بازیابی اطلاعات – کاربرد نظام‌های خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات – پرشین مقاله

بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات مقالات و متون متعددی  در مورد مفهوم و کاربردهای نظام‌های خبره و هوش مصنوعی نوشته شده است. با این حال، جست‌جو در  ویرایش پیوسته (۲۰۰۴) پایگاه چکیده مقالات کتابداری و اطلاع‌رسانی (لیزا)‌ نشان داد که به طور نسبی مقالات اندکی در خصوص کاربردهای عینی نظام‌ها‌ی خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات نوشته شده است.

این تحقیق دانشجویی  کاربرد نظام‌های خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات مشتمل بر ۳۸ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

بازیابی اطلاعات

فهرست مطالب

چکیده: ۲

مقدمه. ۳

نظام خبره و هوشمند چیست؟ ۷

ارتباط نظری میان نظام‌های خبره و هوشمند و  فرایند بازیابی اطلاعات.. ۱۱

کاربردهای عینی نظام‌های خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات.. ۲۳

پردازش هوشمند متن.. ۲۷

  1. کاربردهای دیگر در بازیابی اطلاعات.. ۳۲
  2. نتیجه گیری.. ۳۴

مآخذ. ۳۷

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

مقاله کاربرد نظام‌های خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات از پرشین مقاله

خلاصه ای کوتاه از مقاله کاربرد نظام‌های خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات را در زیر می توانید ببینید.

چکیده:

با وجود  مطالعات نظری نسبتا زیادی که در زمینه استفاده از نظام‌های خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات صورت گرفته، اما به طور نسبی نظام‌های بازیابی اندکی را می‌توان مشاهده کرد که در آنها از  قابلیت‌های نظام‌های خبره و هوش مصنوعی استفاده شده باشد. به تعبیر دیگر، در اغلب این‌گونه نظام‌ها، استفاده از الگوهای سنتی بازیابی اطلاعات نظیر منطق بولی قابل مشاهده است.

 بازیابی اطلاعات چیست

مقدمه

مقالات و متون متعددی  در مورد مفهوم و کاربردهای نظام‌های خبره و هوش مصنوعی نوشته شده است. با این حال، جست‌جو در  ویرایش پیوسته (۲۰۰۴) پایگاه چکیده مقالات کتابداری و اطلاع‌رسانی (لیزا)‌ نشان داد که به طور نسبی مقالات اندکی در خصوص کاربردهای عینی نظام‌ها‌ی خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات نوشته شده است

بهترین نرم افزار بازیابی اطلاعات

 نظام خبره و هوشمند چیست؟

الف. نظام هوش مصنوعی (هوشمند)

در اغلب متون، این مفهوم دلالت بر نظامی دارد که قادر است برخی اعمال هوشمندانه انسان را  شبیه‌سازی کند. فنلی تعریف شفافی از نظام‌های هوش مصنوعی ارائه داده است: “برنامه‌های کامپیوتری که به منظور شبیه‌‌سازی قدرت استدلال‌گرایی  انسان طراحی شده‌اند و می‌توانند از اشتباهات خود درس بگیرن

 ارتباط نظری میان نظام‌های خبره و هوشمند و  فرایند بازیابی اطلاعات

نکاتی که در تعاریف فوق آمده به اجمال مورد اشاره قرار می‌گیرد و در مورد ارتباط منطقی هر یک از آنها با فرایند بازیابی اطلاعات می‌شود:

الف. شبیه‌سازی قدرت استدلال و تصمیم‌گیری انسان. این پرسش را می‌توان مطرح کرد که در نظام بازیابی اطلاعات چه فرایندی باید توسط ماشین شبیه‌سازی شود که قبلا وابسته به قدرت استدلال‌ انسان بوده است.

بازیابی اطلاعات کامپیوتر

 کاربردهای عینی نظام‌های خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات

لنکستر عقیده دارد که، در طول سال‌های متمادی تحقیقات در حوزه بازیابی اطلاعات توسط عده معدودی از محققان صورت می‌گرفت و تحقیقات آنها آثار بسیار اندکی بر محصولات تجاری داشته است. به طور مثال، محصولات عرضه‌کنندگان خدمات و پایگاههای اطلاعاتی در جهان نظیر دیالوگسال‌ها از رویکردهای منطق بولی در بازیابی اطلاعات برای مقابله عبارات جست‌جو و مدارک در پایگاه‌های خود استفاده می‌کردند.

پردازش هوشمند متن

از دهه ۱۹۵۰، استفاده از رایانه برای ذخیره‌سازی متن به صورت الکترونیکی آغاز شد.  قابلیت فزاینده ذخیره‌سازی داده‌ها توسط رایانه، باعث شد که در حال حاضر حجم فراوانی از اطلاعات در سراسر جهان  در قالب الکترونیکی ذخیره شود. حال این سؤال مطرح است که آیا می‌توان از این حجم وسیع از اطلاعات نوشتاری، که در قالب الکترونیکی ذخیره شده است،

کاربردهای دیگر در بازیابی اطلاعات

الف. عاملهای هوشمند. عاملهای هوشمند نرم افزارهایی هستند که بدون دخالت انسان قادر به بازیابی داده‌ها به صورت هوشمند از چند منبع یا پایگاه اطلاعاتی هستند.  لنکستر و وارنر اصطلاح عامل‌های هوشمند را به عنوان ابزارهایی که قادر به انجام وظایف مختلفی در زمینه بازیابی اطلاعات در اینترنت  و دیگر پایگاه‌های اطلاعاتی هستند، تعریف کرده‌اند.

نتیجه گیری

اگرچه، تلاش‌های بسیار زیادی در ارتباط با استفاده از کاربردهای نظام‌های خبره و هوش مصنوعی در بازیابی اطلاعات شده است، بررسی بحث‌های مختلف در متون مرتبط نشان می‌دهد که حجم بسیار زیادی از این تحقیقات به مطالعات نظری یا طراحی نظام‌های خبره به صورت تجربی و پیش‌نمون منجر شده است.

مآخذ

  1. نشاط، نرگس (۱۳۸۲). “هرمنوتیک و بازیابی اطلاعات”. اطلاع شناسی، سال اول، شماره ۲، زمستان، ص. ۳۳-۴۶.
  2. Cawsey, A. (1998). The Essence of Artificial Intelligence.- London: Prentice Hall.
  3. Chen, Z. (1993). “Let Documents Talk to Each Other: A Computer Model for Connection of Short Documents. Journal of Documentation, ۴۹, ۴۴-۵۴.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

 

 

نظرات بسته شده است.