۷۹۷۷۸ کیلومتر مربع موسوم به « کشمیر آزاد » در کنترل پاکستان و ۴۱,۵ کیلومتر مربع موسوم به « اکسای » در اختیار چین قرار دارد.

نقبی به اختلاف تاریخی هند و پاکستان بر سر کشمیر
در حالیکه ممکن است در مورد تاریخ و حتی واقعیت موضوع الحاق ایالت « جامو و کشمیر » به هندوستان در اواخر اکتبر ۱۹۴۷ شک و تردید وجود داشته باشد اما هیچ اختلافی در تاریخ ارائه این الحاق بصورت مشروط و موقت به جامعه جهانی وجود ندارد. براساس سوابق تاریخی , حکمران کل هندوستان « لردمونت باتن » در نامه ای که به تاریخ ۲۷ اکتبر ۱۹۴۷ به « مهاراجه » جامو و کشمیر ارسال کرده چنین اظهار داشته است.

بحران کشمیر آینده ای مبهم
کشمیر، بخشی از فلات مرتفعی است که در حد فاصل چهار یا پنج قلمرو جغرافیایی مشخص قرار گرفته است. این منطقه مرتفع که دربخش شمالی آن به پامیر یا بام جهان شهرت دارد، به صورت گره گاهی بسیار بلند در سطح کره زمین درآمده که قلمروهای جغرافیایی مزبور را به هم پیوند می دهد.

آیا منطقه کشمیر محکوم به تداوم بحران است؟
منطقه کشمیر به دلیل اختصاصات خاص خود دارای پتانسیل بلندمدت بحران است. بلاتکلیف رها شدن آن در جریان تقسیم شبه قاره درسال ۱۹۴۷م و تمایل بعدی حاکم تحمیلی کشمیر به الحاق به هند،هم موج مخالفت اکثریت مردم مسلمان منطقه را برانگیخت و هم دولت جدید التاسیس پاکستان را که منافع استراتژیک خود را ازچنین الحاقی در خطر می دید وادار به واکنش شدید کرد.

منابع:
تلکس خبرگزاری جمهوری اسلامی ۸۱,۳,۲۵

 [su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.